Uit de pers. Laatste Berichten. Rechtzaken. Land- en Tuinbouw. Visscherij-berichten. Handelsberichten. hij heeft later het feit weersproken zich deswege voor een raad van eer hebben te verantwoorden. Men meldt uit Utrecht aan de L. K. Naar we vernemen, zijn door de directie der S.S. op verschillende aansluitingspunten als Maastricht, Venlo, Roermond, enz., overeenkomsten aangegaan met vaklieden, om, in geval van staking, dienst te doen als machinist. De werkstaking der koetsiers te Hilversum is geëindigd. In eene Vrijdag avond gehou den laatste conferentie tusschen patroons en drie afgevaardigden is men tot eene minne lijke schikking gekomenbeide partijen hebben wat toegegeven de patroons door de vereeniging van koetsiers, onlangs opgericht, te erkennen. De vrijzinni g-d emocraten en de social iste n. Prof. Treub sprak Vrijdag-avond te Am sterdam over de staking. Zjjne houding was, zooals te verwachten vieleen paar zetten tegen de S. D. A. P., maar ten siotte een meegaan met haar in de kern van de kwestie, zoodat de eerste soc. debater, een redacteur van Het Volk dan ook met alle recht mr. Treub dank kon betuigen. Tr. verweet de sociaal-democratie in hoofdzaakle. dat zij, die vroeger tegen de algemeene werkstaking en voor de parlementaire actie was, nu de anarchisten naloopt'2e. dat zij door rumoermaken op Christelijke vergaderingen zich onwaardig gedraagt en voet geeft aan degenen, die beweren, dat het volk nog met rijp is voor de vrijneid. Wat de ingediende wetsontwerpen betreft, maakte spr. zich met druk over die betref fende de spoorwegbrigade en spoorweg- enquête wel over dat tot wijzigiging van het Strafwetboek. Hij zag daarin eene klassewetgeving, omdat het aan 't oor deel des rechter overlaat, wanneer pressie tot staken recntig of ourecntmatig is, en tevens ornaat een werkgever zijn arbeiders met bedreiging van verlies van betrekking kan bewegen tot uittreding uit een organisatie, zonder onder de Strafwet te vallen, terwijl de werklieden geenerlei bedreiging mogen doen. Had de regeering een wettigen weg geopend Voor de arbeiders om hun recntmatige grieven uit den weg te ruimen door instel ling van een behoorlijk arbeidscontract, behoorlijke loonregelingen, aan spoorweg directies op te leggen, benevens de ver plichting om bij geschillen de uitspraak te doen geschieden door een onpartijdig scheidsgerecht, dan was het recht geweest om, zoo dan nog staking uitbrak, straf op te leggen. Maar zonder deze maatregelen, te zeggen tot de arbeidersnik ontneem U 't eenige middel om aan uw grieven kracht bij te zetten," achtte spr. onrecht. Het debat had niets om 't lyf, en de vergadering behield een kalm verloop. He protestmeetings op gisteren. In verschillende plaatsen van ons land Hjn gisteren de aangekondigde socialistische protestmeeting tegen de staktngsontwerpen gehouden. Te dezer stede traden in ïConstantia" °P K. C. Broek uit den Haag en Appel uit Zaandam, wier reden natuurlijk een door lopende critiek was op de bekende ont werpen. Te Rotterdam was in drie lokalen een Protestmeeting belegd. Als sprekers traden respectievelijk in alle drie de zalen op ^evr. Roland Holst en de heeren K. Kat tit Zaandam en Domela Nieuwennuis. Hr waren 2 a 3000 meetinggangers opge komen, bestaande uit een zeer gemengd Publiek. Velen waren dan ook slechts als U'euwsgierigen te beschouwen. het Vereenigingsgebouw beval de °orzmer, Heisdingen, allen aan, het adres aa° de regeering te teekenen om de wetten U'et aan te nemen. Hij drong er ook nog ®P aan, dat de middenstand, die de groote Upe was van de beweging, zich aan de 2lJde der proletariërs zou scharen. Zondag-middag werd tegelijkertijd een vergadering gehouden van de bakkers gezellen, waarin F. Mol uit 's Gravenbage als spreker optrad, om tegen de wetten te ageeren. In deze vergadering, welke door een 150 tal personen werd bijgewoond, werd een motie tegen de wetten aangenomen. Tevens werd ook de wenschelijkheid uitgesproken, dat ook de dienstboden zich meer zouden organiseeren. Zondag avond werd een vergadering ge houden door de 8. D. A. P. Jongelingsver eeniging, welke tegen het militairisme gekant was, en waarin De Kreuk uit 's Gravenhage en Jongens, uit Amsterdam optraden. Zondag was ook Dan Haag ruimschoots bedeeld met protestmeetings tegen de anti- stakingsontwerpen, die op de oproepiogs- biijetten voor deze bijeenkomsten als muil korf- en dwangwetten werden aangeduid. Te Amsterdam werden in »Handwerkers- vriedenkring" en in »Plancius" druk bezoch te protestmeetings gehouden. Te Utrecht hadden een viertal bijeen komsten plaats op verschillende plaatsen der stad tegen de stakingsontwerpen. Ook te Dordrecht werd geprotesteerd en een motie aangenomen tegen het Dordrechtsch Nieuwsblad dat, naar men meent, een zijdige berichten over de gebeurtenissen dezer dagen bevatte. Uit de studenten-afdeeling Leiden, van het Algemeen Nederlandsch Verbond, heeft zich gevormd een studenten-commissie, welke zich ten doel stelt in 't belang van meerdere aanéénsluiting van den Neder- landschen stam het studeeren van buiten lands wonende stamgenooten aan de Leid- sche Hoogeschool te bevorderen. De Amsterdamsche Courant acht het veelvuldig vlaggen van katholieke winkeliers op het Pausfeest een gelukkig verschijnsel en een bewijs, hoe de kerkelijke verdraag zaamheid in het vrije Nederland, waarop dr. Schaepman zoo prat ging, geen ijdeie klank is, en zelfs de winkeliers niet be vreesd voor hun clandizie behoeven te zijn, wanneer zij ook te dezen opzichte openlijk kieur bekennen. De enkelen, die dit nog niet durven, zegt het blad, zijrr al heel slechte Nederlanders. Onder de gemeente Denekamp is de rechterdijk van den Dinkel doorgebroken. Geheele uitgestrektheden staan diep onder water, waaruit hier en daar een hek of een boom opsteektde straatweg is door zijn hoogte drooggebleven. Veel bewoners zijn geheel door het water ingesloten, anderen kunnen slechts met groote moeite het dorp bereiken, 't Was niet mogelijk den dijk te behouden, daar men op 't laatst gevaar liep zijn leven er bij te zullen verliezen. Het Duitsche oorlogsschip Charlotte, ko mende van Venezuela, is Zaterdag ochtend op de reede te Vlissingen aangekomen. Zooals bekend is, zal het schip op de haven komen en daar gedurende een tiental dagen vertoeven. Het Centrum schrijft omtrent de voor gestelde aanvulling van het wetboek van strafrecht »De Regeering stelt niet voor, het werk- staken strafbaar te stellen, zelfs niet het werkstaken van ambtenaren, personen in openbaren dienst werkzaam en spoorweg personeel. Alleen wil de Regeering strafbaar stellen, wat inderdaad ieder weldenkend man strafwaardig noemen moethet staken door deze personeD, indien dit gepaard gaat met contractbreuk. Zegt dus gesteld dat aller opzeggings termijn twee weken is het geheele spoorwegpersoneel met de 14 dagen den dienst op (een werkstaking derhalve in optima forma) dan is dit niet strafbaar volgens 't regeeringsontwerp. Wanneer dus in pamfletten en dagbladen de socialisten den volke verkonden, dat de Regeering een aanslag wil plegen op het vereenigingswezen, de vakvereenigingen den kop indrukken, dan is dat eenvoudig een fatale leugen, zelfs ten opzichte van het spoorwegpersoneel, tenzij de socialisten mochten willen beweren, dat een vakveree- niging alleen dan goed werken kan, indien 't den werkman geoorloofd is willekeurig zijn contract te verbreken, zelfs als daar door gevaar voor de gansche gemeenschap ontstaat." Geheel aan de zijde der Regeeringsvoor- stelien plaatst zich in het Utrechtsch Dagblad prof. De Louter. De aanvulling van het Wetboek van Strafrecht acht hij hoogst gematigd. Het stilzwijgen onzer Stralwet is slechts ver klaarbaar door het ontbreken eener aan leiding. Alleen is het de vraag, of hinder en verbod duidelijk genoeg begrensde be grippen zijn. Het dogma der onontvankelijkheid van een strafrechtelijk gevolg, verbonden aan het verbreken van een civiel contract is een verouderd vooroordeel. Dat plicht verzaking hier strafbaar is, spreekt vanzelf. Men kan zich slechts verbazen, dat dit elementaire beginsel in onze Strafwet ontbrak. De aanvulling van het Strafwetboek is van de voorstellen 't meest urgent. Natuurlijk zal van deze volgorde een grief worden gesmeed en beweerd, dat men vooraf de werklieden aan banden wil leggen, om eerst later hun grieven te onderzoeken. Daargelaten, dat dit logisch en onvermijdelijk is, schijnt de vrees voor uitstel of verzuim volkomen denkbeeldig. De partijen van den vooruitgang ook op sociaal gebied, openen zich de beste kansen op welslagen, indien zij openlijk toonen zonder aarzelen of omzien te willen medewerken tot handhaving en verster king van het Staatsgezag, en straks zich hiervan bedienen om haar eigene denk beelden en hervormigsplannen tegen elke verdenking van vijanaschap tegen Staat of Mij. te verdedigen. Laten zij zich verleiden door ongeloof in de kracht harer beginselen, door zucht naar populariteit of ontzag voor de afgoden van den dag, om de Regeering te dwarsboomen of haar voorstellen te verminken, zij zullen de sympathie harer vrienden verspelen en de gelederen harer tegenstanders versterken. Het Hof zal waarschijnlijk in het laatst dezer maand de residentie verlaten en het paleis Het Loo betrekken. Heden-ochtend 10 ure kwam de com missie van rapporteurs in zake de regee- ringsvoorstellen reeds bijeen, welke groote spoed de verschijning van haar verslag nog deze week doet verwachten. Het pantserdekschip Koningin Wilhel- mina, dat den 19n Febr. 11. uit Indië te Nieuwediep aankwam, ligt nog onder stoom, om zoo noodig op het eerste teeken naar Rotterdam te kunnen vertrekken. De Petit Parisien meldt, dat de ge zondheidstoestand van president Kruger aanmerkelijk verbeterd is, zoodat hij wel licht in Mei naar Nederland of Zwitserland zal kunnen gaan. De zaak van den dubbelen moord in de Czaar Peterstraat te Amsterdam zal Woensdag 25 Maart voor de 5e Kamer der Rechtbank in openbare zitting behandeld worden. De beklaagden zijn J. de Wolf en C. Donker. Donderdag 26 Maart zal Frans Rosier (Haarlemsche Frans) voor de rechtbank te Amsterdam terechtstaan ter zake van poging tot diefstal van kippen, toebehoo- rende aan den herbergier Joh. Stephensen, Czaar Peterstraat 164, gevolgd door poging tot moord op gezegden Stephensen. Rosier heeft n.l. toen hij bij de poging tot diefstal door Stephensen op heeterdaad werd betrapt, op dezen tot tweemaal toe geschoten uit een met scherpte patronen geladen revolver, zonder dezen te treffen. Van te voren had hij de kippen door zwaveldamp bedweld. Een en ander geschiedde in den nacht van 8 op 9 Maart 1902. Gelijk men weet, zit de beklaagde uit anderen hoofde preventief in de gevangenis Op de veilingen Vrijdag-avond in het Westland gehouden, werden de volgenden prijzen besteed rabarber 15 a 18 ct per bos, spinazie 20 a 27 c., zuring k en dunsel 22 k 30 c. per 1/4; stoofperen f astoofappelen fl.75 a 3.05 per kin; spruitkool f0 80 a 1.35, peen 35 a c. en kroten 85 ac. per zak. SCHEVEN1NGEN, 7 Maart. Voor den wal kwamen heden 2 loggers en aan het strand kwam 1 schuit. De prijzen der visch waren voor tarbot f2 a f 16, tongen fl a 1.50, kabeljauw tl a f2 per stuk schol 18 a t 12.50 scharren f3 h f4, kleinschol f4 a 16.50, bolk f 1.50 a f3 per mand. BEURS VAN SCHIEDAM. 9 Maart 1C03. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 9 Maart. Moutwijn: 17x/4 per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs Moutwijn f 8. Jenever f 12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14Vïf 15. Spofuno fl.60. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco i Rogge, p. Maart Apil (Spirit, p. Maart April./Mei. 7 Mrt. 9 Mrt. Maïs 6 Maart 54i/,. 16.25 16.25 138/g 13Vs Z 7 Maart. 547,. 16.25 16 25 13Vs- 13s/a- f.) New-York, Amsterdam. 7 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 9 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 7 Maart 2.97 cM. 9 Maart 2.96 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parys - 48.25 3 Antwerp. -48.15 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 9 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen 31 runderen kalverenschapenlammeren varkens biggen paarden bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.63, 2e kwal. f 0.62, 3e. kwal. f 0.56 per kilo; ossen le. kwal. f 0.68, 2e kwal. f 0.62, 3e kwal. f 0.56 per kilo stieren le kwal. t 2e kwal. f 3e kwal. t per kilo. Handel traag. VEEMARKT TE ROTTERDAM 9 Maart. Ter veemarkt waren aangevoerd 350 vette runderen, 174 vette kalveren, nuchtere kalveren, 86 schapen of lammeren, 584 varkens, biggen, bokken ot geiten. Koeien en ossen 26 a 35 c., stieren a c., kalveren 49 A 58 c., schapen 27 a 38 c., lammeren a c. en varkens 19 k 21£ c. en lichte varkens voor export 18 19 c. per kilo. Runderen met ruimen aanvoer en tame lijk vluggen handel. Vette kalveren waren eveneens goed te plaatsen. Wolvee weinig ter markt. Varkens werden goed verkocht. Aardappelen. Spuische jammen f 2.50 a f3.Brieische kralen t 3.20 a 3.50, Zeeuwsche blauwe f2.60 a 2.80, dito bonte f 2.80 a 3.Geld. blauwe f 2.50 a 2.80, Duitsche roode f2.50 a 270, Flakeesche jammen f 2.a 2.50, magnum bonums f2.70 a f2.90, poters f 1.70 a 1.90 per hectol. Met geen aanvoer of vraag. Malta aardappelen 7| a 8^ c. per kilo. Zeeuwsche eieren f3a 3.20 Over- maassche dito f 3.30 a f 3 50 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f aper 50 kilo. Aanvoer wagens. ROTTERDAM, 9 Maart. Buitenlandsche Granen ffiuw. Gerst, per 2000 kilos, 60/61 ko. Zwarte Zee uit zeeboot f119 A f120; 66 kg. Donau Chevalier stoomend f138 contant; 66/67 kg. Donau geladen gestoomd f 130 contant. Mais, per 2000 kiloAmerik. Mixed uit zeeboot f120 a f119; dito dito Febr. afla ding f116 k t117. VEEMARKT TE LONDEN, 9 Maart. Op de Veemarkt waren aangevoerd 1200 Runderen, 8000 Schapen, 20 Kalveren, /O Varkens. Men noteert: Runderen 3/2 a 4 s Schapen 3/9 a 6/4, Kalveren 3/2 a 6/6 Varkens 2/8 a 4/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3