Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Woensdag* 11 Maart 1903. No. 7547. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Openbare Verkooping. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT aldaar, publiek contant te verkoopen, °p Vrijdag den 13 Maart a.s. des voor- middags ten elf ure aan den Noordmolen twee brugvallen en des namiddags ten twee ure aan het Stoomgemaal, de Dwarsstraat, hij het Kantongerecht en aan de Laurens- straat eene partij rijs- en brandhout en boomstammen. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 Maart 1903. Interparlementair arbitragebureau. Het interparlementair arbitragebureau, waarin vertegenwoordigers van verschillende landen zitten, is gisteren-ochtend te Brussel bijeengekomen. Men hield zich uitsluitend bezig met de vaststelling van den rooster van werkzaamheden voor de volgende ver gadering, die in September te Weenen wordt gehouden. De afgevaardigden merk ten op, dat het Haagsche verdrag toepas sing begint te vinden, en uitten den wenscb, dat de artikelen betreffende de arbitrage in alle verdragen opgenomen zouden worden. Be Deensche afgevaardigden drongen er op aan, dat in 1904 de vergadering te Kopen hagen zou zitten. Uit het Engelsch Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis een vraag beant woordend, heeit de onderstaatssecretaris van huiteniandsche zaken, viscount Cranborne, gisteren het uit naam der Regeering hoogst Wenschelijk verklaard, dat er tusschen Groot-Britannië en Rusland vriendschap pelijke overeenstemming heersche met betrekking tot de wederzijdsche belangen in Perzië en elders. Over verscnillende vraag punten, op die belangen betrekking heb* bende, is in den laatsten tijd tusschen de heide regeermgen van gedachten gewisseld. Percey verklaarde, dat er thans omstreeks 800 Boeren-gevangenen in Indië zijn, die geweigerd hebben den eed van trouw ai te leggen of te verklaren, dat zij de voor- Waarden van de overgaaf aannemen en dat nu besloten is, dat Botha iemand naar die Boeren zal zenden om hun duidelijk te u^aken, dat het gewenscht is, zij alsnog bedoelde verklaring afleggen. Bjj de beraadslagingen over de begroo tingen van het leger verklaarde minister Brodick het nieuwe plan van opvoeding en °®fening van officieren. De studietijd zou Snoten worden verlengd en de officieren, v*n wie een slecht rapport zal zijn opge haakt, zouden genoodzaakt worden hun °ntslag te nemen, indien zij twee jaren na datum van dat rapport nog met aan de ®ischen zouden voldoen. Be marine-begrooting beloopt totaal precies 35.836.841 pond sterling, dat is een verhoogde uitgave van 3.202.000 pond ster ling, alleen bestemd voor het bouwen, repareeren en onderhouden van schepen. Het ontwerp omvat den bouw van 3 nieuwe slagschepen, 4 eerste klas kruisers, 3 ge pantserde kruisers, 4 adviesjachten, 15 torpedovernieiers, en 10 onderzeesche vaar tuigen. Het aantal officieren en manschap pen is vastgesteld op 127.100, dat is 4600 meer dan het thans aanwezige getal. Verkiezingen in Spanje. Bij de verkiezmgen, gisteren te Madrid gehouden, zjjn gekozen 11 mimsterieeien, 2 liberalen, 1 democraat en 2 republikeinen. De uitslag in de provinciën is nog onvol ledig bekend, doch men gelooft, dat de ministerieeleu de overwinning hebben behaald. De Macedonische kwestie. Aan de Moning Leader seint men uit SofiaZografof, de populaire Macedonische leider, die vaak met succes gestreden heeft tegen de Turksche troepen in Macedonië, is gevangen genomen. Hij wordt beschuldigd geweren van de cadettenschool gestolen te hebben. De Marokkaansche kwestie. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld De troepen van den Sultan hebhen eenige voordeeien behaald. Intusschen neemt de Sultan ook maatregelen voor hel geval hij de nederlaag lijdt. Terwijl hij aan den eenen kant voortgaat wapenen, krijgsbehoeften enz. in Europa te bestellen, heeft hij aan den anderen kant een landgoed in Engeland aangekocht en bij een citybank geld en juweeien belegd. Transraalsch regeeriugsgeld. De correspondent der Daily Mail te Hamburg seint een lang teiegram over buitengewone maatregelen, die de Engelsche regeering genomen heelt, om het Trans- vaalsche regeeriugsgeld, aat nog in Zuid- Afnka begraven heet ie zijn, te ontdekken. Daartoe neelt zij speurders uitgezonden. Een hunner verklapte hel plan eenter aan Leyds en Kruger, die er maatregelen tegen namen door duizenden portretten van de uitgezonden speurders in Zuid-Afrika te verspreiden, zoodat iedereen daar voor hun komst gewaarschuwd is. De begraven- Boerenschat heet vier milhoen pond te bedragen. De terugkomst van Reitz schijnt met deze zaak in verband te staan. Het Hamburger Fremdenblalt deelt mede, dat een Hamburger private speurder met name Meisterknecht, in gezelscnap van een Engelsch officier van hoogen raag, die den oorlog in Zuid-Afrika neelt mede gemaakt, en in opdracht van de Engelsche regeering naar Zuia-Atrika is vertrokken, om uit te vinden, wie de afzender is geweest van de milhoenen Transvaalsch regeeriugs geld, welke men aanneemt, dat gedurende den oorlog naar Europa ziju gezonden en verborgen worden gehouden. Het grootste gedeelte zou te Hamburg zijn geweest, maar naar elders zijn overgebracht, toen leden der vroegere Transvaalscbe regeering van die zending van Meisterknecht lucht kregen. Verkiezingen in Zuid-Afrika. De algemeene verkiezingen, waarvan de Hollanders zijn uitgesloten, zullen plaats hebben einde Augustus of begin September. De werkliedenpartij te Kaapstad,die onlangs zich heeft gevormd, besloot een petitie aan het Parlement te richten, waarin verzocht wordt in de Kaapkolonie het meervoudig kiesrecht m te voeren, zooals dit in België ingevoerd is. Er heeft zich nog een nieuwe partij gevormd, nl. de Israëhetische, die met twee candidaten zal uitkomen, de heerenLieber- mann en Alexander. Het Pauslëest te Rome. Hoewel dr. Lapponi den Paus nadrukke lijk den raad nad gegeven, zien vooral te sparen, heelt Leo XIII eergisteren toch, daar hij zich wel genoeg gevoelde, de pel grims uit DuitschlaDd, Oostenrijk en België ontvangen, een 50ÜU tal. Z. H. zeide, dat hij de geloovigen, die van zoo ver waren gekomen om hem te huldigen, niet wilde teleurstellen..Toespraken werden met gehou- hen. De pelgrims hepen langs den H. Vader heen, die in de troonzaal zijn zegen gaf. Ue kardinalen, de prins aartsbisschop Gru- scha en de pnns-bisschop Kopp woonden de plechtigheid bij. Nader worat nog uit Rome gemeld Ofschoon de Paus eergisteren nog de Duusche, Belgische en Oostenajksche pel grims ontvangen heeft, was Z, H. gisteren zoo vermoeid, dat de ontvangst van den hertog van Norfolk en der Engeiscne pelgrims afgezegd moest worden en uitgesteld werd tot Woensdag. De Paus en de fonograaf. De Figaro meldt, dat Z. H. de Paus op den 5n Februari dus gedurende de dagen, dat de groote audiënties geschorst waren in bijzonder genoor ontving den heer Bettini, directeur van de «Sociéié des micro phonographes". Op verzoek van dezen laatste gewaaruigde Z. H. zich door een touografiscn apparaat nogmaals de piecntige henedictie uit te spreken van den 3n Maart de responsoria werden gezongen door waardigheiushekieeders uit 's Pausen om geving en daarna het »Ave Maria". De Paus gat vervolgens aan den heer Bettini zijn hooge voldoening te kennen over de wijze waarop door het instrument zija woorden werden weergegeven en scuonk ziju bezoeker vertot het te doen hoorea over geueei de wereld. De directie der Figaro is nu met den heer Beumi m ondernanaeimg getreden en heelt zich tot 15 Mei e. k. het uitslui tend reent verzekerd vau den verkoop der beide cylinders waarop de stem des H. Vaders is opgenomen. Deze cylinders, zegt het blad, geven de woorden des Pausen weer met een bewonderenswaardige juist heid en scherpte van articulatie. De into naties van den gezongen zegen zijn merk waardig juist. Geen woord gaat verloren en van de buigingen en trillingen der heldere en nog klankrijke stem des hoog bejaarden grijsaards ontsnapt niets. Door in dit apparaat te spreken en den verkoop der cylinders te veroorloven, heeft, zegt de Figaro, de H. Vader de geloovigen van alie wereldstreken in de gelegenheid willen stellen zijn stem te hooren. De Paus heeft geen enkele voorwaarde gesteld. Doch het fransche blad bestemt 25 percent van de opbrengst der cylinders die respec tievelijk 50 en 40 francs kosten als bijdrage voor het werk der katholieke scnolen in het Oosten. Opstootjes te Budapest. Te Budapest hebben een aantal socia listen een volksvergadering verstoord, die belegd was door de onathankeiijkheidspartij om te protesteeren tegen de militaire wetten. De politie arresteerde veie be- toogers, doch dezen bereikten ten slotte hun doel, zoodat de vergadering werd opgeheven. De socialisten verwijten de onathanke iijkheidspartij, dat hare tegenstand tegen de militaire wetten met oprecht is, wiji deze partij bereidt is vóór de wetten te stemmen, mdien de regeering haar eenige concessies doet. Vorstenkinderen. De Duitsche kroonprinses en prins Eitel Friedrich zijn te Cairo aangekomen. Zij blijven daar drie dagen om dan een uit stapje te maken naar Assoean. Gisteren zouden da prinsen officieel ontvangen worden door den Khedive, die heden hun ter eere een feestmaal geett. Lijkenschennis. Een afschuwelijk misdrijf heeft eergisteren nacm te Kaapstad plaats gehad. Ou bekend gebleven personen zijn binnengedrongen op bet kerkhof, dat aan de Hoilandsche iamilie van Breda behoort. Zij hebben aiie graven geopend, waarin zien de lijken van verschil lende gesiacuteu bevonden, daarna stalen zij al de kostbaarheden, die zich aan de vingers bevonden en verspreidden daarna de been- aeren in aiie richtingen. De goudvelden in Australië. Volgens draadbencht uit Sydney worden er ondanks de waarscnuwmgen veie syndi caten gevormd om de nieuwe goudvelden te expioiteeren. Speculanten, die er ver stand van nebhen, zetten aües op net spel, terwijl zij Deweren, dat du een kans tot fortuin is ais zelden voorkomt. Sommige aanJeeien zijn van 10 pond tot 96 pond gestegen. NIEUWE SGHIED zirii i)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1