B. F. M. P. Eickholt, zoomede de kameraden, betuigden Toekar bun hulde op de gebrui kelijke wijze. H. M. de Koningin verleende den werk man Toekar de eere medaille van Oranje- Nassau in brons. Aan W. F. d'Harvant, expediteur te Lobith, is vergunning verleend om op 27 dezer met het schip genaamd Kehrwieder, van Herwen en Aerdt naar Rozenburg te vervoeren een partij van netto 29.925 kilo dynamiet, Deze partij wordt in laatstge noemde plaats overgeladen in het zeeschip Twee Gebroeders, met bestemming naar Engeland. Door duikers is gisteren bevonden, dat er drie gaten aan bakboordzijde in de kim achter de machinekamer van de Gelderland zijn. Het vlak van het vaartuig schijnt ongeschonden. Twee van de gaten zijn reeds dichtgemaakt. Het water staat in de machinekamer en het ketelruim. Zoodra het schip dicht is, zal de Buffel gaan leegpompen. Sleepbooten zijn bij het vaar tuig. De bemanning is gisteren-avond groo- tendeels naar Rotterdam vertrokken. De kapitein is aan boord. Gisteren-ochtend is uit het water aan de Molslaan te Delft opgehaald het lijk van de vrouw van D. Een oogenblik te voren had zij hare woning verlaten. Men vermoedt dat misbruik van alcohol oorzaak is. BINXESL-OD. Bij Kon. besluit is de gepensior.neerde luit.-generaal J. W. Bergansius, minister van Oorlog, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, benoemd tot minister van Staat. De benoeming van den minister van Ooriog tot minister van Staat, is, naar aan de Bsb. van welingelichte zijde wordt medegedeeld, eene erkenning voor zijne tijdelijke waarneming van twee Departe menten van Algemeen Bestuur, eerst van dat van Koloniën en daarna van dat van Marine. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot gedele geerden van Nederland op de 26 Mei a.s. te Londen te openen Internationale Teiegraaf- conferentie de heeren G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der posterijen, en A, Kruyt, hoofdinspecteur der telegrafie, en tot gedelegeerde van Ned.-Indië de heer J. J. Perk, refendaris bij het Departement van Koloniën, Naar men verneemt, kan spoedig worden tegemoet gezien het Koninklijk besluit, waarbij wordt bevolen de oprichting van het nieuwe 9e regiment infanterie, waar van de staf te Leeuwarden zal worden gevestigd. De nieuwe formatie zai met 1 Juli of 1 Aug. in werking treden. Nederlandschap. Op 1 Juli 1903 zal de wet van 12 De cember 1892 (Staatsblad no. 268) op het Nederlanderschap en het ingezetenschap gedurende 10 jaren in werking zijn geweest. Mitsdien zullen, krachtens art. 7, 5o., dier wet de Nederlanders, die gedurende dat geheele tien-jarige tijdvak, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats hebben gehad buiten het Rijk en zijne koloniën of bezittingen, in andere werelddeeien, op genoemden dag de hoedanigheid van Ne derlander verliezen, tenzij zij de in genoemd wetsvoorschrift bedoelde kennisgeving heb ben gedaan. Nieuwe Arbeidswet. Naar men verneemt, is het nieuwe ontwerp- Arbeidswet gereed en door den minister van Binnenlandsche zaken verzonden aan de Kamers van Arbeid om advies. Naar de Standaard mededeelt, zijn in het voorontwerp van een nieuwe Arbeids wet o.a. opgenomeneen aanvankelijke regeling van het leerlingenwezen, een maat regel ten behoeve van de winkelbedienden, een reeks nadere bepalingen voor wat dus ver in het Arbeids- en Veiligheidsbesluit geregeld was, het vervoerwezen, de regeling van den arbeidsduur voor bedrijven van bijzonder gevaarlijken aard voor volwassen mannen, ook in die bedrijven waarin nacht arbeid voorkwam, met name de bakkerijen, en eindelijk is het toezicht uitgebreid en verscherpt, en door een aantal maatregelen nader geregeld. Onderscheidene zee officieren maakten gisteren hun opwachting op de eerste audiëntie van den minister van Marine, schout-bij nacht Ellis o. m. schout-bij-nacht Derx, directeur en commandant in de marinedirectiën te Amsterdam, schout-bij nacht van Nes, commandant der stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, de inspecteurs van het loods wezen in verschillende plaatsen, de kolonel commandant van het korps mariniers, van Wely en vele anderen, waaronder een aantal kapiteins-ter-zee. De toestand van den vice-president van den Hoogen Raad, mr. van Meerbeke, is niet zoo ongunstig als de berichten van de laatste dagen deden vermoeden. Wel zijn dezen hooggeplaatsten rechter lijken ambtenaar eenigen tijd geleden de HH. Sacramenten toegediend, maar sedert is eene verbetering van zijn toestand inge treden welke langzaam aanhoudt. Zooals onze lezers mogelijk weten, is in 1899 bij afzonderlijke Wet een Staatsbosch- beheer in het leven geroepen en zijn er Staatsbosschen gekomen. Wij vermeldden in ons artikel over boschcultuur, dat het uit gebreide Kootwijksche zand, 2500 H.A. reeds bebouwd wordt door den Staat, met eigen werklieden, opzichters enz., waarvan de heer Van Dissel, inspecteur en hoofd.is. Tevens wezen wij op de weldaden van een ontginning van stuifzand (vliegzand) tot bosch. Nu kan met zekerheid vermeld worden, dat ook het enorme Otterlandsche stuifzand door den Staat tot een Staatsbosch zal worden ontgonnen. (Tel.) Z. K. H. Prins Hendrik brengt Maandag weder een bezoek aan Het Loo, in verband met de werkzaamheden aldaar, en zal er drie dagen vertoeven. Ter nagedachtenis van wijen mgr. dr. Schaepman. Op initiatief van Z. D. H. den Aartsbis schop van Utrecht heeft zich eene Commissie gevormd, om een blijvende hulde aan de nagedachtenis van wijlen mgr. dr. H. J. A. Schaepman tot stand te brengen. Door Z. D. H. daartoe uitgenoodigd, hebben in deze Commissie zitting genomen de volgende heeren Dr. H. T. Brouwer, Vicaris Generaal van den Aartsbisschop te Utrecht. Dr. W. H. Nolens, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen. te Rolduc. Dr. A. Resemans, Prof. ajh Groot-Seminarie Bovendonk" te Hoeven, Mgr. W. M. G. Wittert van Hoogland, Geheim Kamerheer van Z. tl. den Paus en Pastoor te 's Gravenhage. Dr. G. W. van Zxnnicq Bergmann, Pastoor te Tilburg. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Lid van de Tweede Kamer der Staten Gen. te 's-Hage. W. J. H. Prinzen, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen. te Helmond. H. G. L. Regout, Lid v/d Eerste Kamer der Staten-Gen. te Maastricht. Mr. A. M. Sassen, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen. te Breda. R. S. H. Visser, Lid van de Prov, Staten van Friesland te Sneek. In eene, den 2en Maart II., onder voor zitterschap van mgr. den Aartsbisschop, door bovengenoemde Commissie gehouden vergadering, werd besloten, om, zoo moge lijk de beoogde hulde te doen bestaan in lo plaatsing van een gedenkteeken op het graf te Rome. 2o vestiging eener lundatie voor de zielerust des overledenen in de kapel van het te stichten Hollandsen College, en 3o oprichting van een monument in het Seminarie te Rijsenbu g. De leden der Commissie bovenver meld, hebben zich bereid verklaard, om geldelijke bijdragen tot verwezenlijking dezer plannen in ontvangst te nemen. Een-ieder derhalve, die daartoe met Snancieelen steun wenscht mede te werken, wordt beleefd verzocht, zijn bijdragen aan het adres van een der genoemde heeren, liefst zoo spoedig mogelijk, te doen toe komen. S. D. A. P. Aan het verslag van den partijsecretaris der Soc.-dem. Arbeiderspartij over het jaar 1902, is het volgende ontleend Van de 90 organisaties, waaruit de partij bestond op 31 Dec. 1901, vieien af de S. D. O. V., de vereeniging «Aurora" te Leeu warden, de kiesvereemgingen «Eendracht'' en «Algemeen Belang" te Veendam, de kiesvereeniging te Zuidbroek en die te Noordwijk, zoodat er overbleven 84. Opge richt werden in den loop van het jaar 23 organisaties, waarvan echter de kiesver- eenigingen te Neede en Eibergen, na een kortstondig bestaan, tengevolge van tegen werking spoedig moesten worden opgeheven. Het totaal aantal afdeelingen en kiesver eemgingen bedroeg derhalve op 31 Dec. 1902 115, met ruim 6500 ïeden, waarbij nog gevoegd moeten worden een 60 ver spreide leden. De oorzaak van afscheiding der vereeniging «Aurora" en van de S. D. O V., is hierin gelegen, dat volgens de nieuwe statuten dergelijke organisaties geen deei meer kun nen uitmaken van de partij. De kiesver- eenigingen «Eendracht" en «Aig. Beiang" te Veendam vereenigden zich en vormden een nieuwe afdeelmg der partij onder den naam van «Recht en Plicht". Het aantal verspreide leden is zeer afwisselend, wat veroorzaakt wordt, doordat verspreide leden gewoonlijk spoedig trachten een 5 tal personen te vinden, die met hen een afdeelmg vormen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Ingezonden Mededeelingen. 20 ct. per regel. De waarheid en niets dan de waarheid. Zeer zeker zullen vele lezers en lezeressen bij het lezen van dit artikel bij zich zeiven zeggen alweer een artikel over de Pink- Pillen, maar diegenen, die aldus spreken, hebben het geluk boven duizenden eene goede gezondheid te genieten, terwijl dat diegenen, en helaas er zijn er velen, die dat geluk niet hebben, wel degelijk met belangstelling alle weken de attesten lezen, om toch ook maar eens te weten of de een of andere persoon niet genezen is geworden van de zelfde kwaal, die zij zelf hebben. Alhoewel wij al het mogelijke aanwenden om de verschillend3te gevallen te vermelden, is het ons evenwel niet mogelijk hieraan steeds te voldoen. In hootdzake zij vermeid, dat de meeste kwalen, zoowel bij de vrouw als bij den man voortspruiten uit den slechten toestand van het bloed welnu I De Pink-Pillen zijn de beste hernieuwer van het bloed en door hun geregeld gebruik en met eenige volharding zal men weldra bespeuren, dat wat wij hierboven aangaven, de zuivere waarheid is. Juffr. Jansen, wonende te Eibergen, is na het vele lezen der attesten eveneens tot hun gebruik overgegaan en zjj heeft er zich hoegenaamd niet over te beklagen, hetgeen uit den volgenden brief blijkt. «Ik leed, zoo vangt zij aan, sedert zoo veie jaren aan een hevige maagkwaal, gepaard gaande met vreeselijke pijnen, gebrek aan eetlust en daar mijn iichaam niet het noodige voedsel bekwam, werd ik al zwakker en zwakker en ten eenemale radeloos. De een raadde mij dit aan, de andere dat, maar niets mocht baten, boven dien, tengevolge der uiterste zwakte, had ik hevige ruggepijn. Ik ging tot het gebruik der Pink-Pillen van Dr. Williams over en van lieverlede verminderde de maagpijn, de ruggepijn verdween en de eetlust nam toe en tengevolge daarvan kwamen mijne krachten terug, met lust en ijver verricht ik thans mijne werkzaamheden en ik verzoek U miju attest te publiceeren tot heil van de lijdende menschheid. Prijs f 1,75 de doos, f. 9.— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Fianco toezending tegen post wissel, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De heer Ds. van den Broek heeft het de moeite waard geacht, op te komen tegen myne voorstellingen en bemerkingen omtrent het toestaan «n doen over schrijden van de 10 minuten, op de vergadering van 12 dezer, aan en door de debaters. Dj heer vau den Broek zal zich nog wel herinneren, dat door hem is medegedeeld, hoe het presidium dier vergadering hem onverwacht was opgedragen, en aat het leiden van dergelijke bijeenkomsten hem vreemd was; Verder bestond in de zaal de indruk, dat iedere spreker 10 minuten tijd zou hebben, en dat dit geene vinding van mij is, bleek wel uit het gezegde van den inge schreven, doch niet opgekomen debater, die zijne 10 minuten aan den heer v. d. Most gaf, zoodat deze, rekende hij uit, er nu 20 had. Dat men later aan de Bestuurstafel zoo nauw niet zag, doet weinig af aan het leit. Maar de heer van den Broek denke niet, dat het mij te doen was om hem verwijten te maken;alleen sprak ik over een en ander, omdat het zoo saai werd naar de debaters zoo lang te moeten luisteren, terwijl men in de meening was, dat zij niet meer dan 10 minuten hadden. lot mijne verwondering zie ik, dat men ook hier eene adresbeweging tegen de bewuste stakingswetten op het getouw wil zetten. Ik had toch waarlijk gedach t, dat men verstandiger was en de strekking dier wetten beter zon begrijpen. Immers, het is een geheel valsche voorstelling, als men beweert, dat door deze ont werpen - of eigentlijk door dat tot aanvulling van het stratwetboek - het recht van staken aan de arbeiders wordt ontnomen, dat de organisatie der werklieden aan banden wordt gelegd en hnn recht verkort, of dat de regeering tegen de arbeiders optreedt. Als stand of klasse, als geheel staan de arbeiders buiten de zaak. Maar men wil hoofdzakelijk het spoorwegwezen be schermen, en daarmede het nationaal belang, dat er zoo nauw mee verbonden isdoeh dan worden nog met de arbeiders aan de sporen bedreigd, maar wel de on- en kwaadwilligen onder hen. Diegenen bijv., die op anderen druk willen uitoefenen, die anderer vrijheid geheel willekeurig bekorten ot vernietigen, en die zichzeiven niet gebonden achten door een vrij willig beklonken overeenkomst, bekrachtigd door belofte of eed. Kan daar redelijkerwijs iets tegen ingebracht worden P Moet niet een ieder het toejuichen, als Vooreerst het verkeer voor personen eu goedeteu beschermd en ver zekerd wordt, en verdei de persoonlijke vrijheid wordt gewaarborgd aan den eenen kant, en moedwillige con tractbreuk en eedschennis strafbaar gesteld aan de andere zijde? Eveneens treedt men echter ook op tegen de opruiers van professie, tegen hen die werkstakingen organiseeren en in troebel water visschen, iieden die meestal staan builen de arbaiderswereld, en zich opwerpen als de leiders, maar dikwijls zijn de nri-Ieiders van de werk lieden het posten, boycotten, het lastig vallen van personen enz., zal mede strafbaar worden gesteld, maar kan men dit wraken Al is het natuurlijk, dat de heerendie in al deze dingen vaak de hand hebben en nn worden bedreigd, heftig opkomen tegen de voor gestelde maatregelen en zich in allerlei bochten vringen om daaraan te ontkomen, even natuurlijk is het ook, dat de overheid zich tegen hun drijven en werken verzet en daartegen maatregelen beraamt. Onbegrijpelijk is het echter ook, dat er nog ver standige lieden zijn, die zich daartegen willen verletten, die aan de overheid de wapens misgunnen, waarmede de orde kan gehandhaafd worden, eene orde waarbij toch iedere burger belang heelt, waarop hij récht kan doen geiden. Mocht men toch het verkeerde van zulk een verzet inzien; mocht men terugdeinzen voor de straf, bedreigd in het woordQuis vult perdere Deus primus dimentatDien God verderven wil, slaat Hij eerst met blindheid IJ. Z. Schiedam, 21 Maart '03. Jnffr. JANSEN volgens portret.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2