van 1902 in Lindley doodgeschoten te hebben, maar hij deed bet op bevel van generaal Philip Botha. Generaal De Wet, voor de verdediging gehoord, zeide, dat Philip Botha zich scherp over Boyie tegen hem uitgelaten had; hij meende, dat Philip Botha wel last kon gegeven hebben Boyle dood te schieten. Het Pauselijk jubilé. Het heeft Vrijdag telegrammen geregend op het Vaticaan, afkomstig uit alle deelen der wereld, allen gelukwenschen aan den Paus bij zijn vijf-en twintigjarig jubileum als hoofd der Katholieke Kerk. Reeds in het begin der vorige week begon de stroom van telegrafische gelukwenschen en men was verplicht het aantal telegrafisten, wegens den onafgebroken dag- en nacht dienst, te verdrievuldigen. De Duitsche keizer bij den Paus. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat keizer Wilhelm op zijn aanstaande reis van de Eeuwige Stad naar Napels een be zoek zal brengen aan het Benedictijner- klooster te Monte Cassino. De correspon dent maakt hierbij de opmerking, dat de Keizer ook ditmaal Rome weer bezoekt ter gelegenheid van een pauselijk jubilé. Het eerste bezoek in 1888 viel samen met 's Pausen 50 jarig pnesterjubiléhet tweede, in 1893, gebracht naar aanlei ding van koning Humberts zilveren bruiloft met het gouden bisschopsfeest, en thans komt de Keizer te Rome vlak na de jubel feesten van 's Pausen 25-jarig pontificaat. Hertog Nicolaas van Wurtemberg. t Te Karlsruhe is op 70 jarigen leeftijd overleden hertog Nicolaas van Wurtemberg. Hij was generaal der artillerie in het keizerlijke en generaal der infanterie in het Wurtembergsche leger. Ook is hij de laatste mannelijke Luthersche afstammeling van het Wurtembergsche Vorstenhuis, die in aanmerking komt voor de troonopvolging. Hij was tweemaal gehuwd, overleefde ook zijne tweede echtgenoote, doch was kin derloos. De waarschijnlijke troonopvolger is nu de katholieke hertog Philip van Wurtemberg. Aanslag op president Rooseyelt. Men oeweert, dat een samenzwering is ontdekt tegen het leven van president Roosevelt. Deze zou zijn uitgegaan van een aantal vijanden der negers en geenszins van de anarchisten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. iCKiEUAM, 25 Februari 1903. De Uitslag der Raadsverkiezing. De uitslag der verkiezing op gisteren van twee leden van den gemeenteraad in District II is verder als volgt vacature J.J.Vürtheim (aftred.1907). Aantal kiezers972 Uitgebrachte stemmen644 Van onwaarde50 Geldige stemmen594 Volstrekte meerderheid298 Er werden uitgebracht op de heeren J. de Ligt 69, A. J. van de Poel 354 en D. Ris E.Hzn. 171 stemmen. Gekozen is aldus de heer A. J. VAN DE POEL. De uitslag der verkiezing op gisteren is een ware voldoening voor de christelijke partijen, die zich voor dit verkiezingswerk zooveel moeite getroost hebben. Reeds hij eerste stemming werden onze beide candidaten gekozen, een succes, dat men wel niet zoo zeker had durven hopen. Ook nu is dus weder gebleken, dat de christelijke partijen in District II beslist de meerderheid hebben. Dat de richting door de christelijke meerderheid in den Raad in de laatst- verloopen jaren gevolgd, instemming en goedkeuring vindt, is uit dit stembusvotum, wel af te leiden. Overigens is 't werkelijk niet te wijten aan de goede maatregelen van overheids wege, dat deze stemming ineens is afge- loopen. Het teekenend feit, dat bij de stemming in de beide vacaturen een 50 tal stem biljetten van onwaarde zijn verklaard, wijst er op, dat bij de voorbereiding van deze verkiezing er zeer onvoldoende voor gezorgd was om verwarring der stembiljetten te voorkomen. Zonder den bijzonderen tact van de Raads leden, die in het stembureau zitting hadden, zou geen behoorlijke stemming zijn ver kregen. Voor de kiezers was het niet duidelijk genoeg, in welke bus zij ieder der beide stembiljetten moesten werpen en dat zij van onwaarde zouden zijn als zij in de verkeerde bus kwameo. Wel was in het stemlokaal op de eene bus een klein blauw briefje en op de andere een klein wit briefje aangebracht, maar dit klopte met met hun stembiljetten, die immers beiden wit waren, alleen met dit verschil dat er op het eene drie, op het andere twee candidaten waren aangegeven. Een lid van het stembureau was bereid willig genoeg de kiezers zooveel mogelijk nog te waarschuwen de juiste bus voor het daarvoor bestemde biljet te gebruiken, maar het was toch vrijwel voor ieder die aan de stemming deelnam of in de zaal aanwezig was, duidelijk, dat abuizen licht zouden worden gemaakt en tal van biljetten onvermijdelijk van onwaarde zouden moeten worden verklaard. Wij willen hopen, dat er een middel zal gevonden worden om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. Gelukkig heeft het ditmaal voor ons geen invloed op den uitslag der stemming gehad, maar in een gemeente als deze, waar de raadsverkie zingen ons telkens verrassingen brengen, is het te meer van belang, dat iedere stem tot zijn recht komt en geen moeilijkheden in den weg staan. Dat op het vastgestelde uur de noodige bescheiden niet ter plaatse waren, is zeker ook niet, zooals het behoortde kiezerslijst moet dadelijk geraadpleegd kunnen worden en de kiezers, die zich reeds aanstonds bjj de opening der stembus aanmelden, moet men niet laten wachten. De Arbeidsbeurs. (Opgave 25 Februari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het rijwielvak. Per sonen bekend met het rijwielvak. Een barbiersleerling. Een tuiniersjongen. Een schoenmakersjongen. Boerenknechts. Een loodgieter, bekend met fitterswerk. Smeden (halfwas). Een bakkersknecht Dienstboden. Schoonmaaksters. Aangeboden arbeidskrachten. Brandersknechts. Distillatearsknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een Kuiper. Een loodgieter. Boeren knechts. Een tuimersknecht. Mouters- jongen. Een slagersknecht. Een tabaks bewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. Een machinist-stoker. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kui persvak. Schoonmaaksters. Glasblazers. De heer M. Huisman deelt namens het bestuur van den »Ned. Glasarbeidersbond" van de Tel. mede, dat deze bond eenige verbetering wenscht te verkrijgen, maar dat daarbij over staking niet gesproken is. Zondag 15 Februari heeft het hoofdbe stuur vergaderd ter bespreking van grieven door Schiedam ingebracht. Door de ver gadering werd besloten de directie te vragenlo. afschaffing van nachtarbeid van den Zondagnacht 12—6 uur 2o. het hoofdbestuur en het bestuur der atd. Schiedam op te dragen een loonlijst te bewerken, in verhouding als die te Delft. Door den voorzitter werd ook er op gewezen hoe wenschelijk het was, als men in plaats van 11| uur een werktijd van 9£ uur, had, zooals in Delft, hoewel die ook lang genoeg is. Wat het loon betreft, krijgt een aan vanger van zijn glasblazer 4 gld. in de week. De indragers beginnen altijd als jongens, maar blijven ook op gevorderden leeftijd werkzaam. Zoodra zij 14 jaar oud zijn, moeten zij in den nacht werken. Wordt de gewenschte verbetering niet aangebracht, dan zal een openbare verga' dering belegd, en daar weer besproken worden, wat in deze te doen staat. Gisteren-avond is ten nadeele van den manufacturier J. Bloemen, aan de Hoog straat, van een uitstalling op den stoep voor zijn winkel een rol wasdoek ontvreemd. De politie spoort den dader op. Naar de S. Ct. verneemt, zal Zondag 8 Maart a.s. een nationaal concours gegeven worden in het gewichtheffen en worstelen in het gebouw vMusis Sacrum". Naar het huis van bewaring te Rotter dam zijn overgebracht de werklieden D. S. en M. van der B., die zich schuldig maakten aan diefstal van gecontijte dadels, toebehoo- rende aan een Schiedamsche bode en tijdelijk geborgen in een kelder nan den Schiedamsche dijk no. 11 te Rotterdam. Van het tijdvak van 1 Maart tot 31 Augustus d.a.v. is benoemd tot assistent voor Scheikunde aan de Polytechnische school te Delft de heer N- J. A. Roldanus, technoloog te Groningen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 24 Februari. De tnbrunes zijn stampvol. Ingekomen is o. a. een missive meldende het overlijden van Dr. Schaepman. De Voorzitter huldigde de nage dachtenis van dr. Schaepman. Hij schetste hem als een man van karakter en van groote vaderlandsliefde, waardeerende de zienswijze van tegenstanders. Zijne nage dachtenis zal in ons vaderland blijven voortleven er. niet het minst in het Par lement, waar hij zoo menigmaal zijn krachtig, fier woord deed hooren. Met innigen weemoed was het heengaan van den betreurden vriend vernomen. De heer Kolkman, zich aansluitende bij het gesprokene, bracht in gevoelvolle woorden hulde aan de nagedachtenis van dr. Scbaepman, die krachtig voor zijn beginselen heeft gestreden. Spreker wees op Schaepman's grooten invloed op de geschiedenis van ons vaderland. De heer Mees verzekerde, dat ook de linkerzijde der Kamer het heengaan van Schaepman ten zeerste betreurde, omdat hij ook daar geëerd was om zijn persoon en zijne buitengewone bekwaam heden. De minister van Waterstaat verklaarde, dat de Regeeruig geheel deelt in den rouw over het heengaan van dr. Schaepman, in wien de Kamer een harer edelste, begaafste en aantrekkelijkste figu ren heeft verloren. Ingekomen is een wetsvoorstel van mr. Drucker en negen andere leden, houdende wijziging van het derde en vierde hoofdstuk der Grondwet, de provinciale wet en de gemeentewet. De heer Drucker, het woord tot toelichting verkregen hebbende, bepaalt zich voor het oogenblik tot het verwijzen naar de Memorie van Toelichting bij het ontwerp. Besloten wordt, de ontwerpen te doen drukken en ronddeelen. Namens de commissie veor de geloofs brieven brengt de heer Kolkman rapport uit over de geloofsbrieven van de heeren Lucasse en Aalberse, herkozen en gekozen leden der Kamer. De heeren Lucasse en Aalberse leggen in handen des Voorzitters de ge vorderde eeden af en nemen zitting. De Voorzitter stelt voor Woensdag te 11 uren aan de orde te stellen de overeenkomst met België betreffende het kanaal GentTerneuzen. Aldus wordt besloten. De Spoorwegstaking. De heer Mees vraagt verlof, op nader te bepalen dag enkele vragen tot de Regeering te richten naar aanleiding van gedeeltelijke staking in het spoorwegverkeer in het laatst van Januari. Het gevraagde verlof wordt verleend. De dag der behandeling van de interpellatie zal nader worden bepaald. Oproeping der miliciens. De beer Troelstra vraagt verlof aan de Regeering inlichtingen te mogen vragen naar de reden der buitengewone oproeping van milliciens en ook naar de verdere plannen der Regeering; alsook of zij voor nemens is naar aanleiding der jongste sta king wettelijke maatregelen te nemen, en zoo ja, welke Het gevraagde verlof wordt verleend. De dag der behandeling van de interpellatie zal nader worden bepaald. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen. De leden begeven zich naar de sectiën tot het verkiezen van voorzitters en onder voorzitters. De zitting wordt verdaagd tot den vol genden dag 11 uur. Wetsontwerp-Drucker. Het wetsontwerp door den heer Drucker c.s. gister in de Tweede Kamer ingeleverd, strekt tot het in overweging nemen van veranderingen in het derde en in het vierde Hoofdstuk van de Grondwet. Voorloopig zij medegedeeld, dat de voorgestelde wijzigin gen beoogen le. de bevoegdheid der ingezetenen, mede te werken tot verkiezing van de leden der Tweede Kamer, Provinciale Staten en ge meenteraden, voor goed op breeden grond slag te regelen 2e. de Eerste Kamer der Staten-Generaal op ge wijzigden voet samen te stellen 3e. uit de Grondwet te verwijderen de bepalingen, waaruit de politieke onmondig heid der vrouw voortvloeit; 4e. de invoering van het stelsel van even redige vertegenwoordiging. De voostellers wenschen artikel 80 der Grondwet aldus te doen lezen»de leden der Staten-Generaal worden recntstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die den door de kieswet te bepalen leeftijd hebben bereikt en door de vrouwelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die volgens de bepalingen der kieswet kiesbevoegd zijn. De leeftijd voor de kiesbevoegdheid ge vorderd, mag met beneden 21 jaren zijn. ïVan de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien het recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegdzij, die in gevangenschap of hechtenis zijnzij die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren. De kieswet bepaalt voorts, wie van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten, hetzy wegens gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing hunner verstandelijke ver mogens, hetzij wegens volkomen maatschap pelijke onzelfstandigheid, hetzij wegens herhaald willekeurig verzuim in de vervulling van hun staatsburgerlijke verplichtingen. Bij Kon. besluit is ingewilligd een ver zoek van Cornells Theodorus Reijgersberg te 's-Gravenbage, loteling voor de lichting der nationale militie van 1897 uit de ge meente Schiedam, behoorende tot het 5e regiment infanterie, om ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie voor het nog onvervulde gedeelte van zijn diensttjjd. Het besluit is genomen op de overweging, dat adressant, na volbrenging van zijn vrij- willigen diensttijd by de Koloniale reserve (Oost-Indiëj op 22 Febr. 19Ü2 als vrijwil liger afgevoerd tot de positie van milicien- korporaal teruggebracht en overgeplaatst is bij het 5de regiment infanterie dat hij, de jongste van een gezin van twee zoons, in 1897 op het tijdstip, bedoeid in de eerste zinsnede van artikel 54 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72), blijkens de thans overgelegde stukken recht had op vrijstelling van miliedtenst wegens broederdienst, aangezien zijn broeder op 13 Mei 1887 ais loteling voor de lichting van dat jaar bij de militie ingelijfd en op 12 Mei 1894 wegens geëindigden militie- diensttijd gepasporteerd is dat zijn familie betrekkingen, in de meening verkeerende, dat die vrijstelling met behoefde te worden gevraagd, omdat adressant zich tot vrijwil- ligen krijgsdienst verbonden bad, hebben nagelaten het noodige te verrichten en te doen verrichten ter bevordering dat de vrij stelling werd verleend, en dat adressant zelf hiervoor tengevolge van bovenbedoelde verbintenis met heeft kunnen zorgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2