Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Panama-kanaal. He Senaat te Washington is door presi dent Roosevelt tegen 5 Maart bijeengeroe pen in een buitengewone zitting, naar men gelooft om zijn goedkeuring te verleenen aan het Panama kanaal-verdrag en de wederkeerigheids-verdragen met Cuba. De Amerikaansche raadsman van de Panama-kanaal maatschappij heeft een be zoek gebracht aan president Roosevelt in verband met den termijn van optie voor den koop. Men gelooft, dat deze termijn verlengd is. Schiedam, 4 Maart 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 4 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Jongens ter opleiding Sigarenvak. Leerjongens voor het rijwielvak. Per sonen bekend met het rijwielvak, id, voor vijlwerk. Een barbiersleerling. Een tuiniersjongen. Een schoenmakersjon gen.Een tainiersknecht. Een loodgieter, bekendmetfitterswerk. Smeden (halfwas). Een bakkersknecht Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillatearsknechts. Kantoorbedienden Een kleermaker. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens, Een Schoenmakersjongen. Een slagers knecht. Een tabaksbewerker. Kisten makers. Ververs.Schippersknechts. Koetsiers. Een machinist-stoker Personen voor lichte werkzaamheden voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens opleiding in smidsvak en kuipersvak Een dienstbode. Schoonmaaksters. id. ter Ongevallenwet. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn tot leden der commissie, bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet, voor deze gemeente benoemd de heeren G. C. Beukers, machine-fabriekant, M. H Kranen, fabrikant, J. Stegman, timmerman, en A. Godschalk, boekdrukker. Het Pauselijk jubilé. De groote zaal der Officieren-Vereeniging had gisteren-avond een feestelijken, opwek- kenden aanblik. Het podium vertoonde ter weerszijden de busten van Paus en Konin gin te midden van levend groen, dat ook den geheelen voet met de dirigeer-tribune bekleedde, terwijl langs de wanden wapens en schilden met pauselijke rosetten, toepas selijke opschriften bevattend, het geheel stempelden tot eene sobere, echt artistieke versiering. Een vrij verscheiden pubiiek bezette nagenoeg geheel de groote ruimte eu biela in zeaere spanning het oog gevestigd op het podium, dat weldra door een uitgelezen schare dames en heeren werd bezet. Omstreeks 8 ure hief de directeur, de heer Georg Rijken, den dingeerstaf en nam het concert een aanvang met de uitvoering van Handel's Hallelujah. Daarmede was de echte feesttoon aangeneven, die vertolkte wat er in dit plecntig uur in de harten der honderden feestgenooten omging. Ook de fragmenten uit Handei's Messias daarna door de solisten gezongenTröstet Zion en lch weiss dass mein Erlösser lebt mochten op dezen eenigen feestavond echt toepas selijke muziek üeeten. Met geringe wijzi ging van het program werd daarna eerst het Tu es Petrus van E. J. Franssen (gemengd koor met orgelbegeleiding) ten gehoore gebracht. Onder den bezielenden indruk var. dit heer lijk getuigenis, zeker uit voile borst tot den Hoogen Jubilaris te Rome gericht, besteeg de weieerw. heer L, J. J. Hageraais, rector te 's-Gravenhage, den katneder om de feestrede uit te spreken De macht van den dood was overwonnen het leven had gezegevierd, het heerlijk onsterfelijk leven, dat uit den Hemel was nedergedaald, den steen van 's Heeren graf had afgewenteld en er op rustte. Die boodschap des levens, zich openbarend in de Verrijzenis, moest rondgebazuind over de wereld. Daarom is Christus gekomen, opdat wij het leven overvloedig zoude nebben! Hij verscheen aan het meer van Tiberias en gaf den apostelen de hooge zendiog den menach deel te maken aan dat goddelijk leven door zijne genade, maar hij wilde, dat er eenheid zou zijn in de verkondiging van het Evangelie. Daarom nep hij Pelrus tot zich en nadat de Apostel het hernaald en getuigd had: »Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God" klonk het: weid mijne lammeren, weid mijne schapen, m.a.w. breng het leven dat van u zal uit gaan, »gij zijt de rots, waarop Ik Mijne Kerk zal stichten". Daar ,aan het meer van Tiberias werd het Pausschap gesticht en van af dat oogen- blik ging die stroom van leven, die bood schap des heils, door de wereldzij werd in deze streken gebracht door St. Willi- brord, nadat hij' tej Rome Petrus in paus Sergius geëerd had. Met den zegen van den Paus gesterkt, keerde hij terug in deze streken en deed hij de macht der duisternis en van den dood wijken voor het licht. In vereeniging met den Stoel van Petrus bracht hij leven, licht en orde in deze streken, deed hij de boodschap des levens hooren, die het zegel zette op het maatschappelijk leven, de ziel ontgloeide voor de kunst, het verstand scherpte voor de wetenschap en ingreep in de sociale toestanden, daar zij aan het eind van dit aardsche leven, Christus, de Zegevierende, deed zien. Sedert heelt Nederland steeds in innige vereeniging met den Stoel, van St. Petrus gestaan. En hoe velen er ook hier losge scheurd zijn van St. Petrus' Stoel zelfs, in de negentiende eeuw heeft Nederland groote heiden doen zien, die goed en bloed veil haden voor de rechten van St. Petrus' Stoel. Geen wonder dus, dat in Nederland de mare van den dood van Pius IX met ontzetting werd vernomende dood had zijn offer gevraagd, de macht van den Paus scheen gebroken, de Kerk den dood gewijd. Maar uit de duisternis trad het licht. Den 19 Febr. 1878 gingen 61 kardinalen in conclaaf. Reeds den eersten dag vereenigen zich 23 stemmen op kardinaal Pecci, maar dit is niet voldoende voor de Pauskeuzeer volgt een andere zitting; aan den Evangeliekant no. 9 zit kard. Pecci ten prooi aan de grootste onrust en droefheidhij legt ze bloot aan den naastzittendemaar het is niet uwe zaak, maar de zaak der Kerk, de toekomst der wereld, die wij behandelen", luidt het antwoord. En hij wendt zich tot zijn makker ter andere zijde »men meent, dat ik geleerd ben, maar dit is slechts schijn, men acht mij geschikt, maar ik ben onmachtig". Maar het welsprekend antwoord is»wees gerust, uwe wetenschap beoordeelt niet gij, maar wijuwe geschiktheid beoordeelen niet wij, maar de H. Geest". De droefheid neemt toe in de derde zitting en zwelt aan tot een grooten over weldigen indruker zijn veel meer stemmen dan noodig is voor de Pauskeuze. Maar nu gevoelt die man in zich de boodschap des levens en ziet hij zich gesterkt door de genade Gods. Gevraagd of hij het aan neemt, stemt hij toe, kiest zich een naam en ontvangt de eerste hulde der kardinalen. Dan weerklinkt dat woord, dat de eeuwen zullen herhalen »wij hebben eenen Paus, den hoogwaardigen heer Joachim Pecci, kardinaal-priester onder den titel van St. Chrysogonus. 't Was of er een schok door de maat schappij ging, want deze Paus was geen onbekende: het was de voegere delegaat van Benevento, die, met ernstige ziekte geslagen, door het vurig gebed des volks behouden bleefdank aan die bewoners van Beneventozij hebben ons dezen Paus gespaard 't was de man, die als delegaat van Perugia de boodschap des levens bracht door zijne wijsheid de groote onrust deed wijken voor vredige kalmte en paus Ge- gorius in staat stelde na enkele dagen zijn zegevierenden intocht te doen in de oproe rige stad. 't Was de man van fijne diplo matie, die als nuntius te Brussel in den moeilijken tijd na de vestiging van het koninkrijk de rechten van Gods Kerk handhaafde en die later als bisschop van Perugia de armen spijzigde uit zijn eigen keuken. Wat de nieuw gekozen Paus gedurende de 25 jaren van zijn pontificaat was, be hoefde spr. niet te zeggenslecht met enkele woorden wilde hij zijn beeld schetsen. Het is de Paus, die de wereld teruggebracht heeft naar de leer van den Engeiacntigen Doctor, St. Tnomas van Aquinen, die ge toond heeft een open oog te hebben voor de eischen des tijds, die nog onlangs bij zijn jubilé een feestgave schonk aan de Vaticaansche Sterrewacht, voor wien geen enkel vak van watenschap onbekend bleet. Leo XIII, de kunstenaar, de dicnteriijlte Paus, me ae taal van net oude Latuim beoefent op eene wijze, die aan ae oude de kroon ontsteelt, die zijn heerlijk lied öienst oaar maakt aan de levens boodschap, de mensciien opwekt tot hun plicht en het beseffen hunner volle waardigheid als Cnristen. Leo XIII, de groote staatsman, die de kwestie üer Carolinen-eiianuen als scheids rechter meesterlijk oploste, die de nulde ontving van schier alle vorsten, allen met Bismarck groote hulde brengend aan de staatsmanswijsheid van dezen Pausde opperherder naar Gods hart, die van zijn noogen troon getuigt, dat de overtollige weelde met past aan den Cnristen, vrijge kocht door net Goddelijk Bloed de vrij willige armoede van St. Franciscus van Assisië den christenen ter navolging voor stelt; de opperherder, die het Christenvolk den Rozenkrans doet bidden en in de 20e eeuw aan het Goddelijk Hart toewijdt de wereld gewonnen, door net kostbaar Bloed van haren koning Christus. Het is deze Oppernerder, die thans 25 jaren op Petrus' Stoei zeten, die aan Schie dam's Heilige onsterfelijke glorie schonk, die den palm der eere aan Liduina uitreikte en aldus de kroon drukte op deze stede {applaus.) Leo XIII, de opperherder, de leeraar der volken, leert ons ook eerbied voor het gezag, het gezag in Gods Kerk, maar ook bet gezag der tijdelijke macht. Daarom brengen wij op dit jubilé hulde aan Haar, die het gezag vertegenwoordigt en gevoelen wij ons te meer gesnoerd in den band, die Nassau's Leeuw op Hollands, grond om Neèrlands pijlen henensloeg; en als een uiting van de boodschap des levens ons gebracnt, wenscnen wij, dat een zelfde liefde allen als kinderen van het ééae Vaderland omvatte en de zegevierende vaan van Oranje eens hoog wappere in de lucht. Leo XIII verkondigt ons van zijn troon het vone leven en in zijn geloofsge tuigenis zingen wij hem na: »Gij zijt ue Christus, de Zoon van den levenden God". Maar aan dit lied paart zich een andere toon»Gij zijt Petus, op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen" en die beide hoogere liederen van het leven nomen tot een, smel ten in een tot een breed en vast accoord Jezus Cnristus, gisteren en tieden, dezelfde tot in eeuwigheid! Daverendlangdurig applaus). loen de feestredenaar aldus zijn rede ten einde had gebracht, betrad de zeereerw. pastoor Langewen het podium. Deu feestredenaar dankeno, zeide hij, dat de stemming des volks net tuacung applaus, dat was opgegaan, hem reeus getoond had, weike invloed zijn schoon, macnug wooru hao gemaakthij nad ons het ueeid geschetst vau Paus Leo XHI, eea beern, dat altyu in ons geheugen zal biyven, als het oeeld van nem, die is het ncnt dat ons voortgaat op der. weg des levens, de ster, die ons steeds besctnjue. Red. woord had koude harten verwarmd en warme narten doen gloeien. Steeds zullen Scniedams Katnoheken de roepstem van uen Paus, deu Stedehouder van J. C„ getrouw volgen. Pal staande in hun trouw aan den H. Vader, den Paus- Koning, zullen zij net devies van den grooten Senaepman herhalen Gredo pugno, steeds gelooven en strijden. Daverend applaus). Van het muzikale gedeelte,dat na de pauze, die nu volgde, weer het hoofdmoment was, willen wij hier over het geheel een overzicht geven Doeltreffender dan met het Hallelujah uit Handei's Messias kon dit feestconcert wel niet geopend worden. Het bracht ons met zijn voortdurenden heerlijken jubeltoon terstond in de vereischte feestelijke stem ming en het koor zoowel als net orkest, toonde hierin zulke goede eigenschappen, dat met spanning het hoofdwerk van den avond werd tegemoet gezien. Evenwel kregen wij eerst nog twee solo-gedeelten uit hetzelfde oratorium ten gehoore. De heer Andreoli zong ais een goed geschoold en beschaafd zanger het Tröstet Zion, terwijl mej. Siewe met de aria lch weiss dass mein Erlösser lebt, veel succes behaalde. Zij zong deze aria, een der schoonste uit het geheele oratorium, met glans en groote dictie en bewees daardoor een zangeres van hoogen rang te zyn. Welk een geloof en een vertrouwen spraken uit hetgeen zij zong en hoe trof zij daardoor de harten van die haar hoorden 1 Met het Tu es Petrus van Fransen wor d de eerste afdeeling, wat het muzikale gedeelte betreft, besloten. Deze compositie, in Palestrijnschen stijl geschreven ter eere van 's Pausen feest, werd door een klein gemengd koor. keurig uitgevoerd. Het inzetten van verschillende partijen was flink en duidelijk kon steeds het ^Leitmotif" op den voorgrond traden. De orgelbegeleiding was bij den heer Limbach in goede handen. Wat te zeggen van het hoofdwerk van den avond Mendelsohn's Lobgesang Wij kunnen niet genoeg de keuze van dat pracht werk roemen en de uitvoering was, behou dens een enkel vlekje, uitstekend. Het Haar- lemsch orkest speelde met veel voordracht en gloed de voorafgaande symphonie. Eer en hulde aan dit orkest, dat vooral in dat werk toonde over weike uitnemende krachten het mag beschikken. Het was alles even nobel van toon en fijn van nuanceering. En de koren, ook zij hebben eer van hun werk, heerlijke momenten waren er, denken wij slechts aan het koor: die nacht is vergangen met het daaropvolgend koraal Nun danket alle Gottzoo wordt werkelijk de kunst gediend en alles wat edel in den mensch is opgewekt tot meejubelen en danken. Ook in dit werk was mej. Siewe in haar voile kracht; zeer schoon waso.a. het duet met koorlch harrete des Herrn, waarin wij met genoegen onze begaafde stadgenoote mej. J. N. te hooren kregen. Ook haar een woord van lof voor haar schoonen en reinen zang. Wat meer stem- mateneel zou den heer Andreoli hier en daar zijn ten goede gekomen, toch vergoedde zijn uitmuntende beschaafde voordracht zeer veel en hebben wij ook voor hem slechts woorden van lof over. Ten slotte onze gelukwensch aan den energieken en bekwamen leider, den heer Georg Rijken, die met vaste hand het geheel leidde en bezielde. Het woord hem door pastoor Langewen toegesproken, den jeugdigen kunstenaar huldigend en hem kracht en moed wenschend op den inge slagen weg voort te gaan, was zeker allen uit het hart gesproken. Welverdiend was aan ook de lauwerkrans hem ten slotte vereerd. Ook aan de dames en heeren van het koor, die hun taak met zooveel toewijding vervuiaen, bracht de geachte president va n het Leo-comné warmen lot. Een bijzonder woord van lof bracht de President ook aan de solisten van den avond hun toewenscnend, dat zij de groote talenten hun door God geschonken, steeds zouden wijden aan hunne Moeder de H. Kerk, om hare eer eu haren roem te bevorderen. Ten slotte uitte pastoor Langewen een wooru van dank namens zooveien hier met tegenwoordig, die door een ruime feest gave in staat zuilen worden gesteld aanst. Zondag tegelijk met het kerkelijk feest ook in hunne huisgezinnen feest te vieren. Eindigend gat spr. nog gelegenheid een laatste huide aan den juoneerenden Paus te brengen. Naar den gewijzigden tekst van onzen onvergeteiyken Schaepman werd de Pauscantate van Verhuist door allen uit volle borst medegezongen. Zoo eindigde deze Jubné viering, die zeker bij Scineuams Kathonekeo in dankbare herinnering zal blijven. De gedenkdag der Hiërarchie. Heden, 4 Maart, is het vijftig jaren geleden, dat Z. H. Paus Pius IX zanger en roemrijker gedachtenis, de Apostolische Breve Ex qua die uitvaardigde, die het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in het koninkrijk der Nederlanden tengevolge had. Dit heugelijke, tot hooge dankbaarheid stemmende feit, dat de aloude vaderlands che Kerk, na drie eeuwen van druk en achter uitzetting, weder herstelde in hare on vervreemdbare rechten, zal a.s. Zondag in onze kerken met bede, offerande en jubellied op plechtige wijze herdacht worden. Intusschen toonen Schiedams Katholieken hunne vreugde over dit opbeurend feit door ook heden de vaderiandscho driekleur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2