Ingezonden. bÜSJlEJN (ill IE l W 8. Ln&tste I3erichten. Handelsberichten. ia40 16 50 Maïs Wisselkoersen te Rotterdam. H. IJ. S. M. verschillende menschen, te Haarlem aan 't station werkzaam, een stuk laten teekenen, waarvan de inhoud hierop neerkomt, dat het personeel verklaart, dat de looneischen, door de vereenigingengesteld( onmogelijk door de maatschappij kunnen ingewilligd worden, en dat het noodig of wenschelijk is, dat genoemde eischen worden opgeschort tot na de in uitzicht gestelde enquête. Zooals men weet, zijn de berichten van het Volk in den regel onbetrouwbaar. De directie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft eene met- onbelangrijke verandering gebracht in de wijze van promotie van het administratief personeel. De commiezen 2e klasse, die tot nu toe op een maximum van negentig gulden per maand bleven staan en slechts alleen bij komende vacature tot le klasse benoemd konden worden, zullen vaartaan hetgeen bij dienstorder bekend gemaakt is na gedurende twee jaren dat maxi mum genoten te hebben en bij gebleken gescniktheid, als commissies le klasse aan gesteid werden, aan weike functie een maximumsalaris van t 115 per maand ver bonden is. Zooals de toestand tot heden was, werden Rechts zeer weinige arnbte naren, en na tal van jaren wachten, tot le klasse bevorderd. (N. v. d. D In eene huishoudelijke vergadering gisteren avond door de stakende grondwerkers te Amsterdam gehouden, werd de vraag of de staking zou worden voortgezet met eenparige stemmen met ja beantwoord. Donderdag is te Amsterdam in de kazerne een order uitgevaardigd, die bijna op elke soldatenkamer met een luid hoera begroet werd. »Gooi koppel en tasschen maar af en in aagelijksch tenue aantreden de troep is voortaan, tot nader order, niet meer geconsigneerd", luidde het commando. Zoo was dan ook gisteren-avond het geheele zevende natuurlijk enkele n uitgezonderd weer uit, iets wat in ruim vijf weken met gebeurd is. Vanwege net gemeentebestuur wordt thans, naar men verneemt op alle openbare scholen te Amsterdam een onderzoek inge steld naar de wijze, waarop de betaling aan schoonmaaksters enz. geschiedt. Aan leiding daartoe heeft gegeven de ontdekking, dal een der schoolhoofden het bedrag, dat een vereenigmg, die eens per week gebruik maakte van een lokaal zjjner school, hem ter hand stelde voor het schoonhouden er vari, nooit aan de schoonmaakster heeft uitgekeerd, doch in zijn zak stak. Uit Gent wordt aan het Hbl gemeld Aan het Nederlandsche comité werd de beschikking gegeven over den hoogsten eereprijsde medalje van koning Leopold. Het kende die toe aan de inzending der Hollandsche Cacao- en Chocoladefabrieken voorheen H. Bensdorp «Sc Co., te Amsterdam. De overige bekroningen worden toegekend de volgende week door de jury-superieure, na gehoord te hebben de ingekomen re clames. Te Watergraafsmeer en omstreken heerscht tegenwoordig een ziekte, die veel overeenkomst heeft met influenza, doch gepaard gaat met gezwollen mond en andere buitengewone verschijnselen. De ziekte is over het algemeen met kwaadaardig. B. en W. van Utrecht hebben aan de Straat, die in aanleg is op het terrein Voorzorg en een gedeelte van het Sterren bosch, loopende van de Catharijnesingel tot aan de spoorbaan van de Staatsspoor, den naam gegeven van Nicolaas Beets straat. Brand. Te Hoeven heeft in het huis van den landbouwer C. L. een felle brand gewoed. Het geheele perceel ligt in asch. Een 3 jarig kindje kwam in de vlammen om, evenzoo een paard en drie koeien. De man Was tijdens het ongeluk te Roosendaal. Dinsdag-avond zjjn te Oosterwolde (ge meente Doornspijk) twee iandbouwerswo- ningen, met schuren en hooibergen en de geheele inboedel binnen vijf uur tijds in asch gelegd. Ook zijn daarbij vijf koeien en negen varkens omgekomen. Alles was tegen brandschade veizekerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie Vergun mij voor onderstaande regelen de plaatsing in Uw blad. Met zeer groote verwoüdering las ik onder Stads nieuws in uwa courant een stuk van de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Schie dam, waarin zij hare afkeuring uitspreekt over mij inzake de (thans geëindigde) werkstaking op mijne fabriek. Mag ik U hierover het volgende mededeelen Den lsten Juli 1902 staakten vier werklieden het werk, omreden de tabak van een van hen niet naar hun zin was. Hierin werd door mij dadelijk voorzien, waar mede men schijnbaar genoegen nam, daar de vier werklieden weer naar de werkplaats gingen. Edoch, eenige minuten later kwamen ze weer onder aanvoe ring van Winterberg bij mij met de mededeeling dat zij toch het werk neerlegden. Toen werd er een loon- kwestie aan vastgeknoopt, waarover later. Ik bracht hun herhaaide malen den datum van hun staken in herin Bering, er op wijzende, dat door mij nooit geen moeite zon worden gedaan, hun van gedachte te doen veranderen. Daar schijnbaar en niet ten onrechte door hen ge dacht werd, dit kan ten eeuwige dage duren, werden den lsten November de nog bij mij werkzaam ge- blevene sigarenmakers aangezet, om ook het werk neer te leggen, om op die wijze pressie op mij uit te oefenen. Met weerzin, doch zwichtende voor bedreiging en pressie - een enkele zelfs voor straatsteenen en schie- water - gaven ze toe. Ten genoege van partijen ig thans sedert twee weken deze staking achter deu rug. Waarom ik schrijf: met zeer groote verwondering, inzake deze afkeuringsuitspraak De staking van een gedeelte der werklieden begon 1 Juli, den lsten November volgde die der overige sigarenmakers en pas den 12den Januari ontving ik een schrijven van de K. v. A. v. V. en G. Dus bijna 6l/a niaand heeft de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Schiedam ver zuimd te doen wat op haren weg lag. In plaats van deze instelling te doen zijn het onzijdige lichaam bij uitnemendheid in werkstakmgsaangelegeuheden, liet zij zich door de vakorganisaties het werk uit de handen nemen, niet begrijpende, waar voor de wetgever de kamer oprichtte. In haar schrijven van 12 Jan. doet zij wel melding van „naar aanleiding van een bij haar ingekomen brief' doch zij heeft niet noodig daarop te wachten. De kamer bewees hierdoor te bestaan uit personen, waarvan men mei kan zeggen, „de rechte man op de rechte plaats." Hare houding van thans nu de werkstaking reeds veertien dagen geëindigd is, laat tevens zien, dat zij haar doel "voorbijstreeft en moeite doet kwijt te raken dat beetje populariteit, Waarin ze zich nog mag verheugen. Jammer intusschen, dat op dusdanige wijze de goede bedoelingen van den wetgever schromelijk wurden verkracht. Wanneer eene staking is geëindigd, past allerminst eene afkeuring; door wie of wien ook bewerkstelligd, welke bepalingen er ook gemaakt zijn, het past de kamer hare voldoening uit te spreken, wanneer werkstaking ot geschillen zijn bijgelegd, 't zij dan met of zonder hare huJp. Het is mij daarom aangenaam dat ik voor eenigen tijd las, dat er staat te worden opgericht een bond van Kamers van Arbeid over geheele land, het kan dunk mij nuttig zijn het eventueel bestuur van dezen bond er op te wijzen, dat alvorens, na het beeindigen van een werkstaking, een Kamer v. Arbeid hare afkeuring uitspreekt over een werkgever, deze werkgever eerst geboord worde! Mocht deze onwillig zijn zich te laten ondervragen, dat dan het bondsbe stuur daarin worde geraadpleegd, en geen vuur worde aangedragen, waar daarvoor zoo gemakkelijk voedsel te vinden is. Wat nu de motiveering der afkeuring aangaat. Het is omvaardat thans wordt betaald 421/2 cent voor werk, dat vroeger gaf 45 cent per iOO sigaren. Ik kan bewijzen dat steeds 42l,2 ct. betaald is geworden. Eenmaal is hiervan aigeweken voor eenige weken slechts, dit geschiedde als equivalent voor verlies bij modeiverandering. Bij het bezoek van de Commissie uit de K. v. A. bij mij wilde ik dit uit de boeken bewijzen, doch dit werd niet noodig geacht. Onwaar is, dat ik met de werklieden wilde onderhanderen over minimam-loon van 40 ct. Het minimum-loon was en is nog 35 ct., dit is de vakorganisatie bekend en ze is daarmee te vreden. Het is onwaardat ik de werklieden alleen wilde ontvangen, wanneer zij uit naam der K. v. A. kwamen, geen mijner werklieden heb ik ooit gewei gerd te ontvangen, 't zij, zij kwamen namens een college of voor zich zeiven, dus behoefde de naam IC. v. A. voor hnn bij mij geen vrijgeleide te#ziju. On waar is. dat ik met de Commissie uit de K. v. A iets heb afgesproken, ons onderhond bepaalde zich alléén, als zijnde het eerste en eenige bezoek, tot mededeelingen. Het eenige wat ik toezegde, doch dat de staking niet raakte, was, aan den werkman-afge vaardigde, op zijn verzoek, dat ik dronken sigaren makers niet op de fabriek zou toelaten. Niets is er beloofd, niets is er toegelegd, trouwens niet is er ge vraagd. Zooals gezegd, alleen mededeelingen zijn er gedaan'. Tenslotte ging de Commissie weg met de bespreking onderling dat zij zouden overgaan eene vergadering te houden met de sigarenmakers, waaraan ik toevoegde, dat de sigarenmakeis zich persoonlijk om werk konden aanmelden, alsdan zouden worden aangenomen diegenen, waarvoor direct werk voorhanden was en wel vanaf deu oudste in werktijd op de fabriek. Ik behield mij alzoo het recht, niet meer werklieden aan te nemen dan waarvoor werk was, (dank zij de staking waren er orders geannuleerd). Omvaar is, dat door mij teene mededeeling is ge schied aan de Kamer van Arbeid van het onderhoud tusschen mij eu mijne werklieden. Dit geschiedde bij uitgebreid schrijven dd. 27 Februari ji. Onwaar is, dat het niet meer aannemen van Win terberg niet gemotiveerd is. Het niet meer werk hebben is, dunkt mij, motief genoeg. Ofrwaar is, dat hier van ontslag sprake isWan neer iemand staakt en daardoor raken orders verloren, waardoor het werk ook verloren raakt, dan kan dit m.i. bij niet meer in dieustnemen geen ontslag genoemd worden. Wat overigens de persoonlijkheid aangaat, waarvoor thans de K imer van Arbeid het opneemt, kan hier worden bijgevoegddat juist hij de leider der geheele staking was, die, naar ik geloof, bij meer kalm nadenken zeker niet zou hebben plaats gevonden. Het is mijnen werklieden bekend, dat ik meer vóór dan tegen organisatie ben, doch een ieder dient vrij te zijn zich al dan niet aan te sluiten. Ten slotte is de werkgever ook maar een mensen. Het was mij zeer onaangenaam dat mijne fabriek ge bruikt werd als de gelegenheid om pressie uit te oefenen op hen, die zich niet wilden aansluiten en daardoor in huune vrijheid werden belemmerd j zulk ageeren maakt het werk voor niet-aangeslotenen moeielijk. Nu mag dit dry ven onbezonnen «ijn en grootendeels worden toegeschreven aan een te warm van stal loopen, 'twelk eenigszins als verontschuldiging kan dienen, niet vergeten mag worden, dat haisgezinneu weken lang verstoken bleven van de wekelijksche verdienste, waarop zij krachtens de werkkracht der huisvaders aanspraak kunnen maken. Wat nu aangaat den laatsten zin van het stuk der K. v. A., ik geloof dat elk onbevooroordeeld lezer zijne afkeuring zal uitspreken over de afkeuring- uitsprekende Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen te Schiedam. Met vriendelijken dank voor verleende plaatsruimte, Louis L. van Ehden Te Oldenzaal heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen gedetacheerde militairen en inwoners, waarbij een der eersten een mes steek in het gezicht bekwam. Dezer dagen deden zich bij 400 verpleegden van Veenbuizen li verschijnselen van braking en buikloop voor. Vermoedelijk is de oorzaak in het voedsel gelegen geweest, maar met zekerheid is het niet te zeggen, Vreezend dat het verschijnsel zich bjj nog meerderen zou kunnen voordoen, liet de directie voor de geheele bevolking van het gesticht, 1600 man sterk, geneesmiddelen in gereedheid houden, maar deze bleken verder niet noodig te zijn. De veldwachter Van Camerijk te De Krim, is door de tram langs de Dedemsvaart overreden, waarbij bet onderbeen beneden de knie bijna is afgesneden. Terwijl de tram nog in beweging was, wilde hij uit het voertuig stappen, struikelde daarbij en had toen bet ongeluk met het eene been onder de wielen te geraken. Een schoen- en een kleermaker, beiden te Vaithe, gezamelijk van de markt naar huis gaande, kregen onderweg ruzie, waarbij de eerste den kleermaker een stuk uit de wang beet. Dat lijkt wel iets op een hondengevecht. De patiënt moet veel pijn lijden. Gisteren werd te Hoorn naar de zieken- inrichting overgebracht een meisje, wier beide beenen waren afgereden door de stoomtram Wognum—Schagen. Zondag-avond te ongeveer 7.40 werd te Zaandam in Zuidelijke richting een lucht verschijnsel waargenomen, dat wel op het vallen van een staartster geleek. De staart had een tamelijke lengte. Gedurende 10 a 12 seconden zag men deze lichtende streep zich met vrij groote snelheid van West naar Oost bewegen. De Westlandsche stoomtram, die ruim 10 uur uit Den Haag vertrekt, kwam eer gisteravond vee! te laat te Loosduinen aan, omdat eenige beschonken werklieden uit Monster alles in een der wagons, zelts de groote zijruiten, kort en klein hadden ge slagen. De beide conducteurs, die hen wilde verwijderen, werden schandelijk mishandeld. Toen er politiehulp kwam, werden de woestelingen gearresteerd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins verlieten heden-middag kwart voor twee ure in een geopende victoria, bespannen met vier paarden, de residentie en reden naar den Hoek-van-Holland, voor het bezoek aan het Duitsche opleidingsschip Charlotte. Ook het gevolg van de Koningin en den Prins, die groot tenue van schout-bij-nacht droeg, reed in open vierspannige rijtuigen. Te 2.40 kondigde de Holland met 36 schoten de nadering der Koningin aan. Te 3 uur precies ging Zij aan boord der Holland1 H. M. werd tot aan den valreep begeleid door den burgemeester van 's-Gravezande. Onder het hoera-geroep der bemanning steeg Zij aan boord en begaf zich langs de officierenplaats naar de commandobrug, waar Zij plaats nam om tegen regen en Wind beschermd te zijn. De muziek aan boord speelde het Wilhel mus. Daarna begaf hertog Paul zich van de Charlotte naar de Holland. De centrale afdeeling van de Tweede Kamer heeft heden besloten geen ontwerpen meer voor sectie-onderzoek of openbare beraadslaging aan de orde te stellen, zoodat behoudens veranderde omstandigheden de Kamer na afloop van het aanhangige sectie onderzoek thans tot na Paschen uiteengaat. Op den 6n April e.k. hoopt de heer J. C. Sander alhier zijn goud arabtsfeest als onderwijzer te vieren. (S. Cf.) BEURS VAN SGHJüuaM. 19 Maart 1903. Officieele noteeiing van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Donderdag 19 Maart. Moutwijn f llU per Hectoliter cont., zonder fust en zönaer belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins, Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: f12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14Vj—f 15. Spoeling fl.90. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco i Rogge, p. Maart Apil i Spirit, p. Maart April./Mei, 18 Mrt, 13s/g 138/s 19 Mrt. 17 Maart 18 Maart. 511/s- I 51. 13s/8. 13»',. f.) New-York. Amsterdam, 18 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 19 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 18 Maart 1.77 cM. 19 Maart 1.69 c.M. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parjjs - 48.22£ 3 Antwerp. - 48.10 3 WEEKMARKT TE DELFT 19 Maart. Op de markt van heden waren de veeprij- zen als volgtvette koeien le kwal. 1189 a 250 dito 2de kwal. 1110 a 170; kali- koeien le kwal. 1190 a 240 dito 2e kwal. 1120 a 180vaarkoeien, lekwal. f 160 a 210; dito 2de kwal. f 100 a 150vette kalveren le kwal. f 70 a 96 dito 2de kwal. f 45 a 60vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwa'. 25 a 35 2e kwal. fa vette lam meren f a weilammeren f a magere varkens f 25 a f 45biggen 15a 14; nuchtere kalveren f6 a 18 paar den f 50 a 140 stieren a veulens f a rundvleesch 72, 64 en 54 c., vet kalfsvleesch 105, 95 a 85 c., schapevleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 330 runderen, 3 paarden, 30 vette ka'veren, 336 magere dito, 424 schapen of lammeren 153 varkens en 482 biggen, en 5 scnapen buiten de hokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 7.25 a 8.50 nieuwe do. 16.— a8.— Westlandsche roode ris dito f 7.50 a t 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.25 a f6.nieuwe dito f 5.25 a 6. n. wintergerst f 4.50 a f5.—zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f 5.25 a 6.zware haver f 4.a 15.50, lichte dito f 3.25 a 4.25, groene erw ten f 7.50 a 9.75, mesiing f 7.a f 7.75, paardeboonen f 6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 9.— bruine boonen f8.50 a 11. witte boonen 19.75 a 11.25, koolzaad 17.— a 9.25 buitenl. hennepzaad f 6.50 a 7. kanariezaad f 15. af 23. Granen onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden le kwal. f 60, goede f 57, mindere f 50 per V4 vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 180/8 en 64/16 vaten, wegende te zamen 4240 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 19 Maart. Op de Veemarkt waren aangevoerd 100 Runderen, 100 Schapen, 40 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen a Schapen 3/8 a 6/2, Kalveren 3/2 a 6/6 Varkens A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3