Stads- en Gewestelijk Nieuws. dreven waren geweest. (Toejuichingen.) Hij geloofde, dat een grooter aanvoer van werk krachten kon verkregen worden uit bestaande bronnen, indien de arbeid op het land (den Rand 1) aantrekkelijker werd gemaakt. De toekomst zou leeren, of de aanvoer vol doende was. maar voor het oogenblik was het voorbarig de kwestie aan te roeren. Er waren geen voorstellen gedaan voor den invoer van Chineesche arbeiders. Engeland en Ierland. Het wetsvoorstel, dat door den heer Wyndham, staatssecretaris voor Ierland, den 27n Maart e.k. aan het Parlement zal worden aangeboden als hervormingsontwerp voor den landbouw in Ierland, behelst het voorstel, dat de Engelsche staat zal bijpassen het verschil, dat bestaat tusschen den prijs dien de grondbezitters voor hunne landerijen vragen en dien, welke de Iersche landbou wers in staat zijn te betalen, weike laatste prijs aanmerkelijk lager is. Men schat het verschil op een kwart milliard gulden, welke de heer Wyndham zal voorstellen in 20 jaar te storten. Men gelooft, dat het ontwerp met groote meerderheid van stemmen zal worden aan genomen. Engeland en Italië. In antwoord op een vraag van minister Baccelli heeft de Engelsche zaakgelastigde te Rome zeer beslist verklaard, dat de berichten betreffende een Engelsche steen- kolenstapelpiaats te Bomba of de op handen zijnde bezetting van de baai onge grond waren. De Daily Chronicle verneemt uit Weenen, dat er een overeenkomst gesloten is tusschen Engeland en Italië met betrekking tot Tripolis; volgens dit verdrag zal Engeland geen enkel geoied aan de kust van Tripolis bezetten. Turkije en Griekenland. Het buitengewone Turksche gezantschap voor het handelstractaat heeft te Athene den koning van Griekenland een eigenhandig geschreven brief van den Sultan aangeboden, waarin deze zgne hartelijke sympathieën voor het Grièksche koningsbuis en het Grieksche volk uitdrukt. De onlusten in Portugal. Uit Lissabon wordt aan de Morning Leader geseind In Portugal wordt een wijdvertakte revolutionaire beweging op touw gezet. Bij de onlangs plaats gehad hebbende onlusten zijn vele personen gedood. Men is algemeen ontevreden over de censuur, die het openbaar maken van bijzonderheden belet. Er zijn maatregelen genomen om koning Edward dij zijn bezoek te beschermen. De Marokkaansche kwestie. De gerucöten dat de sjerit van Wassan Moeiei Mohammed, den broer van den Sultan, in Wassan tot sultan heeft uitge roepen, blijven steeds te Tanger in omloop. De krijgslieden van den sjenf hebben ver scheidene nederzettingen in het district Elgbart geplunderd. De correspondent van de Times te Tanger herhaalt het bericht, dat de sultan van Marokko in Engeland een landgoed heeft gekocht, en wel in Suffolk; de nabijheid van Sandringham bepaalde zijn keuze. De rassenstrijd in de Kaapkolonie. Berichten uit Kaapstad te Londen ont vangen, melden, dat by den heer Graham, minister van Justitie, door de Holiandsch- Afrikaansche bevolking zeer ernstige klach ten tegen de Engelsch-Afrikaansche bevolking zjjn ingediend. Deze laats ten wenden al bet mogelijke aan om de Hollandsche Afrikaanders van de nieuwe kiezerslijsten geschrapt te zien, om welke reden zij hen behandelen als rebellen en verdachte personen. De heer Graham moet beloofd hebben tusschenbeide te komen. Cbineezen in Canada. Sir Wilfrid Laurier, de eerste minister, heeft in het Canadeesch Parlement een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan de ïmmigreerende Chineezen, die zich in Cana da willen vestigen, een belasting van 500 dollar wordt opgelegd. Tot heden moesten zij slechts 100 dollar betalen. Scheepskapiteins, die Chineezen naar Canada vervoeren, zullen voor de betaling aansprakelijk worden gesteld. De Yenezolaansche schuldkwestie. De combinatie van financiers, waarvan de heer Seligman aan het hoofd staat, heeft nogmaals voorgesteld de Venezolaansche regeering te helpen bij de betaling der schuldvorderingen van de vreemde mogend heden, mits zekere waarborgen worden gegeven. Duitschland moet het plan niet ongunstig gezind zijn. Populariteit van den Tsaar. Dinsdag werd de Tsaar te St. Peters- burg op straat luide toegejuicht. Dit was nog nooit geschied, wijl hieromtrent een verbod van kracht is.. Men gelooft, dat deze ovatie een gevolg is van de uitvaardiging van het bekende hervormingsmanifest. Vorstelijke samenkomsten Dezer dagen arnveeren te Kopenhagen het koningspaar van Griekenland, °de koningin vau Engeland en de keizerin- weduwe van Rusland. Zij zullen tegenwoor dig zijn bij het bezoek, dat keizer Wilhelm aan koning Christiaan zal brengen. Macedonische troebelen. Volgens berichten uit Sofia zyn krachtens de amnestie 433 Bulgaarsche gevangenen in vrijheid gesteld. Belet, penningmeester van Michailofski's comité, die eerst de politie ontweken was,' maar ten slotte te Povadia in hechtenis is ge- nomen, is eergisteren te Sofia door het districtshof tot gevangenisstraf veroordeeld. Brand op een stoomschip. Volgens een Lloyds-telegram, te Londen uit Bordeaux ontvangen, is het Nederland- sche barkschip Amicitia, geladen met petro leum, in de haven van Laroque in brand geraakt. Het vuur moet nog niet ge- bluscht zijn. Er was slechts een klein gedeelte der lading aan boord, ongeveer 700 vaten. Er moeten verscheiden menschenlevens te betreuren zijn. Schiedam, 20 Maart 1903. Kamers van Arbeid. De Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven alhier besloot in hare gister-avond gehouden vergadering zich aan te sluiten bij den op te richten Bond van Kamers van Arbeid in Nederland. U. Ed. hieruit kan voortkomen, komt ter verantwoording van H.H. Patroons". De patroons zuilen zeker na lezing van beide circulaires oordeelen, en tot het besluit komen, dat waar de werklieden hetzelfde doel beoogen, de wegen waar langs men dat doel tracht te bereiken, toch too ver uiteenloopen. Bij Kon. Besi. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Arnhem, ter standplaats Arnhem, mr. G. Murman, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Bneile en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam. generaal der Argentijnsche Republiek te Rotterdam. (Stct:) H. M. de Koningin en Z, K. H. de Prins zullen Zaterdag 21 dezer bijwonen de op voering in het Gebouw voor K. en W. te s-Gravenhage, ten bate van de noodlijdende Javanen, van het tooneeistuk »Het Poortje of de Duivel te Kruimelburg", van Frederik van Eeden. Naar wij vernemen, is door pastoor Poelhekke z. g. een som van f 100 vermaakt aan het Ondersteuningsfonds van de afd, Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond.' Door de Schiedamsche politie is aange houden en naar Amsterdam overgebracht de 17 jarige I. L,, wiens opsporing voor zijne ouders in het Algemeen Politieblad was verzocht. Heden is door de politie aan de Rotter damsche politie overgeleverd de Duitscher F. W. F.,die te dezer stede was aangenouden, alszijnde zonder middelen van bestaan. Hij zal over de grenzen worden gezet. De stoomtram, die om 8.50 uur heden morgen hier moest aankomen uit de rich ting Delftsnaven, is eerst om 9£ uur alhier aangekomen. De oorzaak hiervan was, dat van een wagen de as onder weg was gebroken. Door dit ongeval werd eenige stoornis in den dienst teweeggebracht. Gister-nacht hoorde een bewoonster van den Groenendaal te Rotterdam, dat inbrekers bezig waren in het pand naast haar, waarin gevestigd is kantoor en pakhuis van de petroleum firma Rieth en Co.ook de honden in het pakhuis gingen geweldig te keer. Toeif zij uit het raam keek zag zjj een der inbrekers op post staan, die evenwel de vlucht nam, kort daarop verlieten twee andere inbrekers ongestoord het pand. De vrouw durfde door den scürik geen alarm te maken. Toen inmiddels een politieagent verschenen was, bleken aiie lessenaars en iaden opengebroken. Er wordt vermist een bedrag van ongeveer f20 en een kistje met 50 sigaren. De inbrekers hebben zich vermoedelijk in laten sluiten mhetpaknuis onder het kantoor. Christelijke feestdagen. Door de afd. Scotedam van den Ned. R. K. Volksbond is een circulaire aan de branders-patroons verzonden, waarin op grond dat in vele branderijen nog de ge woonte bestaat om te werken op christe lijke feestdagen, zooals tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag enz. als ware dit gewone arbeidsdagen bsleefd, doch dringend verzocht wordt, indien de gewoonte van stilstaan op voornoemde dagen met bestaat, ze alsnog te willen invoeren. Geheel anders dan in dit schrijven waarin het verzoek gegrond wordt op het vervullen van jonze godsdienstige plichten, wat ons door het werk grootelijks belemmerd^ zoo niet geheel onmogelijk wordt gemaakt", - klinkt de toon in een ander dergelijk verzoek uitgaande van den »Bond° van Branders- en Distillateursknechts", Daarin wordt eenvoudig gezegd, dat op de laatste huishoudelijke vergadering met algemeene stemmen besloten is, op den 2n Paaschdag en de verder erkende Christelijke feest dagen niet te werken. »De crisis, die na het niet toegeven van De stationschef, de heer G. H. de Haak te Vlaardingen, wordt met 1 Mei oevorderd tot cnet le klasse en dan verplaatst als stationschef naar Delft, terwijl hjj te Viaar- mngen zal worden vervangen door den neer J. F. Arnoldy, thans chef te Tiel. Het stoomschip Gelderland is gister-avond omstreeks half tien, uitgaande naar zee, bestemd voor St. Nazaire over het wrak van het stoomschip Woolwich heen gestoomd en heeft daarbij een zwaar lek bekomen. Daarop is het stoomschip aan den noord oever buiten het vaarwater, ter hoogte van het witte geleidencht beneden Maassluis aan den grond gezet, men tracht met de pompen net schip boven te houden. Sieepbooten zijn by net vaaituig. De ncnten op het wrak waren brandende. De bemanning is nog aan boord. Het verzoek van de vereeniging de »Delftsche Groentenveiling" om voor den tyd van 10 jaren een stuk gemeentegrond aan de Westvest in huur te mogen ont vangen, tot stichting van een veiliuglokaal, is aoor den Delfiscnen gemeenteraad toege staan. -Öi N A -fc li A 1). By Koninklijk besluit is de heer dr. J. Carné erkend en toegelaten als consul- Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Her; tog van Mecklenburg, heeft aanvaard het Beschermheerschap vau de te 's-Gravenhage gevestigde Vereeniging tot beoefening van het jachtrijden. H. M. de Koningin heeft bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan het oplei dingsschip Charlotte van de Duitsche marine, in de orde van Oranje Nassau de onderscheiding verleend van Commandeur aan oen Commandant, fregat-kapitein Mandt, die van Officier der orde aan den luitenant ter zee Von Arnim, adjudant van Z. H. den op gemelden bodem dienenden Hertog Paul van Mecklenburg. Koninklijk Bezoek aan den Hoek-yan- Holland. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder is H. M. de Koningin gisteren toch noch nog naar de Charlotte gegaan. Het oorlogsschip lag ten anker in het begin van den Nieuwen Waterweg, ter hoogte van het pantserfort, en nadat nertog Paul van Mecklenburg met den Duitschen gezant ongeveer een uur aan boord van Hr. Ms. Rolland hadden vertoefd, besloot H. M. den tocht toch nog te aanvaarden. In een sloep van de Holland, op sieeptouw van een manne-stoombarkas en de stoomreddings- boot President Van heel in de onmiddellijke nabijheid, bereikten ue Koningin en de Prins de Charlotte, waar het koninklijke saluut werd afgevuurd. Te half zes waren de vorstelijke bezoekers weder te Hoek-van- Holland aan wal en werd de terugrit naar den Haag aanvaard. H. M. zag er zeer opgewekt uit en was in wit toilet. De vrij talrijke menigte juich te haar zeer hartelijk toe. De Charlotte is kort daarna naar zee gestoomd. Aan een bericht in het Vaderland is nog het volgende ontleend Er werd aanvankelijk besloten niet naar de Charlotte te gaan. Een officier werd met een barkas gezonden om den Hertog te halen. De Hertog kwam met den commandant Mandt en eenige andere Duitsche officieren aan boord. Na de begroeting begaf men zich naar het salon van den commandant. De Koningin wilde toch naar de Charlotte gaan, maar de commandant ried het at. Zoudt U gaan, vroeg de Koningin. Toen de commandant bevestigend antwoordde zeide H. M. Welnu, dan ga ik ook. In een sloep gesleept door een stoombarkaa nam het gezelschap plaats en onaer het donderen van het geschut en de bewonde rende hoera's der bemanning en het puoliek dobberde het ranke vaartuigje weg, ter zijde begeleid door een stoom booije derreddmg- maatscnappij en eenige sleepbooten. De Charlotte lag dwars in den mond van den Waterweg. De sloep ging langs üe buitenzy om aan de statietrap aan te leggen. Van verre klonken de hoera's der Duitsche jantjes in het want. Kommandant Wentholt kon op hooger bevel geen vertegenwoordigers der biaden op de Holland toelaten. Vandaar dat het niet mogenjk is bijzonderheden omtrent het bezoek op dien bodem mede te deeien. Het weer klaarde op, aoch de wind bleef hevig. Met vrees staarde men dan ook ae de sloep na en de moed der Koningin wekte algemeene bewondering. H. M. de Koningin vertoefde een uur op de Charlotte. Te vijf uur ging de standaard vlag naar beneden, ten teeken dat de Koningin en de Prins het schip hadden verlaten. Onder saluutschoten stoomden de barkas en de Koninklijke sloep vlug naar de Holland terug. Vol verrukking vertelde de Koningin aan den kommanaant hoe pracntmg alles gegaan was. Nadat nogmaals de bemanning was aangetreden en geïnspecteerd, namen de Koningin en de Prins ha. teujk afscheid van kommandant Wentholt en verlieten zij onder luide hoera's der bemanning en do

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2