Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. totnutoe aan het bestuur der «witten", de minderheidspartij waren onderworpen, leden dier partij, doch met die chefs, welke door het partijbestuur waren voorgedragen. De toestand is ernstig, doch te Monte video houdt men zich rustig. De Venezolaansche kwestie. Uit Kiel wordt in dato 17 dezer het volgende gemeld Tengevolge van de houding van presi dent Castro heeft de Duitsche regeering aan de oorlogsschepen Panther, Gazelle en Sperwer order gegeven in de Venezolaansche wateren te gaan kruisen, terwijl zij op nadere orders moeten wachten. De Gazelle, die pas van St. Thomas is teruggekeerd, is reeds naar La Guaira vertrekken. Een kleermaker. Een kuiper. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. - Een slagersknecht. - Een schoenmakersjongen. - Een tabaksbewer ker. Kistenmakers. Ververs. Schip- persknechts. Houtkoopersknechts Koetsiers. Een machinist-stoker. Per- sonen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. j Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. 3. O. V. De Duitsche keizer naar Bonte. De Keizer van Duitschiand zal den 2en Mei te Rome arriveeren en zal daar tot den 6en 's morgens blijven. Het reisplan voor Napels schijnt opgegeven te zijn. De Keizerin zal hoogstwaarschijnlijk haar gemaal niet vergezellen. Russisch minister oyer leden. Een draad bericht uit St. Petersburg meldt, dat admiraal Tyrtof, minister van marine, aan een beroerte is overleden. Geen Eruit Onlangs passeerde de Amerikaansche kruiser Detroit de Braziiiaansche haven plaats Para. De internationale beleefdheids gewoonten volgend, loste het schip saluut schoten. De Brazilianen beantwoordden echter, tot groote verwondering der Yankees, dien groet niet. Het raadsel zou echter spoedig opgelost worden de commandant van Para kwam aan boord van de Detroit en verklaardegeen kruit te hebben. Eerst nadat hij dit van de Amerikanen had ontvangen, buiderden de Braziiiaansche kanonnen. Whitaker Wright. De rechtsgeleerde raadslieden van den Engelschen consul generaal te New-York geven te kennen, dat metde formaliteiten voor de uitlevering van Whitaker Wright minstens drie weken zullen heengaan, misschien wel zes weken. Hij-zelf verklaart zich bereid, zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug te gaanmaar zijn advocaten zouden zich daartegen verzetten. De S. Ct. bevat het volgende verslag van eene huishoudelijke vergadering der S. O. V., dat uit den aard der zaak slechts aan de redactie kan zijn medegedeeld. Zonderling mag het zeker heeten, dat waar de beide Schiedamsche dagbladen steeds bereid zijn geweest mededeelingen in zake de Officieren-Vereeniging op te nemen en hare instandhouding te bevorderen deze mededeeiing, die toch van algemeen belang mag worden geacht, slechts aan één blad werd verstrekt In de gister-avond gehouden vergaderin» van gewone leden van de S. O. V. werd na afdoening van eemge huishoudelijke zaken namens bet bestuur aank gebracht aan de commissie uit de buitengewone leden voor hunne pogingen om de opheffing der Ver- eemgiog met noodig te doen zijn, een streven dat tot resultaat heeft gehad, dat de Vereeniging voorloopig nog is kunnen blijven voortbestaan. Waar er plannen bestaan om levensvat baarheid voor deze goede vereeniging te verkrijgen door een reorganisatie daarvan meende het bestuur die taak aan anderen te moeten overlaten, in het bijzonder aan hen die van het succes eener reorganisatie overtuigd zijn. Het tegenwoordige bestuur is te lang in de bestaande organisatie opge gaan om thans nog reorganisatieplannen te ontwerpen. Het deelde op grond daarvan mede, dat het besloten had collectief ontslag te nemen. Het is echter bereid mede te werken en voor te lichten zooveel de belangen van den Tuin dit zuilen vorderen of het nieuwe bestuur dit wenscht. Hoewel aanvankelijk werd overgegaan tot benoeming van opvolgers, werd ten slotte beslist, dat daarvoor een nieuwe vergadering zou worden bijeengeroepen, zoodat vooruit zal oekend zijn weik gewichtig punt aan de orde zal zijn. In de Staatsct. zijn opgenomen de voor waarden Van concessie voor een spoorweg, waarop geen vervoer plaats zal hebben dan met eene snelheid van ten hoogste 20 K M. per uur, van Franeker naar Arum. De minister van Binnenlandsche zaken heeft de beschikkingen van 14 Mei 1900 en van 26 September 1902 (Staatscourant van 15 Mei 1900 en 27 September 1902), waarbij Alexandrië is besmet verklaard, respectievelijk wegens pest en wegens cholera, ingetrokken. Door de firma's H. E. van IJsendijk Jr., de Erven de wed. J. van Nelle, Gebrs. van Hoogerhuys, Hendrik van der Vijver en Jac. de Haan, allen koffiebranders te Rotterdam, wordt een adres gericht tot den minister van Financiën met verzoek het daarheen te leiden, dat op gebrande koffie een invoerrecht wordt geheven van 15 per 100 K. G. Aanleiding hiertoe is dat in België, Duitschiand, Zwitserland enz. een invoerrecht op gebrande koffie wordt geheven, waardoor de Nederlandsche kolfiebranders hun product zeer moeilijk in het buitenland kunnen plaatsen, terwijl de buitenlanders hunne koffie hier vrij inzenden. Schiedam, 18 Maart 1903. Examens. Den leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat zijn ingekomen lo. een schrijven van den Directeur der Burgeravondschool meldende, dat de over- gangs en eindexamens op die school zullen gehouden worden op 2 en 3 April a.s., 's avonds 6 uren en dat de tentoonstelling van teekeningen zal plaats hebben op 4 en 6 April 's avonds 6 uren. 2o. van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs een schrijven mededeelende de data, waarop de jaariijksche examens aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs dit jaar zullen worden gehouden. De Arbeidsbeurs. (Opgave 18 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Timmerlieden. Leerjongens voor het sigaren vak en voor het rijwielvak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vfjlwerk. Een tuiniersknecht. Een tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoenmakersjongen. Een loodgieter bekend met fitterswerk. S neden (halfwas). Een bakkersknecht Twee steenhouwers. Een verver Dienstboden. Schoonmaaksters. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. - Kantoorbedienden. Vanwege het Ned. Onderwijzersgenoot schap zal Zaterdag-avond 8 ure in de kleine zaal van «Musis" eene openbare vergadering worden gehouden, waarin de heer K. Andriessen van Amsterdam zal inleiden «Achterlijke kinderen" en de heer L.T. C. Bigot van Amsterdam, het onderwerp «organisatie van het »N. O. G." zal inleiden. Gistermiddag waren twee smidsknechts, Ant. Visser en C. J. van Ham, werkzaam aan een ketelreparatie in de verfwaren fabriek der firma Duura en Verstee ven, aan den Honingerdijk te Oud-Kralingen. In den ketel bevonden zich nog restanten van vernis en naphta, zoodat, toen Visser zich in den ketel begaf, hij daarin bewuste loos neerviel. Van Ham, die zijn kameraad te hulp kwam, viel eveneens door de naphta dampen bewusteloos neer in den ketel. Twee andere werklieden, die in de nabij heid waren, bemerkten het gevaar, waarin beiden verkeerden en slaagden er in Visser en Van Ham met touwen op te halen. V. werd met veel moeite tot bewustzijn gebracht, terwijl Van Ham per raderbaar naar het ziekenhuis te Rotterdam werd getransporteerd. Men meldt aan de N. R. Ct., dat het Duitsche oorlogsschip Charlotte, dat Donder dag van Vlissingen naar Kiel vertrekt, tegen den middag van dien dag aan den Hoek van Holland zal ten anker komen, waar H. M. de Koningin en prins Hendrik een bezoek aan het schip zullen brengen. Een ander bericht, aan de N. R. Ct. ontleend, meldt, dat Hr. Ms. pantserscbip Rolland heden-ochtend van Nieuwediep naar Rotterdam zou vertrekken in verband met de komst aldaar van hertog Paul van Mecklenburg. De Arbeidersbeweging. Het bestuur der Vereeniging van Nederl. Werkgevers heeft een rondschrijven ver zonden, waarbij er op gewezen wordt, dat de regeering verantwoordelijk is voor de orde en rust in den staat. «Meent zij de beide strafontwerpen daartoe noodig te hebben, dan", zoo schrijft het bestuur, «mo gen o.i. slechts zij zich daartegen verzetten, die meenen dat in den strijd voor de vak verenigingen elk middel geoorloofd is te achten en dat dienstweigering door arbeiders bij ondernemingen van algemeen nut onder geen omstandigheden wettelijk mag worden verboden." Het noodigt allen uit zich te ont houden van alle inmenging in deze kwestie. Het rondschrijven is onderteekend door de heeren D. W. Stork en H. Smiss aert. Naar de N. R. Ct. van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt, zal er weldra een wetsontwerp bij de Staten-Generaal worden aanhangig gemaakt om de lich tingen 1900 en 1901 langer dan zes weken onder de wapenen te doen blijven. Zaterdag hebben wij, met alle andere bladen opgenomen het algemeene bericht, dat «het bericht over een oproertje aan boord van de Evertsen niet waar is." Helaas zal men moet de waarheid ondei de oogen durven zien moeilijk hetzelfde gezegd kunnen worden van een ernstige geval van dienstweigering aan boord van de Sommelsdijk. (iV. t>. d. D.) Men schrijft ons uit den Haag Met het spoorwegpersoneel is het toch lang zoo rooskleurig nog niet als men, dank zij de ordelievende organisatiën, zou meenen. Op den zelfden avond b. v. dat hier het ordelievend Staatsspoorpersoneel vergaderde tot het stichten van een Haagsche afdeeling, kwam ook de afdeeling van den Bond van »Ned. Spoor- en Tramwegper soneel" bijeen. En terwijl eerstgenoemde vergadering door 20 personen werd bezocht, zij het dan louter van de S.S., telde de' andere bijeenkomst meer dan 100 aanwe zigen. De vergadering van den «Bond van S. en T. personeel was strikt huishoudelijk maar wij vernamen toch, dat er werd mede gedeeld, dat spoedig weer een staking zou plaats hebbenhet tijdstip was niet aan te geven, wijl nu de loonlijsten aan beide maatschappijen waren aangeboden. Op het antwoord, zou echter niet lang worden gewacht, wijl men de aanhangige stakings wet voor wiide zijn. Ook werd gezegd, dat de «Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel" nog even sterk was als bij de eerste staking, want «de kern" waaronder te verstaan valt de machinisten en verder tractie-personeel «staat nog onwrikbaar vast." De machinisten- vereeniging «Eendracht maakt macht" heeft zich trouwens bij den Bond aangesloten, zoodat de Haagsche afd. een nieuw bestuur moest kiezen. De gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der stakende grondwerkers besloot de staking door te zetten en geen bemiddelaar te hooren. Van de heiers staak ten 24 en werden 6 uitgesloten. Donderdag is er een gecombineerde vergade ring van de besturen van alle Amsterdamsche vakvereenigingen om de hangende kwestie te bespreken, alsmede welken steun de georganiseerde arbeiders aan de stakers zullen verleenen. Door de stakende grondwerkers is een manifest aan de arbeiders te Amsterdam verspreid, waarin zij, na een kort overzicht van hun strijd gegeven te hebben, den steun inroepen van de Amsterdamsche werklieden en hen opwekken direct het gereedschap neer te leggen, wanneer hun patroon ook maar het geringste grondwerk iaat verrichten door onderkruipers. De staking van de Amsterdamsche grond werkers omvat thans ongeveer 550 perso nenvoor eemge werkers is de eisch van een uurloon van 10.25 toegegeven, bij welke werken ongeveer 150 grondwerkers betrokken zijndeze werken dus weder. De grondwerkers, in dienst van den aannemer van gemeentelijke boom beplanting, waren ook in de staking betrokken. Daar hun werft is overgenomen door gemeente werklieden, is door de stakers deswege geprotesteerd bij B. en W. Hierin zal echter van zelf wel verandering komen, daar de grondwerkers te Halfweg, van waar de zwarte aarde voorde boombeplan ting wordt aangevoerd, zich solidair verklaard hebben met de stakers en aan «onder kruipers" geen aarde meer afleveren. Gisteren-middag heeft de Linnaeus Bouw maatschappij in Watergraafsmeer in den eisch der stakers toegestemd, zoodat daar het werk is hervat. Daar aan de gasfabriek werklieden van de gemeente dienst doen in de plaats van stakenden, is door het bestuur van de gezelienvereeniging het gemeentebestuur in deze opheldering gevraagd, omdat dit «onderkruiperij" wordt genoemd. De studenten der gemeentelijke univer siteit hebben in een adres aan de Tweede Kamer instemming betuigd met het adres van mr. Korthals Altes, mede door vijf professoren hunner universiteit onderteekend. Door de Vereeniging van Fabriekschefs «Onze Industrie Vooruit" is tot verschillende patroons te Amsterdam een rondschrijven gericht, waarin zij mededeeiing doet van de vorming eener aroitrage-commissie en verzoekt de eventueele verschillen met werklieden voor deze commissie te willen brengen. De vereeniging mocht reeds van verschil lende zijden betuigingen van adhaesie met haar plan ontvangen. De schuitenvoerders te Amsterdam ver gaderden eergisteren en besloten den pa troons een nieuwe loonregeiing voor te stellen, in te gaan 1 Aprii a. s. Wordt hieraan niet gevolg gegeven, dan volgt staking. Maandag-avond heeft ten stadhuize te Amsterdam een langdurige conferentie plaats gehad van de wethouders Blooker, Serrurier en Van Hall met de bestuurderen van den Centraien Gemeentewerkliedenbond ter bespreking van de loonregeling en de grieven der gemeentewerklieden. De door het Utrechtsch Comité van Verweer gisteren-avond te Breukelen uit geschreven protest-vergadering tegen de door de regeering ingediende wetsont werpen, is niet doorgegaan, omdat voor de tweede maal de zaal daarvoor geweigerd werd. De van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers uitgaande verga dering te Utrecht tegen het ingediende ontwerp tot wijziging en aanvulling van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2