Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag~[14 Maart 1903. No. 7550. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJ 8 TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma Van Gent en Vogel te Brielle en hare rectnverkrijgenden ver gunning verleend is tot oprichting van een sigarendrogerij in het pand staande alhier aan de Lange Haven no. 55, kadaster sectie C no. 437. Schiedam, den 13den Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 13 Maart 1903. Een manifest van den Tsaar. De Isaar alier Russen heeft een maniiest uitgevaardigd, dat nogal opzien heeft ver wekt. Daarin wordt gezegd, dat hij het nuttig heeft gevonden de inachtneming te verze keren der bepalingen betreffende de ver draagzaamheid, welke in de coustitutioneele wetten van het Russische rijk zijn aange geven, en de orthodoxe kerk ais de heerschende beschouwende, aan alle anders denkende onderdanen en vreemde belijde nissen vrijheid van geloof en godsdienst volgens anderen ritus toestaan. De Keizer wil voorts de tenuitvoerlegging van de maatregelen ter verbetering van den stoftanjken welstand der orthodoxe geestelijkheid ten piatte iande voortzetten. De werkzaamheid van de instellingen voor staatscrediet, bizonderiyk van de adels- en boerenbanken, moet gericht worden op bevestiging en ontwikkeling van den wei stand van den localen adel en de boeren. Het werk tot herziening van de wetten op het bevolken van het platteland moet na de voltooiing ervan ter verdere bewerking voor de aanpassing aan plaatselijke behoeften worden verwezen naar de gouvernements conferenties met verstrekkende raadpleging van personen, die het openbaar vertrouwen genieten. De grondslag van dezen arbeid blijft het onaantastbaar gemeentebezit, waarnaast middelen moeten worden opgespoord om de boeren het uittreden uit de gemeente gemakkelijker te maken. Zonder verwijl moeten maatregelen genomen worden om tot opheffing der den boeren hatelijke gedwongen aansprakelijkheid te komen. Het districts bestuur in do gouvernementen moet worden hervormd door het werk van plaatselijke vertegenwoordigers. Ten slotte beveelt de Keizer de ministers en de betrokken hoofdambtenaren, hem hun meemngover de uitvoering der keizerlijk e bedoelingen mede te doelen. De Macedonische kwestie. De correspondent van de Times te Sofia geeft een overzicht van den toestand in Macedonië en Bulgarije. Hij verzekert, dat men in 't algemeen niet ontevreden is over de hervormingen, hoewel sterk getwijfeld wordt aan de kans op ten-uitvoer-legging. Algemeene amnestie wordt door veien af gekeurd, omdat men het bedenkelijk acht, tegelijk een paar duizend personen in vrij heid te stellen, die, verbitterd door hun hechtenis, gevaarlijk kunnen worden in dezen tijd daar staat echter tegenover dat een aantal twjjfelmoedigen zich rustig zullen houden, wanneer men thans bewijs geeft van lankmoedigheid. De voornaamste moeilijkheid is, de be volking vertrouwen in te boezemen. De Turksche overheid wendt tevergeefs po gingen aan om de naar Bulgarije uitge weken Macedomërs naar hun haardsteden te doen terugkeeren. Den 14en dezer zullen de bijzondere maatregelen, door de Bul- gaarsche regeering beraamd om te beletter), dat benden de grens van Macedonië over trekken, in werking treden. Er is een vliegende kotonne" van gendarmes ge vormd, uit 250 ruiters en 150 man voet volk bestaande. Dag en nacnt zullen pa trouilles de grensdistricten alloopen. De overheid maakt zien echter geen over dreven voorstelling van ue mogeljjkdeid eener atdoende nbiokkade". Iemand, aie een reis langs de grens gemaakt heelt, ver zekerde den correspondent, dat benaen voort durend de grens overtrekken, naar Macedo nië en uit Macedonië, in weerwil van de vernoogde werkzaamneiu der politie. Van de 242 Buigaren, die te Öaiomki gevangen gezet waren, zyti er slecats 123 op vrye voeten gesiela. ue overigen worden nog in necütems gehouden, op last van den wall, die bepaald tteeft dat van de amnestie- bepaling uitgesloten moeten blijven alle personen die scnuldig zijn aan, of verdacht worden van opzettelijken moord. De Fransclie Congregaties. De Fransche Kamer begon gisteren aan de eerste beraadslaging over de ontwerpen op de aanvragen om autorisatie van onder- wys gevende Congregaties. De atgevaar- digae Gayraud vroeg verwijzing naar een commissie. Territoriale wateren. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Cranoorue gisteren in het Eugeische Lagerhuis, dat de Nederiaudscne regeering Groot-Brittanmë en andere zeevarende mogendheden in 1895 raadpleegde over de wenscneiyhkeid om een conferentie byeen te roepen met net doel om eenparig voor aha volkeren den afstand der territoriale wateren van de kust at vast te stellen. De Engeiscne regeenng en, naar wy gelooven, ook de andere regeeringen, die er bij betrokken waren, meenden, dat er niets te winnen was by het ter sprake brengen van ueie zaak. Zoover wy weten, 's er sedert dien niets gebeurd om deze meening te wijzigen. Engeland en Portugal. De koning van Engeland zal den 31 dezer uit Engeland vertrekken en vier dagen te Lissabon blijven. Hij wordt den 3n April aldaar verwacht. De Marokkaansche kwestie. De Marokkaansche kwestie verkeert nog steeds in hetzelfde onzekere stadium, dat wij sedert lang kennen. Een telegram uit Tanger aan de lie- raldo vermeldt, .dat de uitslag der krijgs verrichtingen in de laatste dagen nu eens gunstig, dan weer ongunstig geweest is voor den Sultan. De regeenngstroepen hebben 44 gevangenen gemaakt, en de hoofden der krijgsgevangenen zijn naar Marakesj gezonden. Zijnerzijds moet de pretendent nu last gegeven hebben om de afgesneden hoofden der soldaten die hun in handen valien, boven de poorten van Tesa te kijk te hangen. De Kaoylen zijn onderling verdeeld. De troepen van den Sultan heboen versterking ontvangen. De Venezolaansche kwestie. Uit Caracas wordt aan de Matin geseind Er is hier nog mets naders bekend van net geveent dat Dinsdag geleverd is by CumareDo. De regeenngstroepen en de opstandelingen schijnen na dat geveent hun stellingen behouden te hebben. De Venezolaansche staatscourant bevat een door de regeermg met den heer Madueno geteekeud contract voor den aameg vau een spoorweg van ae oevers der Orinoco naar Caliao (in liet myndistnct aan de grens van Britsen Guyauaj. De zaakHumbert. De zaak der tamme Humoert zal gedu rende de zitting van de maand Juru verder Voor het Hot der Assisen der Seine oehan- deld worden. Aansporing tot opstand. Uit Weenen wordt aan da Morning Leader geseind: Twee artillerie officieren Uit St. Petersourg zijn gevangen genomen, wyi zy revolutionaire ideëen ouder de sol daten verspreiden en pamiletten uitdeelden waarin tot opstand tegen den Tsaar werd aangespoord. De ondergang der Maine. De Spaansche minister van buiteniaudsche zaken zat aan den ministerraad voorsteden, de Maine, het Amerikaanscne oorlogsschip dat vyl jaar geleden ter reeds van Havana gezonken is, te laten lichten, om de oorzaak van den ondergang van dat schip definitief vast te stellen. Intercontinentale spoorweg. President Roosevelt neeft een commissa ris aangewezen om te trachten voordeelige concessies te verkrygen van de Zuid- Au erikaansche regeeringen voor den aanleg van den grooten intercontinentalen spoorweg, die Noord-Amerika verbinden moet met de Argentijnsche republiek, over Mexico en Bolivia, overeenkomstig de besluiten van het te Mexico gehouden Pan-Amerikaansche congres. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Maart 1903. Protest tegen protest. Gisteren-avond werd in de zaai der Oifi. eieren-Vereemgmg de aangekondigde ver gadering gehouden, vanwege,een comité uit de christelijke werklieden- en kiesvereeni- gingen, opgeroepen om de christelijke arbei ders met het oog op het dryven van socia listen en anarchisten m te lichten. De vergadering werd geopend door ds. van den Broek, die verklaarde onder buiten gewone omstaudigneden deze voor nem ongewone taak op zich genomen te hebben en de heeren Talma en Hermans ais sprekers aankondigde. Opdat alles eertijd en orde lijk zou verloopen, vroeg nij Gods zegen op de vergadering door gebed. Daarna werd net eerst net woord gege ven aan den neer Hermans, nd van net Cnnsieiyk ArDeiders-secretariaat, die aller eerst bonnne.de aan do gescmedenis van den dag: de spoorwegstaKiug op 31 Jan. 1903, een dag voor Neuenand nooit te ver geten, waarop georoken oieek ae Rracnt van het individualisme, dat in socialisme liberalisme en auarenisme zyn oorsprong vindt. Bij ai hei droevige van dit overbeaeud feit is 't toch één lichtglans, dat tegenover het individualisme ue kiacut der gemeen setup in het iicnt trau. Die fusions van oen aag neeft tevens geieoru, uat ueuuale v*r- ve.eeuigingeu met Runnen biyven nestaan; de neutraliteit heeft geen levensvatbaarneiu meu moet kiezen tusscnau twee oegmseien het goede of het kwade net Deginsei der veneiding gij zult zijn als God, macht, in vloed, sterkte alleen den mensch toekennend, of net beginsel der waarheid, uat den arbeid aan de Eeuwige Majesteit, den öcnepper van bemei en aarde, ondergeschikt acut. Auo tusschenbeginselen vaiieu weg, de strijd leuze is: voor ot tegen God; er bestaat geen neutraliteit. De godsdienst is geen privaatzaak, zooais socialisten en anarchisten bo eren, neen, de aienst des Heeren gaat door gauscn net menschenleven, geneei het maatschappelijk samenstel; ue mensch is niet aueen stof, maar geest en stol, en nu geiat het de vraag of de geest zal heerscnen over net stof of dat het stol den geest zal bcneerschen. Om die vraag beweegt zich de stujd en nu staat het ennsteujk beginsel nocu met net kapitalisme, noen met den arbtstd, maar met de nuidiging van de heer schappij van den geest over het stoi: de eiK uuiug van ae souvereiuiteit Gods. f i aio erkenning van de souveremiteit Go s, in het buigen voor den God van hemel en aarde en de onderwerping aan Zijn gezag behooren de christelyke werk- lieuen zich te vereenigen zjj moeten kracht tegenover kraent steden, de organisatie der cm istelyke werklieden,geiend door cnristeiyke beginselen, tegenover do oigamstue der socialistische aroe.uers: tegenover uuo aideaaistenen wy ons lueaai: J. 0., da Zangmaker der oreiu, Die ons aan net kruis op Golgotha ae ware sangueid en ae NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1