op allen die baar bijwoonden, heeft gemaakt! Omtrent den indruk, dien Z. H. de Paus maakte, schrijft de correspondent van de (Haagsche) Nieuwe Courant »Wie weder heden morgen de daverende juichkreten hoorde, die opgingen in de St. Pie- ter bij het verschijnen van Leo XIII,moet toe geven, dat de Paus, die na hem zal komen, een uiterst moeilijke taak wacht. Even voor dat de sedia gestatoria kwam bij de plek, waar ik stond, richtte Leo XIII trots het verbod van den doktor zich op en gat staande den zegen. Het volk juichte toen evviva il papa en de gees telijken riepen medeevviva il papa re (Paus-koning). Angstig zagen de kardinalen om, maar Leo XIII ontzag zich met. Het volk was van heinde en ver gekomen om hem te zien, welnu hij zou zich geheel aan het volk geven Tranen schitterden in de oogen van de menigte dat moment greep allen aan. Daarop zag ik den Paus moe terugvallen in zijn stoel en het teere lichaam schokte onder de hoestbui, die op de krachtsinspan ning volgde." Na gezegd te hebben, dat de jubelkreten vermeerderden bij iedere stap dien de dragers van de sedia gestatoria deden de correspondent hoorde o. a. roepen evviva il papa degli operai (leve de Paus der werklieden) en het verder verloop der plechtigheden te hebben beschreven, besluit hij aldus Daarna werd langs denzelfden weg de terugtocht ondernomen. De juichkreten werden nog krachtiger en luider vooral toen men zag, dat de Paus zoo waar den zwaren gouden triregno (tiaar) had opgezet, als wilde hij den Katholieken uit alle deelen der wereld daarmee toonen hoe gevoelig hij was voor huu geschenk. Maar de last was bijna te zwaar; een trek van groote vermoeidheid was gekomen om 's Pausen mond en de oogen zagen als door een waas". De gezondheidstoestand van den Paus is goed. De verkoudheid, waarin Z. H. lijdende was, is geheel geweken. Vrijdag bracht hij den geheelen dag buiten het bed door doch woonde toch niet de Vastenpredika- tie bij. Men beweert ook, dat den buitenlandschen kardinalen is verzocht, hun bezoek uit te stellen. heid was tegenwoordig; ook verscheiden Hollandsche leeken, te Rome woonachting of toevallig hier vertoevend, woonden de plechtigheid bij. Na deze pontificaliter gelezen H. Mis werd op het hoofdaltaar het Allerheiligste uitge steld, en een plechtig Te Ileum werd geïntoneerd door Mgr. Willens en verder gezongen door de Hollandsche geestelijken, die in superpli met een kaars in de hand in het priesterkoor in twee rijen geschaard stonden. Daarna zegen met het Allerheiligste. De hoogeerw. pater Oornen, procurator- generaal der Redemptoristen, herinnerde met een enkel woord aan de blijde gebeurtenissen van vóór 50 jaren en spoorde de aanwezigen aan tot een vurig gebed voor de katholieke kerk van Holland. Hierna las de zeereerw. pater Van Rossum C. SS. R., consultor van het H. Officie, de Breve voor, waarin Pius IX in 1853 de kerkelijke hiërarchie in Holland herstelde. Des namiddags vereentgden zich de Hollanders in het Grieksche College in feestelijke vergadering. Nadat een adres, door alle aanwezigen onderteekend, aan den H. Vader en een telegram van gelukwen- sching aan den aartsbisschop en de bis schoppen van Holland waren verzondem hield de zeereerwaarde pater Dom. Wilii- brord, van Heteren, eene keurige lezing. Hierin behandelde zijneerwaarde vooral de onderhandelingen, welke gevoerd weiden tusschen het Vaticaan en de Regeering van Holland over het herstel der hiërarchie. Zeer belangwekkend was deze lezing. De geleerde Benedictijn toch had het voorrecht gehad, de archieven van de Con gregatie der Propaganda Fide over d it punt te mogen nazien. Na een »Lang zal Hij leven op den Paus gezongen, werd de interessante en genoegelijke vergadering gesloten, V orsteusamcnkomst. Daar de 85ste verjaardag van koning Christiaan in de Stille week valt, denkt keizer Wilhelm hem met op zijn verjaardag zelf te bezoeken, maar is de Keizer voor nemens den 2n April in den namiddag tot oezoek van den Koning te Kopenhageln te komen. vereemging, die gemeentebelangen met succes bevordert, toch zeer zekei gerecht vaardigd, ja ze ts noodzakelijk. Met beslistheid kan het bestuur verklaren, dat de vereemging wel-is-waar voldoende sympathie, maar toch nog geen genoegzame geldelijken steun van de ingezetenen geniet, om zonder de subsidie van f 1300 te kunnen blijven voortgaan, wat overigens uit de overgelegde rekeningen der verloopen 3 jaren ten duidelijkste blijkt. In het belang der gemeente, zij dan ook dit verzoek ten dringendste aanbevolen, 't Welk doende enz. Hiërarchiefeest te Rome. In een particuliere correspondentie uit Rome aan den Tijd wordt gemeld: Het herstel der bisschoppelijke hiërarchie is Woensdag 11. door de te Rome vertoe vende landgenooten op waardige wijze herdacht. Te 9 uren werd door Mgr. De Bie, ge neraal der Cisterciëusers, in de Hollandsche kapel der San Gtachino de H. Mis gecele breerd. De seculiere en reguliere geesteujk- dank zij den Hemei, was mj geen berggeest. Er was, het moest erkend worden, in 't verhaal van den ridder, dat hij een dood man was, iets, dat niet volkomen met zijn denkbeelden van strikte waarheidsliefde overeenstemde, maar verscheidene oude vrienden, die er bij waren, en die in den oorlog geweest waren, verzekerden hem dat in de liefde elke krijgslist te veront schuldigen is en dat de ridder juist tot dat privilege gerechtigd was, wijl hij pas in het leger gediend had. De zaak werd daarom geschikt. De baron vergaf het jonge paar op staanden voet. De feesten ir. het kasteel werden hervat. De arme bloedverwanten overstelpten het nieuwe familielid met beminnelijke vriendelijkheid hij was zoo galant, zoo edelmoedig en zoo' rijk. De tantes waren er, weliswaar, een beetje over geërgerd, dat baar stelsel van volkomen afzondering en lijdelijke gehoor zaamheid zoo slecht uitkwam, doch zij schreven alles toe aan de onachtzaamheid van de vensters niet van tralies te hebben laten voorzien. De eene was er bijzonder over gekrenkt, dat haar wonderbaarlijke geschiedenis te niet gedaan werd en dat het eemge spook, dat zij ooit gezien had, bedrog bleek te zijn, maar de nicht scheen er volmaakt gelukkig door, dat zij het spook bevonden had van echt vieesch en bloed te zijn, en zoo eindigt de geschiedenis. Minister Chamberlain. Minister Cnamberlain zal des 14sn Maart te Southampton aankomen. Er zullen afge vaardigden van Birmingham ter verwelko ming aanwezig zijn. De minister zal per extra trein naar Londen vertrekken, waar men eenenthousiastische ontvangst verwacht evenals te Southampton. Nieuwe goudvelden in Australië. De autoriteiten te Sydney raden de speculanten aan de verdere exploitatie der nieuwe goudmijn Arltunga at te wachten voor zich al te zeer voor deze nieuwe aan deden te interesseereu, wijl het mogelijk is, dat de rapporten te optimistisch zijn. De kerkelijke gedenkdag. In onze kerken is gisteren tegelijk met de plechtige viering van 's Pausen jubiié het heugelijk feit herdacht, dat voor een halve eeuw de Bisschoppelijke Hiërarchie, na drie eeuwen van onderbreking, in ons Vaderland werd hersteld. De katholieke ingezetenen dezer stad hebben in groote getale aan de uitnoodiging, dezen Zondag bijzonder te stempelen tot een dag des gebeds, gevolg gegeven. Voor de feestelijk getooide en verlichte altaren knielden den geheelen dag eene groote menigte, die zich met den offerenden priester in het plechtig Dankoffer veree- mgde en verder in de stille uren van aan bidding hare dank- en smeekbeden ten Hemel zond ter herdenking van het bijzon der voorrecht, ons zoowel door 's Pausen jubilé als in het vijftigjarig bestaan der Bisschoppelijke Hiërarchie geschonken. De plechtige aanbiddingsdag, besloten met het solemneel Lof, was eer. schitterende getuigenis van het geloof en de godsvrucht van bchiedams Katholieken, die zich ook hierin weder toonden van der vaderen zeden met vervreemd. Te meer beteekenis had bij dit opbeurend feit de aloude ker kelijke Dankhymne, die, het geheel bekro nend, aller gevoelens op dezen hoogen dag zoo juist vertolkte: Te Deum laudamus, Te Dominum confitemurl BINNENLAND. Door den min. v. Buitenl. Zaken is aan de Tweede Kamer toegezonden eene ver zameling der pohtierechtelijke bepalingen, waaraan de invoer van vee in verschillende landen van Europa gebonden is, zoomede een tabellarisch overzicht der bij dien in voer te betalen rechten. Tevens is door hem in afschrift overgelegd een schrijven van den Belgischen gezant, betreffende de behandeling van ons vee en vieesch bij invoer in België. Bedoelde stukken zijn ter griffie nedergelegd ter inzage van de leden. Aan het verslag van onzen consul te Brussel over 1902 ontleenen wij het vol gende Onze invoeren zijn, ;n vergelijking met het vorige jaar, met 4 miilioen franken toe genomen, hoewel het quantum iets minder was. Daarentegen heeft België ons over vleugeld met 19 mdiioen franken. Nederland gmg in dat jaar achteruit met o.a gedistil leerd, gist, glas en flesschen. Naar aan den Tijd van vertrouwbare zijde gemeld wordt, zijn de ontwerpen van de nieuwe tariefwet en het nieuwe tarief in de laatste helft der vorige maand door den minister van financiën toegezonden aan de commissie voor de handelspolitiek, de kamers van koophandel en nog andere colleges, met verzoek er binnen drie maanden advies over te willen uitbrengen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Maart iyu3. „Schiedam Vooruit". Door het bestuur der Vereeniging Schiedam Vooruit" is het volgende adres aan den gemeenteraad gezonden Het bestuur van de vereeniging ïSchie- dam Vooruit" met teleurstelling kennis genomen hebbende van het besluit van het college van Burgemeester en Wethouders, om met zooals de voorafgaande jaren aan Uwen Raad het voorstel te doen deze Ver eemging een subsidie te verieenen, heeft de eer zich tot Uwen Raad te wenden met het beleefd en dringend verzoek de suo- sidie van f1300 vooralsnog niet aan de vereeniging te onthouden. Waar bovengenoemd college betwijfelt of deze uitgaven aan een particuliere ver eeniging, die zich ten doei stelt de belangen der gemeente in den ruimsten zin te lie- vorderen voor de gemeente wel noodzake lijk is, ziet voornoemd bestuur zich ge drongen Uwen Raad slechts naar de jaarlijks uitgebrachte verslagen te verwijzen waaruit toen ongetwijfeld wel is te beoor deelen, of de Vereemging werkelijk aan haar doel heeft beantwoord. Is dat niet te ontkennen, dan is deze uitgave aan eene Naar de S. Cf. meldt, vormt zich te dezer stede een comité om een petitionne ment aan de Tweede Kamer in zake de stakingsontwerpen voor te bereiden. Gister-ochtend omstreeks 11£ uur is er door totnogtoe onbekende oorzaak brand ont staan in een partij spaanders, liggende boven den oven in de bakkerij van den confiseur N. H. J. Koks Sz., aan de Hoogstraat no. 163. Het vuur werd spoedig door de politie met een slang op de waterleiding gebluscht. De schade, die nog al aanzienlijke is, wordt door assurantie gedekt. Tegen een persoon, die vannacht van de deur van een woning aan de Noordmolen straat het paneel intrapte en veel lawaai maakte, is wegens burengerucht proces verbaal opgemaakt. Door de kuipersgezellenvereeniging ®Wij streven naar Verbetering" te Vlaardingen, worden pogingen gedaan tot oprichting van een afdeeling ^Ziekenverzorging". In een vergadering den 31n dezer te houden, zullen de plannen aan de leden worden overgebracht. De heer D. van der Does te Maassluis heeftaan den gemeenteraad van Bloemendaal concessie gevraagd voor de exploitatie eener gasfabriek aldaar. Gedurende de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 128 schepen, waarvan 2 zeilschipen en 3 zeelicnters. Hier van Waren bestemd voor Rotterdam 126, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 111 schepen, waarvan 2 zeilsche pen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 110 en voor Schie dam 1. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 103, en he t aantal netto registertonnen 103 324 meer dan tot op gelijken datum in 1902. Een heugelijke gedenkdag. Wij lezen in De Tijd, dat de stille innig heid, waarmede in den lande het gouden feest van het Herstel der Kerkelijk Hiërar chie wordt herdacht, voikomen past in het kader van de 50 jarige Kerkgeschiedenis, welke door dezen gedenkdag word t afgesloten. De Tijd bespreekt dan achtereenvolgens het stille werken, door stoers werkers vol bracht, wier voorbeeld het goea is op zuik een dag te herdenken, want dat werk be moedigend op de jongeren en toont aan den weg, welken zij moeten inslaan. Dan noemt De Tijd den bloei van het kloosterleven ais teeken van ecüt gezond en krachtig godsdienstig leven en onthoudt met een bijzondere vermelding aan ons katho liek onderwijs. En zij eindigt haar artikel met de woorden Wij kunnen niet sluiten zonder een vlucntigen bhk te werpen op net katnohek volksleven. Het mag hier niet ontkend, dat de gods dienstige en zedei(jke ernst ook van het katholieke volks en familieleven ernsti^ bedreigd worden door de werelasche °-e. zindheid, de overdreven gewin en genot zucht, net indifferentisme en den geest van verzet, welke als in cte luent zitten. Het kan met anders, of de katholieken, levende in en met den tjjd, zijn ook tot op zekere hoogte kinderen van bun tijd en öenept met zijne eigenaardige gebreken en ondeugden. Maar dat ondanks ue immer veldwinnende moderniseering en materiaiiseering van ons volksleven de katholieke geest levendig bleef, neen herleefde en opoioede dat de geestelijke roepingen immer talrijker wer den dat de offervaardigneid voor den bouw van kerken,scnolen euiiefaaaigneidsgesticnten zich als onuitputtelijk betoondedat het kerkelijk leven nooit wellicht zoo ievendi°- en vruentbaar was als tnans; dat de deei°- neming aan het openbaar, religieus sociaal- politiek leven steeus vuriger en algemeener wordt; dat naast verfijning van het zedelijk bederf toch ook een verdwijnen van ruwere volkszeden valt te constateeren wanneer we dit en zooveel meer oeuenken, dan moeten wij besluiten, dat de kracht uit- gaande van ons katnohek geloof, wel dege lijk bestand is tegen oen mouernen tijdgeest en dat wij de toekomst zoo met zouuer vreeze, dan toch in groot vertrouwen op God kunnen tegemoet gaan. De Arbeidersbeweging. Vanwege de christelijke werkliedenbon- den werd Zondag een strooibiljet getiteld »Wat wil de Regeering V' in 200.009 exemplaren door hetgeheeie land verspreid. Naar de Residentiebode verneemt, zal de leeraar jhr. mr. Berensteyn, reserve-officier te Amersfoort, die een stakenden machinist op het station aldaar zou hebben toegejuicht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2