taille si Termite ouoer. Meren. Uit de pers. Correspondentie. Laatste Berichten. Handelsberichten. Staten-Generaal, strekkende ter adhaesie aan dat van jbr. Berg c. s., welke te Rot terdam ter teekening lagen, zijn Zaterdag, van 2233 handteekeningen voorzien, aan de Tweede Kamer ingediend. Naar de Tel. verneemt, is weder inge trokken ae tijdelijke bepaling, dat verloven voor ambtenaren en beambten der Staats spoorwegen alleen verleend mochten worden met voorkennis van den chef van dienst van het Centraal bureau te Utrecht. De plaatselijke chefs en inspecteurs zullen als voorheen weder verlof kunnen toestaan aan hun ondergeschikt personeel. Hoe opgeschroefd de »e;schen" van Oudegeest c. s. zijn, blijkt uit de volgende becijfering van »een spoorwegman" Er zal meer worden geëischt f 1.783.030, terwijl zal worden bespaard f525.164, zoodat er meer zou moeten worden uitge geven f 1.257.866, Als men de dividenden aannam van slechts 3 pet. en de traktementen scQrapte van alle hoogere ambtenaren en van den dir. generaal, dan zou niet meer bespaard worden dan f 615,247. De onmogelijkheid der vervulling van de eischen kan moeilijk duidelijker worden aangetoond. Naar het Dbl. verneemt, is aan de ge huwde manschappen van de onder de wape nen geroepen lichtingen een verlof verleend van 6 dagen, en aan de pngehuwden van 4 dagen, ingaande met den dag van Vrijdag. Afwisselend zal dit 15 manschappen per compagnie beloopen. Vrijdag zijn dientengevolge 300 manschap pen in het genot van dit verlof gesteld. Van hooger hand was te Delft den voor zitters der Burger-Schietvereemging Trans vaal, van de schietvereemgingen Het Vader land en Delftsche Weerbaarheid bericht, dat de indertijd bij de militaire overheid ingeleverde rijksgeweren konden worden teruggehaald, mits van elke vereeniging bij het hoofd der politie een ledenlijst werd ingeleverd. Deze lijst moest dan door bet hoofd der politie voor gezien worden geteekend, ten teeken, dat de op de lijsten voorkomende leden alle betrouwbare mannen waren. Ineen conferentie van bedoelde voorzitters met den burgemeester, heeft laatstgenoemde geen vrijheid gevonden de lijsten te teekenen, zoodat de schietvereemgingen nare vroegere rijksgeweren met in ontvangst kunnen nemen. Het stakingscomiié der grondwerkers te Amsterdam heeft opnieuw een manifest tot 1 de Nederlandscne arbeiders gericht, waarin om geldeujken steuu wordt verzocht, doch ook wordt aangetoond, dat, wiji net graven der heiputten de grondslag is voor alle bouwwerk daar te stede, allengs ook alle andere categoriëa van werklieden in he1 bouwbedrijf werkloos zullen worden, indien de patroons der grondwerkers weigeren in te gaan op de vernooging van het loon tot 10.25 per uur en de stakers van hunue zijde blijven volhouden. »Wij hebben" zoo wordt voorts gezegd geen last van onderkruipers. Duurt deze staking voort, dan zal de voortrollende bal loenernea en ten slotte den omvang verkrijgen eener algemeene werkstaking, waarvoor de toestanuen over rijp zijn-" Op een vergadering van grondwerkers, gisteren in »Neêriand's Werkman" te Am sterdam gehouden, waar Van Emmenes en Van Erkel het woord voerden, is besloten niet in te gaan op het voorstel van enkele patroons om een loon van 23 cent per uur te betalen. Woensdag wordt in »Bellevue" een open bare vergadering gehouden. Naar het Hbl. verneemt, is de tijd voor antwoord van de patroons in de bouwvakken te Amsterdam op de eischen der gezellen uitgesteld. Er heeft eene bespreking plaats gehad tusschen patroons-bestuursleden van de patroonsvereemging en werklieden. Waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag a.s. zullen de patroons over deze kwestie ver gaderen en daarna wordt het besluit aan de gezellen medegedeeld. Dr. Ariëns besprak in den R. K. Volks bond te Arnhem de zg. sstakingswetten". In welsprekende bewoordingen van ver eering en bewondering sprak hij vertrouwen uit in minister Kuyper, sbij wien niet alleen het hooghouden van het gezag, maar ook de vrijheid en het recht van den arbeider veilig zullen zijn." De staking der sigarenmakers bij Rijk mans te Steenwijk is nu officieel geëindigd verklaard. De voorwaarden, waarop de arbeid hervat wordt, zijn de volgende Naar het Volk meldt, zal de vroegere korting van 3 pet. voor vuur en licht vervallen het minimumloon wordt gebracht van fl.50 op f2.- per duizend; op alle werken wordt 25 ct. per duizend loonsverhooging gegeven en op 1 Nov. 1904 gaat een tweede gelijke verhooging in, doch dan alleen voor hen, die 22 jaar oud zijn en zonder jongen werken twee ^onderkruipers" worden niet meer op de fabriek toegelaten er worden geen rancune-maatregelen genomen, doch tien stakers worden niet meer in het werk genomen. De strjjd duurde 24 weken, van 13 Oct. tot nu too en kostte f 8500 aan steun. Op Zaterdag 28 Maart wordt het werk hervat. Op 25 Maart a.s. hoopt de heer M. Simons Gzn., lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's-Gravenhage, den dag te herdenken, waar jp hij 50jaar geleden, als ingenieur bij het spoorwegwezen in dienst trad. Sedert dien dag heeft de heer Simons onafgebroken zijne diensten aan de spoorwegen gewijd. De arbeid aan de werken van de Exploi- tatiemaatschappij Scheveningen schiet goed op, niet alleen wat de verlenging van den strandmuur betreft, maar ook de aanleg van de Oranjegalerij met winkels, café's promenades, enz. De rijen houten mallen, welke zoover het oog reiüt op gelijk gemaakt terrein te zien zijn, houden honderden handen bezig aan de vulling met betou voor den scheidsmuur tegen het afgegraven hooge duin en de beide gesloopte villa's, die den acntergrond vormt van de voornoemde inrichtingen, waarvoor de fondamenten en kelders reeds zijn gelegd. Thans is langs de geheele uitgestrektheid van het werk elec- tnsche verlichting door booglampen aange bracht voor de nachtploegen, die sinds eeruge dagen arbeiden. Ook de strandmuur vordert best. In 't geheel is dagelijks een personeel van 5 a 60U man aan den aroeid, grooten- deels met vrouw en kroost gehuisvest in de loodsen van het Zeebad Scheveningen. Alles zal er, naar men verneemt, op gezet worden, om van de werken zooveel gereed te krijgen vóór het aanstaande seizoen, als de tijd slechts eenigszins toelaat. Met president Steijn gaat het weder minder goed, naar van welingelichte zijde bericht wordt. Dezer dagen zonk hij in eikander en hij lijdt aan slapeloosheid en aan zijn hoofd. Volledige rust is hem aan bevolen. Brand. Vrijdag-avond bij elven brak er aan het Kaagje, het bovendeel der gemeente Slie- drecht, brand uit, waarschijnlijk in een schuur van A. Boer. Behalve de schuur zijn er Degen woningen, waarvan zeven bewoond, afgebrand. Drie runderen en een schaap, benevens een aantal kippen en konijnen, zijn in de vlammen omgekomen. Naar men zegt, zijn vijf gezinnen met verzekerd. De Nederlander vestigt er de aandacht op, dat blijkens het adres van de Liberale Unie de voeling verloren raakte tusschen de liberalen in den lande en hun woord voerders. In dat stuk wordt gesproken van >aan- randing van rechten", waaraan de Regee- ringsontwerpen zich zouden bezondigen. Daarvan zegt de Nederlander Ziedaar nu iets, waar het verstand van een mensch, die nog eenig geloof in de liberale partij en haar voormannen behouden had, gewoonweg bij stiltaat. Is het terroriseeren en de vrijheidsbe- rooving van den arbeider, die werken wil, eer. recht Is volgens den heer Goeman Borgesius contractbreuk geen onrecht Zegt hij dit ook tot degenen, die zaken met hem doen in zijn particuliere betrekking En zoo contractbreuk wel onrecht is, hoe kan er dan ooit een recht zijn op het plegen van onrecht Wanneer wij zóó iets hooren verkondigen door een afgetreden minister van Binnen- landsche zaken, dan zegenen wij driewerf de stembus, die aan dat ministerieel leven een eind maakte dan krijgen wij het onpretting gevoel van iemand, die achteraf verneemt, dat hij een tijdlang in een hoogst onveiligen toestand heeft verkeerd. Uit dit adres blijkt, dat de liberale partij met spoed aan het afzakken is, de liberale partij als politieke organisatie genomen want feit is óók, dat zeer vele liberalen in deze dagen beslist aan de zijde der Regee ring staan. C. L. R. schrijft in een hoofdartikel in het Haagsche Dagblad o. a. Inderdaad, de liberale partij is in de laatste dagen ijverig bezig haar graf te delvenieder, die hecht aan orde en heerschappij van het recht, zal, moet zich van haar afwenden. Want het streven der socialisten in de tegenwoordige bewe ging is niets anders dan de macht over te brengen uit de handen der verantwoorde lijke wettige regeerders in die der onver antwoordelijke volksmenners. In dezen strijd is geen middelweg mogelijkmen moet hier kiezen of deelen, en van deze keus hangt voorgoed af de plaats, welke een partij in de toekomst zal innemen. De keuze is slechtsVóór het wettig gezag of vóór de volksmenners. De Stichtsche Ct. maakt de volgende opmerking Evenals nu werd ook vóór 25 jaar geagi teerd tegen een regeeringsvoorstel. Niet tegen een eenvoudige strafwetbe paling om een ongestoorden spoorwegdienst te verzekeren, maar tegen een wet, die op brutale wijze het Nederlandsche volk aan randde in zijn heilig recht om zijn kinderen op te voeden naar eigen consciëntie. En niet door een bende van eenige duizenden revolutionaire schreeuwers, die door brutaliteit en terrorisme den indruk pogen te vestigen, dat zij de geheele Ne derlanasehe arbeidersbevolking vertegen- woordigen, maar door de grootste helft van de natie. En toch hebben de liberalen toen niet toegegeven, terwijl ze thans wèl voor de oppositie willen wijken. Moet men hier niet uit afleiden, dat de liberalen meer eerbied hebben voor de dreigementen eener betrekkelijk kleine oproerige bende dan voor het recht op conscientievrijheid-, zelfs van de grootste helft der natie, wanneer het slechts met wettige middelen verdedigd wordt? A. W. Ingezonden stukken, die reeds in een ander plaatselijk blad zijn opge nomen, worden niet door ons geplaatst. U had moeten informeeren of het stuk van den heer v. E. ook in ons blad was opge nomen en uw stuk dan gelijktijdig aan de beide dagbladen ter plaatsing moeten aanbieden. te Schiedam. Verkocht21 Maart. Notaris D. van den Berg te Overschie, ten verzoeke van den makelaar J. F. W. Meijer alhier. Een Huis, met bovenwoning, waarvan het bovengedeelte is ingericht tot fotografisch atelier, overdekt plaatsje en erve aan de Lange Haven, in veiling f 3800, niet verkocht. Een Woning en Erve in een gang, uitkomende aan de Laanmet een onver deeld aandeel in die gang, in veiling f 160, daarvoor verkocht. Notaris D. van den Berg te Overschie. Een Winkel- en Woonhuis met pakhuis, vrije gang, open grond en erve aan de Broersvest, in veiling f2425, verkocht voor f 2435. Vrijdag a.s. zal in de groote zaal der Officieren-Vereeniging een meeting plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden de heeren mr. T. de Vries en A. P. Staalman, de beide redacteuren van de Christen- Democraat, de laatste lid der Tweede Kamer. Op 1 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de blokwachter J. R. van Pelt bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. (S. Ct.) - Z. K. H. de Prins der Nederlanden is heden-ochtend 7 uur naar Het Loo vertrokken. Woensdag-middag keert de Prins terug. De eerste vice-president van het Pruisische Huis van afgevaardigden, de bekende leider van het centrum, baron Von Heeremann, is te Berlijn overleden. BEURS VAN SCHIEDAM. 23 Maart 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor da Beurs. Maandag 23 Maart. Moutwijn f 7. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 8. Jenever: 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/s f 15. Spoeling f2.—. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco i Rogge, p. Maart Apil Spint. p. Maart Apnl./Mei 16.50 16.50 138/s 13s Maïs 51 V«. I 51»/,- New-York. Amsterdam. 21 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 23 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 21 Maart 1.66 cM. 23 Maart cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 j Disc. 4 pCt. Parijs - 48.22| 3 Antwerp. - 48.10 3 Wegens stoornis in de telefonische verbinding ontvingen wij niet de notee- ring van de Amsterdamsche Effecten beurs. VEEMARKT TE SCHIEDAM, 23 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen59 runderen-» kalverenschapen lammeren varkens biggen paarden - bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.68, 2e kwal. f0.62, 3e. kwal. f 0.56 per kilo; ossen le. kwal. f 0.68, 2e kwal. 10.62, 3e kwal. f 0.56 per kilo stieren le kwal. f 2e kwal. t 3e kwal. t per kilo. Handel tamelijk. Mager vee handel tamelijs. ROTTERDAM, 23 Maart. Buitenlandsche Granen stem ming flauw. Tarwe per 2400 kiloDonau f 199. Rogge per 2100 kilo O iessa 9 pud 10,15 f130, Helena stoomend 75/76 ko. f139. Gerst per 2000 kilos. Zwarte Zee 62/63 ko. f118 a f 119, ad 60/61 ko. f 118. Mais, per 2000 kilos. Amerik. mixid f 116 a 1117, id. uit zeeboot f 114, id stoomend naar aankomsttijd en naar haven van aflading f 114 a fill, Odessa stoomend naar aan komsttijd f121 a f119. VEEMARKT TE ROTTERDAM 23 Maart. Ter veemarkt waren aangevoerd 367 vette runderen, 213 vette kalveren, nuchtere kalveren, 67 schapen of lammeren, 613 varkens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 27 d 35 c., stieren a c., kalveren 46 a 55 c., schapen 26 a 34 c., lammeren a c. en varkens 18£ a 21 c. en lichte varkens voor export 18 a 20 c. per kilo. Handel in runderen, ossen en stieren traag, in kalveren en schapen vrij goed in varkens matig. Aardappelen. Spuische jammen f af Bnelsche kralen f a Zeeuwsche blauwe f 2.60 a 2.80, dito bonte f2.80 a 3.—, Geld. blauwe f a Duitsche roods f a Flakeesche jammen f2.— a 2.50, magnum bonums f 2,70 a f 2.90, poters i 1.70 a 1.90 per hectol. Weinig aanvoer tamelijk'raag. Zeeuwsche eieren f2.70 a 2.90 Over- maassche dito 13.— af330 de-100 stuks. 21 Mrt. 23 Mrt. z f.) 20 Maart 21 Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3