Laatste Berichten. Handelsberichten. Wet den Pauselijken wimpel van hunne buizen te doen wapperen. Zeker zullen de Katholieken van Neder land aanst. Zondag den Algoede van heeler harte danken voor wat Hij ons een halve eeuw lang in een rij van eerbiedwaardige Kerkvorsten reeds gaf. Daarbij zullen zij mogen bedenken, dat zij onder de krachtige vaderlijke leiding onzer Bisschoppen met onbezweken moed hebben voort te gaan op den roemrijk afgelegden weg, het erfdeel der vaderen onder het bisschoppelijk bestuur onverzwakt te handhaven en ongerept en in nog rijker bloei aan het nageslacht over te leveren. BINNENLAND. Eij Kou. besluit is op verzoek van den raad der gemeente Rotterdam het Kon. besluit van 14 Juli 1902 ingetrokken, voor zooveel daarbij bepaald is, dat de vanwege de gemeente Rotterdam ingerichte gezond heidscommissie, voor het toezicht op de volksgezondheid in die gemeente, in de plaats zal treden van eene volgens de gezondheidswet in te stellen gezondheids commissie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met gevolg, benevens enkele andere genoo- digden gebruikten gisteren bij H. M. de Koningin-Moeder het middagmaal. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben gister-avond in den Schouwburg de opvoering bijgewoond van de laatste twee bedrijven van het blij spel De Katakomben, door de Koninklijke Vereemging Het Nederlandsch Toneel. Bij gelegenheid van de overhandiging van Koningin Wilhelmina's besluit omtrent de benoeming van een scheidsrechter voor de Amenkaansch-Venezoiaansche regeling, zal de Nederlandsche gezant, baron Gevers, tevens de betuiging van de vriendschappe lijke gezindheid van Hare Majesteit jegens den President overbrengen. Het regiment grenadiers en jagers werd gisteren-ochtend aan den Parkweg geïn specteerd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant jhr. van Suchtelen van de Haere. Na de inspectie, waarbij het regiment op volle sterkte en liaic was opgesteld, defileerde de troep voor Z, K. H., waarna de Prins zich aan het hooid stelde van de gelede ren en langs den Badhuisweg door het dorp Scheveaingen de wandeling mee maakte. De Prins nam afscheid aan de Stadhou derslaan, na zijn bijzonderen tevredenheid over de houding en de uniform van den troep te hebben uitgesproken. De Kon. Mil. Kapel speelde bij het défilé de Grenadiersmarsch Turf in je ransel hetgeen halt Scheveningen deed uitloopen. De minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevondenmet intrekking van zijne beschikking van 11 Augustus 1902, ht. B. afdeeling Arbeid, aan te wijzen de navolgende standplaatsen voor de agenten der Rijksverzekeringsbank alle in de gelijknamige agentscnappenAmsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dor drecht, Middelburg, Breda, 's-Hertogenbosch, Utrecht, Roermond, Arnhem, Zutphen, Almelo, Hoogeveen, Groningen en Leeuwar den. (St.-Ct.) Be leden der Tweede Kamer waren gisteren in groote getale naar de afdee- hngen opgegaan tot het onderzoeken der hekende wetsontwerpen. Groepen personen uit den arbeidersstand stonden op het Binnenhof, denkende dat de 'orgadering publiek was, doch verheten fa een tijdje wachtens de plaats, toen zij begrepen dat zulks niet het geval was. Kort na het bijeenkomen te 11 uur der atdeeiingen, waren benoemd tot Rapporteurs omtront de 3 wetsontwerpen de heeren De Savornin Lohman, Drucker, Nolens, Heemskerk en Van der Vlugt. Men meldt uit den Haag: De buitengewone wetsontwerpen in ver band met de jongste gebeurtenissen hebben in de afdeelingen der Tweede Kamer tot uitvoerige en levendige gedachtenwisseling aanleiding gegeven, zóó dat de sectiën gisteren niet met den arbeid gereed kwamen en dezen morgen zullen voortzetten. Men verwachtte echter, dat alsdan het onderzoek eerst laat in den namiddag zal afloopen. Tegen a. s. Donderdag te 11 uur is een openbare vergadering uitgeschreven. De heer Heemskerk, lid der Tweede Kamer, heeft gister-ochtend in den Haag, terwijl hij zich naar de Kamer begaf, zijn been verstuikt, doordien een groote hond met kracht daartegen aanliep. Het loopen valt hem daardoor zeer moeilijk, zoodat hij gisteren niet naar Amsterdam kon terugkeeren. Eerlang kan verwacht worden eene bijeenroeping der Provinciale Staten van Zuid-Holland in buitengewone vergadering, ter behandeling van een voorstel betreffende den locaalspoor- of tramweg van Schoon hoven af. De Arbeidersbeweging- Men meldt uit den Haag aan de O. H. Ct. dat H. M. de Koningin-Moeder dezer dagen jhr. De Savornin Lohman ten paleize zoude hebben ontboden, teneinde door hem te worden ingelicht omtrent de tegenwoor dige arbeidscnsis ea de daaruit voort vloeiende maatregelen der regeering. De Haagsche Kroniekschrijver der IV, Gron. Crt. weet mede te deeien, dat men met de getroffen maatregelen zoover ge komen is, dat het mogelijk zal zijn, allen die bij een eventueele nieuwe staking hun arbeid in den steek laten, voorgoed te ontslaan en te vervangen, zoowei bij de spoorwegen als bij andere takken van openbaren dienst. Hjj zegt, voor dat feit in te staan. Naar aanleiding van de berichten over het beslissen of er al dan niet gestaakt zal worden, waarschuwt het C. v. V. in liet Volksdagblad opdat men zich niet laat misheden. De beraadslagingen zijn geheim gehouden en de bladen weten er niets van af. «De volgende week", heet 't verder, «moet gewijd woraen aan een groote agitatie" In een huishoudelijke vergadering van de meubelsmakers-gezeUen te Groningen is besloten terzake de loonkwestie vooreerst van een staking af te zien, doch het werk volk zooveel mogelijk naar andere plaatsen te doen vertrekken. Dn kan met goed succes geschieden, omdat schier overal veel drukte in 't vak is. Zij hopen daardoor de patroons tot onderhandelen te dwingen. De vertrekkende gezellen zullen voor overtocht van hun gezin enz. gesteund worden door den meubelmakersbond en de afd. Groningen van dien bond. De werkstaking bij de schoenfabrikanten Van de Wiel te Oosterwijk js geëindigd. Alle stakers hebben het werk hervat. Zoowei patroon als werkman heeft in zake loon kwestie wat toegegeven. Te Willemstad en te Tien-Gehuchten is van regeeringswege een oorlogsschip ge stationeerd, ter bewaking van de rijksma gazijnen aldaar. Thans zijn alle bezwaren omtrent het voor de Zuid-Holllandsche Electriscne Spoorweg- Mij. te kiezen punt van aankomst in den Haag en de te volgen richting naar Sche veningen, eindigende bij het Oranjehotel, uit den weg geruimd. De indiening de ontei geningswet kan spoedig worden tegemoet gezien. Blijkens de eerste ontwerp-dienstregeling voor den treinenloop op de lijnen der maat schappij tot exploitatie voor staatsspoor wegen gedurende den aanstaanden zomer dienst, zijn een tweetal treinen ingelegd voor Amsterdam en Den Haag via Utrecht 's-Bosch—-Boxtel naar Venlo en Maastricht, welke treinen te Boxtel aansluiting hebben van en naar Rotterdam. Door de inlegging dezer sneltreinen is eene directe verbinding van Amsterdam—Den Haag en Rotterdam via Boxtel met Zuid-Limburg tot stand gebracht. President Steyn. De redactie van de Dordrcchlsclie Courant kreeg van geachte zijde ter inzage een brief van mevrouw Steyn, waaruit blijkt dat de president gestadig vooruitgaat.Hij zit zoo wat 6 uur op en loopt tweemaal 40 stappen dagelijksde president kan 30 minuten per dag zelf lezen. Een volkomen herstel zal echter nog maanden duren. De heer en mevrouw Steyn denken met Mei naar Reichenhall te gaan, waar professor Winkler van de baden veel verwacht. Volgens een berichtgever van de Tages- Anzeiger, van Zurich, gaat president Steijn na zijn verblijf te Reichenhall naar de Noordzee dat kan dus weer ons land wezen waarna beslist zal worden of hij den volgenden winter nog in Europa zal doorbrengen of weer naar Zuid-Afrika kan terugkeeren. Het Utr. Dagbl. verneemt, dat H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder om telegrafisch bericht van den toestand van prof. Beets hebben gevraagd. Diens toestand blijft onveranderd. De boringen ten behoeve der staatsmijn in Limburg gedaan, hebben aanvankelijk goede uitkomsten opgeleverd. Zoo werden in den nacht van Donderdag op Vrijdag twee kolenlagen doorboord, de eene op een diepte van 130 meter ter dikte van 0.90 meter en de andere op 140 meter diepte ter diekte van 2.40 meter. Brand. Te Maastricht heeft Zondag-ochtend een vrij hevige uitslaande brand gewoed in de zoutziederij van den heer Marres. De droogkamer is vernield en het zout dat daar te drogen lag is gedeeltelijk bedorven. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Gisteren-namiddag 3 uur ontstond te Goiinchem in de tusschenschool voor meisjes een begin van brand, tengevolge van het omvallen van een spintuslamp, bij het proefnemen der natuurkundige les. De paniek onder de meisjes was zeer groot, waardoor eenigen onder den voet geraakten. Een viertal meisjes bekwamen brandwonden. Door, het angstgeschrei 'der scholieren kwa men spoedig velen ter hulp, die in korten tijd de vlammen meester werden. De aan gerukte brandspuit behoefde geen water te geven. UEMENUD NIEUWS. Reeds moeten plannen bestaan om de twee watermotoren, welke nu in de kathe draal van St. Jan te VHertogOosch ais drijfkracht voor het dezen zomer in gebruik genomen nieuwe orgel gebruikt worden, door electrische drijfkracnt te vervangen, welke dan door een gasmotor zal worden opgewekt. Als reden hiervoor wordt genoemd de ontzettend hooge kosten, welke met het gebruik der watermotoren gepaard gaan het vorige jaar moet men al voor f 1800 water verbruikt hebben, terwijl op het oogenblik bij spaarzaam gebruik wekelijks voor pl. m. f20 water noodig is. Bij den hevigen storm heeft Zondag middag de stoomboot Zype, van de Rot- terdamsche Tramwegmaatschappij, een aak in de haven van Bruinisse binnengebracht, die noodseinen gaf. De aak behoort thuis te Breskens en was bevracht met grint. Een kleinere aak is op de Grevelingen gezonken, na door de bemanning, schipper met vrouw en drie kinderen, in de roeiboot te zijn verlaten. Naar men verzekert, heeft de schipper eerst zijn vrouw en kinderen aan den wal moeten werpen en is er toen zelf op gesprongen, waarna de roeiboot is gezonken. De heer Jules Capré kondigt mooi weder aan voor het grootste gedeelte van de maand Maart. Hij had voorspeld voor de afgeloopen maand Februari boos weer, heeft hij het niet geheel en al geraden, we willen hopen dat het Maartsche weer zijn voorspelling geen schande aandoet. Van den len tot den lOen Maart mooi helder weer voor Groot-Brutannië, Frankrijk en Midden-Europa. De heersc'nende wind zal zijn Noordwestelijk. Van den lOen tot den 21en eveneens mooi weer, met noordoosten winnen op den 14en en 15en. Van 21 tot 31 Maart over 't algemeen geed weder voor het westen, het centrum en het oosten van Europa, depressies op den Atlantischen Oceaan en de Middelland- sche Zee. De 24e zal een der kritieke dagen worden met storm, evenals de 26e voor het westen van Europa, en voor de Middellandsche Zee een onaangename dag zal worden. Vanaf den 28en zal het mooie weder terugkeeren voor het Westen van Europa's vasteland, waarvan men op de laatste dagen der maand Maart en in het begin van April zal kunnen profiteeren. Door den burgemeester zijn benoemd tot agenten van politie 3e klasse met ingang van 5 Maart e.k. H. G. van Piaterik en F. Kok. De A. R. propaganda-club «Groen van Pnnsterer" alhier heeft in hare gister-avond gehouden samenkomst besloten de volgende motie te zenden aan dr. Kuyper, minister-president: De A. R. propaganda-club «Groen van Pnnsterer" betuigt hare volle ingenomen heid met de houding der Regeering en bidt haar wijsheid toe van God om ons land in deze moeilyke dagen te leiden naar des Heeren ordonnantiën. (S. Ct.) Daar vanmiddag de werkzaamneden in de afdeelingen der Tweede Kamer met geë ndigd waren, zaï de aezen morgen aan gekondigde openbare zitting met doorgaan. Mr. Kolkman is ais opvolger van mgr. Schaepman gekozen tot voorzitter der ka tholieke Kamerclub, en ais leider der R. K, partij. BEURS VAN öOiiLEDAM. 4 Maart 1903. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 4 Maart. MtnrwuN: f71/» per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Pwks. Sï ssuiing: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8.— Amst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f 14l/sf 15. Spoeling fl.5Q. Berujn. Parus. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. Maart l Apil 1 Spirit, p. Maart Apnl./Mei 16.50 16.50 13»/,. 133/, 16.50 16.50 13Vs- 138/8. f.) Maïs 558/4. New-York. Amsterdam. 3 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 4 Maart Rogge op lev. zonder noteering. iüjnnoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 3 Maart 1.73 cM. 4 Maart 1.83 c.vi. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.13 Disc- 4 pCt. Paiys -48.22jj 3 Antwerp, - 43.15 3 JENEVER: f12.— 3 Mrt. 4 Mrt. 2 Maart3 Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3