lieieilde sn vertoclte our. Mn. toejuichingen van het publiek de Holland, om in de gereedstaande open vierspan plaats te nemen voor den terugtocht, uit geleid door den burgemeester. Weer donderde het geschut van de beide zeekastee'en en daarmede was deze plech tigheid ten einde, die, hoezeer de omstan digheden tegen waren, toch goed van stapel liep. Aangezien het menigmaal voorkomt, dat zeebrie ven, afgegeven volgens de wet van 28 Mei 1869 (Staatsbl. no. 96), nadat deze vervallen zjjn, niet aan den minister van waterstaat worden teruggezonden, wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op art. 8 der wet, houdende verplichting van de gezagvoerders tot inzending van verval len zeebrieven aan den autoriteit, die ze heeft algegeven. Niet nakoming dezer verplichting kan worden gestraft met een boete van 50 cents tot 1 2000. De heer J. J. van Meerbeke, vice president van den Hoogen Raad, is eergisteren van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. De toestand van den lijder was gisteren redelijk wei. De Keizer van Cnina heelt den heer W. J. van Duijsberg, secretaris tolk bij het Nederlandsche gezantschap en consulaat- generaal te Peking, benoemd tot comman deur der orde van den Dubbelen Draak. Zooals men zich zal herinneren, heelt de heer Van Duijsberg zich tijdens de vijande lijkheden tegen de gezantschappen bijzonder verdienstelijk gemaakt. De minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Kamer van Koophandel en fabrieken ter beoordeeling toegezonden eene aan zijn departement ontworpen Arbeidswet. De Kamers zjjn uitgenoodigd vóór 15 April mede te deelen de opmerkingen, tot welke de kennisneming van het wetsontwerp haar aanleiding mocht geven. Het ontwerp telt 370 artikelen, verdeeld over 8 hoofdstukken. Voor de Tweede Kamer, vacature-Fokker, te Alkmaar, wordt van anti-revolutionaire zijde, naar de Tijd bericht, gewerkt voor de candidatuur van mr. G. J. Sybrandy te 's-Gravenhage en voor mr. L. Canneman, gemeenteraadslid te Arnhem. Het bestuur der Nederlandsche vereeni- ging voor gemeentebelangen heelt aan gemeentebesturen toegezonden rapporten van het bestuur zeil en van zijn wiskun digen adviseur, dr. W. A. Poort, aangaande het ingestelde onderzoek omtrent eene pensionneering van gemeenteambtenaren, hunne weduwen en weezen. Tot goedmaking van de kosten van dat onderzoek en van nog te doene uitgaven hebben reeds een tachtigtal gemeenten Hit eigen beweging eene bijdrage aan het vereenigingsbestuur verleend. In 't belang van de candidatuur-Zelvelder heeft de heer Feisser, rijksontvanger te Schagen, die door de kiesvereenigingen te Scbagen, en Kolhorn voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Alkmaar was gecandideerd, zich terugge trokken, zoodat de heer Zelvelder thans de candidaat zal zijn der verbonden vrijzinnig- democraten in dit district. De Arbeidersbeweging. Naar de Rsb. verneemt, is den miliciens, die het request aan de Koningin onder teekenden, waarvan wij elders in dit blad melding maken, van hoogerhand gelast, dat hun adresbeweging geen voortgang mag hebben. Wel mogen de miliciens ieder persoonlijk een request bij H. M. indienen de autoriteiten verleenen hierbij zelfs hun medewerking. Het volgende adres is verzondenAan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, geven met verschuldigden eerbied te kennen de miliciens en miiiciens-korporaals van de lichtingen 1900—1901, 5e bataljon, 3e re giment infanterie, dat zij door nog langer onder de wapens te blijven hunne middelen van bestaan zullen verliezendat zij, die gehuwd zijn en reeds vader, zich zeer bezorgd maken over hunne huisgezinnen dat zij, nu toch al bijna zes weken onder de wapens zijnde, reeds het bericht ver wacht hadden met groot verlof te kunnen gaan dat zij, door de volgende week van hun verder verblijf onder de wapens ont heven te worden, in de gelegenheid komen wederom hunne betrekkingen te vervullen dat zij het allen diep betreuren, dat er op het oogenblik totaal nog niets van bekend is, wanneer zij weder kunnen vertrekken dat er huns inziens nog veel lichtingen zijn die hen zouden kunnen vervangen. Uitgenoodigd door de vrijzinnig-democra tische vereeniging hield mr. A. Kerdijk te Zutfen eene rede over »De toestand en de regeeringsvoorstellen". Wat op 31 Januari jl. geschied is, noemt de heer Kerdijk verkeerd, het motief daar voor keurde hij at. Solidariteit is een mooi en hoog beginsel, maar mag niet te pas en te onpas worden toegepast. Spr. uitvoerig de oorzaken tot de uitge broken staking besprekende en daarna over gaande tot de behandeling der ontwerpen, keurt goed de enquête en de spoorwegbri gade en, zegt hij, nad de regeering daarbij gevoegd een wetsontwerp voor arbeidscon tracten, dan had zij het gezag hooggehouden. In de plaats daarvan komt zij met een aanvulling der strafwetten, die geoorloofde zaken strafbaar stelt. Spr. hoopt van harte, dat de regeering nog bijtijds zal inzien, dat zij op den verkeerden weg is en dit ont werp alsnog zal terugnemen. Naar de Tijd verneemt, hebbende schil ders, zoogenaamd los-vast in dienst bij de Hollandscüe IJzeren Spoorweg-Maatschappij, een loonsvernoogmg gekregen van 20 cents per dag, waardoor net toon thans gebracht is op f 2 per dag. In zake de staking der grondwerkers te Amsterdam wordt nog gemeid De werklieden der Asphait-maatschappij, werkzaam voor Bauwhoeaenveem met het lossen van Zand en grind hebben het werki gestaakt. Eveneens alle werklieden van de asphait-labnek in de Roggeveenstraat en wel uit solidariteit met de grondwerkers. De grondwerkers voor net leggen van telefoon kabels op de Keizersgracht bij de Raad- nuisstraat en aan de Petroleumhaven leggen net werk neer. Een ploeg stratenmakers uit de zeven de sectie kon met werken wegens gebrek aan zand. Gisteren ochtend trachten in de Reguliers- breedstraat eemg stakende grondwerkers de werklieden, bezig aan de tramlijn, te bewegen heen te gaan. Zij werden echter door politie geweerd en verwijderd. Men schrijft aan de IV. R. Ct. uit Am sterdam De tijdelijke federatie van gemeente werklieden tot agitatie tegen de dwang- wetten heeft een manifestonderdegemeente werklieden verspreid, en hen opgeroepen tot eene openbare vergadering, 22 dezer te houden. De heer T. Dotnela Nieuwenhuis zal er het woord voeren. Deze tijdelijke federatie omvat zes af- deelingen van den Centralen Gemeente- werkliedenbond, en wel de afdeelmgen telefoon, bestrating, reiniging, gasfabrieken hydroliek en handelsinrichtingen. De werklieden van het Blauwhoedenveem te Amsterdam hebben zich solidair verklaard met de stakende grondwerkers. De straat makers konden niet overal doorwerken uit gebrek aan zand. De Londensche correspondent van de Tel. meldt, dat de heer Chambers, secretaris der Dockers' International Federation »most respectfully", voor de eer bedankt heelt zich tegenover hem uit te laten over de maatregelen, door de Engelsche bootwer kers te nemen als 't hier tot een werkstaking mocht komen. De correspondent vernam echter van andere zijden, dat er werkelijk door de »Dockers" besloten is hun Holland- sche collega's krachtdadig te steunen, zoowel financieel als zedelijk, als dezen het werk neerleggen. Naar het U. D. meldt, zal op de eerst volgende algemeene vergadering van den Utrechtschen Bestuurdersbond een voor stel worden behandeld om de typographische vereeniging vNut en Genoegen" te royeeren wegens hare houding in zake de actie tegen de regeeringsvoorstellen. De bewaking van het spoorwegstation te Tiel is opgeheven. De brigade Tiel der rijksveldwacht is van den spoorwegdienst ontheven. Gisteren is in den Haag, na een kort stondige ziekte overleden de verleden jaar afgetreden 88 jarige directeur van de Landsdrukkerij, de heer C. W. Mieling, die alzoo niet lang van zijn welverdiende rust, na een zoo werkzaam leven in den staats dienst, heeft kunnen genieten. De nieuwbenoemde burgemeester van Leiden, mr. N. de Ridder, werd gisteren geïnstalleerd door den loco-burgemeester, den wethouder Juta, die het ambt ruim een jaar tijdelijk heeft waargenomen. De nieuwe burgemeester aanvaardde het bestuur met een huldebetuiging aan H. M. de Koningin en een huidewoord aan zijn voorganger, zich in aller medewerking en steun aanbevelend. De heer P. L. C. Driessen, als oudste lid van den Raad, sprak daarna een woord van welkomst en vriendschap, dat door den burgemeester werd beantwoord. Betrekkelijk nog onverwacht is te War mond overleden de heer mr. A. Nederburgh, burgemeester en secretaris dier gemeente, ridder in de orde van Oranje-Nassau. De overledene had het burgemeestersambt ruim 45 jaren vervuld en was een der oudste burgemeesters uit de provincie Zuid- Holland. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad is eergisteren middag een motie ingediend, uitsprekende dat het raadsbesluit tot de in stelling eener commissie van advies inzake de watervoorziening geen wantrouwen be doelt tegen Burgem. en Weth., hopende dat Burgem. en Weth. hun missive zullen in trekken, tevens hei besluit tot instelling van bedoelde commissie intrekkende, omdat deze wellicht niet wettig is en Burgem. en Weth. uitnoodigende nadere voorstellen te doen. Zal deze motie, die in de volgende raads zitting behandeld wordt, de brug zijn waar over partijen, tot elkaar zullen komen Bij de stemming voor de vervulling van de vacature-Schaper in de Provinciale Staten van Groningen werden uitgebracht 3093 geldige stemmen. Daarvan verkreeg de heer Van Haarst (Arbeiderspartij) 739, de heer Hessels (R.-K. en antir.) 1049 en de heer mr. J. A. Teilegen (lib.) 1312 stem men. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Hessels en Teilegen. Beiden zijn lid van den gemeen teraad van Groningen. GEMENGD NIEUWS. Gisteren-nacht is ingebroken bij den sigarenhandelaar Ten Cate op den Zijl- weg te Haarlem. Alles is overhoop gehaald de inkpot was omgegooid over de boeken. Op een stuk glas was de naam geschreven van een weggestuurden knecht. Geld en kistjes sigaren zijn er gestolen. Een 25-jarige vrouw is op den Scheve- ningschen Weg bij den Haag onder een paardentram geraakt, met het noodlottig gevolg, dat haar been werd afgereden, Naar tiet ziekenhuis overgebracht, bleek zij over leden. Dronkenschap tengevolge van drank misbruik schijnt de oorzaak te zijn van het ongeluk. Het personeel van de paardentram heeft geen schuld aan het gebeurde, teeaüèi Te Voorburg is een geval van honds dolheid geconstateerd. Ingevolge de be staande bepalingen heeft de burgemeester gelast, dat de honden gedurende 4 maanden van muilkorven moeten worden voorzien. Aan de burgemeesters van aangrenzende gemeenten is hiervan kennis gegeven. Tijdens de afwezigheid der ouders kwam te Etten (Noord-Brabant) een knaapje van 5 jaar te dicht bij het vuur, zoodat zijn kleeren vlam vatten en de moeder bij haar thuiskomst het kind met brandwonden overdekt vond. Naar het gasthuis gebracht, overleed het daar. Laatste Berichten. Voor het examen in nuttige handwerken is heden te Breda geslaagd onze oud-stad- genoote mej. A. Collignon ABd., leerlinge van de normaalschool der eerw. zusters Dominicanessen te Reuver. In de commissie voor de afneming der eind-examens aan de H. B. Scholen zijn o.a. benoemd de heeren M. Horn, directeur, en dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de H. B. School alhier. Door de rechtbank te Rotterdam is heden het faillissement uitgesproken van Bernardus de Goederen, broodbakker, Raam 52 alhier. Rechter-commissaris jhr. mr. J. C. W. C. von Weiier, curator mr. M. J. C. M. Kavelaars, alhier. Het bericht, alsof de centrale sectie der Tweede Kamer besloten had, de ontwerpen van wet in zake de strafnovelle enz. niet dan na Paschen in behandeling te nemen, berust op misverstand. Het bergingsvaartuig Buffel is bezig te trachten het achterschip van de Gelderland leeg te pompen. te Schiedam. Geveild20 Maart. Notaris D. van den Berg te Overschie, ten verzoeke van den makelaar J. F. W. Meijer alhier. Een Huis, met bovenwoning, waarvan het bovengedeelte is ingericht tot fotografisch atelier, overdekt plaatsje en erve aan de Lange Haven, t 3800. Een Woning en Erve in een gang, uitkomende aan de Laan, met een onver deeld aandeel in die gang, f 160. Notaris D. van den Berg te Overschie. Een Winkel- en Woonhuis met pakhuis, vrije gang, open grond en erve aan de Broersvest, 12425. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 20 Maart 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 20 Maart. Moutwijn f 71/* per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Summing: flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 8. Jenever: f12. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/»—f 15. Spoeling f2.—. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco 1 Rogge, p. Maart Apil Spirit, p. Maart April./Mei 13»/. 13»/. Maïs 16.50 1650 13»/,. 13»/,- New-York. Amsterdam. 19 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 20 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 19 Maart 1.69 cM. 20 Maart 1.68 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort fl2.13£ Disc. 4 pCt. Parijs - 48.22^ 3 4ntwem. 48.10 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 19 Maart. Heden waren aangevoerd 1630 stuks run deren, waarvan 519 ossen, 200 stie ren, 911 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.82 a 0.92, stieren fr. 0.71 0.81, koeien fr. 0.71 k 0.81 per kilo. 19 Mrt. 20 Mrt, Z 18 Maart 19 Maart. 51. 1 51. f.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3