Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m 26ste Jaar£. Dinsdag 24 Maart 1903. l\o. 7558. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAS DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— - 0.05 Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Het Gemeentebestuur van Schiedam, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23den Maart 1903. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 Maart 19Ü3. De Kerkvervolging in Frankrijk. Dat de strijd tegen de Congregaties in Frankrijk slechts het begin is van een verwoede vervolging van de Kerk is een keer te meer bevestigd, door de wijze waarop de minister-president zich in den Senaat heeft uitgelaten. In antwoord op een desbetreffende vraag van Delpech heeft Combes in den Senaat verklaard, dat bet niet mogelijk zou zijn het Concordaat op te zeggen, zoolang als de Kerk dien stap niet onvermijdelijk maakte en misschien was de dag niet ver meer. Sedert eenigen tijd, voegde Combes hieraan toe, heeft de geestelijkheid zich naar allen schijn tot taak gesteld, te toonen, hoe weinig zy zich bekommert om de wetten, die het Concordaat betreffen, daar zij die wetten schendt op verschillende wijzen, met name door zich te moeien in den politieken strijd. Combes noodigde de geestelijkheid uit, met haar plannen voor den dag te komen, want de republikeinscne party zal er eerder toe overgaan met het Concordaat te breken dan zich langer ona den tuin te laten leiden. Komende op de kwestie van de eindbe- toeming der geestelijkheid door Z. H. den Paus het nobis nominavit deelde Combes mede, hoe het met de onderhande lingen stond. Hij stelde vast, dat er candi- daten van de Regeering door den H. Stoel wareD gepasseerd, omdat zij zich buiten de politiek hielden(l) Tot driemaal toe werd de minister president toegejuicht^!) De senator Lamarzelle verdedigde het Concordaat, maar Delpech hield staande, dat het opgezegd moet worden en stelde voor de begrooting van eeredienst af te schaffen. De Senaat heeft met 166 tegen 71 stem men besloten, dat de rede van Combes zou worden aangeplakt. Een motie van vertrouwen werd ten slotte aangenomen met 188 tegen 49 stemmen het voorstel Delpech werd verworpen met 210 stemmen tegen 68. Aldus heeft Combes zijn sectarische politiek tegenover de Kerk weer bevestigd gezien. Frankrijk glijdt steeds voort op de helling Kamerverkiezing te Parijs. Bij de gisteren in het tweede district van het vierde arrondissement te Parijs gehouden verkiezing voor het lidmaatschap der Kamer, ter vervanging van den onlangs overleden cationahstischen afgevaardigde Daniel Gloutier, waren vijf candidaten. Er moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Maurice Barrèj (nationalist) die 3974 stemmen verkreeg en Gabriel Deville (socialist), die 3862 stemmen op zich ver- eenigde. Uit de Oostenrijksche Kamer. De Kamer voltooide gisteren de eerste lezing van het ontwerp op den Ausgleich met Hongarije en de douane-tarieven. Onlusten te Budapest. Bij de betoogingen door de studenten bij gelegenheid van den sterfdag van Kossuth te Budapest gehouden, zijn er hevige botsingen met de politie voorgevallen. Twee studenten, die bij de opstootjes gewond waren, zijn aan hun wonden bezweken. De studenten gingen naar de Kamer om te protesteeren. In de Kamervergadering beklaagden verscheiden leden der Kossuth-partij zich over de houding der politie bij de betoo gingen van eergisteren. Barta, van de Kossuth-partij zeide, dat de bereden politie opgesteld was in den omtrek van de polytechnische school, waar de studenten besprekingen hielden over de begrafenis hunner gedoode makkers. De spreker vreesde, dat dit tot een botsing leiden zou. De minister-president Szell verklaarde, dat de politie niet zou optreden als de polytechnische studenten de rust niet ver stoorden. (Heftige uitroepen van de uiterste linkerzijde.) De vergadering werd gescbor st. Toen de zitting hervat werd, deelde Szell mede, dat de politie uit de omgeving van de polytechnische school wegtrok. Er zou een streng onderzoek worden ingesteld, naar de gebeurtenissen, de schuldigen zouden naar hun gedragingen worden ge straft. Verder weidde Szell nog geruimen tijd uit over de tooneelen van den vorigen dag. Hij bleef staan bij de daden van geweld, waarvan de politie-agenten het slachtoffer geworden waren. Er waren 10 agenten gewond. Als er dan overschrijding van macht heeft plaats gehad, dan zijn de aanleggers wel gestraft, maar uit de rapporten blijkt, dat de verantwoordelijke hoofden van den veiligheidsdienst hun plicht hadden te ver vullen onder zeer moeilijke omstandigheden. Hiertegen kwam de linkerzijde in verzet. De minister aanvaardde ten volle de verantwoordelijkheid van het gebeurde, maar alle voorstellen, welke onvereenigbaar zijn met de vrijheid, zal hij bestrijden. Nooit zullen de regelen der parlementaire tucht gedoogen, dat de Kamer veranderd wordt in een conventie. Er volgde geestdriftig en langdurig hand geklap. mededeeling hieromtrent in de eerstvolgend* dagen openbaar gemaakt zal worden. De Macedonische kwestie. De Bulgaarsc'ne minister-president Danef verklaarde Zaterdag in een onderhoud met den correspondent der Frankf. Zeit., dat de Bulgaarsche regeering noch areden" noch bevoegdheid had, om haar oordeel te kennen te geven over de hervormingen door den Sultan van Macedonië toegestaan, aangezien Macedonië een Turksche provincie is. Het ontbinden van de revolutionaire comité's was niet alleen een gevolg van een direct verzoek van de zijde van Rusland, doch alle groote mogendheden hadden hierop aangedrongen. De bewering in Engelscbe bladen als zou het ontbinden der comités alleen geschied zijn op aandringen van Turkije, is van allen grond ontbloot. De gevangenen waren thans in handen der justitie en wanneer deze thans sommi gen hunner onder strenge bewaking naar Sofia deed vervoeren, was dit haar zaak, waarmede de regeering niets te ma. ken had. Te Sofia zijn telegrammen uit Kostend el ontvangen, waarvan gemeld wordt, dat er een wanhopig gevecht in het Gola Planina- gebergte heeft plaats gehad tusschen een bende opstandelingen en een groote macht geregelde Turksche troepen en Baschi baroeks. De bende werd omsingeld en verloor twaalf dooden, maar werd daarna door een andere bende insurgenten, 70 man sterk, bevrijd. De verliezen der Turken worden ongeloofelijk hoog opgegeven. De Nowoje Wremja deelt mede, dat de onlangs benoemde inspecteur-generaal van Macedonië aan de leiders der opgewonden Aibaneezen de verzekering heeft gegeven, dat ofschoon er Chineezen bij de gendamerie zullen worden aangesteld, dit van geen beteekenis is, daar zij geen actieven dienst behoeven te doen. Uit Zweden en Noorwegen. Een draadbericht uit Stockholm meldt, dat koning Oscar eenige dagen zijn kamer moet houden; hij heeft wat kou gevat. Het Noorsche telegram-bureau verneemt dat men het eens is geworden over het vraagstuk der consulaten en de officieele Het Spaansche ministerie. De minister-president Silvela spreekt het gerucht tegen, dat Viilaverde als minister van Financiën ontslag zou hebben genomen. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de onlusten in het binnenland toenemen. Een Berberstam heeft de burgerij in de stad Salie aangevallen, maar de aanval werd afgeslagen. Een andere Berberstam heeft de gemeenschap tusschen Tanger en Tetuan verstoord en bedreigt nu Tetuan. Aftreden van president Castro. President Castro heeft Zaterdag na voor lezing der presidentieele boodschap bij het Venezolaansche congres zijn ontslag inge diend. In de nachtzitting van het Congres werd eenstemmig besloten de ontslagaanvrage van president Castro niet aan te nemen. Gisteren werd dit besluit den president mede gedeeld. De revolutie in Uruguay. Uit Montevideo verneemt de Times, dat de uitgezonden vredesafgezanien nog niets bereikt hebben. Havas meldt uit Buenos Ayres, dat aldaar bericht is ontvangen uit Montevideo, be helzende de tijding dat Uruguay bij de regeering van Brazilië een klacht heeft ingediend in zake een inval in Uruguay door revolutionaire benden, die uit Rio Grande kwamen. Congo-schandalen. Met betrekking tot de Congo-schandalen seint de Brusseische correspondent van de Standard, dat de Congoleesche regeering een circulaire aan de Mogendheden zou zenden, om op te komen tegen de bewe ringen van Burrow en verder mede te deelen, dat zij een aanklacht wegens smaadschrift tegen de uitgevers heeft in gediend. Overstroomingen in Amerika. De Missisippi en St. Francis-rivier vormen thans in Arkansas een ware zee, wijl het land, dat tusschen beide ligt, geheel is ondergeloopen. De stad Marion staat bijna geheel onder water. Schepen onderhouden de gemeenschap. Er komen voortdurend vluchtelingen te Marion, die om booten vragen. Men schat, dat verscheidene hon derden menschen zich op het ondergeloopen land bevonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Maart 1903. Ned. Onderwijzers-Genootschap. Zaterdag-avond had in jMusis Sacrum" alhier een vergadering plaats, uitgeschreven door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, met het doel de Gelet op art. 28 der Kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis dat de kiezerslijst, aanwijzende de inwoners dezer gemeente, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en vaa den Ge meenteraad in het jaar 1903-1904. bevoegd zijn, benevens de alphabetische lijsten bevattende de namen en voornamen van hen die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, op heden zijn vastgesteld en tot en met den ilslen April a.s. van des voormiddags half negen tot des namiddags half vijf ure, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdrnk verkrijgbaar zijn gestelden dat ingevolge art. 29 dierzelfde wet, een ieder bevoegd is, onder overlegging van de noodige bewijs stukken, tot en met den \bilen April a.s. bij het ge meentebestuur verbetering van genoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met meergenoemde wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1