Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De jbmnI ra Dufy d'Arey. 26ste J aars. Vrijdag 27 Februari 1903. No. 7537. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PB IJS DER ADVERTENTIËN: Var. 4—6 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Februari 1903. De Macedonische kwestie. Het Russische Regeenngsblad maakt een communiqué openbaar, waarin het tot stand- komen van de Macedonische hervormingsnota wordt beschreven Op de eerste door den Russischen gezant in October 1902 gedane voorstellen tot hervormingen antwoordde de Porte door een iradé met hervormingen, welke te weinig waarborgen opleverde. Daar de beweging in Macedonië aanhield, bezocht graat Lams, dort Belgrado en Sofia en zette daar uiteen, dat Rusland's bemoeiingen voortdu rend op de invoering van hervormingen in de drie Europeesche wilajets gericht bleven, en dat het daarom strikt noodig was, dat de Slavische rijken hunnerzijds alles zouden doen tot bewaring der rust. Servië en Bulgarije verzekerden alras, dat zij verdere agitatie zouuen onderdrukken. Lamsdort vertrok daarop naar Weenen, waar hij met Goluchowski de voornaamste grondslagen van het her vormingsont werp vaststelde, waarna de wederzydscüe gezanten te Kon- stantinopel met inachtneming van de plaat selijke verhoudingen een grondig Hervor mingsplan opstelden, dat den 17den Februari vertrouwelijk werd medegedeeld aan de mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekenden, met de uitnoodiging in geval van goedkeuring Rusland en Oostenrijk bij de Porte te steunen. Frank rijk, Italië, Duitschlaud en Engeland waren daartoe oereid. Daarop werd net plan den Sultan voorgelegd. Het communiqué merkt ten slotte op, dat onder leiding van de gezanten te Konstantinopel een zorgvuldige controle over de toepassing der hervormingen moet worden georganiseerd. Bij ae mededeeiing der bereikte uitkom sten aan de Russische vertegenwoordigers op het Balkan-schiereiland werd dezen Feuilleton. 2) (Stof.) De toestand werd ernstig. We hadden oog rantsoen voor vier dagen en 50 patronen mder. 't Water was warm en vier soldaten hadden dysenterie. Wanhoop maakten zich van de dappersten meester. Op een avond kwam d'Arey naar mij toe ®u zeide Sergeant gij zyt de tweede jo rang de sergeant-majoor is dood. Wy "unnen het met lang meer uithouden. Zorg Q»t er een kogel is voor eea ieder van ons, als5 het einde komt. t Was alsof hij zij diner bestelde, zoo ooi was zijn toon, maar z'n gryze oogen glinsterden, en keken vastberaden. Een uur later kwam hij terug. Sergeant, zeide hij, ge zuit het com- uando moeten overnemen, voor eemge uren. kortelings ingescherpt dat de door Rusland's opofferingen tot zelfstandig leven geroepen Balkanstaten weliswaar op Rusland's aan houdende zorg en machtige bescherming van de stoffelijke en geestelijke belangen der Christenen kunnen rekenen, maar dat Rusland geen droppel bloeds, niet het kleinste deel van het erfgoed van het Russische volk zal ten offer brengen, wan neer de Slavische rijken besluiten, tegen de weloverwogen iaadgevingen in, door revolutionaire middelen verandering van den status quo op den Balkan tot stand te brengen. Uit Sofia meldt nog de Morning Leader Een decreet van het ministerie van oor log beveelt den reservisten van het Bulgaar- sche leger zich gereed te houden om onmiddelijk in dienst te kunnen treden. Een vreedzame oplossing van den toestand m Macedonië is onwaarschijnlijk. De toestand in Zuid-Afrika. Aan de Standard wordt uit Johannes burg geseind, dat de Afrikaanderbond een bijeenkomst van Hollandsche pre dikanten hijeen zal roepen om een mani fest, dat Hotmeyr heeft toegezegd, te heipen verspreiden. De corresponaent verzekert verder, dat de reden voor Botha's en de ia Rey's weigering om het lidmaatschap van den Wetgeveoden Raad te aanvaarden, is, dat zij geen zin nebhen om samen te werken met Andries Cronjé en andere nationale verkenners. Ook zijn de generaals bang dat men hen als leaen van den W. R. zou overstelpen met persoonlijke verzoeken om huip. Enkele Hollandsche predikanten in wes telijk Tiansvaai hehoeu besloten, een nieuwe Houandsche kerk op te nenten ten be hoeve van nationale verkenners. Den 3n Maart zal te Johanesburg een gemengae commissie bijeenkomen onder voorzitterschap van lord Milner ter over- Grij zyt een dapper en kundig soldaat en ik kan op je vertrouwen. Ik aeek hem verwonderd aan. Wat Dedoeit ge luitenant Een met ons bevriend inOoorling is door de vyandeiyke linie gebroken en doode- lijk gewond Oy ons geKotnen. Hij deeit me mee, dat Haveioclt en zyn troep eemge mijlen van nier zyn op hun weg naar Deim. Ik zai my zelf vermommen ais Fakir, ik ken de taal tamelyk goed en ga hulp halen. Maar luitenant denk aan het gevaar. Bij Jupiter, sergeant, wat voor een soort soldaat zyt ge, om van gevaar te praten, 't Leven van een soldaat is voi ge varen. ny moge maarscnaltt ot recruut zyn. ik zou er mets tegen nebben om te loten wie gaan zal, maar ik ben de eemge man die Hindoestanscn spreek en die kerels kan bedriegen. Kom sergeant, neip my grimeeren, ge neot dat meer gedaan, toen we komedie speelden op onzen post te Secundeiabad. Wel myuneer, hij was zoo kalm of dat weer net geval was. In een uur tyus nad hij zijn licnaam, tanden eu gelaat geverid en ae tulband en lendendoek van den dooden weging van den aanleg van nieuwe spoor wegen in Transvaal en Vrijstaat. Chamberlain's reis. De veelbesproken reis van Engelands minister van Koloniën behoort weer tot het verleden. Chamberlain is gisteren-avond scheep gegaan naar Engeland. Bij zijn vertrek werd hij met geestdrift toegejuicht. In een tafelrede kort voor zijn vertrek te Kaapstad gehouden, heeft Chamberlain gezegd, dat hy nu een optimistischen blik had op den toestand in de Kaapkolonie. Hij gewaagde van de verzekering, die hij ge kregen had, beide van de Afrikaander en de progressieve partij, dat zij hun best zouden doen de vijandschap te verzachten. Hij roerde de amnestiekwestie aan en drukte de hoop uit, dat spoedig door de geheele kolome de verzoening zoo merkbaar zou wezen, dat de koloniale regeering zich gerechtigd zou achten alle zuiver politieke gevangenen op vrije voeten te stellen. De Lonuensche Standard verneemt uit Kaapstad Chamberlain moet een algemeene amnestie voor de rebellen voorstaan, maar geenszins het herstel van hun kiesrecht Cnamberiain's uitlatingen aan den afscheids maaltijd schijnen zulks te bevestigen, aan gezien hij zeide te hopen, dat de Afnkaan- ders weidra dermate hun trouw aan de Engelscne regeering zullen toonen, dat aeze over te halen zal wezen om politieke overtredingen te begenadigen, maar gewone vergrijpen zouden daarbuiten vallen. De toestand in China. De directeur van den spoorwegdienst van Peking naar Hankau heeft de verklaring atgelegd, dat hij geen waarde heent aan de pessimistische verklaringen van dr. Coleman, den gewezen geneesheer van Ei-Hung-Chang. Hij heeft de vorige onlusten medegemaakt en hij is van meening, dat er van een nieuwen opstand van het volk tegen de vreemdelingen tnans geen sprake inboorling omgedaan. In't schemerlicht was hy precies een Fakir. Toen sprak nij tot ons allemaal een paar woorden. Ik zai zoo spoedig mogeiyk terugkomen. Houdt het zoo lang mogeiyK uit, maar bewaart een kogei voor de vrou wen, laat de vijand haar niet levend vinden. Vaarwel allemaal; God zegene u. Leve de Koningin I Hy met zijn hand op ten groet bij die laatste woorden en sloop voorzicntig door ao poort, die men half opende. We zagen üem op den huik door den «jungle" kruipen, die ue Sepoys vermeden uit vrees voor een verdwaalden tijger. We durfden hem niet toejuicnen, maar onze gebeden volgden hem We wachtten of we geen scnot hoorden, naar ue nacnt ging kalm voorbij. Toen kwam ue angst en het lange, dulde- looze wacnten. Uren schenen dagen, dagen eeuwen. De Sepoys hielden zien geluküig rustig, zij scneneu van plan ons te willen Uitnougeren. We hadden nog maar een dag rantsoen, en ieder man vyf patronen, den derden nacht na tiet vertrea van den dandij. Ik inspecteerde de wacht, toen korporaal Potersou naar my toa kwam eu zeide K'jk sergeant. Ziet ge mets? Hy wees naar is. Men is nooit geheel en al zeker, dat de rust bewaard zal blijven, maar kan toch aannemen, dat er voor het oogenbhk geen enkele reden tot ongerustheid is en de veiligheid volkomen gewaarborgd wordt. Volgens draadbericht uit Aden is een Russisch eskader, bestaande uit vier krui sers en zes torpedojagers, naar bericht wordt, Perim gepasseerd, klaarblijkelijk met bestemming naar China, van andere zijde wordt dit laatste betwijfeld. Alle Britsche oorlogsschepen hebben hun geschut in gereedheid gebracht en zijn in staat om zoo noodig een landing te Dthala te onder nemen, maar men verwacht niet, dat het noodig zal zijn. Het Pauselijk jubilé. De H. Vader verleende gisteren een audiëntie aan den buitengewonen Spaan- scnen gezant, graaf Almodovar, die een eigenhandig schrijven des Konings overhan digde eu daarbij een toespraak hield. De H. Vader antwoordde, zijn sympathie voor Spanje uitdrukkend. Behalve de reeds door ons vermelde gitten, die Z. H. de Paus ter gelegenheid van zijn zilveren jubilé heeft gescaonken, heeft de H. Vader nog gegeven 10.000 franks aan de stad Perugia, waarvan de H. Vader aartsbisschop is geweest10.000 franks voor de stichting van een spaarkas en 10.000 franks aan Carpmeto, de geooorteplaats van Z. H. Ten slotte heeft de H. Vader nog 20.000 franks gevoegd bij de 25.000 franks, die Hij elk jaar geeft ter ondersteuning van bedoel tige vrouwenlijke religieuzen. Evenals in verscheidene plaatsen van ons land wordt ook in het buitenland het juoalfeest van Leo XUi op velerlei wyze gevierd. Van het gebouw der nuntiatuur teParys wooi Vrijdag de pauselijke vlag, half geel, hait wit, met de wapens van Z. H. Het 't nooge gras in 't Zmden. Bij 't zwakke scaynsei der maan zag ik iets voorzichtig naar onze poorten kruipen. Goddank, nep ik vurig, 't is eindelijk lu tenant d'Arey. Maar fluisterde Peterson, ziet ge niet iets anders, dat hem volgt. t Was waar, een grootere, zwaardere figuur sloop üeua na. Wat kan het zijn Eeu vyand. Ik keek scüerper. Mijn God neen, riep ik. En nauwelijks had ik dit gezegd of de tweede gestalte sprong op onzen dandy" toe mtt eeu vreeselijk en oioeddorstig genail. Een tijger, een tijger. Gevolgd door den korporaal liep ik de poort uit, onverscmlug voor da Sspoys en naar de plaats waar de twee gestalten nu te zamen op den grond lagen. Plotseling deed my een zachte bevelende stein stilstaan. Weos met gak, sergeant; gebruik je ge weer niet. De Sepoys imstereu en een scnot kan hen hierneeu roepen. Denk aau de vrou wen en kinaereu. Is bea verloren, maar daarom noeft net garmzoeu uiat aan iny te wor den opgeofieru. Wees std en imster naar my. NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1