Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Vrijdag] 13 Maart 1903. No. 7549. Bureau Boterstraat 60. Telefoon No. 86. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f\.50 - - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer1 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ÜfTICIEELE BERICHTEN. kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven bij deze kennis, dat de aangilte van leerlingen voor de openbare school C, hoofd de lieer C. KERDEL. voor de openbare school I), hoofd de heer A. W. VAANDRAGER. Toor de openbare school E, hoofd de heer J. HAGE. voor de openbare school F, hoofd de heer J. C. SANDER. voor de openbare school G, hoofd de heer J. VAN DER HOUT. kan gescmeden by de hoofden dier scholen tot den 23sten Maart a.s, en nennneren er tevens aan, dat de leerlingen om toege laten te kunnen worden, moeten voorzien zijn van een verklaring van een genees kundige, dat zij met goed gevolg ol meer dan eens de inenting der Koepokken heboen ondergaan of aan de natuurlijke kinderpok ken bebben geleden. Schiedam, den 12den Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 Maart 1903. Fr ankrijks buitenlandsche politiek. De verwachting, gisteren door ons uitge sproken, dat ue interpellatie over ue buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer te houden, tot een belangwekkend debat aanleiding zou geven, is zeker wel verwezenlijkt. Bij de nervatung der beraadslaging over de interpellatie in zake de buitenlandsche politiek zeide minister Delcassé gisteren De toestand in Marokko is van dien aard, dat het vrije verkeer door de straat van Gibraltar voor iedereen ongestoord moet blijvenook is de onafhankelijkheid van Marokko een bepaalde behoefte voor onze bezittingen in Noord-Afrika. Daarom heb ben wij buitenlandsche tusscdenkomst willen vermyuen, maar deze onthouding beteekent niet, dat wij de handen van deze kwestie aftrekken. Wij hebben voorzorgsmaatregelen genomen. De minister gelooft niet, dat de toestand verergert. Van Venezuela sprekende, zeide Delcassé, dat de regeering het streven van de vereenigde Staten heeft gesteund om te 'erknjgen dat de verbonden mogendheden «en scheidsrechterlijke beslissing zouden aanvaarden. Het protocol, door den Fran- schengezant enBowen geteekend, waarborgt de betaling van Frankrijks eiscüon tot schadeloosstelling. Wat de ontwapeningskwestie betreft, seide de Minister: Men weet wal, dat bet rankrijks taak met is om tot zoo iets den eersten stap te doen. Wat mij betreft, llt zal dien zeker niet doen. (Toejuichingen). De regeering, zoo ging Delcassé voort, heett eerbied betoond voor het Haagsche Hof zij heeft aan dat Hof reeds een geschil voorgelegd en zal nog een andere kwestie aan zijn beslissing onderwerpen. Men moet echter niet denken, dat alle geschillen van dien aard zijn, dat ze aan dat Hof voorge legdkunnen worden, hoewel tal van kwestiëo, welke vroeger tot oorlog geleid zouden hebben, bezwaarlijk aan het Hof onthouden kunnen worden. Een groot volk wordt echter slechts beschermd door een sterk leger Delcassé maakte de opmerking dat de Fransche driekleur sedert vjjf jaren zich verder en verder langs de Afrikaanscne kust vertoond heeft tengevolge van het optreden der diplomatie. Ten aanzien van Macedonië bracht de minister in herinnering dat Frankrijk reeds sedert lang moeite heett gedaan om Turkije hervormingen op te leggen. Ter uitvoering van het Oostenryksch-Russische plan zal een onafhankelijke gouverneur noodig zijn, onder Europeesch toezicht. Frankrijk behoort te streven naar het behoud van het evenwicht in Europa. Delcassé zeide ten slotte, zich te verheugen in de toenadering tot Italië. Een motie van vertrouwen werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. Uit het Engelsche Parlement. Na een opgewekt debat van twee dagen heelt bet Lagerhuis net amendement tot vermindering van de iegersterkte verworpen met 245 tegen 154 stemmen. Een achttiental ministeneeien stemaeu met ue minderheid. Het Huis keurue uaarua ue door ue regeering verlangde Iegersterkte goeu. In uen loop van het debat zeide Brbdnck, dat een vermindering der veriaugue sterkte een groote verwarring in net leger zou veroorzaken en 's lanus weerOaarneid ver zwakken. Baltour zeide, dat oy een oorlog met twee mogendneuen de uitzending over wogen zou moeten worden van een leger ter verdediging van indië, terwijl toch een leger voor aanvallender wijs optreden elders noodig zou zijn. Het ware dwaasneid, te onoerstellen, uat nooit een soldaat uit Enge land gezonuen zou moeten worden om luuië te verdedigen. Austin Cnamberlain heeft in het Parle ment medegedeeld, dat nog een dertigtal krijgsgevangen Boeren op Ceyion den eed of verklaring van trouw weigeren at te leggen. Zooara zij er toe zuilen overgaan, zullen zij ^et ue eerste gelegenneid naar Zuid Affiaa teiuggeoracht worden. Twiutig krygsgevangenen zouden op eigen verzoek van Ceyiou naar Java gezonden zjjn, maar op het laatste oogenbiik wilden zij niet vertrekken, omdat zekere Tremlett, dien men voor een opstandeling meld, moest achterblijven. Daarna bleek, dat Tremlett net Trausvaaiscne burgerrecnt verkregen nad; men is dus niet voornemens, hem te vervolgen. Xe Wooiwicn is bij de parlementsver kiezing lord Onarles Beresford, die zyn ontslag genomen heett, vervangen door Crooks, uen werkmanscandjdaatdeze kreeg 8687 stemmen tegen 5458 op den unionist Drage. De oppositie wint een zetel. Het Spaansche ministerie. De minister Villaverde heeft aan de Liberal gezegd, dat hij blijft bij zijn besluit om het evenwicht van de begrooting te herstellen. Hij weigert de verantwoordelijk heid langer te dragen als men hem belet zijn program uit te voeren. De ministers van binnenlandsche zaken, marine en oorlog hebben gisteren in den Kabinetsraad medegedeeld, dat zij niet gereed waren gekomen met hun begroo tingen. De algemeene begrootingskwestie, die nog altijd de politieke kringen bezig houdt, is dus niet opgelost. De Macedonische kwestie. De Russische, ambasssade klaagt bij de Porte over het in dienst stellen van uitslui tend Duitscbe officieren voor de reorganisa tie der gendarmerie in Macedonië en dringt aan op het in dienst stellen van officieren van neutrale staten als bijv. België en Nederland. Twee Duitsche officieren, op het oogen biik reeds in Turkschen dienst benoemd, vertrekken einde dezer week van Constan- tinopel om zich te voegen bij den inspec teur-generaal te Uskub. Een telegram uit Constantinopel te Odessa ontvangen, meldt, dat de Albaneezen de Muzelmannen in Macedonië en Oud-Servië opstoken om de invoering der door de vreemdelingen opgedrongen hervormingen te beletten en een massalen christenmoord voor te bereiden. De mobilisatie van het leger wordt met kracht voortgezet. De Turksche regeering bereidt zich voor op alle gebeumjkbeden. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Bloemfontein wordt aan de Times gemeld, dat lord Milner de tnierkoloniale bijeenkomst tot behandeling der Kaffers - immigratie en toikwestie heeft geopend. De bijeenkomst zal tien dagen duren. Eik e Engeische kolonie in Zuid-Afrika heeft vyt afgevaardigden gezonden. De directeur van de douane in Mozamoique woont ue ver gadering hij. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad De builenpest verbreidt zicü ader wegen in Kaapland. Zij is opgetreden te Kaapstad, Port Elisabeth, Graat Reinet eu Koam g Willemstad. Te Oost-Loaden zyn ue ratten besmet. Kaapstad neemt maatregelen tegen een epidemie. De Venezolaaiische kwestie. De groote handelshuizen van Cividad Bolivar hebben in de laatste dagen aan hun correspondenten in Europa geseind, dat deze geen rekening moeten houden met het decreet van president Gastro, waarby de blokkade van de Orinoco wordt bevoien. Het wordt bevestigd, dat Eugeiand, zoo noodig zeds met geweld, zien tegen de blokkade zal verzetten. Er bevindt zien een Sugelsch oorlogsschip bij de monding van df Orinoco. Het heett bevel ontvangen te schieten op elk vaartuig, dat zou trachten de vrije vaart te beletten aan koopvaardij- sc epen, die de Britsche vlag voeren. Het Dresdener Hofdrama. Prinses Louise Antoinette moet thans besloten bebben voorloopig niet naar Enge land te gaan, daar haar advocaat, de heer Lachenat, die naar Londen gereisd is, haar verzekerd heett, dat zij hoegenaamd met bevreesd behoeft te zijn, dat het verwachte kiud aan het Hof te Dresden zal worden uitgeleverd. De kfoonprms van Saksen moet voor nemens zijn binnenkort een reis naar Griekenland te ondernemen om een olficieel bezoek aan de koninklijke familie te brengen. Het Wiener Tageblatt meldt, dat ook tusscnen de twee andere personen in het Saksische drama graat Wö fiing (vroeger aartshertog Leopold en de actrice Adamovitch weidra een scheiding zal plaats nebDen. Wöiflmg verkeert nl. m minder gunstige financieeie omstandigheden. Hij deelt dus het lot van zijn zuster ue voormalige Saksische kroonprinses verloren eer, verloren naam, verwoeste carrière eu ver nietigd levensgeluk. Werkstaking te Antwerpen. Het Brusseiscne blad Le Peuple meldt, dat te Antwerpen 200 diamantwerkers staken. Fransche geestelijken in Turkije. Eau aantal FYauscne Carmene.eu, die tengevolge de Congregatiewatteu in Frank rijk hun vaderland nebben verlaten, zyn te Constantinopel aangekomen met net doei daar een nieuw klooster te sucnten. Men beweert, dat de Porte, met het oog op ue zaak—Lorando, zien verbonden neelt de vestiging van Fransche missionarissen op Turkscn grondgebied met tegen te Wei ken. Een oneerlijk bankier. De financier Wmtaker Wright, gewezen uiiccteur van de London and Globe Cooperation, neelt gisteren de viucnt geno- m.u en zien, naar men gelooft, naar Sya:;je begeven. Er is reeds een aanvrage to. innecntenisneming en uitlevering ver- zuuden. Ia onze Vroedschap, Bene belangwekkende discussie werd in de Raadszitting op Dinsdag 11. ten slotte gehouden over het voorstel van B. en W. tot wyziging van de verordening op de helling eener plaatselijke directe oeiastmg USA. tiet inkomen. ivracntens art. 26 der heffingsverorde - den ag moet eens nerzienmg vóór 1 Mei 1904 plaats heooeu. B. eu W. gaven er center de voorkeur aa i, dat taaos reeds te doen, opuat voor het oeiastiugjaar, aaavan gende 1 Mei e. k.t de gewysigde verorde; NIEUWE SCHIEDA COURANT V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1