L. H. F. A. FAURE. A. J. YAN DE POEL. Tegenspraak Russische leening. A. J. ran de Poel. S. D. A. P. ALGEMEEN OYERZICflT. De Macedonische kwestie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond. Kiezers van District II, bedenkt dat wel Zult gij uw stem geven &an hen, die alles uit de gemeentekas willen halen en aldus de gemeente-belasting loodzwaar zullen doen drukken op hen, aio nu reeds de belastingpenningen zoo moeilijk bijeen brengen Ot geett gij uw stem aan de de candidaten der christelijke meerderheid, die de gemeente niet wil belasten met wat tot de bijzondere zorg behoort en eene billijke oplegging van lasten nastreeft. Kiezers begrijpt, dat hier met het zwaarwichtig belang der-gemeente uw eigen welbegrepen belang gemoeid is stemt aidus op de candidaten der christe lijke partijen, die het met de stad hunner inwoning wel meenen, de heeren EN Het Russische telegraafagentschap maakt het volgende communique van den minister van financiën openbaar In de buitenlandsche pers verschijnen aanhoudend geruchten, dat Rusland plan zou hebben op een der buitenlandsche mark ten dit jaar een nieuwe staatsleening te sluiten. Men kan uit de begrooting voor 1903 zien, dat een dergelijke leening niet noodig is, daar alle uitgaven voor het loopende jaar, zoowel de gewone als de buitengewone, gedekt zijn, met een over schot, zoowel door eventueels ontvangsten, die met groote voorzichtigheid berekend zijn, als door het beschikbaar bedrag in de schatkist. Om alle misverstanden in verband met deze geruchten te voorkomen acht de minister van financiën het noodig te ver klaren, dat gedurende het loopende jaar de Russische regeering geen enkele leening op buitenlandsche markten zal sluiten. Nadat door den secretaris de notulen waren voor gelezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat hij als verblijdend verschijnsel kou mededeeleu, dat er weder eenige nieuwe leden waren toegetreden. In dezen tijd, waarin maar al te sterk gebleken ia de groote macht, welke de organisatie nitoefent,is het de plicht van den R. K. werkman, dat hij zich bij de katholieke organisaties aansluit, daar de katholieke organisatie eveneens krachtig moet zijn. Vervolgens zeide de voorziiter, dat alle kaarten voor de Beroepswet nog niet bij het bestuur zijn inge- gekomen. Er zijn, voor één gemachtigde in den raad van beroep te kunnen kiezen, 62 kaarten noodig, daar 7 Maart de uiterste termijn is, drong hij bij de leden sterk op spoedige inlevering aan. Gaarne zag hij opgaven te gemoet van personen, die geschikt zijn om als gemachtigde te lungeeren. Vermoedelijk zal de Volksbond over twee plaatsen als gemachtigde kunnen beschikkenhet kwam hem geschikt voor om twee brandersknechts die plaatsen te doen innemen. De heer Van Hees weusehte dia plaatsen voor één brandersknecht en één werkman in de bouwvakken ta zien bestemd. Da heer Frederiks merkte op, dat de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond niet alleen in deze zal hebben te beslissen, daar zij vermoedelijk met andere hierterstede, ja zelfs met de afdeeling Rotterdam van den Volksbond, in overleg zal moeten treden. Nadat eenige leden ophelderingen hadden gevraagd, werd er besloten het bestuur in deze aangelegenheid diligent te verklaren. Door den heer Ellegars werd alanu het woord ge vraagd en verkregen. Het had hem verwonderd, dat bij het zich hierterstede gevormd Leo-comité geen be stuurslid van deu Nederl. R. K. Volksbond wordt aangetroffen. Daarom wilde hij gaarne ophelderingen van het bestuur hieromtrent hebben. De weleerw. heer adusenr, hierop antwoordend, zeide, dat hij reeds had gehoord en het hem ook n;t een ingezonden stak in de Nieuwe Schiedamsche Courant gebleken is, als zou de afdeeling Schiedam van den Nederl. R. K. Volksbond bij het samenstellen van het Leo-comité zijn gepasseerd. Dit is een onjuistheid, wijl geen der hierterstede bestaande R. K. vereenigingen is uitgenoodigd om in bodoeld comité zitting te heboen. Het is nitslnitend door particulier initiatief tot stand gekomen. Spreker vond het met noodzakelijk dat juist zoo'b comité uit Terceuigingsaigevaardigden meet zij a samengesteld. Ook is er over den hoogen entree-prijs gesproken, die op den feestavond geheven wordt. De kosten voor den feestavond zijn zeer hoog en mocht er na aftrek hiervan iets vaa de recette overblijven, dan zal dit bedrag aan plaatselijke liefdadige inrichtingen ten goede komen juist om het liefdadige doel zou het een prikkel moeten zijn om tegen den hoogen entreé-prijs daarhten te gaan. Op alle plaatzen tronwena is in ons land de entreé- prijs hoog, zooals b. v. in Amsterdam f 2.50. Hij vorige paasfeesten te Sehiedam was de entreé-prijz niet minder dan ditmaal, en was de zaal toch flink bezet. Er is gezegd en meo heefc het óók in het ingezon den stuk in de Nieuwe Schiedamsche Courant gevraagd, of het niet op den weg van de Bondaafdeeling lag om een feestavond te orgamseeren. Hg zou het ten sterkste betreuren, indien hiertoe wordt overgegaan, wijl men zich dan op gevaarlijke en glibberige paden begeeft. Men zon het feestconcert op 3 Maart van het Leo- comité tegenwerken. Wat in hst ingezonden stnk wordt gezegd, om op 8 Maart dien feestavond van den Volksbond te doen plaats hebben, daar kan niemand, die het gelezen heeft, het mede eens zijn, op grond, dat dien dag het feest kerkelijk wordt gevierd. Laten we - zeide spr. - het Leo-comité steunen en wachten op de feestviering, welke in Mei ter gelegenheid van het encycliek leest zal plaats hebben en dit des te luistenrijker te doen zijn, wijl dan alle afdeelingen van den Nederlandsehen R. K. Volksbond zullen feesten. De hoer Den Draak zeide, dat wel degelijk een lid van de afdeeling Schiedam van den Ned.R. K. Volks bond in bedoeld Leo-Uomité had behoren zitting te nemen. Hij staafde zijn beweren met hetgeen in an dere plaatsen in Nederland is geschied. Voorts ge loofde hij niet, dat veel werklieden, uithoofde den hoogen entrée-prijs, vau de uitvoering gebmik zullen maken. Gaarne zou hij een feestviering voor den werkman zien georganiseerd; volgens hem zou geen afbrenk worden gedaan aan de kerkelijke feestviering, indien 8 Maart des avonds om 8 unr een feestavond zon plaats hebben. De weleerw. heer Van den Berg bleef bet ontraden op dien dag een feestavond te doen plaats hebben. Door den heer Den' Draak werd als dag van feest viering na 15 Maart genueud. Het bestuur zal in een vergadering daarover beslissen. De voorzitter meende, dat wanneer tot feestviering mocht worden overgegaan het dan het karakter eener buitengewone Vergadering met een laag entrée zal moeten dragen. Er ontspon zich nn een langdurig en uitgebreid debat, waarbij het denkbeeld werd genit om een ver laging van don entreeprijs bij hel-Leo-comité te bewerken. Na sluiting .der discussie werd aan het bestuur de verdere regeling overgelaten. Door den voorzitter werd nog mededeel ing gedaan, dat de Arbeidsbeurs zich met de aideeling Schiedam van den R. K. Volksbond in verbinding heeft gesteld, hetgeen Zeker een groot voordeel voor haar is. In de a.s. maandvergadering zal een verkiezing plaats hebben voor vier bestuursleden. Candidaten worden h ervoor bij het bestuur ingewacht. Voor het Vakcongres, dat in Nederland zal worden gehouden, is aan den Volksbond medewerking verzocht. Een der leden vroeg nog nadere inlichtingen over de kaarten inzake den Raad van beroep, waarop de voor zitter mededeelde, dat de leden, die nug kaarten in hun bezit hebben, deze aan den bode kunnen overhandigen. Nadat de heer De Jager nog had aaugedrongen op medewerking op den feestavond door de tooneelveree- n>g'»g „Alberdingk Thijm", werd de vergadering gesloten. Tijdens de vergadering bracht de onderafdeeling „St. Cecilia" op zeer verdienstelijke wijze een tweetal zangstukkenles Martyrcs aux Arènes en Het Ma trozenlied ten gehoore, die een levendigen bgval oogstten. Ter Stembus! Wij wekken nog te dezer plaatse de kiezers in DistrictII op morgen (Dinsdag) aiien vroeg tijdig ter stembus te gaau, waardoor men het gewichtig verkiezingswerk niet weinig zal bevorderen. We behoeven 't wel nauwelijks meer te zeggen, dat men alleen de cirkeltjes voor de namen van onze candidaten goed zwart moet maken en verder niets meer. Dat ieder kiesgerechtigde in District II (L)oele) tot de stemming gerechtigd is, ook al heeft men geen oproepingskaart om vangen dat men de kaart ten stadhuize of bij den voorzitter van het stembureau krijgen kan, zal nu wel genoeg bekend zijn. Op dus kiezers in District II, allen ter stembus, niemand mag op bet appèl ont breken alleen door de opkomst van alle anti-liberale kiezers kan de verkiezing verzekerd worden van de heeren L. U. F. A. Faure en De afd. Schiedam van de S. D. A. P. hield Zaterdag avond eene openbare ver gadering in nConstantia", waarin met den beer Spiekman, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, de beide candidaten, D. van Dijk en J. de Ligt, als sprekers optraden. Nadat de vergadering door den voorzitter, met een inleidend woord geopend was, trad Spiekman bet eerst als spreker op. Spr. betoogde, dat het er met nootdzakeiijk om te doen was om de candidaten der S. D. A. P. in den Raad te brengen, maar om naar gemeentelijk programma oij de raads verkiezing te doen vertegenwoordigen. Dat de arbeiders belang bij de samen stelling van den Raad beboen, trachtte hij te bewijzen uit bel feit, dat verscbnienae grootere gemeenten honderden arbeiders in naar dienst hebben en door te betoogen, dat de twee groote onderwerpen van gemeente- Oeheer: ouderwijs en armenzorg, nauw de arbeidersbelangen raken. Ook net opmer kelijk feit, dal de gemeenten steeds meer takken van bedrijf m eigen beheer nemen pleitte z. i. voor een vertegenwoordiging van den arbeidersstand in den Raad. Dat betoog besloot spr. met een korte uiteenzett.ng van bet gemeente program, waarin betere zorg voor bet ouderwijs, uitbreiding der gemeente-bedrijven, meer zorg voor de werkeioostieid, kinderkleeding en scnooivoedmg de voornaamste punten uitmaken. Kwamen deze ïkieiue verbeterin gen" tot stand, dan zouden daarmede z. i. met alleen de arbeiders, maar ook de midden stand gebaat zyn. Toen Spiekman aldus over het algemeen beiang der arbeiders bij de Raadssamen- sieiling gesproken had, trad de eerste can- oidaat, de typograaf Van Dijk, in eene Uiteenzetting der Scmedamscne arbeiders belangen. Zijn rede was een doorloopende critiek op de raadshanoehngen, waarbij met de aigemeene belangen, maar de kiassebe- iangen voorop stonden. De paardentram moent met in eigen beheer komen en dus bet personeel met deelen in de kleine ver betering, die de werklieden der gemeente- teimging reeds aanstonds als gem. ambt. ten deel vielbet crediet voor oe werkeloos- beid veel beter besteed aan gemeentelijke woningbouw ter opruiming van krotten enz. de Arbeidsbeurs bet moordend stelsel van vraag en aanbod bestendigend ging achtereenvolgens onder den hamer der kritiek de gemeente ais werkgeefster scheidt de bokken van de schapen de tiooge ambte naren krijgen het maximumloon, den lagere wordt bet minimum gegeven. Ook de nandeiingen meer bepaald der christelijke meerderneid moesten net ont - geldende_schooigeiden werden veraoogd, de scboolbelooningen weggenomen. Steeds op eigen belang bedaent, richt oie meerder heid meer naar zorg op de ziel dan op het lichaam des kinds. Tegenover die handelingen der cnnstelijke meeiderneid werd gesteld net streven der radicale groep in den raad, die den kinaeren schoolarten wil schenken, de tiorze van een sproeiwagen wilue voorzien en deu armen goedkoope cokes bezorgen. Nadat Van Dijk aldus zijn kritiek nad voltooid,kwam De Ligt nog eventjes vertellen, dat de gemeente Dgeen duim Oreed gronas moest verkooper.", zijn oetoog stavend met het voorbeeld van Feijenoord en het Kamper- enand. Leelijk versp ak zich deze spoor weg- arbeider, toen hij zei, dat er gestaakt was om hooger loon en korter arOeidsttjd. En toen htj later daarvoor door ztjn geestver want De Wit op de vingers werd getikt, veroeterde hij het aidus, dat gestaakt was om de solidariteit pius oen druk der H IJ. S. M. Bij het debat spraken verder nog de ouderwijzer Sterk, die betoogde dat de 23 Februari 1903. De gezanten van Oostenrijk Hongarije en Rusland stelden Zaterdag aan den groot vizier een memorandum ter hand over de voorstellen hunner regeeringen voor het bestuur der Macedonische wiiajets Uskub, Monastir en Saloniki. De voorsteilen der gemeenschappelijke nota, die door de Oostenrijksch-Hongaarsche en Russische gezanten den grootvizier werden aangeboden zoo wordt nader uit Constantinopel gemeld bevatten feitelijk het volgende lo. benoeming van inspec teur-generaal voor 3 jaar met voldoende voimaenten 2o. benoeming van Europeesche gendarme-officieren3o. geregelde betaling der salarissen door de Ottomansche Bank, aan welke alle inkomsten uit de tienden en belastingen moeten worden afgedragen. Te Constantinopel is bericht ingekomen van troebelen te Ipek in bet wilajet Cassovo. De soldaten maken gemeene zaak met de Albaneezen. Verscheiden generaals zijn daarheen gezonden. De Neue freie Presse geeft verslag van een gesprek met den koning van Servië, die, zooals men weet, onlangs in de Oosten- rijksche kroonlanden heeft vertoefd. De Koning zeide, dat de voorgestelde hervor mingen niet,alleen moeten toegepast worden in Macedonië, maar ook in Oud-Servië waar de toestand van de christelijke be volking ook bedroevend is. Het zou een gewensebte hervorming zijn als muzel mannen en christenen gelijke rechten kregen als zij evenredig vertegenwoordigd waren in het bestuur en de rechtpleging als de tiendheffing gewijzigd werd en als de belastingen op een billijken grondslag geregeld werden. De Koning verklaarde zich tegen autonomie, omdat deze tengevolge zou hebben, dat de naijver tusschen de Balkan-staten verlevendigd werd en; daarin de kiem voor internationale verwikkelingen zou kunnen schuilen. Servië wenscht vrede met alle Balkan-staten. Volgens draadbericht uit Athene is de Turksche regeering bij bare maatregelen in zake de mobilisatie door de Grieksche regeering bijgestaan. Deze is van meening. dat er voor haar bij de tegenwoordige revolutionaire beweging geen heil te be halen is. Uit de Frausche Kamer. In de Kamer beraadslaagde men Zaterdag weder over het alkohoimonopolie. In antwoord aan Mulac, den voorsteller van een amendement, zeide de minister van fmanciëo, dat hij liever zou vallen dan niet zijn plicht te doen, die bestaat in het verdedigen van het belang der schatkist. Het is een buitensporigheid de regeering te dreigen haar zijn hulp te onttrekken, indien zij weigert zich tot deze of gene maatregel te leenen. Het amendement werd verworpen met 397 tegen 150 stemmen. De toestand in Zuid-Afrika. Volgens de Johannesburger Leader zal de Kaapkolonie 10 millioen bijdragen in de oorlogskosten. Sprigg en Chamberlain moeten dit reeds te Mafekmg overeenge komen zijn. De Standard verneemt uit Kaapstad De partij van den Bond loochent, dat er een plan bestaat om een coalitie-kaoinet te vormen. Zij is van meening, dat Cham berlain's inmenging in de Kaapsche politiek wederrechtelijk is en dat de Kapenaars bekwaam zijn om zicb-zeit te regeeren. De Humberts. De Humberts zijn in het proces Cattani vrijgesproken. Het uitvoerig gemotiveerd vonnis constateert, dat de kwade trouw met is bewezen en dus de elementen van het misdragen vau lasterlijke aantijging niet bestaan. Studenten-onlusten te Luik. Te Luik hebben Zaterdag ernstige vecht partijen plaats gehad tusschen studenten van verschillende groepen. De eene party had de hoeden, die de geestverwanten van de andere partij aan de Leuvausche Hoo- geschool gewoon zijn te dragen, ook daar in de mode gebracht. Dit werd hun ver weten, wat ernstige vechtpartijen tenge volge had. De strijders trokken hun messen veel studenten zijn ernstig gewond. Onrust te Peking. De Standard verneemt, dat er onrust heerscht ten paleize te Peking, welke gedeeltelijk het gevolg zou wezen van bedrei gingen tegen net ieven van de Keizerin. ccHiEUAX, 23 FeOruari iyu3. afd. Schiedam. Gisteren-middag vergaderde in het gebouw Musis Sacrum" de aideeling Schiedam van den Nederl. R. K. Volksbond. Bij den aanvang der vergadering zong de zangver- eeniging „St. Cecilia", onderafdeling van den Bond en alle aanwezigen een feestlied op het koperen pries terfeest van den weleerwaarden adviseur, den heer A. G. v. d. Berg; speciaal voor deze gelegenheid door den heer A. A. Marrevee vervaardigd. De weleerw. heer A. G. van den Berg dankte daar- aaarna ten zeerste voor deze schoone hulde hem ge bracht en zeide, dat onder de vele blijken vau belang stelling, door hem bij zijn 12 .-jarig priesterfeest ondervonden, die door het oestuur van <leu Bond en de onderaldeeliugen gebracht, door hem hoogelijk worden gewaardeerd. Diep getroffen was hij door het schoone stoffelijk blijk van belangstelling hem dien dag geschonken spr. gal de verzekering, dat hij, zoo dikwerf hij het gescüeuk zal aanschouwen, met geuoegen zal terugdenken a„u de dagen in het midden der Volksbonders als adviseur doorgebracht. Spreker was overtuigd van de goede gezindheid en de liefde van den Schiedatnschen werkman voor zijn geestelijkheid. Herinnerende aaa deu Vasteubrief van den Bisschop van Haarlem, waarin Hij degeioovigen aanspoort tot gehoorzaamheid aan hunne geestelijke overheid, gaf hg de verzekering, dat de Volksoouders het gezag zullen toonen te eerbiedigen, hoog te houden en te eereu. Na nogmaals zijn oprechten dank te hebben genit, sprak hij de beste weuschen uit voor deu bloei vau de Schiedamsche afdeeling van den Nederl. R. E. Volksbond. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, twgfelde er niet aan of de leden zullen steeds de wenken van de geestelijkheid opvolgen en inzonderheid die van den geestelijken adviseur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2