geeft aan dengene dier broeders die krachtens overeenkomst niet dienstplichtig zou zijn, wanneer wegens lichaamsgebreken reden van vrijstelling de wèl dienstplichtige moet worden afgekeurd. Rijksmiddelen. De eerste maand van het nieuwe jaar heeft voor de schatkist goede resultaten opgeleverd, nl. een ontvangst van 10.2 millioen tegen 9.3 in het vorig jaar. Deze vermeerdering van 9 ton is niet van zoo heel veel beteekenis als zij schijnt, wijl, zooals men weet, het vorig jaar de eerste maanden bijzonder slecht waren en ook omdat de 9 ton voor meer dan de helft zijn verkregen uit het successierecht en voor het overige grootendeels uit de hoogere opbrengst van den suikeraccijnsbeide on- derdeelen hebben een wisselvallig succes. Maar toch maken ook de overige onder- deelen geen slecht figuur. In ieder geval wat binnen is kan niet meer teioor gaan. Voor de maand Februari staat te vreezen, dat zij den invloed uer economische crisis in handel en bedrijf wel zal gevoelen. Aan den Centralen Gezondheidsraad vaceert de betrekking van klerk teekenaar, op een jaarwedde van f 800. Sollicitanten worden uitgenoodigd zich vóór 1 Maart e.k. persoonlijk aan te mei den bij genoemden raad te Utrecht (villa Nieuweroord), op werkdagen des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, behalve Zaterdags. Ons is het gerucht ter oore gekomen, schrijft de Surinamer, ais zou Z. E. de Gouverneur, (de heer Leiy) van plan zijn naar Nederland te gaan, ten einde met den minister van Koloniën te contereeren over eecige onderwerpen, waaromtrent zij van gevoelen verschillen. Het blad deelt dit gerucht onder alle voorbenoud mede, terwijl het den wensch uit, dat de bewuste punten, zoo zij bestaan, geregeld worden in net belang der kolonie en ten genoegen van den Gouverneur, zonder dat eer.e reis naar Nederland noodzakelijk is. De heer mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, Raad Adviseur bij het De partement van Justitie te 's-Gravenhage, en A. van der Voort Azn., leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Haarlem, zuilen op uitnoodiging van het Hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik", dezen Bond vertegenwoordigen op het 9e Internationale Congres tegen het alcoholisme te Bremen op 14—19 April e. k. Politieke fusie. Te Amsterdam is in een oyeenkomst van de negen christelijk historische kiesvereem- gingen dier stad een ontwerp-fusie tusschen de chnstelijk-histonsche en de vrij-antire volutionaire partij behandeld. Dit kwam ongeveer hierop neer, dat de vrij-antirevo- lutionairen, die slechts op enkele plaatsen des lands zijn georganiseerd, zuilen opgaan in de georganiseerde chnstelijk-histonsche kiesvereenigingen, welker centraal bestuur zal komen onder presidium van dr. deVisser, lid der Tweede Kamer. De leden van bedoelde negen christelijk- historische kiesvereenigingen heoben zich in beginsel met dit plan vereenigd. De Arbeidersbeweging. De correspondenten van verschillende bladen handhaven tegenover de tegenspraak van de directie van de H. IJ. S. M. en den heer Hugenholtz, dat deze op 't station Haarlem bij de staking van het spoorweg personeel wel degelijk de lakens uitdeelde, en een der hoogere beambten aan 't station Haarlem, aan twee dier correspondenten, op hun vraagof een aanwezige trein nog wegging, ten antwoord gafvraagt u 't aan meneer Hugenholtz, die geeft hier op het oogenblik de lakens uit." De afd. Delft van de Nederl. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft in hare vergadering gisteren-nacht gehouden, besloten, volkomen vertrouwen te stellen in de leiding van het hoofdbestuur. Op het eerste sein, dat van de leiders ontvangen wordt, zal de arbeid opnieuw worden neder- gelegd. De student aan de polytechnische school J. B. van L. richt tot zijn mede-studenten een oproep om te komen tot de oprichting van een vrijwilligerskorps, dat dienst zou moeten doen bij stakingen als de nu laatste lijk doorgemaakte. Te Utrecht is in een bijeenkomst van staatsspoormannen uit het geheele land een bond van staatsspoorwegpersoneel opgericht. Gisteren werd in eene te Utrecht ge houden vergadering van personeel der S.S. Mij. uit verschillende deelen des lands besloten tot oprichting van eene nieuwe vereeniging voor het Staatsspoorweg perso neel. De nieuwe .vereeniging draagt den naam: Bond van Staatspoorweg-personeel. Door de afd. Rozendaal der anti-sociaal democratische vereeniging van Nederlandsch spoorwegpersoneel »Recht en Plicht" is in eene druk bezochte vergadering een motie aangenomen, ongeveer gelijkluidend aan de Utrechtsche motie. Door R. K. leden van het spoorwegpersoneel te s-Hertogenbosch is, onder goedkeuring der Bisschoppen van 's-Hertogenbosch en Breda een oproeping gericht tot de R, K. collega's voor een vergadering op 24 Februari e. k. te Tilburg om voor te bereiden tot de stichting van het R. K. secretariaat van R. K. spoorwegpersoneel in Nederland. De heer Domela Nieuwenhuis en mr. Troelstra betwisten elkander de eer der groote werkstaking. Het is het anarchisme dat den stakers den weg heeft gewezen, zegt de eerste. De sociaal-democratie vormde de onderstrooming, roept de laatste. En nu komt de voorzitter der Federatie van spoorwegarbeiders Petter die noch anarchist, noch socialist is in een inge zonden stuk in Het Volk verklaren, dat in dat blad voortdurend een onware en eenzij dige kijk op de staking wordt gegeven, dat de leiding bij de arbeidersbesturen zelf berustte en dat geen partij er een politieke schok aan te geven heeft. Tengevolge van de staking der steen houwers te 's-Gravenhage, stond gisteren ochtend op verschillende bouwwerken te Rijswijk eveneens alle arbeid in dit vak stil. Een ploeg werklieden uit Voorburg heeft het werk opgenomen. Op het congres van den Nederlandschen Glazenwasschersgezellenbond ln het Ge heelonthouderscafé in den Haag, waarop vertegenwoordigd waren de afdeelingen Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en den Haag, werden aangenomen de voorstellen van het hoofdbestuur dat de Bond zich voorloopig bij geen enkel comité aansluite voorts: de Bond strijde met alle ten dienste staande middelen, erkenne den klassenstrijd en verklare den godsdiensteen private zaak. De contributie werd gesteld op 2 cents per lid en per week. Het volgende congres wordt te Amsterdam gehouden. Op last van den Minister van oorlog is aan alle onderofficieren er. manschappen in het garnizoen Amsterdam het verbandpakje en een reserve-ration verduurzaamdvleesch uitgereikt. Aan de gehuwde onderofficieren, uit andere garnizoenen, te Amsterdam gedeta- cheeid, wordt van gemeentewege eene toelage verstrekt van f0.50 per dag. Naar men uit Amersfoort meldt, zal het 3e bataljon 5e regiment infanterie eerstdaags naar Amsterdam vertrekken onder bevel van den majoor Van Bisselick. Dit bataljon dient om enkele detachementen, die naar hunne garnizoenen terugkeeren af te lossen en zal voorloopig in Amsterdam garnizoen houden. De steenfabikanten aan den Gelderschen Usel, die aangesloten zijn by den »Bond van Fabriekanten hebben hunne werklieden deze week een contract doen teekeuen, waarbjj dezen zich verbinden, gedurende de aanstaande camgagne tegen een vooral vastgesteld loon te werken. Leggen de arbeiders hun werk om de een of andere reden neder op de fabriek, waaraan zij zich verbonden hebben, dan worden zij ook op de andere ovens niet aangenomen. Een harde les. In verband met de jongste stakingen te Amsterdam deelt de Tijd het volgende mede, dat zeker in ruimen kring opmerking en behartiging verdient Tot de kleinere stakingen, welke dezer dagen op last van verschillende comités plaats hadden, behoorde ook een in een van ouds bekende zaak op de Amsterdamsche ïeilanden". De patroon, een man reeds op leeftijd en daarbij zeer welgesteld (om bijzondere redenen noemen wij hier geen namen), hield de affaire aan uit liefhebberij voor zyn vak, alsook ter wille van zijn ruim twintig vaste knechts. Daar komen dezen op eenmaal staking aankondigen I De patroon vermaant hen nadrukkelijk, van hun plan af te zien en den volgenden dag als altijd op hun post te wezen. Niemand echter verschijnt. De bejaarde patroon, die al lang naar rust had verlangd, wachtte éen, meer uren, sloot toen zijn werkplaats en liet op de deur de bekendmaking aanplakken van liquidatie en definitieve opheffing zijner zaak. Daarop, natuurlijk, bezoek van verte genwoordigers van het verbolgen werklieden- comité, den ouden heer sommeerend, zijn knechts weder te werk te stellen. Hun echter werd duidelijk gemaakt, dat de macht der stakers-comités (noe vèr reikend ook) toch met zóó ver reikte, dat een patroon gedwongen kan worden, zijn zaak aan te houden, als hij dit niet verkiest, Na de werklieden staakt thans de patroon en wel voorgoed. De man heeft, naar wij vernemen, reeds de stad verlaten en gaat elders een welverdiende rust genieten. Het getal der werklieden, voor onbepaal- den tijd werkloos, omdat zij naar de opr ui ende taal geluisterd nebben, is daardoor weder met ruim twintig vermeerderd. Men meldt aan de IV. R. Ct. uit Tiel Drie van de 5 betrokkenen in den mis handeling van den Rus Cnodaschewitz werden heden door den rechter van in structie gehoord en geconfronteerd met den mishandelde, die twee nunner als daders aanwees. Algemeen wordt het op treden der politie afgekeurd. Ondanks de zeer zware verwondingen is de toestand van den mishandelde niet ongunstig. - Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de deze week opgeroepen lichtingen gedu rende zes weken onder de wapenen worden gehouden. De Gelder lander meldt, dat de fusie der christelijk historischen met de vrij-anti- revolutionairen over het geheele land voortgezet zal worden. Reuter seint heden uit Washington De Engelsche, Duitsche en Italiaansche protocollen zijn heden-avond om elf uur onderteekend. De vlootvoogden hebben last de blokkade op te heffen. Burgerlijke Stand. Geboren: 11 Febr. Arie, zoon van D. den Haitog en J. Bogerd, Nieuwsticht (midden.) 12, Johanna Catharina Ludwina, dochter van T van der Tuijn en G. C. A. van Geene, Gasstraat. Overleden: 13 Febr. Christina Maria Catharina Schade van Westrum, oud 58 jaren, Lange Nieuwstraat. Scheepvaart. Schiedam, 14 Februari. Vertrokken: Noordster, kapt. H. v. d. Spa. naar Helgo landAdriana kapt. C. Muller, naar Dordrecht. Newcastle, 14 Februari. Vertrokken s.s. Holmside, met steenkolen, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VaN bCfcUivDAiYl. 14 Feb. 1903. Officieels noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs Zaterdag 14 Feb. Moutwijn; (71/, per Hectolitercont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: f 12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f141/,—f15. Spoeling fl.80. Berlun. Spiritus in loco Parijs. IRoSS8> P- Feb- I Maart Hjub> Spirit, p. Feb. Maart/April. 43.10 17— 17— 13s/, 13s/, New-York. 17— 17 13'/,. 13s/,. f-) biEAEXiD NIEUWS. To Valtherveeu deed zich dezer dagen bij den verkoop van een veenplaats, die in verschillende perceelen lag, het geval voor, dat voor een deel, vertegenwoordigende eene waarde van f 2000, geen eigenaar te vinden was en tot nog ook met gevonden is. liet stoomschip Friedrich Albert kapitein Buscher, van de »Geestermüuder Herings- en Hochseefischerei A. G." is den 13en Januari II. naar IJsland ter vangst vertrok ken en tot heden nog niet teruggekeerd ook heeft men niets van het schip vernomen. Het ergste is te vreezen. Gedurende de zes weken van dit jaar zyn nu vier schepen met 42 man van die plaats verongelukt. Het zijn de trawlers: Neck, Kommandant, St. Johann en Friedrich Albert. i}/ °P ',T- ronder noteering. 14 reb. Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uurl 13 Feb. 1.54 cM. 14 Feb. 1.63*sifl Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 PCt Parys -48.22£ 3 Antwerp. - 48.15 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. Laatste Berichten. Door den commissaris van politie te Schiedam wordt de opsporing en telegrafisch bericht verzocht van Pietje van der Tas huisvrouw van Nic. M. van Wassenaar, dié sedert 4/5 Februari vermist wordt. Zij is geboren 28 Nov. 1846 te Mathenesse. Onze stadgenoot, de heer D. Mulder, Rijksklerk ten kantore der Registratie en Domeinen alhier, is met ingang van 1 Maart 1903 gedetacheerd naar de directie der Registratie en Domeinen te 's-Gravenhage (S. Ct.) H. M. de Koningin-Moeder heeft een bedrag van f100 gescnonken aan de»Ver eeniging tot oprichting van kinder ba waar plaatsen" in Den Haag. J1/» °/o Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal Vis Turkije D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deh Komnk. Petrol My Moeara Enim Common Schibaiff, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norloik Shares South. Rail. Union Cauadian Prolongatie 14 Febr. 80s/, 84'/, 32V, 37 37 230 426V, 91 86 37s/, 40 28s/, 19V, 75s/, 74s/, 35s/, ioi V, 3V. 13 Feb. 14 Feb. 12 Feb. Mais 13 Feb. 561/,. De goederenmarkt was beden gesloten. AMSTERUAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6