Opkomst der miliciens. Storm. trEJüENtxD MEUVVS. iM&atsie üericiiten. scüeep vaart. Handelsberichten. Minister Kuyper was gisteren nog, naar ®en uit den Haag meldt, door zijn keelontsteking verhinderd in de Kamer en aan zijn departement te komen. Men meldt uit den Haag De club-Borgesius is gisteren nog vóór Qen aanvang der openbare bijeenkomst *an de Tweede Kamer vergaderd geweest. De katholieke Kamerclub hield na afloop der zitting eene samenspreking. Door de S. D. A. P. zijn de statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd tnet respectievelijk 2711 en 2684 stemmen Voor en 36 en 63 tegen. By de wederbijeenkomst der Kamer was Gr gisteren groote drang naar de publieke tribune van de honderden, die zich op het Binnenhof bevonden. Dat ten slotte velen teleurgesteld werden, daar de tribune een 60- a 80-tai menschen kan bevatten, is Wel te denken. Van buitengewoon machtsvertoon bij deze gelegenheid blijkbaar door velen verwacnt, hleek niets, Enkele agenten handnaatden de orde bij den toevloed naar de publieke tribune, terwijl het gewone militaire deta chement, dat bij de Kamerzittingen dienst doet met geen man méér was versterkt. De nieuwsgierigen bleven echter tot aan het eind der zitting op het Binnenhof rond dolen. Men deelt aan de N. R. Ct. mede. De miliciens der lichung 1903, die in de eerste nellt van Maart onder de wapenen moeten komen, zullen dadelijk na hunne inlijving en nadat nun de krijgsartikelen zijn voorgelezen, met verlof naar hunne haardsteden worden gezonden. Hoogstwaar schijnlijk zullen zij zich in de 2e helft van Mei bij hun korpsen moeten vervoegen. Ook het Hbl. meldt, dat de licuting 1903 onmiudeiijk na de inlijving in Maart met verlof zal worden gezonden, omdat er Wegens bet onder de wapenen zijn van drie 'icdtingen niet voldoende ruimte beschikbaar is voor de iotelingen der lichtingen 1903 hij de onbereden korpsen. Naar men verneemt, wordt in den loop dezer week te Nieuwediep binnen ver wacht Br. Ms. pantserdekschip Holland, onder hevel van den kapt. ter zee J. Wentholt, komende van W.-Indië. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ede (5871 kiezers) zijn uitgebracht 3810 Stemmen, waarvan geldig 3729. Volstrekte meerderheid 1865. Gekozen is dr. M. A. Brants (antirev.) met 2437 stemmen. Mr. W. H. Beaufort O'b.) had 1292 stemmen. De Arbeidersbeweging. Blijkens een door den inspecteur der Staatsspoorwegen tot het personeel gerichte kennisgeving gister avond telegrafisch te Botterdam ontvangen) mag niemand van het personeel zonder speciale toestemming Zich van zijn standplaats verwijderen. Het Utr. Dbl, verneemt, dat bij Kon, heslmt aan de heeren dr. A. E. Post, oud- mspecteurs van bet geneeskundig staats toezicht te Arnhem, en P. Kleynhens, majoor der genie te Utrecht, in k waliteit van buitengewoon lid van den Ceutralen Gezondheidsraad, toestemming is verleend l°t het zich begeven naar eenige steden van Noord-Duitschland en Rusland, teneinde a'daar een onderzoek in te stellen omtrent een speciaal onderwerp op sanitair gebied. Te Utrecht is een vergadering gehouden van een groot aantal spoorweg conducteurs, teneinde grieven te bespreken. Een grie- venlijst werd vastgesteld, welke bij het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeuiging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal wor den ingediend. Gisteren-ochtend bij den aanvang van r' dienst is het station Geldermalsen bezet door elf man van de rijkspolitie uit den omtrek, die in het «damessalon" onder gebracht zijn en waarvan er voortdurend twee op het perron surveilleeren. Op bevel van hoogerhand is de wachtkamer 3e klasse van het station der S.S. te Sittard betrokken door de kaderleden der dd. schutterij. Het station Culemborg werd gisteren in vereeniging met eenige burgers, door rijks- en gemeentepolitie bewaakt. Niemand, die niet met den trein mee moest, mocht op het perron komen. Zaterdag-avond zal er te 's Gravenhage een groote meeting gehouden worden. Als sprekers zijn uitgenoodigd mr. Troelstra, Ter Laan, Van den Berg, Domela Nieuwen- buis, Petter, Oudegeest en mevrouw RelandHolst. Het onderwerp zal zijn «De spoorweg staking en de muilkorfwet der christelijke regeenng. De chef-machinist van het station te Haarlem vond gisteren-ochtend in zijne brievenbus eene mededeeling van tien machinisten, waarin zij verklaarden in ieder geval te zullen rijden, wat er ook gebeure. Door de directie der Hoilandsche Spoor is het volgend schrijve aan de overwegwach ters op haar lijnen gezonden: »Geen burgers, geen personen in Rijks betrekking uitgezonderd Rijksveldwach ters mogen zich meer langs de spoorbaan begeven, dan op vertoon van een kaart, afgegeven door ue directie. Dit verbod zal streng genandnaafd worden ,daar net meer malen voorgenomen is, dat personen op de spooroaan zijn aangetroffen, die er totaal met noodig hadden. Wordt iemand, die niet in het bezit van een kaart is, op de spoorbaan aangetroffen, zoo zal hij streng gestraft worden en proces- verbaai worden opgemaakt. Ook de wachter, die zoo iets toestaat, wordt zwaar beboet. Zoo is dan Zondag te Amsterdam een federatie tot stand gekomen vsn spoorweg arbeiders- vereenigingen, welken bond men, hoezeer de leiders ook zijn karakter trachten te bemantelen, ter ouderscheiding van de overige organisaties gerust de revo- lutionnaire kan noemen, concludeert De Tijd. Bij deze federatie, die, naar haar voormannen beweren, 12.000 van de 17.000 beambten en werklieden omvat en die in net leven is geroepen om dadelijk met de directies «op voet van gewapenden vrede" te gaan staan, berust net oppergezag bij eenige bestuursleden. Of deze al of niet tot het personeel zullen behooren is nog met uitgemaakt, omdat nog met beslist werd, of men de leiders met t 1500 per noofd zal saianeeren of niet. De bedoeling is, dat indien zij worden bezoldigd, zij hun ontslag zuilen nemen uit den dienst, in welk geval zij ook een vaste onalzetbare benoeming dienen te hebben, zonder welke hun post te gevaariyk zou zijn voor hen-zelf. Alle burgemeesters van gemeenten, alwaar spoorwegstations zijn, hebben van regeeringswege bericht ontvangen, den 24sten dezer en de volgende dagen, tot nadere kennisgeving, hun gemeente niet te verlaten. Men schrijft aan den Tijd van welwil lende zijde: Groote geheimzinnigheid heerscht in de regeeringsknngeu en alle kringen daarom heen, zelfs de eenvoudigste ambtenaar is voorzichtig in zijn uitlatingen. Ik kan mij begrijpen, dat persmannen met wantrouwige blikken worden aangezien, waar zelfs ieeken in 't couranten vak mets te hooren kunnen krijgen. Vooral omtrent de wettelijke maat regelen, die deze week de Tweede Kamer in ontwerp zullen bereiken, lekt niets uit alleen vernam ik dat bij de samenstelling ervan drie departementen betrokken zijn geweest: Justitie, Waterstaat en Oorlog. De regeenngs-machine heeft nog nooit zoo vlug gewerkt als in den laaisten lijd, en 't ontwerp moed er goed uitzien ook, indien ik ten minste op de onderhandsche loftui- gingen mag afgaan, 't Is anders werken geweest, zoowel voor de betrokken ambte naren als voor de boven hen staande, de ministers niet te vergeten natuurlijk. En zelfs de Raad van State heeft er Zondag 't bericht is juist voor vergaderd. Tusschen de Lijnden en Halfweg is te Haarlemmermeer een werkstaking uitge broken onder de grondwerkers, die grond afgraven en naar de zandbakken in de Kingvaart vervoeren de stakers namen een zeer dreigende houding aan tegen den aannemer politietoezicht is aanwezig. Aan de christelijke arbeiders is het vol gende schrijven gericht, onderteekend door den heer W. C. J. Pastoors, president van den Ned. R. K. Volksbond, en den weleerw. heer G. Stoffels, president van de St. Josephs- Gezellen- Vereeniging. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en der St. Josephs'Gezellen- Vereeniging, den ernstigen toestand dezer dagen overwegende, en gehoord de besluiten der vergadering van verschillende vakbonden van Vrijdag 1.1. in het gebouw der Alg. Ned. Diamantbewerkers gehouden, keuren at het besluit, daar genomen om de werklieden te prikkelen tot revolutionair verzet verwerpen den toeleg om de Regeering te bemoeilijken en sporen de arbeiders aan, in de leiders der christelijke organisaties vertrouwen te stellen, daar deze langs den ordelijken weg niets onbeproefd zullen laten om de bestaande grieven in de onderscheidene vakken uit den weg te ruimen, en sporen alle arbeiders aan van chris telijke beginselen om zich bij hun chris telijke vereenigingen aan te sluiten. Volgens de Ned. Bakkerscourant bestaan er plannen tot vorming van een trust onder brood bakkerij en te Amsterdam, wier hoofd doel het zijn zal willekeurig prijsverandenng van het brood, in de toekomst, uniform- ioonen in te voeren en toegiftbakkerijen te doen ophouden. Pe commandant van het wachtschip Bulgia te Vlissingen heeft orders gekregen om zich gereed te houden, ten einde op het eerste bevel met genoemden bodem naar Amsterdam te vertrekken. Naar Het Volk mededeelt, is de matroos le klasse Noorda gestraft met 8 dagen scheepsarrest wegens het verspreiden van anti-militaire geschriften en de matroos- schrijver Jansma, secretaris der afdeeling van den Mairozenbond, die de Vrijdag jl. te Amsterdam gehouden vergadering van verschillende organisaties bijwoonde, met 5 dagen provoost en afvoering van het certificaat van goed gedrag. Het garnizoen van Wesel is, volgens uit Duitschland ingekomen berichten, dezer dagen aanzienlijk versterkt, en meer troepen worden er verwacht. Men gist er naar wat daar de redenen van kunnen zijn. Grappenmakers beweren, dat het geschiedt, om voorbereid te zijn tegen een reprise der «verrassing van W esel" van Nederlandsche zijde, nu de troepen bij ons op zoo verontrustende sterkte worden gebracht. Te Enkhuizen is eene vrouw in een der stadsgrachten gewaaid met zeer veel moeite werd zij weder op het droge ge bracht. Een melkboer werd door een neerstortende dakpan getroffen en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Op den Akerweg onder de gemeente Sloten (N.-H.) werd een wielrijder door een neervallenden zwaren tak zoodanig getroffen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Na voorloopig geneeskundig behandeld te zijn, werd hij met gebroken been naar zijn woning te Haarlemmermeer vervoerd. De gemeente ontvanger te Helmond, die oneerlijke praktijken pleegde en door den raad ontslagen is, is thans gevankelijk naar Roermond overgebracht. Bij gelegenheid van de tentoonstelling het volgende jaar te Luik te houden, zal er ook een internationale tentoonstelling van poppen plaats hebben. Tot het comité behoort o. m. de heer J. Claretie. Uit Londen meldt men: Van het Nederlandsche schip Gezusters kapt. Gorter, den 24 Nov. 1902 met een lading haver van Delfzijl naar Bristol ver trokken, heeft men sedert niets vernomen. Te Göteborg, in Zweden, bleef een jonge dame onder het dansen m een balzaal met haar japon haken achter de sporen van een officier. Zij verloor het evenwicht en kwam zoo ongelukkig te vallen dat een haarspeld haar in den schedel drong. Enkele oogenblikken later is zij overleden. Te Cedar-Rapid, in den Amerikaanschen staat Jowa, is Vrijdag het hotel Clifton afgebrand. Van de 120 logeergasten zijn 20 gedood en 40 gewond. In de Tweede Kamer heeft heden de regeering bij monde van den minister president dr. Kuyper drie wetsontwerpen naar aanleiding van de spoorwegstaking ingediend. Tegen het gevaar van herhaling van de in de vorige maand voorgevallen ongere geldheden acht de regeering het noodig lo. een spoorbrigade ter verzekering van 's rijks spoorwegdienst ingeval van nood op te richten 2o. instelling eener staatscom missie tot onderzoek der grieven van het spoorwegpersoneel3o. een onderzoek in te stellen om wat misdadig is tot misdrijf te stempelen, zoowel in het belang der persoonlijke vrijheid als om een einde te maken dat plichtverzaking ten behoeve van een publieke zaak straffeloos kan geschieden. De door den minister gehouden toe spraak werd door eenige beweging be antwoord. Daar een gedeelte van den tegel vloer voor de nieuwe Beursbrug moest worden opgebroken, zal de ingebruikstelling van die brug nog een paar dagen moeten worden uitgesteld. De kuiper H. Krabbendam hoopt Maandag den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren zal werkzaam zyn in de kuiperij van den heer A. H. Ris aihier. Newcastle, 24 Februari. Vertrokken s.s. Holmside, kapt. John. J. Reed, naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM. 25 Feb. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 25 Feb. Moutwijn 17'/4 per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: 18.— Jenever: 142. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14*/,—f 15. Spoeling fl.20. Berlun. Parijs. Hamb. New-York. 24 Feb. 25 Feb. Spiritus in loco 43 40 J Rogge, p. Feb. 1640 I Maart 16.50 J Spirit, o. Feb. 135/s IB®/*. j Maart/April. 135/g. 133/4. 2 f.) 23 Feb. 24 Feb. Maïs -.—I 57. De markt was heden gesloten. Amsterdam. 24 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 25 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Ryn hoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 24 Feb. cM. 25 Feb. 1.40 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parjjs - 48.22£ 3 Antwerp. 48,15 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3