Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De moed van tadj d'Arcj. 26ste Jaars. Donderdag 26 Februari 1903. :\o. 7536. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Var. 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 93 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 24sten dezer in deze gemeente plaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van twee Leden voor den Gemeenteraad, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het betioort, den 25sten Februari 19ü3. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A. ALGEMEEN OVERZICHT. 25 Februari 19U3. Duitschlaiid en Engeland tegen Venezuela. De Amerikaanscne onderhandelaar Bowen zou gisteren met de vertegenwoordigers der drie mogendheden beraadslagen ,over de protocols. Aangezien de ontwerpen daarvan eerst tegen het einde der week bij de kanselarijen verwacht worden, is er van het tijdstip der onneneekemng nog geen sprake. Deze vertegenwoordiger van Venezuela, die de manieren van een parvenu-diplo maat schijnt aau te nemen, laat door Havas bekend maken, dat hy zoo spoedig mogelijk naar Caracas wenscht te keeren, indien nog auaere natiëa, huiten de ane een schikking weaschen, moeten zij zich dus haasten. Volgens rapport van den Duitscnen vloot voogd in de wateren van Venezuela zijn de Venezolaausche oorlogs- en handelsvaartuigen, die door de Duitsche blokkade vioot warea opgebracht, teruggegeven. Feuilleton. i) Ik was sergeant bij Hr. Ms. infanterie, "njnheer, toen ik de moedigste heldhaftigste iu blJwoonde> waar 'k ooit van hoorde. Meenst was verwoestLucknow, Caron- pore, Delhi, waren alle in handen van die "hendige Sepoys. De Fakirs en Derwischen, ™et hun geolied lichaam, vuilen baard en uwe manieren, stookten oproer in de gele- eren en wakkerden uen moed der inboorlin gen aan tot fanatisme. Wij dat wil zeggen, luitenant d'Arcy, tig militairen, vier of vijf kooplieden, vrouwen en drie kleine kinderen Waiïnk0nlSnapl' aan slachting van Poona ailah, een Kleine post op den weg naar eihi; en hadden ons verschanst in een steenen vesting uitstekend gelegen op een "«Uvelachtig terrein en door den comman- Uit het Engelsche Lagerhuis. Het adres-debat is in het Engelsche Lagerhuis nog niet geëindigd. Gisteren werd de beraadslaging over het amende ment van Beckett op het adres van antwoord voortgezet. De minister-president Balfour zeide De eigenlijke kwestie is of het leger te groot is, ja dan neen. De vloot kan niet alles doen. Hel zou dwaasheid zijn ons te berooven van de middelen voor een aan vallend optreden als de gelegenheid zich mocht voordoen. Sprekende over de ver dediging van Indië, zeide de minister Ofschoon ik de kans op een oorlog met Rusland in de hoogste mate onwaarschijn lijk acht, kan ik toch niet vergeten, dat de grens van Indië slechts een deel van het rijk is, waar wij staan naast een militaire mogenuheid van den eersten rang. (Toe juiching.) Het is met de verdediging van het moederland, die de grootheid van het leger bepaalt, maar de vraag wat er van het leger kan geëischt worden in een gebied ver van onze kust. De gebeurtenissen gaan snel in Midden-Azië. Wij hebben noodzakelijkerwijs m overweging te nemen hoe ver oe strategische positie van Rusland verbeterd is. Geen militaire autoriteit heeft den moed gehad te zeggen, dat wij in het ongelukkige, maar onwaarschijnlijke geval van een oorlog met Rusland, beüaive de troepen, die m Ind.ë oescmkbaar zijn, niet ook de troepen noodig zouden hebben die Brodnk's schema ter beschikking van den souverein stelt. Tea slotte zeide Bat- four: De regeering onttrekt zich niet aan de verantwoordelijkheid voor haar voor stellen. Het amendement werd met 261 tegen 145 stemmen verworpen, te midden van luide toejuichingen van de regeeringspartij De lerscne nationalisten onthielden zich van stemming. Een dozijn unionisten stemden in de minderheid. deerenden officier, met net oog op den gevreesaen opstand, tgdig voorzien van wapens er. provisie. Toen was 't neg een vreeselijk gevecht geweest. Üp onzen weg van deu post naar het fort zoo wat andernaiven mijl hadden wij 9/10 van onze kameraden verloren, dood of in nanoen van onze koperkleurige vijanden, en eene arme dame, de vrouw van onzen kolonel, kwam in onze wijkplaats, kinderloos en weduwe. Wy naddec maar één commandeereud officier onder ons. Luueuand u'Arcy, een lang, slank, hcntoloud, Oaardeioos jong- mensch, een gentleman, die lispte en weeke, vrouwelijke manieren had. Hij parfumeerde zien, ringen Doven z'n nandscnoenen (iets dat toen mode was) deed eau ue cologne in zijn wasenwater en vond poio, big-vaugen en voetbal woeste en onvoegzame spelen. Hij was de jongste neet van een getailleerd nertog, en zyn moeder was nofdame by de koningin geweest. Hy betreurde ïeuer oogen- Dhk de vermaken van Londen en ver wenscn- te de nine, net eten, de menscnen, 't werk te Poona Wailan, voortdurend verlangend naar een wisseling der fortuiu en verplaatsing by de »Guarus". Uit de Balkanstaten. Nadat de ministerraad te Constantinopel zich ten gunste van het Russisch en Oos- tenrijksch—Hongaarsch hervormingsplan had uitgesproken, vaardigde de Sultan gisteren een iradé uit, waarin de aanneming der in de Zaterdag aangeboden nota vervatte voor stellen wordt goedgekeurd. De Oostennjksch—Russische nota drukt den wensch uit, dat de oorzaak van de troebelen in de vilajets Salomki, Kossovo en Monastir weggenomen wordt, en beveelt hervormingen aan ter verbetering van bet lot der bevolking. Zij stelt vast, dat Turkye zelf de noodzakelijkheid van hervormingen erkend heeft, en neemt acte van zijn be reidwilligheid ten deze. Verder beveelt de nota in het belang van rust en orde eenige aanvullingen op de onlangs vastgestelde verordeningen aan. Volgens bericht uit Constantinopel zal de Turksche regeering de leiding var. de gendarmerie in Maeedonië toevertrouwen uan officieren van neutrale mogendheden, voornamelijk aan Belgen. Binnen eenige dagen zullen de desbetreffende voorstellen aan de Belgische, Nederlaudsche en Zwitser- scne regeering worden ter hand gesteld. De Turksche regeering verbood den heer Macdonald, correspondent van de Daily News, door te dringen tot het hart van Macedonië. Een draadbericht uit Belgrado in dato 24 dezer, meldt nog het volgende De Aibaneezen, die ten getale van 300 zich om de staa Ipek hebben verzameld, hebben zich teruggetrokken, nadat zij een koopman uit de plaats hadden gedood en het bestuur der telegrafie aldaar hadden genoodzaakt een telegram aau den Sultan te zenden, waarin zy hem dreigen weerstand te zullen bieden aan de Turksche soldaten, ook al past hy de aangekondigde hervormingen in Macedonië toe. Aan de Londsche Morning Leader word t uit Weenen in dato 24 dezer gemeld: Er iedereen laentte hem uit, vau den kolonel tot aen jongsten recruut. ik noemde hem »de dandy" ot »dandy d'Arcy". Maar oy Sint Jacoo, mynheer, hij toonde zien den moedigsten soldaat en den voi- maaksten edelman, dien ik ooit moent ontmoeten. i Van het oogenblik af, dat zich de poorten van het fort acnter ons sloten, eu 'i neeie commando op nem neerkwam, veranderde hy. Niet dat mj zijn ringen afdeed ot z'n geaffecteerden toon van spreken veranderde, dat hoorde neelemaal oy hem maar ny dacht aan ons allen en in 't geheel niet aan zichzelf. Hy luisterde naar den raad van onzen sergeant-majoor, maar schudde voor geen oogenblik de verantwoordelijkheid zyuer positie af. Hy vocht ook, hemei wat moesten we vechten, ais de oudsten en besten van ons, en eens noorde ik hem bevelen geven voor de veiiigneid der vrouwen en kiuderen, terwyi zijn wang half op zyn schouder hing. Ik dacht dat ny doodbloeden zou, maar by sprak op zyne gewoone gemaakte manier, en zeide ïacneud tot den amateur-dokter, die het genaaid had, dat het hem verduiveld ontsieren zou. heeft te Constantinopel al een hevig gevecht plaats gehad tusschen Bulgaren en Turk- scne politie. Er zijn zeven Bulgaren, waar onder een vrouw en een kind gedood of verwond. De correspondent van de Times te Mos kou verzekert, dat Rusland zich op groote schaal blijft wapenen, blijkbaar met het oog op belangrijke gebeurtenissen, die op het Balkan-schiereiland verwacht worden. Het Russische legerbestuur houdt al die maat regelen stipt geheim, maar toch is uitge lekt, dat de troepen in Zuid-Rusland op oo; ogsvoet gehouden worden sedert de muuoevres, terwijl ÏOO.OUO reservisten van de le klasse en 180.000 van de tweede kiasse bevel hebben gekregen, zich gereed te nouden om binnen veertien dagen onder de wapens te komen. Ue Rumaensche Kamer heeft gisteren met 73 tegen 7 stemmen het wetsontwerp tot afschatfiag der gemeentelijke accijnzen aangenomen. De toestand in Znid-Afrika. In verband met den nieuwen toestand in Zuid Afrika wordt van belang geacht een onderhoud, dat de correspondent van de Daily Mail met sir Gordon Sprigg heeft genad. Deze zeide, dat tot dusver de bijdrage der Kaapkolonie m de oorlogskos ten met ter sprake is gekomen. Vervolgens ontkende Sprigg, dat hij een coalitie kabinet had voorgesteld. Sprigg's betrekkingen tot Milner waren hartelijk, hoewel zij in hun staatkundige opvattingen verschilden. Milcer was een autocraat; hy had tegenover Sprigg openhartig erkend, dat naar zyn gevoelen de autocratie de oeste regeermgs- vorm was voor de Kaapkolonie. Sprigg beschouwde jameson als een uiterst onge schikt leider der partij, maar de progres sieven hadden geen beteren. Een draadbericht uit Bloemfontein, in dato 23 dezer meldt nog Barend Colliers beschuldigde luitenant Boyle m net begin De vyand omrmgde ods, er waren er zoowat vyfnonderd en oespiedde dag en nacht onze oewegingen, gelukkig hadden ze geen geschut, maar zij maakten het ons mit nun geweren lastig genoeg en sloten ons geneei at van huip van buiten. Voedsel en ammunitie begonnen onrustba rend te verminderen. Siecnts twintig onzer mannen waren tot vechten bekwaamde kogels der Sepoys werkten langzaam maar zeaer. Wij voelden, dat de tijd niet ver af was dat we misscmen onze revolvers op de vrouwen en ons zelf moeten richten om een vroaselijker lot te ontkomen. Danoy d'Arcy leek veoi ouder en zag erg vuil. Van baden en odeur was nu geen kwestie, zyn uniform hing in flarden. .Maar, mynneer, ui mija oog was mj meer edeiman dan te vorenmj was even kaïm en oedaard maar veei oescüeidener. Hy deoide den maaltijd van de ge wonem.aderen met meer tevredenheid dan vroeger 't diner der officieren en zorgde steeds dat het beste voor de vrouwen en kinderen bewaard bleef. (j$lot volgt}. NIEUWE SCHIEDA HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1