Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Vrijdag 20 Maart 1903. No. 7555. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels. I I i f 0.60 Elke gewone regel meerTi.- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OJETICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien bet verzoek van de Naamlooze Vennootschap „drukkerij de Eendracht" om vergunning tot uitbreiding üarer boekdrukkerij staande aan de West-Fran- kelandsche laan no. 14, kadaster sectie M no. 136, door bij-plaatsing van een gas motor van 6 paardenkracht Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2den April a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling ot schrittelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TE.VIA. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Maart 1903. De Fransche Congregaties. De beraadslaging over de maatregelen tegen de Congregaties wordt m de Fransche Kamer gevoerd met de heftigheid welke den aard van net onderwerp bij de bekende samenstelling der Kamer reeds genoeg doet vermoeden. Brisson, de voorzitter der commissie tot onderzoek der aanvragen om autorisatie, die Maandag verklaarde »den dood der geestelijke orden" te willen, werd Dinsdag nog in zeggingskracht overtroffen door Rabier, den rapporteur der commissie, die met een woord ontleend aan »een minister van liet restauratietijdperk" verklaarde -»De monniken nebben overal den brand ontstoken. Men late des noods de pest haar gang gaan, maar de monniken met". Zulk een taal moet in de ooren van Combes en Brisson wel geklonken hebben als zoete muziek. Vooral na de vermetelheid van den republikeinschen oud-minister Jules Roche, die met een beroep op de verklaringen van Waldeck-Rousseau-zelven de voorgestelde en-bloc veroordeeling der Congregaties bestreed, de deur voor de autorisatie wijd open wilde houden en voor 't minst de toelating bepleitte van die orden, aan wier leiding het bestuur van gestichten voor blinden of doofstommen of dat van andere instellingen van liefdadigheid is toevertrouwd Bij de voorgezette beraadslaging over het zeltde belangwekkende onderwerp op gis- toren, heeft de minister-president Combes verklaard, dat het ontwerp niet de vrjjheid van onderwijs aanrandt Hij heeft daarbij herinnerd aan wat hij gezegd heeft voor de enquête-commissie, dat hij een voorstander der vrijheid van onderwijs is, maar op voorwaarde, dat de Congregaties geen voor rechten genieten. Het is natuurlijk, dat men op zekere tijdstippen het onderwijzen verbiedt aan menschen of maatschappijen, wier leerstel lingen in strijd zijn metde staatsinstellingen Door de congregaties onbekwaam te ver klaren om te onderwijzen, overschrijdt de staat zijn rechten niet. Hy bestrijdt slechts een onderwijs, dat tracht de kinderen af te trekken van de leerstellingen, die voet hebben in de maatschappij, dat een scheu ring tusschen de burgers van eenzelfde land voorbereidt en de zedelijke gedachten der natie vernietigt. Combes komt er tegen op, dat hij ooit een leerling der congregamsten zou zijn geweest. Naarmate het godsdienstig ouaerwya zich heeft uitgebreid, heeft de burgerij zien verwijderd van de republiek. Hierom was het tijd maatregelen te nemen, ten einde met te vervallen in eenzelfde zorgeloosheid als van het tweede keizerryk. De Congregaties zoo ging Combes voort zyu voor den troon en voor het altaar. Hy Oracnt hieroij in Herinnering, dat het land, dat zelfs Dretague, zich bij de laatste verkiezingen duidelijk heeft uitgesproken voor de regeering, Hij las statistieken voor, aantoouende dat het aantal neutrale instellingen verminderd, en net aantal congregamstische vermeerderd is. De Congregaties richten z.ch weder op in een beweging vau tegenrevolutie. De Kamer zal ze weten te verwijderen en door een enkele stem zal geneel onze staatkunde nader worden bevestigd. Afzonderlijke stem mingen zouden den geheelen legisiatieven tyd in beslag nemen. De Kamer zal de regeenng met willen verloochenen. Eindigende, zeide de minister, te ver wachten, dat de Kamer door haar besluit zal weten te beantwoorden aan de belangen der republiek en de gezindheid der demo cratie. Een drievoudig applaus van de lin kerzijde volgde. Nauat Ribot in een iange wederlegging van Combes' rede was getreden, werd tot sluiting der beraadslaging besloten. Een heftig deoat ontstond over dé vraag of men tot de artikeisgewtjze beraadsla ging zou overgaan. Combes wilde spreken, doen het heftig geschreeuw der rechterzijde maakte hem onverstaanbaar. Jaures slaagde er in, stilte te verkrijgen. Nu las Comoes net artikel van zijn ontwerp, inhoudende dat de regeering ver plicht is elke aanvraag te onderzoeken, wat met prejuaicieert op naar beslissing. De Kamer verklaarde de persooniyke verklaringen voor gesioten. Men ging over tot stemming over de artikeisge wijze-be handeling. Levendige beweging. De uiterste linkerzijde zoog de Inter nationale. Na pointage werd de beraadslaging over de artikelen verworpen met 300 tegen 257 stemmen. De linkerzijde riep Leve de Republiek en Weg met de kaloten juichte langen tijd. Met 308 tegen 228 stemmen werd beslo ten tot het aanplakken van Combes' rede. Met 287 tegen 134 stemmen werd een motie van Roche verwezen naar de com missie, waarin de Regeering werd uitge- noodigd iu een tijdperk van zes maanden te doen overgaan tot de sluiting der in richtingen, aan weike autorisatie is ge weigerd. Om 10 uur werd de vergadering gesloten de Kamer is daarna tot Maandag uiteenge gaan. Uit Oostenrijk-Hongarije. Bij de eerste lezing van de wetsontwerpen betreffende het compromis tusschen Oosten rijk—Hongarije ir. het Huis van afgevaar digden heeit de minister-president met voldoening geconstateerd, dat de openbare meening meer dan ooit gunstig gezind is aan dit compromis, dat verkozen moet worden boven den tegenwoordigen toestand. Het douanetarief moet gelijkelijk voldoen aan de belangen van Oostenrijk en Hongarije en den grondslag vormen tot de nieuwe handelsovereenkomsten. Indien wij zeide de minister het douanetarief onaange tast houden in de onderhandelingen met het buitenland, zuilen nijverheid en landbouw geen reden tot klagen hebben. Parlementsverkiezing in Engeland. Bij de verkiezing voor het Lagerhuis te Rye is gisteren dr. Hutchinson, de liberale candidaat, gekozen met 4910 stemmen tegen 4376 op deu conservatief Boyie. De vorige atge vaardigde voor Rye was een conser vatief, die in 1895 zonder tegenstand werd gekozen en ,in 1900 met een meerderheid van nagenoeg 2500 stemmen. Deze uitslag, volgende op de nederlaag der regeering te Wooiwich, wordt van groote beteekenis geacht. De Marokkaansche kwestie. De broeder van den sultan van Marokko is te Ousan door den sheriff van die piaa ts tot sultan uitgeroepen. De toestand in Znid-Afrika. De telegrammen uit Transvaal gisteren reeds door ons medegedeeld, deden zien hoe onrustig de toestand is en hoe zelfs politie-hmszoekingen worden gedaan om aan deze onrust eenige ontspanning te geven. Van dezen toestand komen nog vele blijken aan 't licnt. Zoo staat nu weer in de Daily News een lange en hartstochtelijke klacht van een zekeren Robert Wnson te Johannesburg over bet wanbestuur der nieuwe regeering, hare onderworpenheid aan de kapitalisten, en den eheudigen toestand, waarin een groot deel der bevolking verkeert eu daaronder trbuweidntteu, d>e ta dea oorlog auu ievea voor het rijk gewaagd hebben. Hadden wij de regeering van den ouden Kruger maar weerroepen de loyalisten en och konden wij zijn gezicht maar weer eens zien Wilson zegt ook nogals Carnegie een weldaad zou willen bewijzen, laat hy dan zorgen, dat er hier in Zuid-Afrika een eerlijke (Engelsche) krant komt, die de waarheid durft zeggen. Ook in den vroegeren Oranje-Vrijstaat schijnt de toestand veel te wenschen over te laten. Volgens draadbericht uit Bloem fontein heerscht er zoowel onder de offi cieren als onder de manschappen van het leger in de nieuwe koloniën uiterste onte vredenheid. De groote meerderheid leeft nog altoos in tenten en eenige hutten. Zelfs de officiers vrouwen zijn genoodzaakt in tenten te leven. De officieren klagen erg over de volsiagen jeugdigheid der nieuw aangekomen rekrutener zijn er by, die met meer zijn dan knapen, onbekwaam de inspanning te dragen van het narde werk in het nieuwe klimaat. De Hollanders spotten openlijk met het jeugdig uiterlijk der rekruten. Wat bij zuik een toestand van uiterste ontevredenheid en algeheeie onvoldaanheid de toekomst van Zuid-Afrika zal zijn, is zeker moeilijk te zeggen. Voor de Engel- schen smeult daar ginds nog altijd net vuur onder de asch. Zal 't welbent eerstdaags weer in laaie vlam uitslaan De revolutie in Uruguay. De Amerikaansche consul te Montevideo seint, dat de opstand zich ernstig laat aanzien. De spoorweg is vernield. Acht duizend man kampeeren buiten de stad. Volgens nader bericht uit Montevideo zijn de onderhandelingen over den vrede reeds begonnen in Zuid-Amenka ver dwijnen de revoluties even spoedig als zy opkomen Twee afgevaardigden der regeenng zijn vertrokken, teneinde de grondslagen van de scnikking voor te stellen aan Seravta, inspirator der revolutionaire beweging. President Loubet naar Algiers. De president van de Fransche republiek heeft de voorzitters van den Senaat en van de Kamer uitgenoodigd, om hem op zijne reis naar Algiers te vergezellen. De hemen Faihères en Bourgeois hebben deze uituoodiging aangenomen. Macedonische troebelen. Vyftig opstandelingen, die een aanslag op een Turksch kamp bij Tsarevo Seilo voorbereidden, zijn door een scnildwacht ontdekt. Zij zijn toen omsingeld en hebben negentien dooden acutergeiaten. De ver hezen der Turken zijn mat bekend. Een ernstige brand. Kwaadwilligen nebben net Zwitserscna dorp Raezueas in brand gestoken27 huizen zijn vermeld, 2 kinderen voaaan dea dood in de vlammen. NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1