Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam. 10 Maart 1903. Het Pauselijk jubilé. In de Zondag a.s. te houden feestelijke bijeenkomst, waarin bet zilveren Paus-jubiié vanwege de afdeeling Schiedam van den Ned. R, K. Volksbond zal worden gevierd, zal als spreker optreden de weleerw. pater A. L. A. Perquin, van Rotterdam. In antwoord op een telegram van geluk- wensching aan Z. H. den Paus ontving de Zangafdeehng «St. Cecilia" van de Ned. R. K. Volksbond een telegram, waarvan de vertaling luidt «De eerbiedige huldebetuigingen der ver- eenigde katholieke werklieden van «St. Cecilia" van den Volksbond zijn in dank aanvaard door den Heiligen Vader, die van ganscher harte den apostolischen zegen zendt. M. Card. Rampolla," Volksbadhuis. In de week van 2—8 Maart 1903 werden genomen 266 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 24 kuipbaden 34 regen 8 regen 124 school 40 kinder »a3ct 36 Zekere Jansen, Vrijdag jl. pas uit de gevangenis ontslagen, waar hij vier jaren had doorgebracht wegens een horlogedief- stal te Schiedam gepleegd, passeerde gis teren-morgen 7£ ure gewapend met een pikhouweel de L-uvebrugsteeg te Rottter- dam en sloeg daar bij den horlogemaker J. Reimer een spiegelruit in. Uit de eta lagekast nam hij drie doozen weg bevat tende horloges en lijfsieraden. Twee van de doozen trapte hij op straat in eikander. De derde, bevattende 21 hor loges, nam hij mede, doch zich vervolgd ziende, wierp hij die over de Leuvebrug in de Leuvehaven. Toen deze 'doos door den brugwachter was opgevischt, bleken er nog 7 horloges in te zijn. De dief werd onder hevig verzet, waarbij hjj een politie-agent mishandelde, gearres teerd en naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Men twijfelt aan zijn geestvermogens. wordt in het laatst dezer week te's-Graven- bage verwacht als logeergast van Z. K. H. Prins Hendrik ten koninklijken Palieze. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, Marine, Oorlog, Financiën, Waterstaat en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat in verband met in België uit te voeren werken, het kanaal van Brugge naar Sluis van 1 tot en met 15 April gesloten Zal zijn. Gisteren vergaderde weder de club van R. K. leden der Tweede Kamer; bereids voor de vierde maal alzoo sinds het weder bijeenkomen der Kamer. Provinciale Staten van Z.-Holland. De voorwaarden waaronder door de Provinciale Staten van Zuid Holland aan de Maatschappij tot exploitatie van Tramwegen ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van den spoorweg Gouda—Schoonhoven een renteloos voor schot wordt verleend tot vaststelling van welke voorwaarden de Staten 24 Maart buitengewoon bijeenkomen zijn nagenoeg gelijkluidend met die, welke in 1901 zijn vastgesteld bij de overeenkomst met de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij. In deze buitengewone Statenzitting zal mede worden behandeld de vraag welke regelingen met het oog op de invoering der ongevallenwet dadelijk te treffen zijn. Ged. Staten meenen, dat die keuze beter eerst dan gedaan wordt, wanneer bekend is het juiste bedrag, dat de Rijksverzeke ringsbank voor premiën berekenen zal voor de ambtenaren.er, werklieden der provincie, in verzekeringspltchtige bedrijven werkzaam. Zij stellen dus voor eene beslissing daar omtrent te verdagen. selijke spoorwegvereeniging den boycot had uitgesproken over het katholieke dagblad De Gelderlander. Te Venlo, waar een zeer talrijk spoor wegpersoneel is, had Zondag geen protest meeting plaats, uitgaande van het comité van verweer. Afgaande op ingewonnen informatiën, zou een oproep om opnieuw te staken, onder het spoorwegpersoneel aldaar weinig bijval vinden. Het socialistische hoofdorgaan geeft in zijn Zondagsblad een teekening, welke den minister-president voorstelt, een geketenden arbeider wurgend. De teekening imitatie van Steinlen draagt als opschrift: »Dr. Kuyper's zorg voor de kleine luyden" en als onderschrift «In den naam van den Christus." Walgelijk 1 Zaterdag-avond is een ketelwachter aan het station te Arnhem, zekere H., plotseling krankzinnig geworden. Hij sprak een ma chinist aan, zeggende «de staking is er nu door, geef me maar een revolver." Hij werd aanvankelijk naar het stedelijk ziekenhuis te Arnhem ter observatie over gebracht. Hier verbrijzelde hij ruiten en haalde de kalk uit de murenhij werd daarop naar een andere kamer, waar hij geen schade kon aanrichten, overgebracht. De jaarlijke algemeens vergadering van den «Nederlandscben Bond voor Zieken verpleging" zal dit jaar Woensdag 27 Mei te Rotterdam onder leiding van prof. dr Kouwer worden gehouden. Aan dr. C, H. van Herwerden, arts te Tienho7en, benoemd tot controleerend geneesheer bij de Rijksverzekeringsbank, is Rotterdam ais standplaats aangewezen. Door de politie is proces verbaal opge maakt tegen zekeren C. E, te Vlaardingen, die eergisteren middag de vrouw van den tolgaarder aan de Vijfsluizenzou mishandeld hebben, omdat zij hem buiten hare woning wilde houden. De vrouw bekwam daardoor ook schade aan hare gouden sieraden. Door de H, IJ. S. M. werd gisteren aanbesteed het bouwen van drie enkele en een dubbele wachterswoning -kop den spoor weg Schiedam—Hoek-van-Hoiland. Raming f 12,660. Ingekomen waren 13 biljetten! Minste inschrijver was de heer Baas te Stolwijk f 12.450. De Rott. Mij. totexpl. van bouwterreinen aan den Hoek van Holland, gevestigd te Rotterdam, is opgericht met een kapitaal van f500.000. Voorloopig zijn genomen 140 aandeelen, nl. door de heeren M. Zaaijer 20, C. Kurpershoek 20, A. J. A, Gilissen 2o] firma Hudig en Pieters 10, VV. Brandsma Jz. 10 en D. J. Schrauwen 40 aandeelen. Door de heeren M. Zaaijer en C. Kurpers hoek zijn ingebrachtonroerende goederen, gelegen aan den Hoek van Holland, voor' een bedrag van f280.000. BINNENLANJJ. Z. Dt II. Hertog Paul Frederik van Mecklenburg-Schwerin, zeeofficier in Duit- schen dienst, die in het voorjaar van 1902 enkele dagen op Het Loo heeft doorgebracht lie Arbeidersbeweging. Te Delft deelde een der sprekers op de protestmeeting, J. Offermans, mede, dat het comité van verweer te Amsterdam besloten heeft, indien de Kamer zoo ver zal zijn gekomen, dat zij op het punt staat de wetten aan te nemen, de algemeene werkstaking te proclameeren. De korporaal van het 4e Regiment Infan terie W., te Delfe, die getracht heeft opruiende geschriften in de kazerne te verspreiden, is overgeplaatst naar het 2e Regiment Inlauterie. Onder de studenten aan de Amsterdam sche universiteit heeft zich naar Bet Volk meldt een comité gevormd ter opstelling van een adres tegen destakings wetten, om daarop handteekeningen bij de studenten te verzamelen. De kolonel plaatselijk commandant te Amsterdam deelt mede, dat hij voortaan alle bedragen, bestemd tot ondersteuning van huisgezinnen der opgeroepen miliciens, moet weigeren, omdat hem van hoogerhand is te kennen gegeven, dat hij zich ais militaire autoriteit met met deze aangele genheid mag bemoeien. Particulieren mogen natuurlijk geven, wat zij goedvinden. Te Nijmegen werd Zondag van katholieke zijde een protestmeeting «protest tegen protest" in bet gebouw van den R. K. Volksbond gehouden, waarin de weleerw' heer A. Mutsaers, kapelaan te 's-Hertogen bosch, als spreker optrad. De vergadering, met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. deken en andere gees teiijken vereerd, eindigde met het aannemen eener motie, waarin het volste vertrouwen in de Regeering werd uitgesproken. Van socialistische zijde werd een protest- meeting gehouden in het café van Pelt aan den Daalschen weg. Daarin werd medegedeeld, dat de plaat Wat wil de Regeering? Van onderstaand manifest, werden door de christelijke arbeidersvereenigingen van verschillende richting eergisteren 200.000 exemplaren verspreid op de meetings, welke door het «Landelijk Comiié van Verweer" waren uitgeschreven «Zijn er rechten en vrijheden ir, gevaar Neen De Regeering wenscht niemand te on derdrukken of van zijn organisatie te be- rooven I Zij wenscht niemand het recht te ontzeg gen den arbeid neer te leggen. Zij wenscht niemand te beletten om anderen over te halen, datzelfde te doen. Wat wil de Regeering dan DitHij, die een ander door hinder of overlast of door het bezigen van middelen geschikt om vrees aan te jagen, wederrech' telijk dwingt iets te doen, met te doen of te dulden, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Indien het misdrijf wordt gepleegd door twee of meer vereenigde personen, kan ge- vangemsstraf worden opgelegd van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Wat bedoelt de Regeering daarmee 1 Hitwie het werk wil staken... mag het straffeloos doen. Er staat geen woord in het artikel, dat hem dit zou verbieden. Willen morgen alle arbeiders aan alle veemen te Amsterdam en Rotterdam, alle bakkersgezellen in heel Nederland, alle metselaars, alle timmerlieden, alle slagers, alle smeden het werk neerleggen... ze mogen het na aanneming van het regee- ringsvoorstel doen als te voren. Willen zij anderen overhalen met hen te staken... hun wordt geen stroobreed inden weg gelegd. Willen zij met woorden en geschriften, met overtuiging en overreding, met kracht van goede redenen en argumenten u overhalen, lid van hun vereemging te worden... geen mensch die, zoo nu als later, een vinger naar hen zal uitsteken. eggen zij tot u«Kom, staak nu mee, wij zullen zoodoende beter arbeidsvoorwaar den bedingen" spreken zij tot u: «Kom, word iid onzer vereemging, wij versterken daardoor onze gemeenschappelijke positie", de Regeering vindt het best. Zij wenscht niet terug de bepalingen van den Code Napoléon, in 1872 afgeschaft, aie het eene zoowel als het andere ver boden. Maar, blijft het niet by overreding, dan, maar ook eerstdan, meent de Regeering er eeB stokje voor te moeten steken. Als gij wilt werken, maar alsdan vervolgd wordt door een tierende en gillende volksmenigte, als uw vrouw en uw dochter overal vergezeld worden door individuen, die haar op de hielen loopen of gemeene taal tegen haar uitslaan, als een bende samenschoolt voor uw huis, in uw straat, als uw leveranciers, die u melk of kruide nierswaren willen leveren, daarin worden belet, ja, dan bepaalt de Regeering voortaan straf tegen zoodanigen dwang, door hinder, overlast en vreesaanjaging u aangedaan. Dit is volkomen billijk en dit tast niet aan, maar beschermt de persoonlijke vrij* heid. Maar hoe is het dan met het tweede voorgestelde artikel Hier hebt gij het «De ambtenaar of eenig ander in eenigeD openbaren dienst of eemg in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelyk werkzaam gesteld persoon, die, met het oogmerk om stremming in dien dienst of in dat verkeer te veroorzaken, nalaat of, wettig daartoe gelast, weigert werkzaam heden te verrichten, waartoe hij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijne dienst betrekking heeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Wat wil dit zeggen Ambtenaren, mannen in publieken dienst en spoorwegmannen «ais gij voortaan het werk neerleggen wilt, heel bestmaar dan neemt gij den wettigen termijn van opzegging in acht, waartoe gij u vrijwillig heot verbonden." Anders niet. Volstrekt niets meer en niets anders. En daérvoor wordt nu de lucht verpest met heiscn geschetter Het is alzoo een onbeschaamde onwaar heid om van reactionair karakter der regeringsvoorstellen, aantasting der per- soonijke vrijheid, onverdedigbare dwang- wetten en wat dies meer zij te spreken. En degenen die, hetzij om het vo.k door zulke misleiding op te ruien, hetzij erger nog om een Regeering die niet tot hun partij behoort een hak te zetten, tot zulke middelen grijpen, laden wèl een ernstige verantwoording op zich, maar geven toch ook op treurige wijze van de innerlijke zwakheid van hun standpunt blijk." In Den Haag loopt het gerucht, dat de kolonel der infanterie J. M. Campbell binnenkort wordt benoemd tot generaal- raajoor, commandant van de Nieuwe Hol- landsche Waterlinie. Voor de Raden van Beroep zjjn te 's-Gravenhage 9 gemachtigden patroons en 35 gemachtigden-werklieden benoemd. De Regeering heeft thans het pand, Spui no. 75 in Den Haag voor eemge jaren gehuurd, om bij gemis aan ruimte in het gebouw aan het Plein, daarheen eemge afdeelingen van het Departement van Oorlog over te brengen. Het plan schijnt te bestaan om reeds met 1 Aprii, behalve de bureaux van de afdeeling Militie en Schutterij, ook die der afdeeling Artillerie in het gebouw aan het Spui te vestigen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging van Christelijke kantoor- en han delsbedienden, heeft, in zijne vergadering van 4 Maart 11. den huldigen toestand besprekend, een motie aangenomen, waarin het vertrouwen uitspreekt in de regeering In Friesland zijn door den hoogen waterstand en het door den westenwind opgestuwde boezemwater verschillende lan derijen ondergeloopen, Voor de reeds bemeste landouwen is dat zeer schadelijk want bij het afloopen neemt het water vele mestdeeltjes mede. De groote tentoonstelling van de Mij van Nijverheid, dit jaar te Groningen te houden, gaat nu zeker door. Een tweede waarborgfonds ad f 25000, door het hoofd bestuur in de laatste algemeene vergadering aangevraagd, is op een klein bedrag na volteekend. Het Pausfeest te Rolduc. De oude abdjj met nare talrijke bewoners was verleden week Dinsdag in feestkleedij en hoog feestelijke stemming. Op luisterrijk e wijze en met warme geestdrift heeft zij den gedenkdag gevierd van het 25-jarig pontificaat van Z. H. Leo XIII. Reeds vroeg in den morgen werd de feeststemming gaand j gemaakt door een hoogklinkende aubade van fanfaren, schet terende van de torens der abdij, plechtig, Dit:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2