Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar®:. Zondag 22 Februari 1903. No. 7533. m EERSTE De Raadsverkiezing. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 4—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FEESTKUMMEB. Ter gelegenheid van het Zilveren Paus jubilee zal door ons een rijk geïllustreerd feestnummer worden uitgegeven op kunst drukpapier, de eerste pagina met de beeltenis van den Hoogen Jubilaris gesierd. Dit feestnummer zal gelegd worden in het ongevouwen nummer van Zondag 1 Maart a.s., dat aldus een meer dan gewone aan trekkelijkheid zal hebben. Advertentiën in dat Zondagsnummer zullen dus bijzonder de aandacht trekken en te meer succes bewerken. Wij vestigen daarom de aandacht van HH.Adverteerders op deze uitnemende gelegen heid om reclame te maken, hun beleefd verzoekende de copie hunner advertentiën voor dat Zondagsnummer tijdig in te zenden. De aanstaande Raadsverkiezing in Dis trict II is zeker een eigenaardige verras sing geweest voor zoovelen, die er zich mede gevleid hadden, tot aan de groote Raadsverkiezing van een gang naar de stembus verschoond te blijven. Toch be hoort de burgerplicht door hen die tot het uitoetenen van bet gewichtig verkiezings- werk geroepen worden, nauwgezet te wor den vervuld. De plaatsen door de heeren Pinster en Vurtheim in den Raad onbezet gelaten, moeten worden bezet door dege- hjke, ijverige, gewetensvolle mannen, die het met de stad onzer inwoning wel meenen en 'hare belangen naar best vermogen willen behartigen. De aanstaande Raadsverkiezing moet inder daad van bijzonder gewicht worden geacht. Het komt er toch op aan, het zwaarwichtig belang der gemeente te bevorderen in de richting, die daartoe in de laatstverloopen Feuilleton. (Naar het Duitsch door FOX.) 3) (Slot.) Eindelijk was het tijd om naar het bureau te gaan. Inwendig sidderen slechts haet moeite zich goed houdende, zat onze secretaris aan zijn schrijltafel. Elk oogen- blik kon, neen moest de verlossing uit deze erngst komen. Als iemand in de kamer *Wam, sprong hij op als geëlectriseerd. Maar al zijn hopen bleet vergeesch. Daar, °m elf uur, kwam een dame aan de uitbe laai tafel en keek Bachmann scherp aan «oor haar bril. »Wel mijnheer de secretaris, hebt u gisteren geen onaangename ontdekking gedaan He aangesprokene kreeg een kleur, boog jaren is ingeslagen het geldt hier vooral, zooal niet het behoud, dan toch de ver sterking der zwakke anti liberale meerder heid in den Raad. Jaren lang is voor het verkrijgen dier meerderheid in den Raad geleden en gestreden. Nu wij ons in het bezit daarvan reeds sedert geruimen tijd mogen verheugen, moet alles in 't werk worden gesteld om ze ongerept en onver zwakt te behouden. Dank zij die anti-liberale meerderheid, werd reeds een billijke heffing der school gelden op de openbare scholen verkregen. Aan het schreeuwend onrecnt dat jongens van buiten, uit plaatsen, die zelf een Hoogere Burgerschool bezitten, hier voor een schijntje ten laste der gemeentekas kwamen leeren, werd een einde gemaakt. Het subsidie aan de Bondsteekenscliool werd verzekerd en enkele buitensporigheden op onderwijsgebied, die de gemeente tot buiten gewone uitgaven zouden nopen, bestreden. Dat nog nibt alles is bereikt, wat wij onder het nieuwe regime verwachtten, is zeer te wijten aan de omstandigheid, dat de onver biddelijke Landswetten zich veelal tegen het streven naar bezuiniging op onderwijs gebied verzetten. Nu wij aldus voor het onvermijdelijk feit van nieuwe Raadsverkiezingen staan, komt bet er vooral op aan, mannen in den Raad te brengen van wien we zeker zijn, dat zij bereid zijn in de ingeslagen richting het waaracntig belang der gemeente te bevorderen. Die mannen hebben we gevon den in de beide candidaten, die door de R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde" voor de aanstaande Raadsverkiezing zijn gesteld. De heer L. H. F. A. Faure, in de vacature—Pinster cauditdaat gesteld, is in de stad onzer inwoning sedert nu geruimen tijd geen onDekende meer. Man van chris telijke beginselen en recntzinmge Oelijaeuis, heett bij, naar ons werd medegedeeld, de bijzondere plaats, die hij onder de predi kanten der Ned. Herv. Kerk innam, prijs gegeven, toen, zijn recützinuig belijden met en zeide»Ja een zeer onaangename, ik mankeerde geld uit mijn kas." Hoeveel?" vroeg de dame op korten zakentoon. »Tweefionderd mark 1" ïTweedouaerd Dat is veel. Ik ontdekte gisteren bij mijn thuiskomen, dat n me honderd mark te veel had gegeven, maar kon onmogelijk den langen weg naar hier nog eens maken, u heot u zeker erg be- angt gemaakt »Erg, mevrouw," zuchtte Bachmann een weinig verlicht; »ik kan u met genoeg bedanken. U weet met, wat zoo'n papiertje voor mij beteekent. Nu krijg ik moed, dat misschien ook net tweede biljet terecht komt." »Dat willen we teminste hopen het zijn toch allen nette menscnen, die hier üun peusioen halen." De dame sprak weer op naar echte zakentoon, »Z«ker, zeker mevrouw," haastte zich Bacnmaun te antwoorden. »Maar ziet u, in zoon geval heb ik never met dames te doen; die tellen zorgvuldig nun geld na, voordat ze het opbergen. De heeren hebben de nieuwe richting, die men wilde insiaan, in botsing dreigde te komen. Het christelijk ministerie heeft hem toen tot schoolopziener in ons district doen benoemen, eene betrekking, die hij met de meeste nauwge zetheid en onpartijdigheid tot genoegen van zoovelen, met wien hij op onze scholen in aanraking komt, blijkt te vervullen. Maar de heer Faure is niet alleen een man van christelijke beginselen, maar ook van degelijke wetenschap, eene wetenschap, die met hare tweelingzuster, het geloof, nauw verband houdf Van dezen man van christelijke beginselen en degelijke weten schap mogen wij verwachten, dat hij de zaken der gemeente met den meesten ernst zal behartigen. Van dezen man, die getuig de, dat hij, als Raadslid gekozen, wanneer er zaken van bijzonder gewicht aan de orde zullen zijn, de knie zal buigen voor den Vader des Lichts en van Hem lichten sterkte vragen in het moeilijk geval, mogen wij verwachten, dat hij zijn mandaat gewetensvol zal vervullen. Met den meesten aandrang sporen wij dan ook de kiezers in District II aan, Dinsdag hun stem uit te brengen op den heer L. H F. A. FAURE. Voor de vacatureVürtoeim is door de R. K. Kiesvereeniging sRecht, Plicht en Orde" in overleg met de anti-revolutionaire en christelijk-historische kiesvereenigingen candidaat gesteld de heer A- J. van d.0 POOI, rijksambtenaar (verificateur) sinds vele jaren. De heer Van de Poel, zeker allerminst in onze stad een onbekende, is een man over wiens politieke kleur men zou kunnen twistenhet beste is wellicht nog gezegd, dat hij nagenoeg tusschen anti-revolutionairen en christelijk-historischen instaat. Maar is zijne politieke kleur te betwisten, zijn christelijk belijden is boven aller twijfel. Als oprecht christen heelt hij zich steeds aoen kennen, ook in het openbare leven, ook in de eervolle betrekking, die hij sedert jaren vervult en dis hij nu wil prijsgeven om zich geneei aan de behar- meestal nog meer biljetten, steken ds pas ontvangene daarbij zonder ze na te tellen en dan kan de een of ander een honderd- markbiljet te veel hebben zonder dat hij het weet. »Nu, ik hoop het niet voor uik hoop dat gij het geld terug terugt." Vriendelijk knikte de dame en ging. Buiten ontmoette zij een bekende, wien zij het geval met den secretaris vertelde. »Wat Bachmann Heeft Bachmann die domheid uitgehaald?" riep dokter Ni- colaus iwant die was het Het spijt me verschrikkelijk voor den armen kerel, hij kon 't geld nu heelemaal niet missen." Het eene woord haalde het andere uit en spoedig wist freuie von Weng, de heeie gescmedenis van Liesje, Sepiitz en de twee honderd mark. De dame scheen een beter hart te hebben, dan haar uiterlijk zou doen vermoeden, want ze verzocht den dokter, haar van 't verder verloop der zaak op de hoogte te willen houden. Ongelukkig bevestigde zich Bachmann's vermoeden het geld kwam niet terug tiging der gemeente-belangen te wijden. Ons wordt toch verzekerd, dat bij zich, gekozen zijnde, weldra als ambtenaar zal doen pensioneeren. Ook de heer Van de Poel is een man, van wien als Raadslid veel is te ver wachten. Herhaaldelijk toonde hij zijne levendige belangstelling in de pubiieke zaak. Vooral voor de verbetering van het stadsgedeelte, waar hij zijne woonplaats heeft, was hij steeds ijverig werkzaam. Door woord en daad, door herhaaldelijk persoonlijk bezoek bij de betrokken auto riteiten trachtte hij de verbeteringen te verkrijgen, die hij in het belang van de gezondheid en den welstand onontbeerlijk achtte. Wordt de heer van de Poel gekozen, dan zal hij zeker al 't mogelijke doen om stinkende slooton open riolen en openbare vuilnisbakken in het Singel- kwartier uit te drijven. Wat mogen wij van zoo'n werkzaam man ook voor de bevorde ring der algemeene stadsbelangen niet verwachten! Op dus kiezers in District II! Dinsdag a.s. allen gestemd op den oprechten christen, den verdienstelijken medeburger, die alleszins verdient eene plaats in stads Raad in te nemen, den heer A. J. VAN DE POEL. Met deze beide uitnemende candidaten kunnen wij met eere in het strijdperk treden. Van deze beide mannen mogen wij ver trouwen, dat zij de christelijke meerderheid in onzen Raad beslist zullen versterken van deze beide mannen weten wij zeker, dat zij bereid zijn in de ingeslagen richting het waarachtig belang der gemeente te bevor deren. Op dus, katholieke kiezers in District II, Dinsdag a. s. allen ter stembustot den laatsten man, tot den verst wonenden kiezer opgekomen voor deze beide voortreffelijke candidaten door de anti liberale kiesvereeni gingen in onderling overleg aangewezen. Laat U niet door drogredenen misleiden gelooft niet, dat de algemeene opkomst in dit geval minder noodig is, maar vervult allen tot den laatste toe uw plicht. Dan Alle onderzoek bleef te vergeefs en of de arme vader zich al in vertwijfeling de haren uit het hoofd trok de honderd mark wer den niet terug gebracht en Liesjes reis moet verschoven worden. In stilte, als vader het niet zag, veegde het arme meisje een traan weg; ze had al zco vast op genezing gehoopt. Eenige dagen later trad's morgens freule von Weng bij dokter Nicolaus in diens ka mer. >Ik kom bij u, dokter, voor die zaak met secretaris Bachmann. Het arme kind moet geholpen worden; het mag niet lijden door de achteloosheid van anderen. Ik ben zelf niet rijk anders had ik Bachmann da delijk die bonderd mark gegeven. Ik kon er slechts vijfentwintig wegleggen, maar heb echter van vrienden de rest bekomen. Hier heb u de honderd mark en geef ze hem, maar zoo nu u zult wel zorgen hè dat hij het niet voelt!" 's Avonds werden in de eenvoudige woon kamer van Bachmaap tranen van dankbaar- beid en vreugde geschreid.) NIEUWE SCHIED GHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1