Chamberlain's reis. Chamberlain is gisteren te Rondebosch, een voorstad van Kaapstad, aangekomen en gereden naar het verblijf van den gouver neur der Kaapkolonie. In een brief, uit Kaapstad te Brussel ontvangen, leest men, dat de Engelsche dichter Ruduard Kipling in een rede te Kaapstad gehouden, heeft verklaard, dat hij van Viaamsche afkomst was. De stichter zijner familie was een Antwerpsche wever, die Antwerpen verliet om zich in Holland te vestigen en daarna naar Engeland over stak. De schrijver van den brief heeft een onderhoud gehad met Dr. Kolbe, een katho liek priester, schrijver en professor aan de universiteit te Kaapstad. Dr. Kolbe verklaart, dat het bezoek van den heer Chamberlain uitsluitend ten voor- deele der Engelschen is geweest. Hij gelooft, dat de aanstaande verkie zingen geen Engelsche meerderheid zullen opleveren, daar de Afnkaanderbond te machtig is. Docti zou de Engelsche partij de zege behalen, dan zou zij toch niet raken aan de liberale grondwet der Kaapkolonie, tenzij een revolutie mocht uitbreken. De schrijver van den brief voegt er bij. dat de heer en mevrouw Chamberlain de terugreis naar Europa niet op de Good, Hope zuilen afleggen. Daar mevrouw Chamberlain op de heen reis veel last van zeeziekte heeft gehad, zullen zij met den gewonen maildienst uit Afrika vertrekken. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. Het schijnt, dat het in het Venezolaan- sche geschil werkelijk tot scheidsrechterlijke beslissing zal komen. Reuter seint namelijk uit Washington Bowen heeft voorgesteld, dat koningin Wilhelmina een scheidsrechter zou benoemen ingeval van geschil tusschen de Venezo- laansche en Amerikaansche commissie. Dit is bedoeld als een hulde aan de vorstin van het land, in welks hoofdstad het arbitrage- bof zetelt. Alle invoerrechten worden te Caracas met 30 pet. verhoogd. Het uitvoerrecht van koffie wordt verhoogd met 20 bolivar per baal, van cacao met 16. verzekeren, wordt het volgende schrijven openbaar gemaakt Stadgenooten Aan ons verzoek om geldelijke bijdragen om den Tuin der S. O. V. nog éen jaar in stand te houden is geen voldoend gevolg gegeven. Woensdag 25 Februari zouden wjj dus vóór liquidatie moeten stemmen. Dat willen wij niet zonder nog een allerlaatste poging te hebben gedaan. Allen, wien het voortbestaan van den Tuin ter harte gaat, roepen wij op tot eena bijeenkomst in de zaal van de Sctnedamsche Otficieren-Vereeniging op Vrijdag as. (20 dezer) des avonds te 8 uur. Geen Schiedammer zal dan kunnen zeg gen, wanneer de Tuin eens tot het verleden behoort; »Wij wisten niet, dat het zoo erg was" of ons kunnen verwijten, dat wij overhaast onze toestemming tot liquidatie hebben gegeven. Gij allen zijt dan in de gelegenheid ge weest uwe plannen te uiten, of die van anderen te beoordeeien ~»Gij allen zijt dan voor den ondergang van den Tuin daad werkelijk verantwoordelijk Komt allen, leden en niet leden ter ver gadering. De Commissie uit de buitengewone leden der S. O. V. W. A. van Dolder Dz. Dr. J. Endtz. P. J. van Harderwijk. W. A. Hoek. J. F. W. Meijer. Schiedam, 18 Februari 1903. De Declamatie-club T. A. V. E. N., onder- afdeeling van het Volkshuis alhier, ontving van het bestuur van »Ons Huis" bericht, dat door de jury voor den gehouden Volkstoo neelspeelkunst in de laatste maanden aldaar, buiten de bepalingen van dien wedstrijd om, toegekend geworden een persoonlijke prijs, bestaande uit een diploma met gelds waarde, aan W. O, alhier voor de vertol king van de rolHalma" in het door genoemde club opgevoerde drama »Eerloos" van Nouhuys. De Dreyfus-zaak. Het Parijsche dagolad La Patrie beweert, dat bij de onderhandelingen van Dreyfus met Duitschland een Duitscher, die te Chatou, dicht bij de familie Dreyfus woonde, de bemiddelaar zou zijn geweest. Deze Duitscher is sinds spoorloos verdwenen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 Februari 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 18 Februari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens rijwielvak. Personen be kend met rijwielvak. id. voor vijiwerk. Kuiperij (halfwas) en jongen. Barbiers leerling. Tuiniersjougen. Schoen makersjongen. Boerenknechts- Lood gieter, bekend met fitterswerk. Een loopjongen. Letterzetters. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Brandersknechts. Distiliatearsknechts, Kantoorbedienden. Een kleermaker.— Een Kuiper. Een loodgieter. Boeren knechts. Een tuimersknectit. Mouters, Een schoenmaker en schoenmakersjongen, Een slagersknecht. Een tabaksbe werker. Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. Een Bakkersknecht. Persoren voor lichte werkzaamheden, id voor schrijfwerk, id. voor loopwe;k. Gelegenheid gezocht voor jongens ter oplei ding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. 8. O. V- Van wege de commissie uit de luiten gewone leden der Officieren Vereei iging die zich gevormd heeft, om, zoo mogelijk nog het voortbestaan der Vereemgiog te voorschreef dat een gehuwde vrouw geen afzonderlijk patent noodig had voor het beroep, dat zij gemeenschappelijk met haar man uitoefende, zoodat ue weduwe in deze ten volle treedt in de rechten van haar overleden man. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog en ad interim minister van Marine zal deze week met plaats hebben. De minister van Bmnenlandsche zaken heeft zijne bescnikking van 18 October 1902 Staatsblad van 19 en 20 October 1902), waarbij Odessa is besmet verklaard wegens pest, ingetrokken. De geruchten omtrent het voornemen tot vorming van een ministerie van landsver dediging, waarvan wij onlangs melding maakten, nemen vasteren vorm aan. Er zouden onder generaal Bergansius als minister van het vereemgde departement een directeur van ooi log en een directeur van marine worden benoemd. Voor oorlog hoorden wij generaal Kool noemen, vooi marine den neer Sluyterman, wiens naam reeds met de vacature voor marine in verband is gebracht. Opzichters ran den Arbeid. In den loop van dit jaar kunnen vier opzichters en een opzichteres van den arbeid worden benoemd op een jaarwedde van f 900 tot 11800. Ook kan worden benoemd een electro- technicus bij de arbeidsinspectie, aan welke betrekking een jaarwedde is verbonden van 12500. Zij, die voor deze betrekkingen in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart bij gezegeld adres aan het departement van Bmnenlandsche Zaken aanmelden. De Staatscourant bevat nadere bijzon derheden. BINNENLAND» H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden gisteren-avond het tweede Casino bal bij in de zalen van het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio te 's-Gra- venhage. Het Koninklijk Echtpaar kwam te 10 uren en werd aan den ingang in de Hooge Nieuwstraat ontvangen door de bestuurs leden van het Casino jur. E. van Loon en graaf van Randwijck, die hen naar de salons voorafgingen met zilveren luchters, waarin onstoken waskaarsen. Een oogenblik later verscheen H. M. de Koningin-Moeder op het bal. Zij werd op dezelfde wijze ontvangen. Prins Hendrik komt Donderdag-ochtend op Het Loo, waar hij drie dagen zal vertoeven. Hij vertrekt Zaterdag-middag weer naar Den Haag De Opper-Ceremomemeester maakt be kend, dat het Hot, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op Woensdag 18 Feoruari- wegens het overlijden van Hare Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Aarts hertogin Weduwe Elisabeth van Oostenrijk. Vergunning. Men herinnert zich dat wij voor eenige dagen melding maakten van een Koninklijk besluit, waarbij aan de weduwe van een tapper, in strijd met de besluiten van B, en W. en van Ged. Staten van Utrecht, vergunning werd verleend voor den klein' handel in sterken drank. Dat besluit is nu met de toelichting opgenomen in »Staatsb'iad" no. 39 en blijkt daaruit dat het Kon. besluit hierop gerust, aat adressante den 30e n April 1873 in algeheele gemeenschap van goedereu ge huwd is met haar man, die op 1 Mei 1881 patent had als tapper en den kleinhandel m sterken drank areet dat adressante hem destijds daarin bchulptaam was en dus het bedrijf gemeenscnappelijk werd uitgevoerd dat de wet van 21 Mei 181U Kamerverkiezingen. By de stemming voor de Tweede Kamer in het district Almelo (7362 kiezers) wer den gisteren uitgeoracnt 5908 geluige stemmen. Volstrekte meerderneid 2955. Gekozen mr P. J. M. Aalberse. (Kath met 3824 stemmen. M. E. B. Baviuk ten Gate (no.) nad 1097 stemmen de heer J. F. Tynot (soc.-uem.j 987. Door de Kiesvereenigiugui ie Vooi tnuizen en te Kootwijkerbioek, gemeente Banievelu, is met algemeene stemm-n canUidaat ge steld voor de Tweede Kainer n net district Ede, de heer Mr. W. H. ue Beaufort, oua- minister van Buueni moscue Zaken. Politieke lusie. Dr. J. Tn. De Visser deelt nu in het Handelsblad mede, dat het beslist onjuist is als zou hij- voorzitter worden der met de vrij antirevolutionairen vereemgde nieuw gevormde Christeiijk-Historiscne partij. Donderdag zal in Friesland de christelijk- historische partijdag gehouden worden. Als sprekers zullen optreden mr. J. Schokking over: Onze tegenwoordige politieke verhou dingen en ds. G. H. Wagenaar over Overheid en Parlement. De vergadering is alleen toegankelijk voor leden van christelijk-historische en antire volutionaire kiesvereemgingen in Friesland. Mgr. dr. Schaepman. f In het Nieuwsbl. v. Ned is dezer dagen bericht, dat Mgr. dr. Schaepman z.g. bij uiterste wilsbeschikking had bepaald, dat alle door hem nagelaten handschriften zouden moeten worden vernietigd. Naar de Tijd verneemt, is dat eciter slechts in zóóverre juist, dat Handschriften, brieven e. d. van anderen, die in den boedel van Mgr. dr. Schaepman gevon den worden, moeten worden vernietigd. Manuscripten van den overledene zelf moeten worden ter hand gesteld aan aen zeerw. heer dr. A. C. iM. Schaepman, pas toor te Zevenaar. De Arbeidersbeweging. Door alle ambtenaren en eenige beambten van het station Maliebaan der H. IJ- S. te Utrecht is een adres gericht aan n® gedelegeerd lid van den raad van admin' stratie van bovengenoemde maatschappfii waarin zjj hun vertrouwen uitspreken in ée door de maatschappij aangenomen houding tijdens de laatste staking en zich berei verklaren tot het doen van alle diensten, welke de maatschappij van hen mocht verlangen bij eene eventueele uit te breken nieuwe staking. Op de a. s. Vrijdag te Amsterdam te beleggen vergadering in het gebouw van den A. N. D. B. bijeengeroepen door de hoofdbesturen der Spoorwegpersoneel-ver- eemging, dat der S. D. A. P. en van deD Vrijen Socialisten Bond zijn alle landelijke arbeidsorganisaties uitgenoodigd. Van het deelnemen der volgende Bonden noudt men zich overtuigd. De drie oproe pende bonden, de Bond van Ned. Onderwij zers, de Transport arbeidersbond, Ned. Timmerlieaenbond, Alg. Nea. Diamant- be werkers vereeniging, Sigarenmakersbond Broodbakkers, gemeentewerklieden te Am' sterdam enz. Men zal de oogenblikkelijke kansen bespreken van een algemeene werkstaking voor het geval de regeering een wetsont werp tot het tegengaan van staking bij de Kamer mocht indienen. Het comité van organisatie van den spoorwegdienst bericht, dat bij eventueele staking, behalve op de lijnen reeds vermeld, ook op de hier volgende trajecten het verkeer verzekerd is. H. IJ. S. M. Amsterdam via den Haag Rotterdam, Ruurloo—Doetinchem, Winters- wijk—Zevenaar, Amersfoort—Apeldoorn-; AlmeloEnkhuizen— Amsterdam. S.S. Viissingen—Rozendaal—Nijmegen Arnhem—Zutphen—Deventer —Zwolle, Zut- phen—Hengelo Gronau. Deze dienst is beperkt, maar het comité hoopt dien nog verder te kunnen uitbreiden. De medeueehng is weder namens bet comité onderteekend door C. v. Dorsten, noofdconducteur H. IJ. S. M. te 's-Graven- hage en B. Nibbelle, hoofdconducteur SS. Amsterdam. Men schrijft uit Haarlem aan het Vad- Er broeit weer iets bij de H. IJ. S. M. Ue directie heeft bij elke afaeeling der centrale werkplaats te Haarlem twee per sonen bij zien ontboden om de loonregeling te bespreken. De werklieden nemen daar geen genoegen mee, ze meenen er in te zier. een miskenning der organisatie en dreigen met staking als buiten het bestuur onUerhandeld wordt. Van de 1300 werklieden der centrale werkplaats zijn er ongeveer 1000 aangesloten bij de Soc. ver- eemgingen; een staking zou das bijna algemeen zyn. Men meldt aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van het bericht van den Haagschen briefscnnjver der N. Gron. Ct-, dat de sociaal-democratische leden der Tweede Kamer terstond na het byeenkomeb der Kamer tot de regeering een ïnterpella' tie zullen ricnten over het oproepen der lichtingen, kan als zeker worden medege deeld, dat de soc.-dem. Kamer-fractie dit punt nog niet heeft besproken in bare laatst® vergaderingen. Het stakingscomité der steenzetters t® 'a-Gravenhage meldt, dat gisteren-avond d® staking der steenzetters is opgeheven, met de overwinning der arbeiders. Alle eischeh zijn ingewilligd, op één na, welke betrof het onderteekenew van de eischen door beide partijen. Tengevolge van de opheffing der staking werd het werk heden-middag om één uur hervat. De Tel. maakt melding van een werk' staking van twee dienstmeisjes in e®n Amsterdamsch gezin. Op een morgen toen meneer uit de stad was, stelden zij haaf eischen aan mevrouw, die zich aan meneer3 oordeel reflecteerde. Er werd mets doof de staaksters gedaan, 's Middags waren zij nog Wit vriendelijk de juffrouw te waar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2