bij voorkeur in de Nederlandsche taal, door een katholiek Nederlander is geschreven en het meest aan het doel der stichting beant woordt. Ook zullen prijsvragen over geschied kundige onderwerpen worden uitgeschreven, terwijl door geldelijke bijdragen en andere gepaste middelen de uitgave en verspreiding van geschiedkundige werken mogelijk zal worden gemaakt. Over de vraag, welke ge schriften eene bekroning of geldelijken steun verdienen, beslist een door het Doorluchtig Episcopaat te benoemen jury van vijf personen. De stichting wordt onderhouden door de inkomsten harer goederen en eventueel uit eontributiën van belangstellenden, alsmede door vrijwillige bijdragen erfstellingen, le gaten en liefdegiften. De contributie kan geschieden of door een ruime gift in eens of door een gere gelde jaarlijksche bijdrage, voor de ontvangst, waarvan elk bestuurslid zich gaarne be schikbaar stelt. Aan de contribuanten zal van tijd tot tijd door het bestuur een kort verslag der werkzaamheden van het «Nuyens- fonds" worden toegezonden. De Arbeidersbeweging. In plaats van mr. Kerdijk, aie verhinderd was, sprak gisteren-avond mr. Marchant in eene openbare vergadering te Rotterdam over de behandeling der Strafwetnovelle Eerst behandelde spr.de spoorwegstaking, noemde deze formeel een onrecht, doch achtte haar niettemin verontschuldigbaar, terwijl hij, wat de wetsontwerpen aangaat, meende, dat zij niet voldeden aan twee eischen door hem gesteld. De maker der goede strafwet moet ken nen de sociale toestanden, en de zekerheid hebben, dat door de toepassing de rechts orde geen gevaar loopt. Ten tweede moet elk woord gewikt en gewogen worden, opdat men onmiddelijk weet, op welke gevallen het van toepassing is. Aan beide vereischten voldoet de strafwet zoo weinig, dat spreker twijfelde of zij wel van den scherpzinnigen minister van Justitie afkomstig is. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Spoorwegpersoneel «Recht en Plicht" heeft het verzoek gericht tot het gedelegeerd Ud van den raad van administratie der Holiandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, den heer Van Hasselt, om, nu het spoorweg personeel gevoelt, dat de eischen der heeren Oudegeest c.s. niet te voldoen zijn, hun bestuur te willen ontvangen om de verzoeken van «Recht en Plicht" tot lots verbetering van verschillende categoriën te bespreken. In de N. Cf. geeft een gepensionneerd stationschef der Staatsspoor in overweging, als middel tegen staking een borgstelling te eischen, ook van machinisten en stokers, b.v. ten bedrage van viermaal hun maandloon. Men bericht uit den Haag, dat de Ver- eeniging van beambten der departementen van algemeen bestuur en ,hooge colleges van staat heeft besloten met in te gaan op het verzoek van den Bond van Onderwijzers te Amsterdam en zich te onthouden van adhaesie aan het door dien Bond te ver zenden adres betreffende de met-aanneming van het ingediende wetsontwerp-strafwet boek. De afdeeling Den Haag van den Neder- landschen Bond van Post- en Teiegraaf- beambten acht zich in antwoord op het verzoek van den Bond van Ned. Onderwijzers om haar standpunt te bepalen me t het oog op de buitengewone dienstorder van den directeur-generaal verplicht, zich van het uitspreken van hare meening te ontnouden. Het übld. ontving het bericht, dat de regeering reeds een ontwerp van wet in gereedheid heeft gebracnt, ten einde de ïngelytden bij de militie te land, die krachtens de eerste zinsnede van art. 110 der Militiewet 1901 onder de wapenen zjjn geroepen, onder de wapenen te houden zoolang als raadzaam geacht wordt. Bij het regiment grenadiers en jagers woraen thans aan de opgenomen lichtingen flinke verlofpassen gegeven. Van iedere compagnie mogen per beurt 15 man naar huis en wel ae gehuwden 6 dagen, de ongebuwdeo 4 dagen. Aangezien er 20 compagniën zijn, is dit telkens voor 300 man een buitenkansje. De regeling ging gisteren in en natuurlijk werd er terstond gebruik van gemaakt. Indien bij andere legerafdeelingen 't zelfde nog niet geschiedt, moge dit voorbeeld van het Haagsche regiment gunstig werken Men meldt uit 's-Gravenhage: Niet voor verwezenlijking vatbaar, omdat de stellige letter der wet zich daartegen verzet, is het geopperde denkbeeld om de thans onder de wapenen zijnde lichtingen door die van 1898 en 1899 te vervangen. In een Dinsdag avond gehouden vergade ring van de R. K. Kiesvereeniging te Amsterdam is besloten, geen contra manifestatie in het leven te roepen tegen de agitatie, welke tegen de stakingswetten is opgezet. Wel zullen de Katholieken indi vidueel aan het adres van den heer mr. Korthals Altes hun sympathie betuigen. De Tijd wekt alle r.k. kiesvereenigingen in het land op, dit voorbeeld te volgen. Inzake de staking der grondwerkers te Amsterdam wordt nog gemeld Eenige grondwerkers en keiers, die door den hoofdaannemer van werken aan de IJkade naar de Petroleumkade waren ge zonden om het werk te verrichten van stakende grondwerkers, legden daar ge komen eveneens het werk neder. De stratenmakers hebben besloten het het zand met te verwerken, dat door onderkruipers wordt aangevoerd. Ook de machinisten der zandbaktreinen zullen weigeren zand te vervoeren, dat door onderkruipers wordt aangevoerd. In Hillegom kunnen 70 grondwerkers niet werken, daar Amsterdam op dit oogenbiik geen zand kan verwerken. Er zullen pogingen worden aangewend om onder deze grond werkers een organisatie te stichten. De vervoerders van de Zandieveraniie- Maatschappij en die van den aannemer Uyterwijk Jr., welke gedwongen zijn tot slaken, hebben hun grieven ook opgesteld en eischen nu 113.50 per week voor een 72 urigen arbeid. Te Harlingen is een jong man, getrouwd en vader van een kind, die een paar maanden sukkelde, en behoorde tot de opgeroepen licntingen van miliciens, door twee marechaussees uit zijn huis gehaald en in een wagen naar Leeuwarden ver voerd. Hij is daar in net militair hospitaal gebracht om verder te worden behandeld, niettegenstaande de dokter een bewijs van ongesteldheid had gegeven. De Leeuw. Ct. meldt, dat reeds Donderdag aan de opgeroepenen van de lichting 1901, te Amersfoort in garnizoen,is keunis gegeven, dat ze andermaal zes weken onder de wapens zullen blijven. Zij, die gemist konden worden, kregen 2X^4 uren verlof om zien Zondag op het middagappel weer te melden. Te Eindhoven heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doei stelt in deze en naburige gemeenten een groote adres beweging op touw te zetten, teneinde de regeering te steunen en den Kamers te verzoeken de ingediende wetsontwerpen aan te nemen. In de vergadering van den Noord Bra- bantschen Cnnstelijken Boerenbond, ge houden te Boxtel op Dinsdag den 17 Maart j.l., waar vertegenwoordigd waren 15000 leden van dien bond, werd een motie aangenomen, waarbij instemming werd betuigd met de houding der Regeering in deze moeieljjke tijden, van welke motie aan minister-president Kuyper werd kennis gegeven. In den namiddag van denzelfden dag werd van den minister een telegram van dankbetuiging ontvangen. Na afloop van de receptie bij den Commissaris der Koningin te Haarlem is van het rijtuig van den luitenant der cava lerie Van Lelyveld het lemoen gebroken, zoodat het paard er van door ging en het rijtuig met de inzittenden omsloeg. ®De Jheer Lelyveld en zijn echtgenoote kwamen er af met lichte kwetsuren, veroor zaakt door de glasscherven der gebroken ruitenzij moesten met een trapje uit het rijtuig klimmen. De koetsier, de patroon Beier, werd van het rijtuig geslingerd en meegesleurd en ligt nu zwaar gekwetst te bed. Het paard is in een sloot aan den Singel iater doodgevonden. Gisteren-ochtend heeft zekere B. aan de Schutstreek te Hoogeveen zijn zwager H. a bout portant doodgeschoten. Naar men zegt, had eerstgenoemde reeds langen tijd last van H., die hem bemoeilijkte in zijn vak als scheepsjager. B. heeft zich zelf na de daad onmiddellijk bij de marechaussee aangegeven. Gisteren-ochtend wilde de verslageue zijn zwager en echtgenoote met een mes te lijf de vrouw werd daarbij verwond schoof tusschen haar en den aanrander een kruiwagen en, toen deze daarover wilde, om zijn zwager te kunnen steken, moet laatstgenoemde om te vluchten zijn revolver hebben afgeschoten. Uit Dinxperlo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Het groote misbruik van sterken drank, dat hier gemaakt wordt, is vooral te wijten aan den goedkoopen jenever, die men in het aangrenzende Pruisische Suderwick kan krijgen. Bekomt men den drank geborgd, dan wordt de verleiding nog grooter. Sedert kort nu is het tappen van borrels op crediet ir, Pruisen verboden. De tapper kan bij overtreding zijn vergunning ver liezen. Het ophouden van borgen zal wel bijdragen om het drankmisbruik hier te verminderen. Door jhr. Victor de Stuers is aan de afdeeling Arbeiderskring van het patronaat van Sint Servaas te Maastricht afgestaan een woning, om te worden ingericht tot patronaatsgebouw en tevens tot vergader gebouw van den R. K. Volksbond en patronaatsteekenschooi. Te Esschen, aan de Belgische grens, heeft de uitlevering plaats gehad van den Argentimër C. A. Cattie, ate in Fe bruari gearresteerd werd in het «Hotel de France" te Rotterdam op aanwijzing van een employé van een der hoteis te Ant werpen, op vermoeden van diefstal van een groot aantal goederen en zilveren voorwerpen, uit een hotel aldaar. Op advies der Rotieraamsche rechtbank had de Nederlandsche regeering de uitlevering toegestaan. Brand. Te Nijmegen is eergisteren-avond te half acht een felle brand uitgebroken in het brandstoffenpakhuis van de weduwe Jansen aan de Waalkade. Het huis met den inhoud zijn geheel verbrand. Alles was verzekerd. De brandweer kon alleen de belendende per- ceelen behouden. tfEJIEAüD NIEUWS." De chef van het bookmakerskantoor te Goes, A. F, de P., die geruimen tijd te Middelburg in voorloopige hechtenis door bracht, is daaruit thans ontslagen. De dader van don onlangs te Rucphen plaats gehad hebbenden doodslag, die naar België gevlucht was, heeft zich Vrijdag bij de Justitie te Breda aangemeld. Een afschuwelijke gebeurtenis heeft te Reeken nabij Kortrijk plaats gehad. Het kind der echtelieden Desmedt, die met den veldarbeid bezig waren, werd alleen thuis gelaten in zijn wieg. Een varken is binnen gedrongen in de kamer waar het kind sliep en heeft het hoofd van de kleine totaal verslonden. De welvaart te Londen lijdt zeer onder de minder gunstige economische toestanden en de drukkende belastingen. Op het oogen biik staan er ongeveer 40,000 huizen ledig. Te Sai'da in Algiers is een koopman, Messaoud, met zijne zes en-zestig-jarige schoonmoeder en een dienstbode van 28 jaar met bijlslagen vermoord en voorts bestolen door twee Zwitsers en een Duit- scher. De daders zijn reeds in hechtenis en de laatste heeft bekend. Laatste Berichten. De ooievaar heeft heden voor het eerst het nest op de mouterij in de Vijgensteeg, tegenover de Ooievaarsbrug,weder betrokken De iraditioneele Lentebode komt ditmaal op den Lentedag, d. i. veel later dan vorige jaren. In plaats van den heer Visser, die mede belet schijnt, zal hier Maandag de heer Brinkhuis over de Stakingswetten komen spreken. Voor de rechtbank te Rotterdam stond heden terecht F. H. Stubbe, 38 jaar, be schuldigd van berooving van een gelddrager van het agentschap der Dordtsche-bank. Er werd een straf van 8 jaren gevangenis tegen hem geëischt. H. M. de Koningin-Moeder ontving heden-middag in audiëntie den minister van marine, schout-bij-nacht Ellis. In verband met zijne benoeming tot minister van Staat maakten heden in den loop van den dag de chefs van de afdee- lingen aan het departement van oorlog hun opwachting bij den minister, generaai Ber- gansius. Naar men aan de Midd. Ct. meldt, zou de Tweede Kamer Maandag 30 dezer weder bijeenkomen. kerknieuws. Z. D. H. mgr. J. Hoffman, bisschop van China, beeft in de kloosterkerk der eerw. paters Minderbroeders te Maastricht de tor.suur en mindere orden toegediend aan 19 eerw fraters. Voor de parochianen van St. Agnes te 's-Gravenhage was 't gisteren de blijde dag, dat hun nieuwe bedehuis aan de Beekiaan ingezegend word door don zeereerw. heer ueken in atwaehting dat later mgr. Botte- rnanne de consecratie komt verrichten. De piecntigheid had groote belangstelling ge wekt in de parochie, reeds lang veel te uitgebreid voor nojdkerk, waarin gistereu- ocniend voor 't laatst de H. Mis werd gedaan. Tijdens de inzegening en terwijl ue vrouwen de H. Mis bijwoonden, door den deken opgedragen in ae nieuwe kerk, verzamelden ue rnaaneu zien in de noodkerk, waar de pastoor üer parochie, de zeereerw. heer Snickers, het H. Sacrament kwam afhaien. Per rijtuig begaf zijneerw. zich met Ons-Heer naai' den nieuwen tempel, te voet gevolgd door de mannen, die zoo den Zaligmaker een eerbiedig geieide boden. In proceesie werd het H. Sacrament door de kerk naar 't hoogaltaar gebracht, waarna een kort lof, gecelebreerd door pastoor Snickers, de plechtigheid besloot. Land- en Tuinbouw. Bij gunstig weder zullen in Haarlems omstreken de crocussen over een week in vollen bloei. Van de byacinthen ziet men hier en daar reeds enkele vroege soorten kleur beken nen, en men verwacht, dat zij over veer tien dagen algemeeu in bloei zullen staan. Vermoedelijk zal «de drukke Zondag" zijn de 5e April, maar ook op de Paaschdagen zal er zeer veel te zien zijn. Narcissen bloeien hier en daar reeds. De tulpen komen later. Burgerlijke Stand. Geboren: 18 Maart: Jan zoon van J. de Graalf «n H. Voogd, Helenastraat. 19. Hermina Johanna Alouisia Josepha, dochter van C. J. Geul en G. J. Koster, Heerenstraat. Johannes Petrus Josepb, zoon van J. M. Voorhuijzen en W. A.Willers,Boterstraat. Overleden: 19 Maart. Elisabeth Maria Nieberg, oud 40 jaar en 7 maanden, echtgenoote van JohannesjHermanus Scheffërs, Groenelaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6