tads- en Gewestelijk Nieuws. Jaurèg verklaard, dat hij niet van plan was de Dreyfuszaak te doen herleven op grond van nieuwe feiten. Hij wilde sieehts een demonstratie op touw zetten, die beslissend zal zijn »voor de openbaring der waarheid". Jaurès bracht data en feiten met elkander in verband en bewees, dat sinds 1897 de generale staf en de nationalistea een monsterachtige legende omtrent »l'aftaire" hebben verspreid, welke legende van invloed is geweest op het proces te Rennes en de gebeele Fransche politiek der laatste 6 jaren. Het middenpunt dier legende wordt, volgens hem, gevormd door den brief van den Duitschen keizer en door de fotografiën van het bordereau met de aanteekeningen van Wilhelm II er op. De opstand in Marokko. De laatste berichten uit Fez, van den lOn gedagteekend, vermelden, dat de troe- pen onder bevel van Omar Joesi een inval hebben gedaan in het gebied van een paar Kabylenstammen. Deze leden ernstige verliezen aan dooden en gevangenen. Omar Joesi heeft zich nu vereenigd met Menebhi en samen zullen zij tegen de Giatta's oprukken. Volgens een te Madrid ontvangen bericht is de pretendent bij de Samaulad's gevlucht. De regeeringstroepen moeten een 50 tal personen uit de naaste omgeving van den pretendent gevangen genomen hebben veertig van deze gevangenen zijn reeds onthoofd. De Londensche Morning Leader verneemt uit Tanger, dat een Fransche stoomboot daar een paar batterij en Creuzotkanonnen en een grooten voorraad munitie voor het leger van den Sultan heeft aangebracht. Nieutfe Amerikaansdie minister. Cortelyou, Roosevelts secretaris, is aan gewezen tot vervulling van den nieuw opgenchten post van minister van koop handel. Bijbelstudie. De H. Vader heeft last gegeven, dat de Commissie van Bijbelstudie regelmatig tweemaal per maand vergadere. Tege lijkertijd hebben bij de Romeinsche con- sultores dan bijeenkomsten plaats. Sinds den dood van kardinaal Parocchi is kardinaal Rampolla president van de com missie. Leo XIII blijft met toenemenden ijver zijn belangstelling toonen m het grootscne werk en aandringen op spoed. Zorgvuldig houdt Z. H. zich op de hoogte van aile bijzonderheden, en trouw laat hij zich van het verhandelde verslag geven. Het was voor den H. Vader een bijzondere vreugde, van alle zijden blijken van in stemming te mogen ontvangen betreffende de keuze van de leden der commissie. herkende het onmiddeliija, maar w.tchue zien wel het te zeggen. jGaacnte mevrouw', luidde het n het schrijven, vditmaal is u er nog goea afge komen, want wij zijn eeriyke dievea, dat* zien alleen maar een grapje neooen veroor loofd. Wij verzekeren u evenwel, dat het ook oioeaige ernst had kunnen worden. Wij raden u aan u in de toekomst te onderwerpen aan het gezonde verstand en net oetere inzicht van uw man en te wuien erkennen dat hij óók wel eens (zooals bijv. in dit geval) gelijk heeft. Uw onderdanige spitsboeven". Karl" riep Sophie thans met viammenden blik, »dat is een gemeene streek, en daarvan heb jij geweten. Hoe zijn die kerels aan den sleutel van de zilverkast gekomen. Vraag je mij dat? Je hadt hein zeil meegenomen." »Och wat, dan heb je hem voegf-r. »Sophie", riep dr. Schwarzer thans op nadrukkeiijken toon, #zooiets kan ik niet dulden. En van nu af ben ik heer in huis. En jij bent de vrouw in huis. En thans ga ontbijten en eiken Woensdag en Zaterdag ga ik naar mijn stamtafel in Bavaria, en als je oac niet aanstaat, richt ja ook maar een kran.-je op. Audieu". En waarachtig daarbij bleef het tot heider tevredenheid. De Humberts. De publieke opinie te Parijs begint beslist ten gunste van de Humoerts te keeien. Men spreekt zelfs de verwachting reeds uit, dat de beruchte Thérèse in het groote geding zal worden vrijgesproken, in ieder geval verwacht men algemeen, dat zij als overwinnares zal treden uit den strijd, dien Cattani meende met haar te moeten aan binden. Het Dresdener Hofdrama. Prinses Louise zal eerst Genève verlaten, ais zij vernomen heeft wat men omtrent hare verhouding tot hare kinderen heeft beslist. Men gelooft, dat de prinses binnen korten tijd naar Engeland zal ver trekken. Werkstaking te Bremen. Vijftien honderd bootwerkers van de Norddeutsche Lloyd, die aan een particulieren ondernemers ondergeschikt zijn, hebben het werk gestaakt, omdat een arbeider, naar het 't heet, onrechtvaardig gedaan heeft gekregen. Het laad- en loswerk aan de Norddeutsche Lloyd wordt door de staking niet afgebroken, aangezien er nog genoeg arbeiders zijn. Dr. Jameson naar Zuid-Afrika. Den 28n Februari zal dr. Jameson weder naar Afrika vertrekken. Hij verklaart, dat zijn vertrek in verband staat met gewichtige gebeurtenissen, die spoedig aan de Kaap zullen plaats vinden. Japansche banknoten. De regeering van Korea heeft zich bereid verklaard, haar veronischuld gingen aan te bieden aan Japan, wegens den maatregel, waarbij de Japansche bankoiljetten ongeldig werden verklaard in Korea de maatregel is reeds ingetrokken. Korea zal een gezant- schapspost vestigen aan het Japansche Hof. Groote branden. Te Buenos-Ayres zijn de grooten gebou wen van de marine totaal door brand ver nield. De schade bedraagt miilioenen. Ook te Cambridge heeft een kolossale brand gewoed, nl. in den grooten bazaar van Lairne Mac Connell. Deze is totaal af gebrand. De schade wordt op ééa miilioen gulden geschat. Schiedam, 17 Februari 1903. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad in DistrictII vacature Vürtheim en vacaturePinster werden heden ten Raadhuize ingeleverd negen lijsten en wel in de vacature—Vürtheim drie met den naam van den heer A. J. van de Poel (antir., christ.-mst. en kath.) een met den naam van den heer D. Ris E.Hzn. (lib.) en een met den naam van den heer J. de Ligt, soc. dem.) in de vacature—Pinster drie lijsten met den naam van den heer L. H. F. A. Faure Óünst. hist., katn. en lib.) en een met den naam van den heer D. van Dijk (soc.-dem.) Over deze candidaten zal nu Dinsdag 24 dezer moeten worden gestemd. Kiezerslijst. Voor do kiezerslijst 1903—1904 hebben zich aangemeld 14 huurkiezers, 111 loon- kiezers, 1 spaarbankkiezer en 13 examen kiezers. „Recht, Plicht en Orde." De aangekondigde vergadering der R. K. Kiesvereeuiging «Recht, Plicht en Orde" werd gisteren-avond in het Bondsgebouw albier gehouden. De Voorzitter, de heer A. C. A. Nol et, deeide na goedkeuring der notulen en me- dedeenng, een paar bestuursleden bericht gaven, dat zij verhinderd waren, mede, dat aanst. Vrijdag-avond vanwege de Vereemging in ïMusis" eene lezing zou worden gehouden door deo heer Aut. Vetter van Rotterdam, weike lezing voor de leaeu van R. P. O. toegankelijk zal zijn. Ook aan hen, die zich nog voor Vrjjdag als lid der Vereeniging, tot een minimum contributie van f0 25, aanmelden, zal toegang tot deze lezing worden gegeten. Alsnu was aan de orde net stellen van twee candidaten voor de vacaturen door het ontslag nemen van de heeren Vürtheim en Pinster m den Raad ontstaan. De Voorzitter deelde mede, dat net be stuur na rijpe overweging tot het besluit was gekomen, dat ditmaal met geen katholieken candidaat in het strijdperk moest worden getreden, maar de actie der Katholieken er op moest gericht zijn, de zwakke anti-liberale meerderheid eenigszms te versterken. Na gehouden overleg met bestuarsleden der anti-revolutionaire kiesvereeniging was het bestuur besloten aan te bevelen, de candidatuur van den heer Van der Poel over te nemen. Voor de andere plaats konden de anti-revolutionairen, die ten slotte erkend hadden, dat mr. Von Bnel Sasse, hoe aanbevelenswaardig ook, nog met lang genoeg hier woont, om,tot lid van den Raad benoemd te worden, meegaan met de candidatuurFaure, hoe wei de heer Faure dichter staat bij de chnsteiijk-historischen dan de anti-revolutionairen. Bij het daarna gevolgd debat werd be kend, dat de heer Faure, gewezen predi kant, is een rechtzinnig christelijk man, die verklaard had, zich in prmcipieele gevallen aan de zijde der christelijke meerderheid te zuilen scharen. Omtrent den neer Van der Poel bleek, dat die candidaat had medegedeeld ais ambtenaar ontsiag te zullen nemen, om zien daarna geneel aan de behartiging der gemeente-belangen te wydeu. Bij acclamatie werden daarna beide ge- ncemde heeren tot candidaten der R. K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde" geproclameerd, en wei de neer Faure voor de vacature—Pinster en de heer Van der Poel voor oe vacaiure—Vünneim, een en ander in overleg met de anti-re voiutionaire en de christelijk nistonscne kiesvereeuigiug. Onder dank voor de opkomt werd daarna de vergadering door den Voorzitter gesloten. Volksbttufiuis. In de week van 9— id Fear, 19 03 werden genomen 200 oaueu late kl. '2ue kl. kuipoaden 21 kuipoaden 22 regen 11 regen 100 school 20 kinuer«a3ct 26 Volgens ingewonnen miicntingen moet van 1 tot 15 Februari, dus gedurende de eerste 14 dagen van het in werking zijn der Ongevallenwet, zich hier ter stede 21 ongevallen hebben voorgedaan, waarbij uit- keeringen ingev.lge de wet zijn gevraagd. Het betrekkelijk groot aantal ongevallen is vermoedelijk hieraan te wijten, dat nu bijna alle ongevallen bekend worden, terwijl vroeger meerdere kleine onge vallen on vermeld bleven. Door de bakkersgezellen hier ter stede is eergisteren een vergadering gehouden, waarin besloten is tot oprichting eener vereeniging van bakkersgezellen alhier, met het doel om de positie van den bakkersge- zei te verbeteren, en misbruiken, die er mochten bestaan, weg te nemen. Een voor- loopig comité is tot dit doel gevormd. (S. Ct.) Door een Rotterdamsch koopman werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat dat men ten zijnen nadeele ongeveer 25 paren kousen heeft ontvreemd uit een wagen, die hij tijdelijk in een loods aan de Broersvest had laten staan De politie stelt een onderzoek naar den dader in. i Gisteren heeft in de mouterij van den beer J, de Lange, Achter de Teerstoof, een beam van brand plaats gehad. De brand ontstond in het graan, afkomstig van de afgebrande mouterij «de Dageraad" te Am sterdam, dat daar gedroogd wordt. Het vuur was spoedig door eigen middelen gebluscht. i Gisteren-middag om 4 uur is de 2 jarige J. Jeisman aan de Hoofdstraat door een wagen overreden. De kleine bekwam eenige lichte kwetsuren en kneuzingen. Hij werd naar de ouderlijke woning ge bracht, alwaar de hulp van een dokter werd ingeroepen. Gisteren-middag drie ure veroorzaakte de bekende colporteur Bos wederom een ont- zettenden volksoploop op het Beursplein te Rotterdam door het venten met zijne bro chure. Toen hij daarop in de politiepost op het Beursplein een toevlucht had gevonden, trachten eenige werklieden die post binnen te dringen. Een groote politiemacht, van verschillende bureaux bijeengetrokken, be letten dit en joeg de menigte met den sabel uiteen, waarna Bos onder geleide van agemen van de bereden politie in de richting van de Boompjes werd weggeleid, terwijl de volksmenigte, die een dreigende houding aannam, op behoorlijken afstand werd gehouden. Zaterdag-middag had de vrouw van W. Reehorst, wonende aan de Zestienhoven- schekade te Overscme, het ongeluk, terwijl zij acuter hare woning was met het schep pen van een emmer water uit de Rotter- damsche Schie, naar evenwicht te verhezen en er in vallen. Zeker zoude zij tengevolge van den sterken stroom zijn verdronken, daar zij reeds zinkende was, indien haar Duurman, ue smid Joosten, niet spoedig een dreg bij de hand had gehad, waarmede bij naar byujds uit haar benarde positie kou redden. UjLNNJëNLAND. H. M. de Koningin en H. M. de Koningiu- Moeder hebben ieder 1100 geschonken aan ue Vereeniging voor gezondheidskoloniën teu oate van bedoefuge en zwakke school, kinderen. Vrijdag heelt jbr. Boreel op «Huize Vogelenzang" andermaal de eer gehad een oezoea van Z. K. H. Prins Hendrik te moge n ontvangen. De Uooge gast neeft met veel oeiangsteihng de stoeterij van den heer Boreel bezicntigd, de pracntige verzameling van orchideeën bezocht, en is ook den stal met scboone paarden op Woestduin met de renbaan gaan zien. Van andere zijde verneemt de O. li, Ct. nog, da; beweerd wordt, dat in hei aanstaande renseizoen een of meer paarden van Z. K. H. den Prins op de renbaan te Woestduin zullen uitkomen. De minister van Financiën brengt ter keunis, dat op 1 Februari aan de Neder- iandsche Bank wegens te verstrekken voorschotten in onderpand was gegeven een bedrag van 1 6.000.000 in schatkistbiljetten, en dat voorts op diea datum in omloop waren schatkistpromessen tot een bedrag van f2.000.000. Aan het departement van oorlog is eene nieuwe regeling der officiers-trakte menten in bewerking; het doel is, in de bezoldigingen van luitenants en kapiteins eenige verbeteringen te brengen. De trac- tementen der hoofd- en opperofiicieren zullen waarschijnlijk geen verandering on dergaan. Het pantserdekschip Hollanddat met het oog op de Venezuelaansche verwikke lingen naar West-Indië was gezonden, is Zaterdag uit de haven van Cura£ 10 naar Nederland teruggekeerd. 1 - iiiAw -•

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2