Ons Land maakt in !t geheel geen melding ▼an Chamberlain, en de South African News steekt den draak met zijn triomf tocht. De correspondent van de Times te Kaap stad seint, dat de houding der Afrikaanders tegenover Chamberlain ontegenzeggelijk voortvloeit uit achterdocht, wegens de mede plichtigheid van den minister aan de Jameson zaak. De bjjdragen op~ de lijsten geteekend, strekken geheel voor het feestelijk onthaal der armen, zooals in de circulaire is bekend gemaakt. Verkiezingen in Brazilië. De parlementsverkiezingen te Rio de Janeiro gingen gisteren met ernstige onlusten gepaard. Er heerschte groote opgewondenheideen aantal menschen werden gedood of gekwetst. Het Panselijk jabilee. Ter gelegenheid van het naderend Pau selijk jubilee is Zondag in de kathedraal te München door mgr. von Stein, dec aarts bisschop, een pontificale Mis gecelebreerd, die werd bijgewoond door den prins regent, het hof, het corps diplomatique, den minister en tal van autoriteiten. Congreganistische bezittingen. De eerste verkoop van congreganistische bezittingen heeft den 14an dezer plaats gehad voor de burgerlijke rechtbank van de Seine te Parijs. Twee panden, toebe- hoorende aan de Augustinessen en gelegen rue Vaurigard en te Morangis, werden publiek verkocht. De opbrengst was resp. 565.100 en 53.000 francs. Hongaarsch tweegevecht. Bij het tweegevecht tusschen den Hon- gaarschen minister van Landsverdediging Fejervary en den afgevaardigde Lengyel, kreeg de minister drie licht6 kwetsuren aan de hand. Aan de eer was nu voldaan Oe Russische vloot. Het Nowoje Wremja wijst er met zicht baren trots op, dat, zoodra het eskader onder bevel van admiraal Stackeiberg in den Grooten Oceaan is aangekomen, de Russische vloot in het Verre Oosten een tot dusver ongekende sterkte zal hebben. Zij zal dan bestaan uit 6 pantserschepen, acht gepantserde kruisers 1ste klasse, 4 kruisers 2de klasse, 7 groot model-kanon- neerbooteh, twee transportschepen, 3 tor- pedokruisers en 11 groot model-torpedo- booten. Sneeuwstorm in de Unie. Een hevige sneeuwstorm heeft in de laatste paar dagen in al de oostelijke en centrale staten van Noord-Amerika gewoed. Boston, Philadelphia, New-York enz. hebben daardoor veel geleden. Vooral in deze laatste stad moet de massa gevallen sneeuw ontzaglijk zijn. Duizenden menschen zijn daar bezig om de straten schoon te vegen. De strenge koude houdt aan. Het spoorwegverkeer is in sommige streken tijdelijk gestremd of ondervindt groote vertraging. Schiedamsche Gezondheidskolonie. In ïMusis Sacrum" had gister-avond de feestavond plaats, georganiseerd ten voor- deele van de nSchiedamsche Gezondheids kolonie." De groote zaal was flink bezet en er heerschte een gezellige prettige stem ming. Met een orkestnummer, uitgevoerd door een alleraardigst miniatuur-orkest, gevormd uit jonge dames in lichtkleurige baby jurken gekleed, nam het zeer geva rieerd en met zorg samengesteld programma een aanvang. Mejuffrouw C. K., een leerlinge van den heer Andreoli, zong op zeer verdienstelijke wijze met frissche en heldere stem een drietal welgekozen liederenDas Zauberlied, van Erik Meyer Heimuna, Mijn liefken is mijn somer, oud-hoilandsch liedje van Nicolaï, en Madrigal van Chaminade. Zooals te verwachten was, heeft de heer J. P. Speenhof! uit Rotterdam, die origi- neele, grappige verzen met guitare-bege leiding voordroeg, een uitbundig succes gehad. Hij, de typische figuur van een Parijsche cabaret-artiest, heeft het ten volle verdiend. De mensch alleen en in het minst niet De Vegetariërs, verzen door hem zelf ver vaardigd, brachten herhaaldelijk de lach spieren in beweging. Er werd druk geapplaudiseerd, zoodat de heer Speenhof! genoopt werd nog een extra-nummertje ten beste te geven. Mevrouw Alida Tartaud-Klein uit Rot terdam, die bij het schouwburg bezoekend publiek geen onbekende is, heeft dezen avond ook hare welwillende medewerking verleend. Zij droeg twee indrukwekkende drama tische verzen: Een Lied van de Zee en Wanhoop van Héiène Lapidoth-Swartb, voor, waarmede zij een zeer dankbaar applaus oogstte. Ook het guitige versje van Alb. Verwey De groote hond en de kleine kat had groot succes. De heer C. M. J. Tromp en de heer J. Besseling, die te Rotterdam onlangs op een concert avond met veel succes debu teerde, hebben, de eerste met zyn uit stekend vioolspel, en de andere met zijn gevoelvollen zang, veel tot het welslagen van dezen feestavond medegewerkt. Voor de pauze werd opgevoerd een klucht van den heer' J. P. Speenhof!Een modern huwelijks-aanzoek, dat door het uitstekend spel der beide spelers zeer in den smaak viel en een uitbundig applaus ontlokte. Na afloop der pauzeering werd de feest avond verder voortgezet met een zeer geanimeerd bal, optreden van kakadorus en tombola. Deze feestavond mag zeker welgeslaagd heetenwij hopen dat de financieele opbrengst ruim zal zijn geweest, daar de behoefte om de minvermogende kleinen van de gezonde, frissche buitenlucht te doen genieten, groot is. Stads- en Gewestelijk. Nieuws. Schiedam, 20 Februari 1903. Feestavond Pausjubilee. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zijn toegangskaarten voor het 'vocaal- en instrumentaal concert op Dinsdag 3 Maart a.s. nog bij de heeren A. C. A. Nolet en J. B. Schiphorst te verkrijgen. Wij sporen allen, die daartoe maar eenigs- zins in staat zijn, aan, deze kaarten voor het Pausconcert te nemen. Om de werkelijk groote onkosten van dat concert te d'-kken, zal toch een groot aantal kaarten tot dezen prijs moeten worden geplaatst. En blijft er r.og iets over, dan zal dit, zooais bepaald, aan het R. K. Weeshuis ten goede komen. Door de politie is vannacht aangehouden de 21-jarige A. J. T., die zonder middel van bestaan en klaarblijkelijk met het doel om diefstal te plegen, hier rondzwierf. Hij werd op het bureau van politie in arrest gesteld en heden-morgen weder op vrije voeten gelaten. De Rotterdamsche gemeenteraad besloot gisteren o. a. tot het bouwen van een school voor gewoon lager onderwijs aan de IJsclubstraat en tot het inrichten van de vroegere archieflokalen m het museum Boymans voor de historische verzameling. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het maken vaneen rijzendam en verdere werken ter voorbereiding van kaaimuurbouw langs een gedeelte der Maashaven. De Delftsche Kamer van Koophande 1 heeft zich naar aanleiding van het schrijven van den minister van Waterstaat, verklaard vóór het stichten van een bureau voor handéisinlichtingen van particuliere zijde, op den voet als door de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid ontworpen, en met steun van de Regeering. BINNENLAND. Bij kon. besluit van den 13en Februari j.l. is de minister van Financiën gemachtigd tit de uitgifte van schatkistpromessen tot een bedrag van acht milhoen gulden. In de Staatsct. no. 42 is opgenomen een kon. besluit van den 7den Februari jI., waarbij bepalingen zijn vastgesteld omtrent de vrijstelling van invoerrecht voor aether sulfuricus, benoodigd bij het luchtledig maken van voorwerpen in fabrieken en trafieken. Z. K. H, de Prins der Nederlanden arri veerde gisteren om 12.19 op het eerste perron te Apeldoorn, vergezeld van jhr. Hooft Graafland. Op het perron bevond zich de heer Loudon, jagermeester van H. M. de Koningin. In een open jachtwagen reed de Prins naar het paleis. De Prins komt om de werkzaamheden in het park in oogenschouw te nemen. Z. K. H. zal de maaltijden gebruiken in Hotel de Keizerskroon. dagen overvoerd met administratie en ander werk, getuigenverhoor enz. Wij zagen ge lukkig reeds enkele agenten in functie en 't is te hopen, dat dezen onze zuchtende commissarissen wat ontlasten. Ook de particuliere verzekeringsmaat schappijen, die het risico overnamen, kun nen ovei het werk, dat deze wet met zich brengt, meepraten. Een dezer maatschap pijen had ongeveer 1500 aanvragen, een verzekeringsbedrag van 22.000.000 bedra gende. Daar dit werk in duplo moet, kan men nagaan, dat ook de particuliere maat schappijen handen vol werk hebben. Van het werk der agenten valt nog niet veel te zeggen. In de centra van het fa briekswezen zal natuurlijk Deel wat voor hen te doen zijn, en dat meer agenten zullen moeten aangesteld, is nu reeds te voorzien. Dit zou èn voor de Rijksver zekeringsbank èa voor het Rijk met het oog op de hooge traktementen dier agenten, niet gewenscht zijn. De gezantschapsraad jhr. Van Citters, thans waarnemend zaakgelastigde te Caracas, zou, nu de verwikkelingen- in Venezuela een einde hebben genomen, in het laatst dezer maand weer naar Nederland terug keeren. De gezondheidstoestand van den consul-generaal en zaakgelastigde, den heer van Leyden, zal een langdurig verlof naar Europa noodig maken. Dientengevolge is een nieuwe bezetting van den post in overweging. Er schjjnt toch nog mogelijkheid te bestaan, dat het internationale Hof van Arbitrage een waardig onderkomen zal krijgen. Volgens de loopende geruchten toch, zouden er onderhandelingen hangende zijn tusschen een te 's-Gravenhage geves tigde financierscombinatie en den heer Carnegie, betreffende aankoop der goederen van de erven Saksen-Weimar. Het Congres van den Alg. Nederl. Geheel- onthoudersbona zal in Juli te Arnhem gehouden worden. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche zaken zal morgen (Zaterdag) niet plaats hebben. Afjeh. De familiebetrekkingen hier te lande hebben vanwege het Departement van Koloniën bericht ontvangen, dat de le luit- van het 3e bataljon infanterie, in garnizoen te Kota Radja, C. A. Ruempoi, bij een verkenmng is gewond, benevens mindere militairen. De vlag aan de woning van het Japan sch gezantschap te 's-Gravenhage was gisteren halfstok geheschen, na het ontvangen door den Japanschen gezant van het telegrafisch bericht van het overlijden op eergisteren van prins Komotsu, oom van den Keizer. Naar aan den Tijd wordt medegedeeld, vallen de kosten op het in werking brengen van de Landweerwet zeer tegen. De Minister van Oorlog neemt daarom verschillende maatregelen ter bezuiniging o. a. het in voeren van een goedkoopen ransel van bennepdoek en het verstrekken van tunieks, in plaats van korte jassen. Dé Ongevallenwet. Men schrijft aan de Nederl. De Ongevallenwet is nu ruim 14 dagen in werking. Dat deze wet verbazend veel werk met zich brengt, hebben deze 14 dagen duidelijk doen zien. Er zijn ons fabrieken bekend, waar men met deze administratie een afzonderlijk ambtenaar heeft belast, een administratie, die, geldt ze een fabriek van eenige hon derden werklieden, heusch niet gering te schatten is. Doch dit niet alleen. Ook de commissa rissen van politie zagen we in deze 14 De Arbeidersbeweging. De heer Petter deelt in een schrijven aan enkele biadeu mede, dat de vorming van andere vereenigingen onder het spoor wegpersoneel niets anders bedoelt dan het publiek zand m de oogen te strooien, dat net initiatief daartoe veelal genomen wordt door invaiieuen en dat de bond van spoor- en tramwegpersoneel steeds krachtiger wordt. De geestelijke adviseur van de roomsch- katbolieke spoorwegvereemgmg »Recht en Plicht", pater Weijers uit Utrecht, bracht gisteren een bezoek aan sommigen van het spoorwegpersoneel te Zutphen, na eerst voor dit doel naar Winterswijk te zijn geweest. Dn bezoek staat m verband met de vergadering, die deze vereeniging Zondag a.s. te Utrecht denkt te houden. Op intiatief van eenige belanghebbenden, is gisteren-avond te Gouda gesticht eene anti-sociaal-democratiscne vereeniging van miliciens en oud'miliciens. Aanleiding hier toe heeft gegeven het bekende manifest van den Bond van miliciens en oud-miliciens, waarmede de oprichters zich niet kunnen vereenigen. Volgens den Tijd heerscht er ook een beweging onder de dienstboden te Amster dam, ten doel hebbende haar te doen toe getreden tot een neutrale organisatie, welke, naar beweerd wordt, hare belangen wil behartigen. Te dien einde waren namelijk huis aan huis in de meer gegoede wijken circulaires van het bestuur der organisatie uitgegeven. Vermoedelijk zijn door diezelfde vereeniging thans ook propagandisten uit gezonden, om zien persoonlijk van de toestanden der dienstboden op de hoogte te stellen. Die zendelingen informeeren naar de voeding, de behandeling, de liggin g en wat dies meer zij, en zijn zeker voor nemens op grond van de haar verstrekte, met ai te vertrouwbare, gegevens, te eeniger tijd met een griovenlijst voor den dag te komen. Uit Amsterdam meldt men aan de O. H. Cf..- De meelaragers zijn voornemens Maandag e.k. het werk te staken, wanneer Zaterdag de verhooging van loon met 50 pet. niet wordt ingewilligd. #De in Maart aangekondigde tentoon- stelling van pluimvee, vanwege de Pluimvee;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2