Stads- en Gewestelijk Nieuws. UINNENLaNU. gedaan en zoü gaarne hare condities willen weten. De heer De Groot acht het niet de taak voor den Raad hier cijfers te geven. De heer Kranen acht een huurprijs van f 1200 voor dezen grond toch wel wat veel. Ook de heer G o u k a meent, dat hier wel een andere maat kon toegepast worden dan nu is aangelegd. De Voorzitter betoogt, dat B. en W., gebonden door de verordening, niet anders konden handelende Maatschappij, die zoo kort at weigerde, scheen haar vraag niet serieus te bedoelen. De heer Loopuyt acht het beter het voorstel De Groot niet aan te nemen en het initiatief aan de Maatschappij te laten. De heer De Groot trekt zijn voorstel in. De Voorzitter hoopt, dat de Maat schappij weldra terugkome. Nog al eemge discussie gaf het voorstel van B. en W. de gewone subsidie aan »Schiedam Vooruit" niet meer te verleenen, B. en W., betoogden, dat zij die uitgave bij den tegenwoordigen toestand der gemeente- financiën niet meer gerechtigd en ook met meer zoo noodig achtten en dat S. V. nu wel op eigen beenen zou kunnen staan. Van het bestuur der Vereeniging was een adres ingekomen, verzoekend de gewone subsidie van f 1300 weder voor dit jaar toe te staan. De heer Loopuyt (voorzitter van S. V.) bezwoer den Raad vooralsnog die f1300 aan de Vereeniging niet te onthouden. Het geid tot dit doel gegeven, is goed besteed en steunt een vereeniging, die in verschil lende richting het belang der gemeente bevordert. De heer Smit zegt, dat hij van verschil lende winkeliers aanzoek heeft gekregen het voorstel van B. en W. tot subsidie onthouding niet te steunnen, daar zij voor deel hebben bij de werkzaamheid van S.V. hij meent, dat S.V. eigenlijk der gemeente het werk uit de handen nam. De Voorzitter zeide, dat het hier een zaak geld, die van het particulier initiatief moet uitgaan S.V. zou nu wel op eigen beentjes kunnen staan de gemeente kan niet b I ij v e n helpen. De beerL o o p u y t zegt,dat juist de minder rooskleurigen toestand in onze gemeente, die de bijdragen aan S.V. doet verminderen, een argument te meer is om haar te blijven steunen. Het voorstel werd, zooals men weet, ten slotte op de bekende wijze aangenomen, zoodat de subsidie van f1300 voor dit jaar weer wordt verleend. Moge het voor »Schiedam Vooruit" een prikkel te meer zijn haar heilzame werk zaamheid onverpoosd voort te zetten en te doen zien, dat het verleende gemeentegeld aan haar goed is besteed. Eenige discussie werd ook nog gevoerd over het adres van L. van Eijk, om aankoop van grond aan de Nassaustraat (Warande). De heer Klein betoogde, dat wanneer deze 234 M. grond a f 6 per meter verkocht worden, er naar verhouding niet meer be taald wordt dan in de Gorze. Hier krijgt men toch de straat opgehoogd met trottoirs, boomen en riolen enzterwijl daar ginds de particulieren voor dat ailes moeten zorgen. Spr. uitte het denkbeeld, dat de gemeente alle particuliere straten zou over nemen en bestraten en de kosten ten laste der eigenaars brengen. De Voorzitter zeide, dat dit een denkbeeld was vreemd aan dit voorstel en men zich voor het oogenblik tot de aan vrageVan Eijk nad te bepalen. De heer K1 e n is overtuigd, dat als er meer gevraagd wordt, wij 't niet krijgen. De heer De Groot acht mede den prijs te laag. In stemming gebracht, werd het voorstel op de bekende wijze aangenomen. Daarna was aan de orde het voorstel van de Raadsleden, de heeren De Groot, Van Westendorp en Klein, om in de eerst volgende openbare vergadering te doen voorlezen, de notulen van de besloten ver gaderingen van 13 en 27 Januari 11., voor zoover zij betrekking hebben op de zaak Van Houten en subsidiair tot het doen voorlezen van een door hen geconcipieerd uittreksel uit die notulen. Over dit voorstel ontspon zich een zeer breede discussie. De heer De Groot, dit voorstel toe lichtend, wijst op den zonderlingen toestand dat, terwijl het geneim dier zitting is opge heven, een der betrokken Raadsleden in de openbare zitting een woord van protest deed hoorec, terwijl het publiek niet ver nam wat door de andere Raadsleden is gezegd. Hij legt er den nadruk op, dat de openbare zaak naar den geest en den letter onzer staat sinstellingen openbaar moet worden behandeld, de bedorven atmosfeer, die hier thans neerscht, moet worden ontsmet; het beste geneesmiddel is hier het volle licht te doen schijnen en deze zaak tot klaarheid te brengen. De heer B la is se zegt, dat wat in geheime zitting gezegd is, geheim moet blijven. Al is nu het geheim opgeheven, dan wil dat nog niet zeggen, dat wat ieder der Raadsleden daar onder het zegel der geheimi ouding heeft gezegd, openbaar moet worden voorgelezen, te minder is men daartoe gehouuen, wijl het hier meer per sonen dan zaken geldt. De heer De Groot is een en al verbazing, over betgeen de heer Biaisse heelt gezegd. Het geldt hier voor alles, dat openlijk blyke, dat eerlijkheid in de handelingen van den Raad wordt betracht. De lieer Van Westendorp pleit mede voor openbaarheid de notulen geven een juist oeeld van het verhandelde; daarom wenscht hij ze pubhek te zien. Slechts één Raadslid was tot heden in de gelegenheid zich te doen hooren daardoor ontstonden kwade geruchtenaan deze wenscht hij den kop ingedrukt te zien. De heer W ittkampf zegt, dat hij voor openbaarneid is, mits er met algemeene stemmen toe wordt besloten, niet als er ook slechts een lid tegen is. Wijl het nu wel niet te voorzien 15, dat met algemeene stemmen tot openbaarheid zal worden beslo ten, zal hij tegen stemmen. De heer mr. Jansen zet de beginsel- kwestie voorop, die door de heeren De Groot en Van Westendorp niet in het licht is gesteld, nl. dal wat in de geheime ver gadering onder het zegel der geheimhouding is gezegd, geheim blijve. Het doei der voorstellers kan op royaier manier met in strijd met de gemeentewet bereikt wordeD, nl. door in de openbare zitting de vragen te herhalen, die zij in de geheime hebben gesteld. De heer P. Jansen meent, dat het voorlezen der notulen geen duidelijk beeld zal geven van hetgeen hier verhandeld is er zal iets van worden opgevangen, iets van worden weergeven in de couranten, maar over het geheel zal de zaak een gesloten boek blijven. De heer De Groot gevoelt niet het bezwaar van mr. Jansen, maar als niet tot publiceeren wordt besloten, zal hij wel verplicht zijn diens wenk voor de open bare zitting gegeven, op te volgen. De opmerking van den heer P. Jansen beamend, wijzigt hij het voorstel aldus, dat de notulen niet voorgelezenmaar in het Gedrukt Verslag worden opgenomen. De heer Van Westendorp wijst er op, dat de betrokken personen zelf openbaarheid verlangen langs den weg door mr. Jansen aangewezen, zal geen juiste voorstelling van tiet gebeurde worden ver kregen. De heer Lagerwey merkt op, dat de heer Van Houten met het Dag. Best, besprekingen heeft gevoerd met de gedachte ze geheim zouden blijven en dus wel zeker geen openbaarheid wenscht. De heer Kranen meent, dat juist om de scheeve voorstelling van zaken openbaar heid gewenscht is. De heer De Groot moet het geheugen van den heer Lagerwey opfrisschende Raad heeft reeds tot opüeffiiig van het geheim besloten. De heer Van der Schalk is tegen het voorstel, met omdat hij tegen open baarheid is voor hetgeen hij zelf gezegd heeft, maar omdat andere ieden er tegen zullen zijn. De heer mr. Jansen komt terug op de beginselkwestie en acht wat de voor stellers nu willen, in strijd met de gemeente wet en zelfs met het fatsoen. De heer R 1 s zegt, dat de weg door den heer mr. Jansen aangewezen, niet tiet doel aoet bei eiken; bij het Herhalen der vragen in openbare zitting kan toen de neer Vürt- heim met tegenwoordig zijn. De heer Loopuyt kan volkomen mee gaan met hen, die openbaarheid met verantwoord acnten, hoewel zij voor het door hem gesprokene geen bezwaar heelt. De heer De Groot weerspreekt de opmerking van mr. Jansen, dat openbaar heid in strijd zou zijn met den geest der gemeentewet en zelfs het fatsoende geest der gemeentewet is toch, dat de openbare zaak openbaar behandeld wordewat het fatsoen betreft, moet spr besluiten, hij (spr.) geen fatsoen genoeg heeft; toch meent hij dat eerlijkheid openbaarheid vordert. De heer mr. Jansen herhaalt, dat het voorstel met den geest der gemeentewet in strijd is. De heer R i s zegt, dat het geheim toch is opgehevende Raad besloot reeds »on kiescn" te zijn. De Voorzitter zegt, dat al is het geheim opgeheven, daarmede nog niet besloten is, dat de notulen, zoo ze daar liggen, openbaar zuilen worden, wijst op het gevaarlijk precedent hier te stellen en beaamt de opmerkingen door mr. Jansen gemaakt. De heer De Groot antwoordt, dat toch alleen voor deze zitting tot openbaarheid wordt besloten. De Voorzitter repliceert, dat dezelfde eventualiteit zich vandaag of morgen weer kan voordoen. De heer Van Westendorp meent, dat er reden is hier de principieele kwestie even ter zijde te laten en wil, dat de enkele leuen, die voor het door hen gesprokene tegen openbaarheid bezwaar hebben,zich formeel daaromtrent uitspreken De heer Visser zal ae vergadering buiten nem om laten beslissen hij verlaat de raadzaal. Het voorstel der heeren De Groot c. s. wordt daarna op de bekende wijze ver worpen. Daarna was nog aan de orde het subsi diair voorstel betreffende het openbaar maken van een door de voorstellers geconcipieerd uittreksel der bedoelde no tulen. Maar de heer Van Westendorp onttrok aan dit voorstel reeds aanstonds zijn steun en de heer mr. Jansen meende ook het geen resultaat zou hebben. De naüere opmerkingen van de heeren De Groot en Ris, dat ook het herhaien der vragen in openbare zitting geen resultaat zou hebben, konuen het voorstel niet redden het subsidiair voorstel bleef onvoldoende ondersteund en dus buiten behandeling. Zoo verwierp dus de Raad in allen deele het voorstel der heeren De Groot c. s., 0.1. terecht tusschen het opheffen van het geheim en het woordelijk afdrukken van hel in de geheime vergadering gesprokene onderscheid makend. Ten slote rest ons nog van het verhan delde in zake de Inkomsten-belasting nader verslag te geven. Plaatsgebrek noopt ons echter dit tot het volgend nummer uit te stellen. Schiedam, 11 Maart :yo3. De Arbeidsbeurs. (Opgave 11 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het sigarenvak en voor het rij wiel vak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vjjlwerk. Een barbiersleerling. Een tuiuiersjongen. Een schoenmaker (haifwas). Een schoen makersjongen. Een tuiniersknecnt. Een loodgieter, bekend met fitterswerk, Sme den (halfwas). Een bakkersknecht Twee steenhouwers volledig bekwaam Dienstboden. Een scaoonmaakster. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillaieursknechts. Kantooroedienden. Een kleermaker. Een kuiper. Boerenknechts. Een tumierskuecnt. Moutersjongens. Een schoenmakersjongen. Een slagersknecht. Een tabaksbewer ker. Kistenmakers. Ververs. Schip- perskneents. Koetsiers. Een bakkers- Kuecnt. Een macaunst-stoker. Personen voor lichte werkzaamheden, ld. voor sennjtwerk, id. voor loopwerk. Geiegendeid gezoent voor jongens ter opieidiug in smidsvak en kuipersvak Schoonmaaksters. Van nacht maakten een viertal personen op de Hoogstraat een geweldig kabaal, waarbij een hunner een ruit van den schoenwinkel van den heer Van Vonderen stuksloeg. üp net Broersveld zagen zij een melkwagen van den melkboer Rijueveen onDe- heerd staan. Deze werd door tien me degenomen, doch de politie nad hen spoedig ingehaald en kreeg een der belhamels, den 19-jarigen T. v. d. P., in handen en stelde deze op het bureau van politie in bewaring. Heden morgen is bij na verhoor weder ontslagen. Morgten (Donderdag)-avond 8 ure zal in de zaal der Officieren-Vereeniging een vergadering plaats hebben,waarin zullen spre ken de heeren jhr. mr. de Geer en J. Douwes. De bedoeling is de christelijke werklieden met het oog op het drijven der socialisten en atiarchisten in te lichten. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Naai de Msb. verneemt, heeft het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd, Rotter dam, bet Bondsgebouw aan den Oppert verkocht voor de som van f 35.000, en in de plaats voor f 55.000 aangekocht de belangrijke huizing >Vijverhof', aan de Schiekade, gelegen nabij net St. Franciscus- gastnuis tegenover den Provenierssingel. Het huis heeft een gevelbreedte van 20 Meter en is, met bijoehoorenden tuin, niet minder dan 887 vierk. Meter groot. Dit pand biedt geiegenneid tot het inrichten van eene groote vergaderzaal en zal waar schijnlijk omstreeks Juni voor zijne nieuwe bestemming in gebruik worden genomen. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Maart. Alle tribunes zijn stampvol. Benaive ae minister van Koloniën zijn alie ministers tegenwoordig. De voorz.tter deelde mede, dat na afloop der interpeilatiëa benanueia zal worden bet ontwerp lot wijziging der Indische comptabiliteitswet. Hierna waren aan de orde InierpellatiënMees en Troel- stra naar aanleiding van de spoorwegstaking. De Voorzitter wees er op, dat de wetsontwerpen naar aanleiding d er staking nierbij thans niet in debat mogen worden gebracht. Interpellatie-Mees. De heer Mees zette uiteen, dat thans het tijdstip is gekomen, voor kalm overleg en het daarom beter is thans over 't ge beurde te spreken dan onmiddellijk na de laatste dagen van Januari. Het neett zijn nut, dat opgehelderd worde wat de Re geering in die dagen gedaan en gelaten beeft. Spreker komt hierop tot zijn eerste vraag heeft de Regeering geen aanleiding gehad om voorbereid te zijn op een werk staking, waarin ook het spoorwegverkeer dreigde betrokken te worden Zijns inziens nad de Regeering aanleiding om zuiks te voorzien al verklaarde ztj dat de staking haar geheel onverhoeds overviel. Vooreerst wijst spreker op de mede- deehng van prof. Treuo, als zou reeds op 2U December een bestuurder der Amster- üamsche veemen met aen Minister een onderUoud hebben gehad, naar aanleiding van den toestand en spr. vraagt zijn toen reeds mededeelingen gedaan of gegevens verstrekt, waaruit net vermoeden kou worden geput dat de moeienjkUeden in het trans portbedrijf te Amsterdam zien veel verder zouden uitstrekken ook tot 't spoorweg- oedrijt In de iweeue piaats wijst spr. op ae bekende verklaring van den Minister van Waterstaat in ae Kamerzitting van 19 Uecemher en in de derde plaats vraagt nij of er geen voorteekenen zijn geweest, Oie oij het Departement van Waterstaat konden wor- denopgemerktendie wezenop de groote span ning, ook ten aanzien van 't spoor wegoeorijf. Spr. wijst hierbij op de reeds vroeger door de Vereeniging van Spoorwegpersoneel Qer- oaaldetijk kenoaar gemaakte grieven en hun adressen, ook aan ae Kamer en de Regeering; aio wezen op een zeer oewogen atmosleer in de spoorweg wereld. Hierna lichtte spr., door zoo kort moge lijk na te gaan den loop der geoeurtenis- sen, hun opeenvolging en samenhang, zijn tweede vraag toe Op welk standpunt neett de Regeering zien geplaatst, toen zij kennis kreeg van net feit, dat in het spoorweg verkeer een gedeeltelijke staking plaats nad en van het gevaar, dat die staking zien verder zou uitbreiden Spieker vroeg ten slotte was de Regee- nng sinds 28 Januari voorbereid en volko men op de hoogte? en: wat is er voorge vallen op de conferentie van 31 Januari tusscnen den Minister van Waterstaat eu ae gedelegeerden van den Raau van Beheer der H. IJ. S. M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2