Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar2. Woensdag 4 Maart 1903. No. 7541. fienspaok vjor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50, Telefoon No. 85. PRIJS TIK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 4.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsI 2 j l f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Feuilleton. Naar het Engelschvan Washington Irving. 3) Inmiddels was het gemetste kalt geslacht, het woua had gegalmd van het Hoornge schal der jagers, de keuken was overvol Hot heerlijke spijzen, de kelders hadden goheele oceanen van Rijn- en andere wynon al moeten staan en zelts üad het groote Heidelberger vat moeten bijdragen. A lies was gereed, om den voornamen gast met vroohjkheid in den waren geest van Duit- sche gastvrijheid te ontvangen, dacn de gast verscheen niet. tiet eene uur na het andere verstreek. De zon, die haar laatste stralen over het rijke bosch van het Oden- Wald had uitgegoten, verlichtte nu nog de toppen aer Oergen. De baron klom naar Gen hoogsten toren en sperde zijn oogen wijd open m de hoop in de verte iets van graat en zijn gevolg te ontdekken. Schiedam, den 3den Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 Maart 1903. Het Pauselijk jubilé. Heden herdenkt de katholieke wereld dan den grooteD dag, waarop vóór 25 jaren Z. H. Leo XIII, onze roemvol regeerende Paus, in de Sixiijnsche kapel van het Vaticaan met de driekroon zinnebeeld van 's Pausen drievoudige macht werd gekroond. Uit alle hemelstreken, overai waar de Bisschop van Rome als de Papa, de Vader aller geloovigen, wordt geëerd, stijgt een juichtoon ten hemeleen dankgebed, maar een smeekbede tevens, dat het roem vol pontificaat van Leo XIII nog met vele heilvolle regeeringsjaren worde verlengd. In de meeste kerken van Rome is het 25 jarig Pausfeest van Leo XIII buitenge woon plechtig gevierd. Ia de Twaait Apostel kerk werd den vorigen Zondag het Tridium gesloten met een Pontificale Hoogmis, op gedragen door Z. Em. kardinaal Respighi. Zondag 11. was er plechtig Te Deum in de St. Jan van Lateranen. Van te voren werd in de zeliae basiliek een marmeren Ouste van Z. H. onthuld. Talrijk zijn de pelgrimstochten, die te Rome komen, zoo zelfs, dat de major- domus der Sacri Palazu, die de uitgave der biljetten voor St. Pieter regelt, dezer dagen het pubhceeren, dat het hem ingevolge van het groot getal pelgrims onmogelijk was rekening te houden met de aanvragen om biljetten voor de in Rome gevestigde colleges en kloosters. Meerdere pelgrimages zijn dezer dagen te Rome aangekomen, o. a. eene uit Engeland onder leiding van den hertog van Norfolk, eene uit Duuscnland en België. Vervolgens eene uit Perugia, de Marken en Eerst dacht hij, ze te bemerken, het gescnal van noorns kwam vau mi het aal, versterkt aoor oe echo der bergen. Beneden m de verte kon men een aantal ruiters zien, die langzaam voorttrokkentoen zij eenter den voet van deu oerg bereikt hadden, sloegen zy plotseling een anaeren weg m. ue laatste zonnestraal verdween, ae vleermui zen begonnen in de scnemering te fladderen, de weg wera noe langer hoe aoukeraer voor het oog en mets scneen er zien op te bewegen dan nu en dan een boer, die iaat van zyn werk huiswaarts keerde. Terwijl het oude kasteel van Landshut in dezen staat van verslagenheid was, had er een zeer belangwekkend voorval plaats in een ander gedeelte van het Odenwald. De jonge graaf van Altenburg vervolgde rustig zyn weg in dien matigen araf, waarin een man naar zyn nuweiyk reist, ais zyn vnenaen nem alle moeite en onze kerheid van net hoimakeu uit de nanaen genomen neObeu en een bruid nem wacnt zoo zeker ais een middagmaal na het einde van zyn reis. Hy nad te Wurtzourg een jeugdigen wapenmakker ontmoet, met wieu ny eemgeu tyu op de grenzen geweest was, Herman van Btarkenfaust, een rtader, verschillende andere bisdommen van Italië. Zelfs heeft een 50-jarig man uit Venetië den weg te voet afgelegd. Ook meerdere kardinalen zijn reeds te Rome aangekomen voor de feesten van lieden ;3 Maart) o. a. kardinaal Gruscha van Weenen, Richelmy van Turijn, Labouré van Rennes, Perraud van Antun en Kopp, prins-bisschop van Breslau. Verscheidene regeeringen laten zich door buitengewone gezanten vertegenwoordigen, o. a. Bolivia, Chili, Spanje, Peru en San Domingo. Terwijl alzoo van buiten ontelbaar velen toestroomen om de feesten bij te wonen en op te luisteren, worden te Rome overal feestelijke bijeenkomsten gehouden, om de blijde gebeurtenis van het zilveren jubilé te vieren. Gsen katholieke vereeniging die uiet feestelijk vergadert, waar niet een feestrede wordt uitgesproken. De feesten in St. Pieter op heden zuilen den wensch der betrekkelijk vele Romeinen, uie nog nooit in de gelegenheid waren den Paus te zien en er toch zoo vurig naar verlangen, wel bevredigen.' Een aantal kaarten, evenredig aan de grootte der parochies, zijn aan de pastoors van Rome gezonden. Waarschijnlijk zouden de colleges en vereenigingen worden toegelaten in de zalen, die Z. H. met zijn stoet zou pas- seeren, by zijn komst in St. Pieter. Voor de feestelijke inrichting der basiliek zyn groote toebereidseien gemaakt. De kolossale pilasters en muurvlakten van den tempel zijn met roode damast-zijde be kleed. Tribunes zijn in de nabijheid van het confessie-altaar en de groote abside opgeslagen voor de aanzienlijke genoodigden. Om de goeae orde te bewaren, is het groote middenschip in vakken verdeeld en stevig afgebakend. Door verschillende deuren worat toegang tot ae verscnuiende vakken gegeven. In het midden wordt een breede gang vrijgehouden, waarlangs Z. H. op de kloek van hand en nobel van hart, die nu uit net leger terugkeerde, Zyn vaders kasteel was met ver verwijderd van de ouae sterkte van Landsnut, ofschoon een erieiyke twist de oeide lammes vijandig en vreemdelingen voor elkander maame. Bij hun narteiyke ontmoeting verhaalden de jouge vrienden elkaar al hun avonturen en wederwaardigheden en de graat gat de geheeie gescnieaems van zijn voorgenomen nuweiyk met een jouge dame, die ny nooit gezien naa, doen van wier oenoornjaaeoen ny de meest oetooverende beschrijving ont vangen had. Daar de vrienden denzelfden weg te volgen hadden, besloten zij het overige van hun reis samen te doen, en, opdat zij het meer op hun gemak zouden kunnen doen, vertrokken zy zeer vroegtydig van Wartz- burg, terwyi de graaf aan zyu gevolg order gat, nem te volgen en in te aaien. Hun reis ging aangenaam voorby met herinneringen aan huu krygsvoorvaden en avonturen, uocn de graaf was nu en dan geneigd een beetje lang uit te weiden over de vermaarde DeKoonyaneden van zyn bruid <m net geiuk, nat nem wacntte. Op deze wyze waren zy tasscben de nieuwe sedia gestatoria naar dsn troon zal gedragen worden. Deze troon is opgesteld aan bet einde der abside, waar in het bron zen gietsel van Bernini de bisschopsstoel van St. Petrus bewaard wordt. De stoet, welke Z. H. zal begeleiden zal buitengewoon luisterrijk zijn. De Zwitsersche garde en de edelwacht zuilen voor het eerst verschijnen in groot uniform met kurassen, terwijl de laatsten tevens de prachtige karassen zullen dragen, welke zij sedert de kroning van Leo XIII niet meer droegen. De Cameneri segreti di Spada e cappa zullen eveneens in huD rijke nieuwe uni form gekleed zijn. Een groot aantal bischoppen en circa 50 kardinalen zullen onmiddelyk den Paus voorafgaan. Heden-avond zullen St. Pieter met zijn grootscheu koepet en de VaucaanscOe ge bouwen schitteren door prachtige iliuminatie. Ook in de stad ZHÜen de gevels der kerke lijke gebouwen, als Palazzo, deila Canceilena, Dataria, Propaganda, verschillende kerken en colleges en zeer veel particuliere huizen schitterend verlicht worden. Zaterdag, zoo meldt de Romeinsche correspondent van de Daily Chronicle, is de Paus den geheelen dag in bed gebleven dr. Lappom kwam tweemaal. Zondag echter voeide Z. H. zich beter en wel genoeg om tegen elf uur graaf Montalbo te ontvangen, die door graaf Casarta (pretendent naar den Napolitaanschen troon) was gezonden om Leo XIU de be roemde klok van Farnèse ten gescnenke te geven, een zeer samengesteld uurwerk, dat tot de kostbaarste erfstukken der tamme De Bourbon gerekend wordt. De Paus liet de slok in de bionotheek zetten, waar ny om twaalf uur het cohege van kardinalen ont ving. Om den Paus met te vermoeien, wera geen toespraak gehoudenalleen sprak kardinaal Oreglia eemge woorden van ge lukwensen met het jubilé. bergen van het Oaenwaid en trokken eeu van de eenzaamste en met dichte oosscnen bezette passen over. Het is welDekend, dat ae wouden van Duitschiand attyd evenzeer door roovers onveilig zijn gemaakt ais zyn kasteeieu door spoken, en in dezen tyn waren de eerste buitengewoon tatryk vanwege ae afgedankte soldaten, die in het laud rondzwierven. Het zal daarom niet verwondenyk schijnen, dat de ridders door een bende van deze zwervers in het midden van het bosch aangevallen werden. Zy verdedigden zich met moed, doch waren bijna overmeesterd, toen het gevolg van den graaf tot hun nuip verscneen. Op net gezicht van deze vluchtten de roovers weg, maar met, voordat de graat een doodelyke wond ontvangen had. Hij werd langzaam en voorzichtig naar de stad Wurtzburg teruggevoerd, uit een uaoung klooster wera een geesteiyme geroepen, me vermaard was om zyu ooawaamneui in net redden zoowel van do ziet ais van net ncaaam; de neift vau zyu kunde was eenter overtol lig de uren van aan ougeiuKKigen graaf waren geteld. (Wordt vmolgdis NIEUWE SCHIEDA Geiet op de circulaire ran den heer Commiaiarig der Koningin in de prorincie Zuid-Holland, van 6 Februari j.l., A, No. 621 - 2de Afd. - Provinciaal Blad No. 16) Brengt bij deie ter kennie, dat de miliciena-verlef- gaugera van de lichting van 1899, die van de Regi menten Huzaren zijn overgeplaata bij de treinatdee- liugen der Regimenten Veld-Artilleriegedurende den na te metden tijd, krachtens art. lil der militie- wet i90i, onder de wapenen, moeten komen, als le Regiment Veld-Artillerie, ',3 van 2 Maart tot en met 21 Maart 1903. 23 9 April '/3 v v 14 April 2 Met 2e en 3e Regiment Vela-Artillerie, l/3 van 16 Maart tot en met 4 April 1903. ','i 14 April 2 Mei 3 77 JHe' 51 57 71 7> 7' Wordende mitsdien de volgende iniliciena-verlof- gaugers, bij deze opgeroepen, zien op natemeiden dagen, des namiddags vuur vier ure, bij hun korpa te be vinden, en wel op Maandag 16 Maart 1903 bij hun garnizoen net 3e Regiment Veld-Artillerie te Breda, JBERNARDUd BENEDICTS VAN DER GRAAF, en ANTONIUSLAORENHUd JOHANNES WESTHUIS, ioteiingen der gemeente Schiedam, en op Dinsdag 14 April 1903, bij zijn garnizoen, het 2e Regiment Veld-Artillerie te 'a-Gravenhage, HENDRIK VAN G li EIK, lotelmg der gemeente Schiedam, Voorts worden de betrokken verlofgangers verwit tigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uilrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van veriolpas en zahboekje, op net bepaalde tijdstip by hun korps moeten bevinden dat zij sicü echter vooraf ter Gemeente secretarie moeten vervoegen, zoowel tot het aiteekenen van hun veriuipas als lot het ontvangen van de pas- sagebujetten en het daggeld waarop zij blijken znllea aanspraak te hebben; dat zij, in gebreke blijvende op dan Depaaldeu dag onder de wapenen te komen, by hunne laters opkomst zooveel lauger in dienst worden gehouden en zy, aan de oproeping niet voldoende, ais deserteur zuilen worden oehandeiddat zij, wegens ziekte of gebreken aan de oproeping niet kunnende vol doen, daarvan moeten doen blyken door eene ter Ge meente-Secretarie over te leggen geneeskundige ver klaring, onder verplichting zich, onverwijld na hun herstel, bij huu korps te vervoegen. Na deze opeubare kennisgeriug worden de betrokken miliciens geacbt van hunne verplichting kennis te dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdere op roeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen, zoodat zij later geene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. ■I-UI—L. I O. JB

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1