was de eerste maal, dat men daar de pauselijke kleuren zag wapperen. Z. Em. kardinaal Yaughan heeft bepaald, dat den 3en Maart a.s. in alle kerken van het diocees Westminster een Te Deum zal worden gezongen. Door de Engelsche geestelijkheid zal een adres van gelukwensch aan den H. Vader worden aangeboden. Merkwaardig is het artikel, dat de officieuze Norddeutsche Allgemeine Zeitung wijdt aan Leo XIII, dien het niet-katholieke blad »een voorbeeld voorde geheelemenschheid" noemt. Ascliregen. Uit de Engelsche bladen zien wij, dat het verschijnsel van den asch-regen of stof-regen van Zondag-middag zich niet tot ons land bepaald heeft. Ook te Etchingham in Sussex, te Swansea (Wales) en zeker nog op veel andere plaatsen is dergelijk stot gevallen. Van meer dan een zijde wordt ons een kleine hoeveelheid van dat stof toege zonden. Terwijl dit een dof-gele tiot heeft, wordt de kleur in de Engelsche berichten roodachtig genoemd, en een der bericht gevers voegt erbij een inlichting waaruit men niet te spoedig gevolgtrek kingen moet maken dat de kleur overeenkomt met die van de asch afkomstig van de uitbarsting in West-Indië. Een dorp-in asch gelegd. Uit Aken wordt gemeld, dat het Duitsche dorp Hürtgen geheel is in asch gelegd. Het vuur, door den hevigen wind aange wakkerd, tastte 95 huizen aan, waaronder het postkantoor, de kerktoren alsook het ziekenhuis. Met moeite heeft men de zieken in veiligheid kunnen brengen. Vijf huizen en de pastorie zijn gespaard gebleven te midden van de rookende puinhoopen. Talrijke per sonen hebben verwondingen opgeioopen. Totnogtoe heeft men de oorzaak van den brand met kunnen ontdekken. Carnavals-onlusten. Te Vigo had gisteren een twist plaats tusscnen gemaskerden en politieagenten, die zien genoodzaakt zagen zich in het stadhuis terug te trekken. Er werd op de menigte geschoten 1 kind werd gedood, 5 personen werden gewond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Feoruari i9U3. Kermisverpachting. Heden-middag werd door B. en W. dezer gemeente ten Raadhuize herverpacht de perceelen, die op 12 Februari jl, met waren gegund en wel plein Dubb. Arend1 voor een stoomdraaimolen en 2 voor een wafel kraam, 1 op de Broersvest en 1 op de Groote Markt. Ingekomen waren voor 1. Stoomdraaimolen 1 biljet van J. Huys- kens te Roermond voor f915.— 2e, Wafelkraam 3 biljetten plaats op de Broersvest, B. van der Liuuen te Utrecht voor f 25.—, plaats op de Markt, G. C. van 't Was de stem van den ïdanay". In 't maanlicnt kon ik hem sul en rustig onder 't groote monster zien liggen, met zijn oogen naar mij gekeerd. Haveiock zal hier zijn voor het dag is, Kunt ge het zoo lang uithouden? Spreek niet te hard. Ja, mijnheer, fluisterde ik. Goddank. Kom dichterbij. Jouw leven is meer waard dan 't mijne. Groet hen van mij. H(j sprak zoo rustig, dat de tijger kalm bleet, ofscnoon ik bloed aan zijn muil zag. Toen hief onze ïdanay" het hoofd op, als om zijn marteling te eindigen en zeide »Leve ae Koningin" en onmiddellijk volgde er een atscnuweujk gekraak van beenderen, dat mij huiverend deed viuchten. De korporaal vertelde mij, toen we veilig binnen waren, dat hij de groote kat in 't struikgewas zag verdwijnen met zijn siacht- otler in den bek. Den volgenden morgen bevrijdde ons Haveiock. mijnheer. Onze sdandy" was een held en een edelman, zouals er met veien in Harer Majesteits gelederen waren. der Zee te Amsterdam, voor f41.37» en B. van der Linden te Utrecht voor f 20. Gegund werd de plaats voor stoomdraai molen Broersvest aan J. Huijskens, voor de door hem ingeschreven som van f 915 aan G. C. van der Zee, wafelkraam, voor de som van f 41.37s en aan B. van der Linden, wafelkraam, voor f20.—, Groote Markt. Feestav ondPausj ubilé. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende het vocaal en in strumentaal concert op Dinsdag 3 Maart a. s. in den Officierentuin te geven. Zooals daaruit blijkt, zijn plaatskaarten zoowel van 11 als van fl.5ü bij de leden van het Leo-comité en in verschillende sigarenwinkels te verkrijgen. Voor de uitvoering op Maandag 2 Maart a. s. worden plaatsbewijzen verstrekt a f 0.50, 's avonds aan de zaai der Otficieren- Vereeniging. Wij vertrouwen, dat allen, die daartoe eenigszins in staat zijn, de duurdere plaats- kaarten zullen nemen, opdat met alleen de onkosten worden gedekt, maar er ook nog iets voor onze R. K. Weezen overblijve, S. O. V. In de vergadering van bestuursleden en buitengewone leden der Schied. Officieren- Vereeniging, gisteren-avond in de groote zaal der Vereeniging gehouden, is met over- groote meerderheid besloten, nog niet tot liquidatie over te gaan, maar de zaak nog een jaar door te zetten. Van ganscher harte verheugen wij ons over dat besluit, hopend dat hier mede het begin van een beteren toestand voor de Vereeniging zal zijn ingetreden. Op het politiebureau alhier zijn in bewa ring gesteld L. C. en J. J. C. van den B., wonende te 's Gravenhage, verdacht bij een rijwielhandelaar te dezer stede, waar zij als knechts werkzaam waren, een groote partij rijwielonderdeeien te hebben ontvreemd. Door de politie werd te 's-Gravennage een onderzoek ingesteld en een gedeelte van het gestolene aldaar in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Heden-ochtend omstreeks half acht is de 27 jarige H. Slavenburg in de branderij van den heer E. H. Ris, aan deNoordvest, met de beide beenen in een kuip met heet water geraakt, waardoor hij aan die hchaamsdeelen ernstige brandwonden be kwam. Nadat hem in de branderij de eerste hulp was veneend, is de man naar zijne woning aan den Buitenhavenweg gebracht. Te Viaardingen is gisteren-middag het loggerschip Boreas, gebouwd voor rekening der firma van Har wegen den Breems door den scheepsbouwmeester A. de Jong, met goed gevolg te water gelaten. Het schip zal gevoerd worden door schipper J. Koster. De te Maassluis gevestigde afdeeling van den Bond van Neuerl. Ouderwijzers heelt zich per adres gewend tot den gemeente raad, verzoekende invoering van verplichte, gereglementeerde schoolvergaderingen. Voor Maassluis is gisteren-middag half een het stoomschip Woolwich door de petroleumboot New-York aangevaren en middendoor gesneden. Beide helften steken boven het vaarwater omhoog. De beman ning is gered. De Woolwich had wel »pech". Ze was juist 's nachts door storm op de Noorderpier geslagen en gister-ochtend pas met moeite vlot gekomen. BINNEN LAN JU. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 25 Februari. Door de afdeeiingen zijn benoemd tot voorzitters de heereu Lohman, Seret, Van Alphen, Heemskerk en Gremer. Tot onder voorzitters de neeren Van Vajmen, Nolens, Van Dedem en Pijuacker Horaak. Aan de orde was ae overeenkomst met België, betreffende de verbetering van het kanaal GentTerueuzen. De heer R e 11 betoogde, dat het ge- wenscht ware g? weest, van België eeuige concessiën te oeuingeu ais t-quivaient voor onze welwillende houding oij net sluiten van deze overeenkomst, welke bijna uit sluitend België ten goede komt. Met warmte bepleitte spreker de finaucieeie offers uit de schatkist, voor de veroetering der werken van Terneuzen, iu belang van de bevolking der geheeie streek, te brengen. De heer Hennequin opperde even eens verschillende bedenkingen en voorzag, dat aanneming van de overeenkomst van de halve beiolte van België jegens ons mets terecht zal komen. Voorts betoogde spreker met kiem en met een beroep op de onpar tijdige deskundigen, dat, wanneer niet een spoedige voorziening m de belangen van Terneuzen wordt getroffen, de handel aldaar voorgoed zal worden geknakt en het scheep vaartverkeer zich geheel van Terneuzen naar Gent zal verplaatsen, waardoor het doodvonnis over Terneuzen wordt uitge- gesproken. Voorziening oordeelde spreker dan ook ten zeerste urgent. Want wanneer de nieuwe sluis in gebruik zal worden ge nomen, dient Nederland gereed te zijn met verbeteringswerken te Terneuzen. De heer F r u y t i e r, zich hierbij aan sluitende, beschouwde een betere inrichting der los en laadplaatsen te Terneuzen als een eereschuld. De minister van Buitenland- sche zaken bepleitte het belang van een tractaat voor den Nederlandschen handel en scheepvaartwerken en verdedigde de sluiting der Belgische grens voor ons vee met het oog op de uitbreiding der vee ziekte hier te lande. De minister van Waterstaat achtte verruiming van het kanaal Gent— Terneuzen in het belang van Nederland en betoogde, dat België wel degelijk con cessiën heeft verleend. O.a. zal de surtaxe worden afgeschaft op spoorwegverkeer. Door aanneming van dit tractaat zal de toestand voor Terneuzen niet ongunstiger worden. De kosten van verbeteringswerken zijn inderdaad aanzienlijk, doch de zaak blijft een onderwerp van de voortdurende belang stelling der regeering. De voorziening in de behoefte naar los- en iaadkaden, wil de minister ter spoedige oplossing der kwestie van de spoorweg regeling losmaken. Het ontwerp werd zonder stemming goedgekeurd. Na afdoening van dit wetsontwerp zullen heden in de sectiën onderzocht worden verschillende wetsontwerpen, waaronder dat tot wijziging der gemeentewet, opsporing van delfstoffen, de centralisatie van net bestuur in Ned. ludië en teietoon-expioitatie. De wetsontwerpen betreff nde su.üer en drankaccijns zullen met nu, maar later worden onderzocht. Op de vraag van den hser Borgesius verklaarde de Voorzitter dat heden ten 3^ ure de regeling der werkzaamheuen zou plaats hebben. Wetsontwerpen ingevolge de werkstaking. Door de regeering werd btj monde van minister K u y p e r bij de indiening van drie wetsontwerpen naar aanleiding der spoorwegstaking o.a. het volgende mede gedeeld De stoornis einde Januari in het spoor wegverkeer overviel de regeering geheel onverhoeds, zoodat zij geheel onvoorbereid was op verweer en daarom greep de regeering opzettelijk met op het eigen ooganbiik in. Toen na het eerste verzet de overmoed zelfs in sociale en politieke bedreiging oversloeg requireerde de bevoegde autoriteiten krijgsvolk, dat echter met in voldoende sterkte aanwezig was, vandaar dat toen de oproeping der militie geschiedde ter voorkoming van verdere gruwelen als die zich voordeden te Durgerdam. Lot brengende aan de ingeijjfden voor de prompte opkomst, meent de regeering dat in de bij deze staking geopenbaarde ieemte in de staatsinrichting en wetgeving moet worden voorzien; vooral wegens het bijzon der karakter der spoorwegstaking in ver gelijking van de gewone worsteling tusschen patroons en werklieden. Noodzakelijk is dan ook het optreden tegen een onbezonnen aanslag op de maat schappij, waardoor de volkswelvaart zou worden opgeofferd aan de zucht naar klasse- invloed en politieke dwingelandij. Tegen dit gevaar acht de regeering het no°dig1« een spoorbrigade ter verzekering van s rijks spoorwegdienst in geval van nood, 2e. ter aankweeking van een anderen geest onder het personeel door tegemoet koming aan rechtmatig;® grieven, tot onder zoek waarvan zal worden ingesteld eene staatscommissie tot regeling der rechts positie en der dienstvoorwaarden van het personeel, 3e. een onderzoek noodzakelijker om wat misdadig is tot misdrijf te stempelen, zoowel in het belang der persoonlijke vrijheid als om er een einde aan te maken, dat plicht verzaking ten behoeve van een publieke zaak straffeloos kan geschieden. Voor eik dezer drie maatregelen doet de regeering een ernstig beroep op den steun van alle partijen tot handhaving der wettige huisorde. De regeering ontkent eenige reaction- naire bedoeling hiermede te beoogen. Zij blijft op sociale hervorming aansturen, maar in aller belang wenscht zij krachtig het wettig gezag te handhaven. In een »Open brief" aan den minister van Financiën heeft het bestuur der vereenigiug »Vergunmog" te Utrecht ten ernstigste de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd ontraden. Adressanten betoogen o.a. dat op den geheelen stand van klein handelaars in sterken drank een nieuwe iast wordt gelegd door een accijns-verhoo ging van f7 por hectoliter, uitmakende een verhooging van één vierde cent per glas, die met op den consument verhaald kan worden en dus drukken blijft op den verkooper, en dat deze nieuwe last voor de laagst staanden onder die verkoopers aanlei ding zal zijn om het gedistilleerd te vervalseden en daardoor de verwacht wor dende hoogere accijnsopbrengst zal uit blijven. Men zai zich herinneren, dat de minister van Oorlog bij de oenaudeliugjvan de be grooting in de Tweede Kamer de toezegging heeft gedaan, m oveneg met zijn amotge- nooten nog eens te zuhen nagaan, of voor het departement van Oorlog de ongevallen verzekering toch niet welbent zou kunnen gescmeden hij de Ryksbank in stede van voor eigen risico. Het nader onderzoek eenter zal vermoedelijk tengevolge hebben, aat men het dragen van eigen risico voor het departement van Oorlog voordeeliger blijft acnten, en dus dien weg zal inslaan Uit goede bron vernemen wij, dat in de Dinsdag geiiouden vergadering der katho- iiene Kamerciub van de beaoemmg van een nieuwen voorzitter, in plaats van wijlen mgr. Scnaepmau, nog geen sprake is geweest. Naar de N. C. verneemt, heeft de «Centrale Werkgevers Risico-Bank" wegens den snel toeuemenden omvang van naar bedrijf reeds tnans zijn meer dan 85UUU werklieden bij haar verzekerd Desloten tot het aanstellen van een hoofd ambtenaar speciaal met den technische n dienst belast. Behalve het te Rotterdam gevestigde bijkantoor zal ook een bijkantoor der Bank in Twentne worden opgericht, terwijl de talrijke aansluitingen in Groningen en Friesland ook de stichting van een bijkan toor in het Noorden des lands noodzakelijk maken. Aau het hoofd dezer bijkantoren worden zoodanige personen geplaatst, die in staat zyn, aan de aangesloten werkgevers omtrent kwesties betreffende de Ongevallenwet, Beroepswet en andere sociale wetten, advie zen en inlichtingen te geven. In den ouderdom van 65 jaar is gisteren te Utrecht overleden Mr. P. Verloren van Themaat, sinds 1879 advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht. Do overledene, die ridder was in de orde van den Neder landschen Leeuw, was meer dan 20 jaren lid van den gemeenteraad aldaar. De Arbeidersbeweging. In de gebouwen en werkplaatsen der spoorwegmaatschappijen zijn verschillende biljetten, betrekking hebbende op eene mogelijke staking, van wege de maatschap, pijen weggenomen. Evenals b|j de Staatsspoorwegen mag Attk bel perswee! ven de NederUudsche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2