Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 21 Maart 1903. iNo. 7556 PERIGH A, Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 150 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels. ......."..II f 0.60 Elke gewone regel meer I T - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der Personeele belasting no. 11 dezer gemeente, over het dienstjaar 1902, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den 17den Maart 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eeoen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG!. Kennisgeving. Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Schiedam, gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 13den Maart jl. A no. 485, 4e aid., (prov. blad no. 25), brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ter secretarie der gemeente kosteloos ver- krijgoaar zijn blanco aanvragen ter beko ming van JACHT- en VISCHAKTEN voor het aanstaande seizoen 1903/1904, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in net bezit van hunne akten wenschen. te zijn, die aanvragen behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel mogelijk voor den lsten April aanstaande, ter secretarie moeten terugbezorgen. Schiedam, den 20sten Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG!. Feuilleton. het Zigeunermeisje. 1) Nooit had Pericha de minste oud vrouw kunnen uitschudden, nog iemands zakken rollen op de kermissen, noch zelfs een stukje spek stelen in de een oi andere hoeve. Zij was er een, die tot niets deug den, een meisje, waarmee het slecht zou afloopen. Hoe dtkmijls had haar patroon, de Zigeuner Matchico, die sedert vijitig jaren op kermis sen werkte, haar met op de heitigste wijze verweten Schaamt gij je niet. lui schepsel, op Jouw leeftijd niets voor den kost te doen Schaamt gij je niet, dat de andere jou als 'en jufer net dagelijksch brood brengen Wat voor slag zijt gij De bazin had or beter aan gedaan jou te laten liggen langs den weg, in plaats van je op te nemen. SCHOUW NOORDVESTSINGEL. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 30 Maart a.s., aanvan gende des morgens 10 uur, op grond van art. 37 der Bouwverordening een SCHOUW zal gedreven worden over den Noordvest- singel. Schiedam, 20 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG!. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 Maart 1903. Duitschlands buitenlandsche politiek. De politiek door den Duitschen Bonds staat onder de tegenwoordige omstandig heden gevoerd, was gisteren het onderwerp eener ernstige bespreking in den Rijksdag. Bij de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken v^langde baron Hertling (centrum) uitsluitend vragen te stellen over Venezuela, het Drievoudig Ver bond en de Macedonische kwestie. De Rijkskanselier Van Büiow antwoordde, dat er in de Venezolaanscne aangelegenheid voor Duitschland van den beginne af aan alleen sprake was geweest van de afwikke ling van een zaak, die door de onbetrouw baarheid van den schuldenaar buitengewoon moeilijk was. Buitengewone middelen, zegt Büiow, moesten wij met bijzondere kalmte en overleg gebruiken, opdat er geen sto ringen uit voort zouden komen in de betrekkingen met andere mogendheden. Kwaadwillige pogingen met dat doel mis lukten wegens de trouw van de vreemde mogendheden en de eerlijkneid van onze politiek. Blijkens het protokol kan men de in het Duitsche ultimatum gestelde eischen als aangenomen beschouwen. De kosten van de blokkade zijn gering geweest. Van Ais gij met gauw net werk aanpast, ver- stooten wij je. Wij hebben genoeg van je Begrepen Pericha boog het hoofd, heur fijn hoofdje met mooie zwarte haren. Zij voelde dat zij die verwijten verdiende. Moest zij met wer ken op haar ieeftjjd in plaats van alles aan de anderen over te laten Ik zat mij aan het werk begeven, be loofde zij op zekeren dag aan den patroon, ik beloof het u, dat ik beginnen zal. Zool Wanneer dan? vroeg de ker misreiziger. Morgen I dan ben ik vijftien jaar. Ik zal werken. Gij hebt mij slecnts een mooien slag aan te wijzen. Gij zult over mij tevreden zyn, patroon. We zullen zien 1 Den volgenden dag hield de kermis wagen in de vlakte stil. Bij een bron, in een boschje van kastanjeboomen, spande men uit. Na een vluchtig onderzoek der omliggende boerderijen, zei de oude Matchico tot Pericha, terwjjl nij haar op een boerderij met wit- gekaiKten gevel weesDaar 1 Goed, baas 1 Wat is daar te doen zs Gen hoop dingen- Daar moet veel Vergoeding hebben wij afgezien wegens den tamelijk treurigen ünancieelen toestand van Venezuela. Dat de hernieuwing van het Drievoudig Verbond bijtijds heeft plaats gehad, is een be wijs, dat dit Verbond niet berust op toevallige, voorbijgaande of kunstmatige politieke con stellaties, maar op blijvende, bij alle drie gelijkmatig aanwezige belangen en behoeften. Het Verbond legt aan de bongenooten in de buitenlandsche politiek geen andere beperkingen op dan die, welke noodig zijn voor de hanhaving van den status quo en dus van den vrede. De hernieuwing is nochtans niet geschied zonder aarzelingen en zonder moeilijkheden. Wij houden met Duitsche trouw vast aan het verbond, maar hebben ook alle mogelijke waarborgen, dat de bondgenooten trouw aan onzen kant zullen staan. Het Drievoudig Verbond heeft overigens mets te maken met kwesties van douane en handelspolitiek. (Toejuichingen). Wij hebben geen geringer, maar ook geen zier grooter belang bij het verbond dan de andere mogendheden. Wat Macedonië betreft, zoo vervolgde Büiow, hebben wij niet gestreefd naar een bizonderen of uitsluitenden invloed. Wij doen met aan werkdadige politiek in de Levant. Juist daarom berust onze verhou ding tot Turkije op een hechten grondslag vau vertrouwen. Duitschland neemt een welwillende houding aan ten aanzien van die maatregelen in Macedonië, die geschikt zijn om den toestand te verbeteren, zonder Turkije's bezit in gevaar te brengen. Het Russisch-Oostenrijksche hervormingsprogram lijkt mij zeer gelukkig. In antwoord aan Hasse, die scherpere maatregelen tegen Venezuela verlangde, stelde Büow de wedervraag, welke boete hem voor den geest stond, of hij soms met genoeg had gehad aan de Cmneesche boetedoening. Luid gelach.) Bij het samen gaan met Engeland was licht en schaduw gelijkelijk verdeeld. Het zou met goed te halen zjjn. Er zjjn slecnts drie perso nen, de boer, de Doenn en een jongen. Van middag, als zij schaftuur houden, zal ik naar gewoonte, een twist veinzen met de bazin, ik zal haar uitschelden, haar slaan, haar bij de haren over den weg sleuren. De boeren zullen naar buiten komen ioopen om ons te scheiden. In dien tusschentijd sluipt gij de boerderij binnen en haait weg, wat het meenemen waard is. Goed, baas. Gij moet eerst in den stroozak van het bed zoeken. En indien gij daar mets vindt, zoekt ge elders, in de zakken der kleeren, overal Goed, baas. En indien de jongen schreeuwt, weet ge wat ge te doen hebt, zegt de kermis reiziger met een gebaar, om als een kip den nals om te dragen. Goed, patroon, zeiPericha met vastestem. Ik vergat nog mets, indien er aan uè baikeu een ham nangt, vergeet hem dan met, de ham van deze streek is zeer beroemd en ik houd er veel van. Ter eere van jouw verjaardag zal ik een flinke snee laten koken Begrepen? geweest zijn, meer van Venezuela te verlangen. Tot verdediging van Speck von Sterneburg betoogde de rijkskanselier, dat deze slechts met nadruk verklaard had, dat Duitschland in de Venezolaansche kwestie niet de bedoeling had gehad zijn gebied te vermeerderen. Duitschland gaat, evenals in alle andere kwesties, ook in deze open en eerlijk te werk. Uit het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis werd gisteren de be raadslaging voortgezet bij de aanvraag van een crediet van 20.265.000. Chamberlain, die luide werd toegejuicht, beantwoordde verschillende vragen met be trekking tot Zuid-Afrika. Het werk van de repatriatie schoot, vol gens hem, uitstekend en met succes op. In het geheel waren ongeveer 15 miliioen pond sterling uitgegeven aan vrijwillige schenkingen en tot betaling van aanspraken op schadevergoeding. Er is met de minste twijfel aangaande de gunstige vooruitzichten voor de landbouwende bevolking. Chamber lain gewaagde met erkentelijkheid van de diensten door vele Boeren bij het werk der repatriatie bewezen. Het surplus uit de inkomsten van Transvaal en Transoranje zou wel meer bedragen dan de jaariijksche lasten van de twee leeningen. Het stelsel van kroon-kolonie-bestuur was voor de eeistvolgende jaren het wenschelijkst in het belang van de kolonies zelf. Maar indien de Engelschen en de Boeren met groote meerderheid zelfoestuur verlangden, zou het onverstandig wezen, dit te weigeren. Geen man in een verantwoordelijke positie ver; langde echter nu reeds zelfbestuur. Cham- bei.ain had een vriendschap gesloten met de la Rey, die waarschijnlijk zou stand houden. (Toejuichingen.)Cnamoerlain besloot met ten aanzien van de kaiferarbeid te zeggen, dat bij eerlijk moest erkennen, dat de beschuldigingen tegen de Boeren betref- fende mishandeling van naturellen over- Ja, baas. Dien middag om één uur begon het program, terwijl de boeren uit den omtrek een dutje deden. Plotseling weerklonken op den weg de schelle stemmen der ker misgasten, een verward gehuil, alsof men een gezin vermoordde. De vrouw holde den woonwagen uit gevolgd door Matchico, die haar met gebalde vuist naliep. Hij had haar weldra beet en sloeg en schopte haar woedend midden op den openbaren weg. Ga, ga nu, zei hij tot Pericha met een veel beteekenenden blik. Pericha vertok. Zij stoop het boschje van kastanjeboomen in en liep om de boerderij. Toen zij den boer en de boerin met hun hond den weg zag oploopen, om bij een twist tegenwoor dig te zijn, sloop zij binnen. De patroon had gelijk, daar moest geld zyn. Koperen ketels, eente ouder wetscha kauaelaars. een groote nam aan den balk der zoldering en een heeie rij gerookte worsten daar naast. Zonder tijd te verhezen klom Pericha op een stoel, trok den ham eu de worsten van den balk en legde alles met nog drie kandelaars er by, in. den mooisten ketel- {Slot vohjt.^ NIEUWE SCHIEP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1