Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Woensdag 25 Februari 1903. l\o. 7535 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Yoor Schiedam per 3 maandenf 1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsIll", f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIER LE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Heven Kennis aan de ingezetenen, dat Dij hen is ingekomen lo. eene missive van Gedeputeerde Staten uezer provincie d.d. 9/20 FeOruari j.l. B uo. 707 (le afd.) G. S. no. 14, met een afschrift vau net koninklijk Besluit ü.d. 26 •lanuari j.i. no. 33, waarbij G. W. J. van der Sloot aimer, met ontvankelijk is verklaard in zijn beroep legen een besluit dezer vergadering u.d. 18 September 1902, waarbij afwijzend is oeschikt op zyn verzoek om vergunning tot opneming van eene bewaarplaats voor beenderen in het pand aan uen Langen Achterweg no. 21 2o. eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 10/21 Februari j.l. B no. 742 (le afd.) G. S. no. 20/2, hou dende toezending van nun besluit van gelijke dagteekemng, waarbij aan Burge meester en Wetdouuers van Scmedam, en nunne rechtverkrijgenden, benoudens de recüten van derden, vergunning verleend wordt tot uitbreiding van net stoomgemaal aier gemeente, staande aan de Overschie- sche straat no. 4, aldaar, kadaster sectie 1 no. 1471. Schiedam, den 24sten Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WiJTEMA. Naar aanleiding der in den Vastenbrief van I). Hïï. den Bisschop van Haarlem aangekondigde eollecte voor het Nederlandsch Ooilege te Rome berichten wij onzen lezers, dat de inzameling van giften voor hetzelfde doel in ons blad op Zondag 8 Maart zal Worden gesloten. Tot dien dag blijven wij ons dus beschik baar stellen voor het in ontvangst nemen van Uitten, die het edele denkbeeld van den 'loogen Jubilaris zullen helpen verwezenlijken. ALGEMEENO VERZICHT. 24 Februari 1903. Üuitschlaml en Engeland tegen Venezuela. Indrukwekkend is het victorie-nieuws uit Venezuela, waar Castro, na voorloopig met he mogendheden op quasi-vriendschappelijke wÜze te hebben afgerekend, aanstonds op hieuw de rebellen heelt aangegrepen en hun volgens gewoonte een verpletterende nederlaag heett toegebracht. Uit Maracaïbo ls althans te Caracas bericht omvangen, hat de opstandelingen-generaals Montilo en Salagmo bij Urachichi verslagen zijn door generaal Gonzalez Pacheo. Na het gevecht, hat drie uren duurde, was het terrein met hooden en gewonden als bezaaid. De regee- 11ngstroepen maakten in dezen slag tal van Wapens, een groote noeveelheid ammunitie ®n een kanon buit. Dit bericht schijnt t™ weer moed te hebben gegeven. De President gevoelt zich weer sterker dan te voren en vandaar, dat hij in de bladen te Caracas een protest laat opnemen, gericht tegen het blokkade-trio, dat, ondanks het bepaalde in het protocol, de buitgemaakte Venezolaansche schepen niet wil teruggeven. Of óók onder dit opzicht Duitschland, dat tegenover Castro tot het laatste toe zijn «straffe schneidigkeid" schijnt te willen be waren, het wachtwoord «vasthouden" geeft? Men zou het bijna zeggen, te oordeelen naar een Reuter-telegram uit Washington, waarin sprake is van nieuwe oneenigheid tusschen baron Speek en Bowen. De Duitsche gezant, baron Speck van Sternburg, verzocht aan Bowen de onmid dellijke betaling van 5500 pond sterling, in het protocol bepaald. Bowen weigerde dit en deelde aan baron Von Sternburg mede, dat dit bedrag aan den Duitschen vertegen woordiger te Caracas zal woraen betaald dertig dagen na 13 Februari, zooals in het protocoi is vastgesteld. Uit het Engelsche Lagerhuis. Bij het debat over net adres van antwoord in het Engelsche Lagerhuis stelde de con servatief Beckett gisteren een amendement voor, zijnleedwezen uitsprekende, dat de orga nisatie vau het leger met in overeenstem ming was met ae benoelten des rijks en ae meerdere militaire uitgaven geen even redige winst aan sterkte en slagvaardigheid tengevolge hadden. Majoor Seeley, ook een conservatief, steunde dit amendement. Brodick verdedigde het beleid van het ministerie van oorlog. Er was verbeterd door de instelling van legercorpsen over eenkomstig net verleden jaar ingediende program, fn net afgeioopen jaar waren öö,0UU recruteu aangeworven en net effectief was nu 271,8Uü, wat 12,000 meer was dan het effectief, waarvoor het parlement crediet had verleend. Het was daarom on mogelijk om te beweren, dat de meerdere sterkte en slagvaardigneid met evenredig was met de meerdere uitgaven. Er waren veran deringen gekomen in ue organisatie van den mlicntingendienst en in de mooihsatie. Het departement van ooriog was er op uit, zoo min mogeiyk troepen onder de wapens en zoo veel mogelijk in reserve te houden. Voor de verdediging van indië werden toeoereidselen getroffen, waarover bevoegde menschen mans advies uitbrachten. In den loop van de verdere beraadslaging steunden nog twee andere conservatieven het amendement. Beckett en een ander kondigden aan, dat zjj buiten stemming zouden blyven, andere conservatieven ver klaarden zich echter voor Brodnck'sprogram. De beraadslaging werd verdaagd. Uit de Italiaanschc Kamer. De waarnemende minister van buiten- lanuscne zaken, Morin, verklaarde gisteren in de Kamer in antwoord op de interpel laties over de Macedonische kwestie, dat de mogendneden, die tusschen beide kwamen op net congres te Berlijn, alle reden hadden om te geioovea, dat het tractaat vau 1§78 aan het Balkanschiereiland een stand- vastigen staatkundigen toestand zou ver zekeren. Het tractaat legde de Porte de verplichting op, om in de provincies van Europeesch-Turkije organieke reglementen toe te passen. Men dacht, dat deze regle menten oude misbruiken ter zijde zouden stellen en een 6inde zouden maken aan de ras- en godsdiensttwisten, Maar de gemengde commissies, die de reglementen moesten voorbereiden, zijn nooit in functie geweest. Het land bleef bestuurd op eene wijze, die spr. niet wil kwaiificeeren. Italië was de rol, die het spelen moest, duidelijk aan gewezen door zijn recht als mede onder- teekende mogendheid van de tractaten en door zijn vasten wil om bij te dragen tot de handhaving van den vrede. Ook heeft men te Constantinopel of Sofia nooit vriendschappelijke raad gegeven of Italië voegdo zyn stem bij die van de andere mogendheden. Ongelukkiglijk werd geen enkele maatregel genomen, om in den hachelijken toestand in de provincies van Europeesch-Turkije verbetering te brengen. Wij waren dus verheugd, toen wij hoorden van het initiatief bij de laatste bespreking te Weenen tusscnen de Russische en Oostenrijkscn-Hongaarsche ministers van buitenlandsche zaken. De voorgestelde hervorming betreffen de vilajets, waar de beweging net ergst is. De naaste toekomst is van gewicht voor de Levant. Wij wenscnen, dat men tot een gelukkige uit komst zal geraken. De waarnemende minister vervolgde zijn rede met den wensen voor een vreedzame oplossing. De Bulgaarsche regeering doet naar uiterste best het besluit, om de onlusten, cue voor het Rijk de ernstigste verwikkelin gen tengevolge zouden kunnen hebben, te onderdrukken, met kracht uit te voeren. En indien de Porte hare verbintenissen, met Europa aangegaan, nakomt, zal de crisis van net oogenbhk hiermede eindigen, nat aan de volkeren van den Balkan vrede en rust teruggegeven worden. Dit is het eemge doel, hetwelk de mogendheden met hun oemoeungen voor oogen hebben. Italië zal helpen dit doel te bereiken, maar indien tegen de meest gerechtvaardige verwachting in, het gezamenlijk optraden der mogendheden met in staat is een noodlottig verloop van zaken te verhinderen, en indien net vuur met gehlusscht zal kunnen worden, dan zal de ltahaansche regeering zien niet tot de passieve roi van iydeljjk toeschouwer bepalen; zij zal zeker nare houding regelen naar do voorschrfften der voorzichtigneid, maar ter zelfder tijd met zoodanige kracht optreden als de omstan digheden zuilen vereischen. De regeering zouue in elk geval er voor waken, dat geen inbreuk werd gemaakt op de rechten en belangen van het Rijk. (Levendige toe juiching), mingsplan voor Macedonië aan en drongen op een spoedig antwoord aan. Dat antwoord is dan ook spoedig inge komen. Gisteren-middag deelde de groot vizier Tewfik pacha aan baron Caiice en Zinofjef mede, dat de Sultan zich veree- nigde met de in de Russisch-Oostenrijksche memorie voorgestelde maatregelen. De Times verneemt uit Constantinopel De Sultan heeft den vorst van Bulgarije in eeo telegram bedankt voor het gevangen nemen van leden van Macedonische comité's. De Dardanellenkwestie. In antwoord op een vraag aangaande het doorvaren van Russische torpedobooten door de Dardanellen, heeft Cran borne gisteren van de regeeringstafel in het Engelsche Lagerhuis gezegd, dat de Engel sche vertegenwoordiger te Constantinopel last had gekregen een nota tot de Porte te richten, innoudende dat de vergunning voor den doortocht in .strijd was met de bepalingen van het bestaande tractaat en in het licht stellende dat, aangezien de bepalingen verplichtend waren voor alle mogendheden, Ue Eugeiscne regeering zich het recht voorbenieid om in de toekomst dergelijke voorreenten te eiscoen. Van de Tuiksche regeering was nog geen antwoord ontvangen. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de limes gemeld uo gevecaton, die er in de laatste dagen rondom Fez geleverd z(ja, zijn van geen bsieekenis. De troepen van den Sultan heooen alleen geschermutseld met ver strooide stammen en ziju met in aanraking geweest met de eigenlijke opstandelingen onuer Boehamara. Deze werft ijverig nieuwe volgelingen aan. Uit het leger vau den Sultan ioopen er aanhoudend so 1- da.cn weg. De Macedonische kwestie. De Russische en Oostenryksche gezante n boden den grootvizier gisteren het hervor Uit het Vuticaan. Omtrent de plechtigheid, welke Vrijdag avond plaats had in de St. Pieter wordt aan den Tijd uit de Eeuwige Stad nog het volgende gemeld Heden-avond omstreeks half vijf bood de St. Pieter weder een schouwspel grootsch en overheerlijk voor het hart van den Kutnohek. Op dit uur had plaats het plechtig Te Deum om God te daoken voor de blijde gebeurtenis, die thans 25 jaren geleden plaats had, de Pauskeuze van Leo XIII. Te drie uren reeds begon de stroom van menschen door de beide Borghi naar de St. Pieter, zoodat op het aangekondigde uur de ontzaglijke ruimten van den majes- tueuzen tempel door de duizenden gevuld waren. Toen kardinaal Rampolla, voorafgegaan door de Broederschap van het Adernei- ligsto Sacrament, het Romeinscue semi narie en het kapittel van St. Pieter het confessie-altaar, waar het Ailerneiligste was uitgesteld, naderde, hief de CapeUd NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1