Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Dinsdag 17 Maart 1903. No. 7552. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden t 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regels. 1 i j f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 Maart 1903. De Macedonische kwestie. Het vertrek uit Constantinopel van de twee Duitsche officieren, die zich zouden gaan voegen bij den inspecteur-generaal van Macedonië is afgelast, naar men gelooft wegens da bezwaren die Rusland gemaakt heeft. De Tsaar heeft, zooals reeds gemeld is, aan Servië tien millioen patronen ten geschenke gegeven. Volgens een telegram uit Belgrado aan de Berliner Lokalanzeiger, heeft de Tsaar met dit geschenk Servië willen schadeloos stellen voor het verlies aan patronen, dat het verleden jaarjenge- volge van een ontploffing van een militair depot heeft geleden. De patronen zijn overigens een aanvulling van het geschenk dat Alexander III indertijd aan Servië in den vorm van 10,000 geweren van een nieuw model heeft gegeven. Daar de nieuwe schenking juist op dit tijdstip gedaan is, zal zij waarsctnjnlijk ook bedoeld zijn als een belooning voor Servië's goedgezinde houding in de Macedonische kwestie. De houding van Engeland, aan het licht getreden door de réserves, die lord Lans- downe maakte, terwijl hij het hervormings plan voor Macedonië in zijn geheel goed keurde, heelt te Sofia eeo enormen indruk gemaakt. Men concludeert er uit, dat Engeland zoowei de hervormingsplannen als de waarborgen, welke voor de uitvoering daarvan zyn gegeven, onvoldoende acht. Chamberlains reis. De veelbesproken reis van Engelands minister van Koloniën behoort weer tot het verleden. Chamberlain is Zaterdag, toen hij te Southampton aan den wal kwam geestdrif tig begroet. Antwoordende op eer. toespraak zeide hij te hopen, veel geleerd te hebben in Zuid-Afnka, welke geschiedenis zoo stormachtig is geweest, omdat de idealen van Hollanders en Engelschen tegen elkan der indruischten. Hij geloofde echter, dat nu de vrede voorgoed, gevestigd was, en waarschuwde de menschen tegen over schatting van de uitkomsten, die totdusver bereikt waren. De vooruitgang moet lang zaam maar zeker zijn. Hij geloofde de ver zekeringen van de Boeren-voormannen in de nieuwe kolonies en van de Hoilandsche leiders in de oude kolonies gereedehjk te kunnen aanvaarden, dat zij getrouwelijk hun plaats zouden innemen als lidmaten van het groote rijk, waartoe zij behooren. Het was een plicht de politieke gelijkheid toe te staan, waarvoor men gestreden had, en men mocht met vertrouwen verwachten, dat de eerste maal in de geschiedenis van het moderne Zuid Afrika Hollanders en En gelschen zouden samenwerken voor het gemeenschappelijke land, De Hollanders erkenden geen moederland buiten dat deel Waar Zij een tehuis vonden. Spr. hoopte, dat de provinciale gevoelens spoedig zouden plaats maken voor breedere opvattingen van de bestemming als volk, en dat de Hoiland sche mede-onderdanen met de Engelschen zouden deelen in hun verantwoordelijk heidsgevoel. Chamberlain is om 5 minuten voor half een te Londen aangekomen. Aan het station wachtten hem bijna alle leden van het Kabinet op, met Balfour aan het hoofd. Ifestuursliervonning in Rusland. Ingevolge een officieele bekendmaking is Vrijdag, onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken Von Plehwe, de commissie voor de hervorming van het bestuur der gouvernementen haar arbeid begonnen. Behaive drie assistenten van den minister en eenige hoofden van departementen nemen vijf gouverneurs aan de beraadslagingen deel. Woelingen in Spanje. Te Valencia hebben de studenten een oproertje verwekt. De politie is er bij te pas moeten komen er zijn verscheiden ge wonden en eenige onruststokers zijn in arrest genomen. Ongeregeldheden in Portugal. Een uraadbericht uit Lissabon te Madrid ontvangen meldtTengevolge van de wei gering om gemeentebelasting te betalen, haduen te Coïmbra ernstige ongeregeldheden plaats. De winkels zijn gesloten, de handel is verlamd, er haduen opstootjes plaats tusschen de politie en de ontevredenen; er zijn drie dooden en verschillende gewonden. De soldaten herstellen de orde. De Venezolaansche kwestie. De blokkade door president Castro in gesteld voor de monding van de Orinoco en de havenplaatsen Quanta en Carupano is, wat de schepen der vreemde mogend heden betreft, opgeheven. Voor vaartuigen uit andere Venezolaansche havens komende, is de blokkade echter nog van kracht. Het Pauselijk jubilé. De Italia bevat een interview met 's Pausen lijfarts, dr. Lapponi, waarin deze verklaarde, dat de H. Vader de rust van tien dagen, hem na de plechtigheid van 3 Maart door den geueesheer aanbevolen, slechts drie dagen eu dan nog op zeer onvolkomen wjjze heeft bewaard. »Z. H. kan niet rusten", zei dokter Lapponi. En de Romeinschen correspondent van de Figaro bevestigt door de mededeeling van een nieuw staaltje, hoe weinig de Paus bezorgd is voor zijne gezondheid. Dezer dagen, zegt hij, ased een hooggeplaatst waardigheidsbekieeder uit 's Pausen omge - ving den H. Vader opmerken, dat het voor Z. H. wenscheiyk zou zijn, zich wat meer te ouzien. »Ja", antwoordde de Paus glimlachend, »gy hebt misschien wel gelijk, ik zou mij eigenlijk wat meer in acht moeten nemen, vooral met het oog op de groote feesten, die te wachten zijn. Zoo zullen wij bijv. in December van het volgend jaar den 50n gedenkdag vieren van de afkondiging van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis. Nu, wij hopen het tot zóólang nog wel uit te houden". Nous espórons bien durer enco re jusque-la). Is, vraagt de correspondent, dit antwoord niet teekenend voor de wils kracht en de opgewektheid van geest bij een grijsaard van 94 jaren Vorstelijk bezoek te Rome. Men verwacht den Duitschen keizer den 2n Mei te Rome, vanwaar hij den 6n weer vertrekken zal. Op het program der ter zijner eer te houden feestelijkheden komen voor een groote militaire revue en de eerste steenlegging van het Goethe-monument. Het bezoek van den Tsaar aan Rome is uitgesteld. Men beweert te Weenen, dat 's Tsaren bezoek is uitgesteld èn wegens minder gunstige gezondheidtoestand van de Keizerin èn omdat de Russische politie be vreesd is niet voor de veiligheid der vorste lijke reizigers te kunnen instaan. Gruwelijke moord nabij Rome. In den tuin harer villa te Trevisa bij Rome, werd Donderdag gravin Donigo ver moord door haar tuinier. Met een snoeimes sloeg de man haar het hoofd af, dat tusschen de rozenstruiken rolde. Hij zegt het gedaan te heboen, omdat de gravin hem een zak koren voor zijn kinderen geweigerd had. De Vesuvius. Naar luid van de berichten neemt bet vuurspuwen van de Vesuvius toe. Volgens den correspondent der Daily Telegraph te Rome, beginnen zelf de menschen, die om de helling wonen en voor geen klem ge rucht meer vervaard zijo, nu toch ook bang te worden. De Duitsche kroonprins. Kroonprins Fnednch Wilhelm, die met zijn broeder, prins Eitel-Friedrich, in Egypte reist, is aldaar, evenals zijn broeder, voor weinige dagen ziek geworden. Naar uit Luxor getelegrafeerd wordt, heeft de Duitsche kroonprins aldaar de mazelen gekregen. De ziekte heeft tot dusver een normaal verloop. De Schotsche Noordpool-expeditie. Van de Schotsche Noordpool-expeditie, die is uitgerust door den heer William Bruce, zijn te Edinburgh berichten ontvan gen. De expeditie heeft nog voor 20 maanden levensmiddelen en zal in het ijs overwinteren. Men zal nu gedurende een jaar geen tyding meer van de expeditie kunnen ontvangen. De Boereu in Natal. Verscheiden Boeren uit Transvaal, die te Maritzburg en Durban als krijgsgevangenen hebben vertoefd, moeten besloten hebben zich in Natal te vestigen, wijl zij van mee ning zijn, dat zij daar beter zullen behan deld worden en meer politieke rechten zullen verkrijgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Maart 1903. Uet Pausfeest Tan den Volksbond. De afd. Schiedam van den Ned, R. K. Volksbond, heeft gisteren-avond het zilveren jubilé van den »Paus der Werklieden" op waardige wijze gevierd. De zaai der Officieren-Vereeniging bood een recht feestelijken, opwekkenden aanblik de beeltenis van den Hoogen Jubilaris, geflankeerd door de jaartallen 1878—1903, en bekroond met het Pauselijken wapen, te midden van een arrangement levend groen, de opschriften, die huiden brachten aan den Paus Koning en den Paus der Werklieden, de fraaie vaandels, geheel deze zoo toepasselijke versiering gat aan de stampvolle zaal een recht feestelijk aanzien. Omstreeks 8 ure deea het harmonie orkest »St. Ambrosius" de eerste feest tonen hooien. Daarna opende de president der Bonasatdeeling, de heer T. J. H. Mouwens, het feest. De taak hem opgelegd hier een woord vah welkom te spreken, zoo vei klaar - den de president, viel hem licht, waar reeds de zaal-zelve het welkom toeriep. De samen werking der onderafdeehngen, het penseel van den schilder, die 's Pausen eerbiedwaar dige trekken maaide, het machtige redenaars talent van den weieerw. pater Perqum, alles werkten te zamen om te vormen een feestavond aan den Paus der Werklieden gewijd, die, naar de president hoopte, alien veel genoegen zou geven. Met den Leo-marsch van M. J. H. Kesseis deea *Si. Ambrosius" nog hooren de ouver ture Droit du Seigneur van J. van We- dighem, waarna >St. Cecilia" het Feestlied van S. J. Knaapen en de Leo-marsch van Ph. Loots ten gehoore bracht. Verwierf de zaugatdeeiing met deze koornummers een welverdiend applaus, met minder voldeed het lied Hulde aan Leo XIII van L. M. GieseD, door den tenor-solist, den heer E,, gezongen. Ook mAlberdmgk Tnym" had reeds in ait eerste deel. der uitvoering eene belangrijke taak te vervullen. Meester lijk vertolkte ue neer v. A. dr. Schaepman's heerlijke dichtregelen St. Petrus te Rome terwijl de heer K., aan Rensman's verdien stelijke poëzie: Lof/trans aan den Paus der Werklieden recht deed wedervaren. Toen betrad de gevierde feestredenaar, de weieerw. pater Perquin, onder applaus den katheder. Met zy o schoon, impressioneerend stemgeluid verhoogde hy den indruk van zijne alleszins doorwrochte, prachtige rede. Allereerst schetste hy ons den toestand dei maatscnapptj by den dood vao i-nusjX. Droefheid en vreeze heving neai ae Katho lieke wereld by den dood van dezen zoo teeuer geliefden eu aoog vereerden Paus. Maar de Godaelyke Voorzienigheid waakte zy zond don man van net gome on hot NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1