Overstrooming in Gallicië. In Galiicië is de Weichsel ten gevolge der menigvuldige ijsschotsen buiten hare oevers getreden. De aangrenzende lande rijen zijn ondergeloopentien dorpen en een paar steden zijn overstroomd. De in woners zochten hun heil op de daken. Hun toestand is hoogst beklagenswaardig bijna al hun bezittingen zijn door de golven verzwolgen. Honderden families zijn dakloos. De schade is zelfs niet bij benadering te schatten. In onze Vroedschap. 't Was gisteren zeker een hoogst belang wekkende zitting niet om de behandeling der onderwerpen in de agenda vermeld, maar om hetgeen buiten die agenda in den aanvang der vergadering behandeld werd 't scheen wel, dat het publiek een voorgevoel had van het pikante sausje, dat in deze zitting zou worden opgediend, want de tribune was tot in de gang door een vrij verscheiden publiek bezet. Het persoonlijk feit, waarvoor de heer Vurtheim in deze zitting het woord vroeg, veronderstelt zeker een zeer ernstig gevai. De onomkoopbaarheid der vroede mannen, die geroepen zijn stads belangen gewetensvol te behartigen, behoort toch boven elke verdenking te zijn verheven. Zooals reeds lang een publiek geheim is, betrof het geval den verkoop van de uitgestrekte gemeente gronden aan de westzijde van het Spui- kanaal. Eene combinatie, waarvoor mr. D. van Houten te 's- Gravenbage ais woord voerder optrad, wenscbte die gronde i (naar men zegt, op speculatie) te koopen et stelde zich voor daar grootsche plannen uit te voeren, waarvan de doorgraving der Wes terhaven niet het minste is. De zaak was dus, dat de heer Vurtheim als bemiddelaar voor mr. D. van Houten het bekende aanbod aan den heer Visser zou hebben gedaan, waarop de wethouder van publieke werken echter niet zou zijn ingegaan. Wij behoeven verder deze recht onver kwikkelijke zaak niet uiteen te zetten ze is door den heer Vurtheim vrij duidelijk uiteengezet. Het voegt ons zeker allerminst hier een oordeel uit te spreken, waar de reenterlijke macht zal te oordeelen hebben. Alleen willen wij dit zeggen, dat, ook verondersteld de ernstige feiten werkelijk bestaan, zij die ze 1£ jaar na dato publiek maken, nu juist niet le beau róle spelen. Overigens doet, wat de heer Vurtbeim bij zijn verweer omtrent verkiezingszaken mede deelde, eenigszins denken aan het bekende spreekwoordAls de kok kijft met de keukenmeid, weet men, waar de boter blijft. Deze raadszitting leverde overigens nog slecnts enkele belangwekkende besprekingen. Er is als gewoonlijk aan enkele minder be duidende onderwerpen, o.a. de aanvrage in zake voetbalspel, een goed deel van den communaien tijd zoek gemaakt, dat beter besteed nad kunnen worden. Eenigszins belangwekkend was nog de hardnekkige poging van enkele raadsleden om voor de werklieden van den reinigings dienst, ook voor de jaren die zij vroeger in dienst der aanneemster doorbrachten, een pensioenrecht te scheppen, dat hun hier geenszins kon worden toegekend. De raad heeft in dezen billijk geoordeeld en den werklieden dat wat hun niet als recht kon worden toegekend, ais gunst toegestaan. Vrij belangwekkend was ook de beraad slaging bij het behandelen der verordening in zake het personeel der gemeentewerken, daar er uit bleek het voortuurend .- .reven van B, en W. om de benoeming voor ver schillende betrekkingen zooveel migeiyk voor hun coiiege te reserveeren. Ds raad liet zien echtei net heft zoo maar r: et ut de handen nemen, maar verzoent B. en W. de verordeningen nog eens te herzien. Ten slotte kwam nog net comité, waarin de notulen der laatstgehouden geneirae zitting werden gearresteerd. Het duurde zeker ruim een halt uur. Bij heropening bieek, dat geen gevolg werd gegeven, wel licht om het vergevorderd uur, aan het uitgesproken denkbeeld, de notulen daarna in openbare zitting te doen voorlezen. Zullen zij nu toch publiek gemaakt worden Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Februari l'Ju3. s. O. V. Wij herinneren alle belangstellenden »an de vergadering, welke morgen (Vrijdag) avond 8 ure in den Officierentuin zal worden gehouden. Zooals men weet, zal in die vergadering, nog een uiterste poging worden aangewend om de ontbinding der Officieren-Vereeni- ging te voorkomen. R. P. en O. Zooals uit de herhaalde aankondiging bleek, wordt morgen (Vrijdag) avond de eerste lezing van wege de R. K. Kiesver- eeniging »Recht, Pncht en Orde" in »Musis" gehouden. Leden van R. P. en O. en zij die het wenschen te worden, zullen zeker niet naiaten deze belangwekkende lezing bij te wonen. Accijnsverhooging. De »Bond van Distillateurs" te Rotterdam, welke aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres had gerldht om de voorgestelde wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd op grond van verschilende bezwaren niet aan te nemen, heeft later althans net bestuur van ge noemden Bond een schrijven tot den Minister van Financiën gericht, om, bij aldien de wet wordt aangenomen, de terug werkende kracht daarvan zoo,weinig mogelijk te doen gevoelen, en te dien einde aan den Minister, met aanduiding van de bezwaren van technischen aard, twee voorstellen gedaan. Het bestuur heeft thans van den Minister het volgende antwoord ontvangen iNaar aanleiding van het door u inge diende verzoek tot wijziging van het ontwerp der wet tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik ernstig overweeg op welke wijze het best aan de daarin geop perde bezwaren zal zijn tegemoet te komen." De bedoelde bezwaren wareo eemgen tijd geleden door eenige leden van het bestuur bij den Minister van Financiën mondeling toegelicht. De Kamer van koophandel en fabrieken te Leerdam zal een adhaesie-adres aan de Tweede Kamer zenden m verband met het adres der Kamer alhier in zake de verhoo ging van den accijns op gedistilleerd. Scheepsbouwindustrie. Met genoegen vernemen wij, dat heden bij de scheepsbouwers Gebroeders van de Meer, op de werf »de Hoop aan de Lange Nieuwstraat, een aanvang is gemaakt met het leggen van de kiel voor een derde door hen te bouwen logger. Evenals de pas te water gelaten logger en de nog op stapel staande, zal deze derde logger naar Fransen moaei worden gebouwd. Het scnip, dat de naam zal voeren Enkhuizer's Belang, is voor rekening van de te Euknuizen gevestigde naamiooze ven nootschap «Enkhuizer's Belang" op stapel gezet. Aan de beeren Gebroeders van der Meer is door deze vennootschap toezegging gedaan voor den bouw van een elftal nieuwe loggers, zeiter getuigt dit van een groote ondernemingsgeest in een kleine visscners- plaats als Euknuizen. Moge de stad onzer inwoning zich aan dit vooroeeld spiegelen 1 Bij het gisteren te 's Gravenbage gehouden examen in de nuttige handwerken slaagden de dames A. Vaandrager en H. M. Buwalda van Schiedam. De eerste raadszitting in dit jaar van de gemeente Keihei en Spaiand werd gisteren door den voorzitter met een toepasselijk woord geopend. Na mededeeimg der ingekomen stukken werd behandeld kohier H. O. 1903. Het percentage is verhoogd van 3 op 4 pet, terwijl de aanslagen over het aigemeen lager geschat zijn. Het totaal van het kohier is f -',996.20. Ter visie gelegd. Eenige compiabiliteitsbesluiten werden genomen, waarna werd overgegaan tot benoeming van leden voor de commissie der rustende schutterij en voor het stembureau voor verkiezingen, waartoe benoemd werden de beide wethouders, ae heeren C. Bregman en L. Bijl, De vergadering werd hierna gesloten. De St. Aloysius-vereeniging te Delfts haven zal heden (Donderdag) en Zondag avond het Pausteest vieren met vocale en instrumentale muziek en het treurspel sPetrus en Paulus". De opbrengst zal ten goede komen aar. de R. K. scholen der parochie, In de Jonkerfransstraat te Rotterdam is aangehouden de grondwerker J. P. van H., die vier jaar geleden den echtelijke woning aldaar verliet, vrouw en 4 kinderen ach terlatende. Hij vertrok naar Duitschiand en kreeg werk. In die jaren is zijn vrouw intusschen krankzinnig geworden, en in een gesticht geplaatst en zijn de kinderen door de zorg van het armbestuur onderdak gebracht. De inboedel van net gezin werd destijds aan het timmerhuis opgeborgen. Te Vlaardingen bebben zich 55 huurkie- zers, 18 loonkiezers, 2 inwonende zoon-kie- zers, 2 spaarbankkiers en 3 examenkiezers aangemeld tot plaatsing op de kiezerslijsten voor dit jaar.. Door den stoomtrawler A M 51 is be noorden de Haaksgronden opgevischt en te Nieuwediep aangebracht het lijk van een ongeveer 30-jarig manspersoon in visschers- kleeding, vermoedelijk een der opvarenden van den logger Triton van Viaardiugen, die door aanvaring moet zijn gezonken. Op den linkerarm was getatoueeru de naam P. Kor, of P. Kokop den reenterarm het jaar tal 1873. Ui N J ±1N JL< A A U. De minister van Bmuenuiidscne zaken heeft vastgesteld nel modei voor de aan giften van verhuurders van woningen, welke drie of minder ter oewomng oesiemae vertrekken bevatten. De Tel. verneemt u,t goede bron, dat er bij de Regeering ernstig aan genacht wordt de atueelmgen Onderwijs en Arbeid van het departement van Binnenlandscbe Zaken tot één afzonderlijk departement ouder minister Kuyper te vereenigen. Aan leiding tot du voornemen zou zijn het nu reeds bestaande nauwe veroauu tusscnen beide atdeelingen, weike Dy de tot stand kommg van de in bewerking zijnde regeling van het technisch onderwijs nog meer tot samenwerking geroepen zouden zijn. De door de Bntsche, Duitsche en Italiaan- sche regeeringen, met ingang van 20 Decemberl902, ten uitvoer geiegde blokkade voor onderscneiden havens van Venezuela, is, blijkens van den gouverneur van Ourafao ontvangen telegrafisch bericht van 16 dezer opgeheven. Naar Soc. Weekblad verneemt zal nog in deze week door de vrijzinnig-democratische leden der Tweede Kamer, de heeren Bos, Drucker, Fokker, Ketelaar, Marchant,Nolting, Pijnacker Hordijk, van Raalte en Smidt, bij de Kamer worden ingediend een voorstel van wet, strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in het derde en bet vierde hoofdstuk der grondwet. (Staten- Generaal, Provinciale Staten en Gemeen teraad), Naar het Centrum verneemt, zal de heer Aaiberse gevolg geven aan zijn voornemen om at te treden als wethouder van Leiden ook wegens zijne drukke bezigheden als redacteur van het Katholiek Sociaal Week- blad. Dé Ongevallenwet. De Rijksverzekeringsbank heeft, naar Het Volk verneemt, reeds ruim 360 aanvrageö om uitkeering op grond van de Ongevallen wet ontvangen. Door de K. v. K. te Meppel is een adres aan den minister gezonden om openstelling der postkantoren ook op andere uren dan die welke voor behandeling van postwissels zijn aangewezen, voor de zaken betrekkelijk de ongevallenwet. De K. v. K. te Leerdam zal een adhaesie- adres zenden. De Arbeidersbeweging. Naar men aan de Tel. meldt, mag voor officieren en militairen beneden dien raug vooreerst geen buitenlandsch verlof worden aangevraagd, en van buitenlandsch verlof, dat reeds verleend mocht zijn, geen gebruik worden gemaakt. Omtrent de oorlogsschepen voor Amster dam aanwezig is net volgende te melden Hr. Ms. Reinier Claeszen is gereed om naar Heilevoetsluis terug te koeren. In zijn plaats ligt nu aan de Petroleumhaven de Sommelsdijk. Hr. Ms. Evcrtsen, Dolfijn, Isala eu,Mewa liggen aan den Oosterdokdijk, De Ruyterkade, de laatste drie waarschijnlijk slechts voorioopig. De Cerberus ligt aan de Handelsxade, Braga, Ulfr en Bever aan de Hembrug. De Bellona, Ever, Bulgia, Dufa en Havik zijn nog niet te Amsterdam gearriveerd, maar liggen gereed om zoo noodig het eskader te versterken. De staking aan de sigarenfabriek Lang- kat te Deventer is geëindigd. De sigaren maker Halle, over wien in hoofdzaak het geschil liep, blijft in dienst der firma. Zoowel patroon als arbeiders bebben 't een en ander toegeven. De commissie voor de strafverordeningen uit den Haagschen gemeenteraad heeft tbans een paar artikelen voorgesteld om de schandaal-colportage te fnuiken. De voorbereidende werkzaamheden voor de electrische tramspoor Haarlem—Amster dam zijn aangevangen. De lijn zal 1 Mei 1904 m exploitatie worden gebracht. Verschenen is het derde jaarverslag van bet herstellingsoord voor longlyders te Putten op de Veluwe. Het aantal patiëaten, die tegelijk kunnen behandeld worden, werd in 't atgeioopen jaar verminderd tot 29in 't geheel wer den 89 patiënten behandeld, waarvan er 32 in 't eerste, 47 m 't tweede en 7 in het derde stadium van ionglijden verkeer den. Voor de eerstbedoeiden had de behan deling een positief resultaat; voor 32 der tweeden eveneens, terwijl 6 nunner in den zelfden toestand vertrokken als waarin zy gekomen waren van de derde categorie vertrokken 4 patiënten met positief, 3 met negatief of geen resultaat. Te Breda heeft zich onder het eere- voorzitlerschap van deQ burgemeester, den heer Guijé, een hoofdcommissie en een regehngs-commissie geformeerd voor de feestviering der Kon. Md. Academie. De vereemging Bonus Eventus te Breda, zal bij gelegenheid van het carnaval Maandag 23 dezer een optoent houden, waaraan 33 voertuigen, 20 ruiters en 2 muziekkorpsen zullen deelnemen. GJËMJ2NGG NIEUWS. Te Nieuwe Pekela is bericht ontvangen dat de daar thuisnehoorende stuurman Hendrik H. Smude, aan boord van het Nederlandsche driemast-schoenerschip Ar cadia 11, op reis van Trinidad naar Rotterdam, bij aanvaring met het Engelsche stoomschip Gogo, zijn graf in de golven heeft gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2