Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zaterdas 28 Februari 1903. No. 7538. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2.- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Var, 1—6 regelslil'. ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijkeovereenkomsten aangegaan. ÖFFICIEELE BERICHTEN. Aan de Openbare lagere school D, te Schiedam, (Hoofd de heer A. W. VAAN DRAGER) wordt gevraagd eene ONDERWIJZERES, met akte vrije- en orde-oefeningen en nuttige handwerken. Aanvangsjaar wedde f550,voor akte vrije- en orde-oefeningen f 25,akte nuttige handwerk f25,(alleen wanneer in deze vakken onderwijs gegeven wordt) en hoofdakte flOO,4 dnejaarlijksche verhoogingen van f50,— en bij het bezit der hoofdakte eventueel nog 3 driejaar- iijksche verhoogingen van f50. Sollicitatiestukken in te zenden voor 15 Maart a.s. bij den Burgemeester. FEESTNUMMER. Ter gelegenheid van het Zilveren Faus- jnbilé verschijnt morgen (Znterdag)-avond ons feestnummer, rijk geïllustreerd op kunst drukpapier, de eerste pagina met de beelte nis van den Hoogen Jubilaris gesierd. Dit feestnummer zal gelegd worden in het ougevouwcn nummer van Zondag 1 Maart a.s., waarmede het dus tegelijk wordt be zorgd. Op het feestnummer kuuuen alleen recht doen gelden onze abonnés. Voor zoover de voorraad strekt, zal het voor uiet-abonnés it 10 ct. te verkrijgen zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Februari 1903. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De Venezolaansche kwestie nadert hare oplossing steeds meer. Het Nederlandsch— Venezolaansche protocol is thans voltooid de scheidsrechter is nog niet gekozen. De Venezolaansche overheid neemt reeds maatregelen om de buitengewone uitgaven aan de vreemdelingen verschuldigd van zich af te wenden. Zoo heeft de gouverneur van het eiland Margarita het patentrecht van de parelhandelaars verhoogd. De Restaurador doet weer dienst. Het schip is uit Puerto Cabelio naar Caracas gestoomd, waar de opstandelingen wapens in ontvangst zouden nemen. De correspondent van de Matin te Caracas meidt, dat de verspreide afdeehngen opstandelingen zich vertoond hebben te Petare op 12 K. M. van Caracas. De gou verneur heett er natuurlijk troepen heen gezonden. Britscli Lagerhuis. Het adres van antwoord op de troonrede 13 gisteren m het Lagerhuis aangenomen. Oostenrijksck Heerenhuis. Het Heerenhuis beeft de wet tot ver hoging van het recrutencontingent in alle «zingen aangenomen. De Macedonische kwestie. Hit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat daar instemmiug betuigd wordt met d e Macedonische hervormingsplannen men acht het echter zeer twijfelachtig of ie tot uitvoering zullen komen zelfs de omstandig heid, dat de Sultan ze zoo spoedig mogelijk heett aangenomen, belooft weinig goeds. Intusschen moeten de ^revolutionairen be sloten hebben, den opstand op het Balkan- schiereiland uit te stellen tot Augustus. De Temps verneemt uit Constantinopel, dat de Sultan last heeft gegeven de her vormingen uit te strekken tot de wilajets Adrianopel, Scutari en Janina. Het Paasfeest op het Vaticaan. Zooals reeds met een enkel woord gemeld is, ontving de H. Vader Maandag in plech tige audiëntie het buitengewoone gezantschap door den koning van Spanje ter gelegenheid van de jubelfeesten naar Rome gezonden. Het gezantschap werd voorgesteld door den hertog Almodovar, oud-minister van buitenlandsche zaken, die Zijner Heiligheid een eigenhandig geschreven brief van koning Alphonus overhandigde, die, zooais men weet, net pretektnd is van Leo XIII, De Paus nam kennis van het koninklijk schrijven en drukte zijn levendige dankbaarheid en vaderlijke toege negenheid voor den Koning uit. Hij sprak de beste weuschen uit voor den voorspoed van de nieuwe regeering en verklaarde, dat hij persoonlijk zou antwoorden aan Alphousus XIII. Na de olficieele receptie van het gezant schap ontving de Paus in zijn particuliere vertrekken den hertog en de personen van diens gevolg. Hij sprak hun zeer vriend schappelijk toe, prees de eigenschappen van den jeugdigen koning en ae krachtige opvoeding welke deze van de Koningin- Moeder nad ontvangen. De Paus voegde er bij, dat hij lederen morgen God bad voor de wei vaart van Spanje. Des avonds gat kardiuaal Raropolla een groot diner aan het Spaansche gezantschap en het geheeie corps diplomatique. Bij ae plechtigheid van den 3en Maart in den St. Pieter zal de Paus zelf het eerste vers van het Te Deum aanheffen. Op verlangen van Z. H. is besloten, dat de andere verzen niet zullen gezongen worden door de Sixujnsche kapel, maar door de 60.000 personen, welke bij die gelegenheid in de basiliek zullen vereemgd zijn. In het vorenstaande bericht werd tevens medegedeeld, dat de Paus, oij de ontvangst van, het Spaansche gezantschap volkomen gezond scheen. Een gszins hiermede in strjjd is het volgende bericht uit Rome aan de Parysche Temps. *Leo XIII moet zich zeer ontzien, Dr. Lapponi heeft Hem opgelegd zoo weinig mogelijk audiënties te geven wegens eene verkouaneid, die reeds eenige dagen duurt en zich uit door hoestbuien. »De leden van het Spaansche gezantschap vertellen, dat de Paus gisteren gedurende de particuliere audienue ótwel een oogenbiik van bezwijming heett genad, ótwei zijn zetel niet goed heett gezien. Hij zou gevallen zijn hadde niet een der leden van het gezant schap hem tegen gehouden." Nader wordt nog uit Rome aan de Temps gemeld, dat de audiënties van den Paus gisteren-ochtend op last der genees- neeren afbesteld zijn. De toestand is niet zeer verontrustend, maar de audiëntie op heden zou zeer kort zijn. De gezondheids toestand des Pausen boezemt sedert eenigen tijd ten gevolge van een hardnekkigen hoest eeDige bezorgdheid in. In de groote zaal van het Belvédère heeft Maandag een maaltijd plaats gehad, door het internationaal comité voor de jubelfeesten bereid aan duizend armen der stad Rome. Gedurende den maaltijd deed zich de muziek hooren der Zwitsers che garde. De Duitsche kroonprins. In het universiteitsgebouw te Bonn had gisteren-middag het plechtig afscheid van een kroonprins plaats. In antwoord op een toespraak van den rector magnificus be dankte de prins zoowel het professoren college in 't algemeen als de hoogleeraren, wier ouderwijs hij bijzonderlijk had geno- ten, verder de studenten voor de hem be wezen kameraadschap. De kroonprins be sloot met zijn beste wenschen uit te spreken voor den bloei en het gedijen der universiteit. Het Dresdener Hofdrama. Het is nu zeker, dat prinses Louise Antoinette binnen eenige dagen naar hare familie zal vertrekken. Zij zal niet te Salzburg komen, doch haar intrek nemen op een der landgoederen van hare ouders, hetzij in Oos tenrijk, hetzij in Beieren. Men beweert, dat wat betreft het ver- wacnte kind, de prinses alle mogelijke faciliteiten zijn toegestaan; dit kind zal by haar mogen blijven. Wat de overige kinderen betreft, zou bet Hof te Dresden besloten hebben haar de toestemming te weigeren deze te zien. Reis ran koning Leopold. Het is volkomen onjuist zoo wordt uit Brussel gemeld dat de Koning tijdens de Paaschvacantie een reis naar Amerika zal ondernemen. Wel is 't he t voornemen van den Koning het volgen d jaar de tentoonstelling van St. Louis te bezoeken. Censuur in België. De Belgische jusitie heeft gisteren ont dekt wie de schrijvers zijn van het onlang s geconfisqueerde boek Les carnets du roi waarin zoowel de Koning als het Belgische volk heftig wordt aangevallen. Het ma - nuscript is in beslag genomen. De schrijvers zjjc twee journalisten. Bloedige botsing in Amerika. Niet ver van Charleston (West Virginië) bij de Wright-steenkolomnjjnen h««it een bloedige botsing plaats gehad tusschen honderd politie-ambtenaren en tweehonderd stakers. Acbt stakers werden gedood, twaalf zwaar gewond Een politieman werd gedood en drie gewond. De politie-mannen hadden bevel de stakers te beletten onderkruipers lastig te vaileD. De stakers gewapend met Winchester buksen openden het vuur zoo dra de politie verscheen. Honderd stakers, meest Polen en Hongaren, werden gear resteerd. Anarchist gearresteerd. De anarchisten schijnen weer nieuwe aanslagen te bereiden. Francais Hirtzeb, zeventien jaar oud, werd te New-York gearresteerd, onder verdenking, dat hij tot een anarch istengroep behoorde, welke een samenzwering tegen Staatshoofden op touw hao gezet. Er zijn buitengewone voorzorgs maatregelen genomen om Roosevelt gedu- reuae zijn oezoek aan New-York te bewa ken. üirzeb snöefae op zijne relaties en verklaarde, dat ny naar Frankrijk ging in oparacht van zijn club. De paiuie gelooft, dat er plan bestaat tot moord op Loubet of een auuer Staatshoofd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Februari 1903. Vlaggen Paus-jubiié. Naar wjj vernemen, oestaat by veie kauiolieke ingezetenen het voornemen Maandag, Dinsdag en Woensdag a. s. te vlaggen. Wjj kunnen niet anders dan dit voor nemen van ganscner harte toejuichen. Maandag, de 93ste verjaardag van den juüiieerenden Paus-Koning, Dinsdag de juoeldag zijner kroning en Woensdag de 50ste verjaardag van do nersteiiing der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland, zyn zeker dagen, die voor Neêrlands Katholieken ailergodenkwaardigst mogen heeten. Volgaarne bevelen wij dus het denkbeeld van bedoelde ingezetenen aan, hopend het in ruimen kring navolging zal vinden. De totale opbrengst van de verpachting van standplaatsen op de aanstaande kermis is geweest f3386.38* tegen f4355.405 in het vorig jaar, aldus een vermindering met f969.02. Naar wij vernemen, hebben de hier ter stede gestationeerde rijksveldwachters van hooger hand last gekregen in geen geval hun standplaats te veriaten, en zien tot het doen van bewakingsdiensten gereed te houden. De voorgaande week is ook het personeel werkzaam op het stationsemplacement alhier door den stationschef bijeengeroepen en hun de vraag voorgelegd of zy wanneer er een staking mocht uitbreken, al dan met het werk zouden neerleggen. Het gerucht alt zou een van het per; NIEUWE SCHIEDA1SCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1