Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag 3 Maart 1903. No. 7540. Een spook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden i f 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 1—6 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FEESTNUMMER. Voor zoover de voorraad strekt, zijn exemplaren vau liet Zaterdag; verschenen Veestnummer derlVieuwe&cJiiedam- *che Courant ii 10 et. aan ons bureau en bij de R. K. boekhandelaars te verkrijgen. Franco per post worden de feestnummers verzonden na ontvangst van 15 cents per postwissel of in postzegels. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 Maart 1903. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De Venezolaansche kwestie schijnt nu definitie! het stadium der oplossing te zijn ingetreden. Zoowel in het Nederlandsche, als in het Engelsche protocol wordt voorgeschreven, dat de kwestie van den voorrang bij de behandeling der eischen aan de beslissing van het Haagsche Ho! onderworpen zal wordenvoorts worden commissiën, te Caracas zitting hebbende, ingesteld voor de regeling der eischen. Baron Gevers heelt medegedeeld, dat koningin Wilhelmina gaarne een scneids- rechter benoemen zai voor de Venezo- laansch-Amenkaansche commissie. Nader wordt nog uit Washington gemeld Wanneer Gevers den President mededee- ling zal doen van koningin Wiibelmina's beslissing betreffende haar benoeming tot scheidsrechter, zai hij een eigenhandig schrijven der Koningin aan den president overhandigen. De Engelsche gezant gaf Vrijdag aan Bowen kennis, een telegram ontvangen te hebben, meldende dat zijn regeering het Haagscns protocol overwoog. bestaand marinekorps te vormen, Daarna werd de wet op den tweejarigen diensttijd met 236 tegen 33 stemmen in eerste lezing in zijn geheel aangenomen. Een voorstel van den senator Legrand, dat de regeering vóór de tweede lezing het oordeel van den oppersten raad van oorlog over de wet zou bekend maken, werd na bestrijding door André, den minister van oorlog, met 163 tegen 116 stemmen verworpen. Engeland en Portugal. Koning Eduard heelt den koning van Portugal bedankt voor de beleefdheid om den Portugeeschen kruiser Don Carlos naar Funchal te Zenden, bij gelegenheid van het bezoek van het Engelsche Kanaal-eskader aan Madeira. Het schip zal, naar het heet, ook Chamberlain een saluut brengen. Minister crisis in Portugal. De mimsterieele crisis tin Portugal is spoediger opgelost dan velen verwachtten. Er is een nieuw ministerie gevormd met Hintze Rebeiro als premier en minister van binnenlandsche zaken, Wenceslao Lima ais minister van buitenlandsche zaken en Teix- eira Sousa als minister van financiën. Fransche militaire wetten. De Senaat heelt Vrijdag in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, dat beoogt in Algerië en Tunis een uit inboorlingen Feuilleton. -Vaar het Engelsch van Washington Irving 2) Hoe schaarsch de baron van Landshut met kinderen ook mocht gezegend zyn, was jlJQ huishouding toch geenszins klem, want o Voorzienigheid had hem met tal van arme bloedverwanten begiftigd. Deze beza- en gezamelijk de teedere gezindheid, die oo eigen is aan nederige betrekkingen, zij aren verwonderlijk aan den baron gehecht namen iedere mogelijke gelegenheid te t, om in zwermen naar net kasteel te en 110110 verlevendigen. Alle familie- d '5 werden op kosten van den baron goede lieden gevierd, en als zij er onthaald waren, verklaarden zij, dat ae/e ftS °P,aarde z°o verukkelijk was als van hetmhm Sten' ai° Jut>eif<!esCeu ülschoon de baron fcleii^ van, gestalte was, De toestand in Znid-Afrika. De bekende leider der Atrikaander partij heelt bij al de bitterheid, die ook na den oorlog nog tusschen deAfnkaanders neersent, een woord van vrede en verzoening doen nooren, dat zeker in ruimer kring weer klank zal vinden. Ons Land maakt het manitest openbaar, dat Hotmeyr toegezegd had. Daarin ver klaart hij, dat de Atnkaanders te gering in aantal zyn om in twee kampen verdeeld te blijven. Door de oude grieven en de bitter heid, die het gevolg van den oorlog is, gaande te houden, zullen wy, zegt hij, onze eigen rust schaden, den vooruitgang van de Kaapkolonie tegenhouden en onze vijanden baten. Otschoon de Atnkaanders wel weten, haa hij een groole ziel, en deze zwol van voldoening door de bewustneid, dat hij ae grootste man in de kleine wereld rondom nem was. Hij hield er van, lange gescdie- denissen te verteilen over de somoere oude krijgers, wier portretten van de muren in 't rond grimmig naar oeneden keken, en hij vond nooit zulke goede luisteraars ais degenen, die ,op zyn kosten aten. Hij was zeer geneigd tot het wonderbaarlijke en hij gelootae vast ai die bovennatuurlijke verha len, waarvan iedere oerg en eik dai in Duitscüiand voortvloeit. Het geloot zyner gasten overtrof nog dat van nem zeiven zij luisterden naar iedere legende met open oogen en mond en lieten nooit na, verbaasd te zyn, al werd ze ook voor de nonderdste maal nerhaald. Zoo leetde de baron van Landshut, net orakel van zyn tafel, de onbeperkte monaren in zijn kiem grondge bied, en geiukkig boven alles, in ae over tuiging, dat hy de wyste man van zijn tya was. In aen tijd, dat mijn varhaal voorvalt, was er een groote lamilie op het kasteel vergaaerd en wel voor een zaak van net hoogste belang; het was om aen bruidegom, die voor de doenter vau den baron bestemd dat de boycot van de Eugelschen minder algemeen is, dan beweert wordt en ook niet van een kant komt, beschouwt Hotmeyr het nochthans als zijn plicht om verzoening en eendraedt te prediken. Hij verzoekt ten slotte zijn manifest zoo goed mogelijk te verspreiden. Het ambtelijk blad te Kaapstad meldt, dat de Kaapsche regeering aan alle strij ders voor de Engelsche zaak vergunning zal geven, wapens te dragen. Zij, die niet bij machte zyn een geweer te krijgen, zullen recht hebben een legergeweer te koopen voor 70 shillings. De Somaliland-expeditie. De Somaliland-expeditie is 11. Zaterdag weer eens in de Italiaansche Kamer ter sprake gekomen. Minister Baccelli zeide gisteren in de Kamer, in antwoord op een vraag om inlichtingen, dat de regeering de ontsche ping eener Engelsche expeditie te Obbia had goedgekeurd, mits de krijgsverrichtingen werden gevoerd op zulk een wyze, dat de Mollah verhinderd werd, Benadir binnen te trekken. Het was, zeide de minister, niet waar dat Italië voornemens was, zijn rechten op Somaliland geheel ot ten deeie at te staan. Generaai Manning is den 24n dezer met een deel van zijn troepen van Obbia uit, Somaliland ingetrokken. De rest volgt den 4n Maart. Oobia blijft de operatie-basis. Na 15 April, wanneer de Zuidwest moesson begint, is Oobia van zee uit niet meer te bereiken. Waar de Mollah is, weet men met. Het Dresdeuer Hofdrnma. Prinses Louise Antoinette zai zien begeven naar Lindau, naar de villa Toscana, weike aan haar lamilie behoort. Deze villa is gelegen aan het meer van Constanz aan de Beierscne zyde. Men verwaentte daar ook gisteren (Zondag) was, te ontvangen. Er was een ondernan- deiing gevoerd tusschen den vader en een ouden edelman uit Beieren, om de waar digheid van hun huizen door net nuwelijk hunner kinderen te vereenigen. De voorbe reidselen waren met behoonyke nauwgezet heid geleid. De jonge lieden werden verloofd, zonder elkander te zien en de tijd werd Oepaald voor de huwelijksplechtigheid. De jonge graat van Aitenoerg was te dien einue uit net leger teruggeroepen en was werkelijk op weg naar den baron, om zyn bruid te ontvangen. Men had benctuen van hem gekregen uit Wurtzburg, alwaar üy toevallig opgehouden werd, die den dag en het uur vermeldden, waarop hij kon verwacht worden. Om hem een behoorlijke ontvangst te bereiden, was het geheeie kasteel in opschudding. De schoone bruid was met buitengewone zorg opgetooid. De twee tantes hadden net oppertoezicht over naar toilet gehouden en hadden den geheeien morgen over ieder stuk van haar meeding getwist. De jonge dame had uit haar oneemgheid voordeel getrokken door haar eigen smaak te volgen eu gelukkig was deze goed. Zij zag er zoo ueieiyk uit als een jonge brui- hare moeder, de hertogin van Toscane, om haar daar te ontvangen. Industrieele crisis ia België. Nabij Charleroi zijn twee glasblazeryen gesloten met het oog op de industrieele crisis. 2000 werklieden zijn zonder arbeid. Hevige storm in Engeland. Vrijdag beeft het in Engeland, vooral langs de westkust, zoo hevig gestormd, dat de Menai-brug, die Wales verbindt met het eiland Anglesey, beschadigd werdde telegrafische gemeenschap met Ierland werd gestoord. Bij Morecambe-baai werd een trein letterlijk van de rails gelicht en omgeworpen 32 menschen zijn bij die ramp gekwetst. Overal op de kust zijn schepen vergaan, en men vreest, dat tal van menschen om gekomen zijn. Scheepsramp. Vrijdag is in den nevigen storm op de kust van Bretagne naoij Feunteaet vergaan het Engelsche stoomschip Ottercaph, tnuis behoorende te Sunderland. Het was een koienschip van sieents 546 ton. Men ver moedt,dat er 30 man, passagiers eu equipage, aan boord waren, die vermoedeiyk allen verdronken zijn. Zeven lijken zijn tot dusver gevonden. Het scbip sloeg stuk, zoodra het op de kust liep. Een Jezuiet herdacht. Naar aanleiding van den 25n gedenkdag van pater Angelo Secchi's overlijden had Donderdag in het Collegium Romanum te Rome een gedachtenisviering piaats ter eere vau dezen beroemden sterrenkundige. Deze plechtigheid werd ook bygewoond door den minister van Onderwijs, Nasi. De feestrede werd uitgesproken door prof. Miilasenio. Ook in net paleis der Apostolische Kan selarij had een dergelijke plechtigheid piaats, waarbij een groot orkest onder iei- degom maar kon verlangen, en de onrust der verwachting verhoogde don luister harer bekoorlijkheden. De blos, die haar gelaat en hals overtoog, de lichte zwelling van den boezem, het oog, aat nu en dan droomend voor zich uitstaarde, dat alles verried de zoete ontroering die in haar kiem hart plaats vond. De tantes waren onophoudelijk ronaom haar, want ongehuwde tantes zyn geneigd, veel belang in deze soort zaken te stellen. Zij gaven haar een menigte ernstige raadgevingen, hoe zy zien gedragen wat zy zegden en op weike wyze zij den vei wachten minnaar ontvangen moest. De baron was niet minder bezig met toebereidselen. Hjj had in waarheid mets bepaalds te doen, maar hy was van nature een bedrijvig mannetje en kon met lijae.yk toe blijven zien, ais de geneeie wereld in naast was. Hy liep net kasteel van boven tot beueden at met het uiterujk van groote ongerustheidny riep aanhoudend de dienstboden vau nuu werk, om ze aan te sporen, toen ijverig te zijn, eu gonsde rondom iedere Kamer eu zaai eveu ruste loos eu lastig ais een oromvueg op een warmen zomerdag. (Wordt Vtrvolgdi, NIEUWE SCHIEDA E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1