Naar aanleiding Tan een te 's-Gravenhage voorgekomen geval van hondsdolheid heeft de burgemeester der Residentie gelast, dat gedurende vier maanden, te rekenen van eergisteren, alle honden voorzien moeten zijn van een muilkorf. Nader verneemt men, dat de meeste arbeiders, die werkzaam zijn geweest op het buitengoed Zorgvliet, vanwege de erven van den Groothertog van Saksen Weimar een pensioen van f 12 per week zullen genieten. De commissie voor de tramplannen te Haarlem heeft gunstig geadviseerd omtrent de overneming der paardentram door de E. N. E. T. en stelt zij voor die tram in den vervolge electriscb te doen rijden. Tusschen de Stoomvaart-Maatschappij Nederland en net nlnstituut Teede Vellen- ga", te Hilversum, worden onderhandelingen gevoerd, ten doel hebbende om ten behoeve van Indische kinderen aan boord der schepen dier maatschappij eene klas te openen voer lager en M. U. L. onderwijs. De bekende staathuishoudkundige prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, herdacht Maandag zijn 25 jarige ambtsvervulling als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid, aan de Rijks- Universiteit aldaar. Talrijk waren de blijken van belangstelling en waardeering, die den jubilaris op dezen dag gewerden. Het verzoek der Kamer van kooph. te Assen om de postkantoren den geheelen dag geopend te houden ten behoeve van opgaven voor de Rijksverzekeringsbank, Zal gesteund worden door de K. v. Kooph. te Utrecht. Brand. Woensdag-avond zijn twee II nke boer derijen te Rosmalen, toebehoorende aan Jansen te Vucht en bewoond door Verstemen en Sonsbeek, totaal afgebrand. Alles is verzekerd. Het vee, uitgezonderd een kalf, is gered. Gisteren morgen brak te Wageningen in de woning, bewoond door den arbeider J. L, plotseling brand uit. Het achterhuis brandde uit, het voorste gedeelte bleef staan. Eemg vee, geiten en kippen kwamen in het vuur om. Huis en inboedel waren verzekerd. Tusschen Tilburg en Rijen is gisteren middag op verschillende plaatsen bosch- brand uitgebroken, vermoedelijk veroorzaakt door vonken uit de machine van een locomotief. Bet weer. Als een weerkundige bijzonderheid deelt men aan het Dbl. mede, dat Woensdag 25 Maart het temperatuur-record van de laatste 52 jaren geslagen is. De temperatuur bereikte toen in den namiddag,in schaduw 21 gr. 1 C., terwijl de hoogste temperatuur, welke in ons land (in de maand Maart) sedert 1848 voorkwam, iets minder, nl. 20 gr. 8 C., bedroeg (in 1871). Verleden jaar, den 24en April, bereikte de temperatuur precies dezelfde hoogte als gisteren, doch eerst in de laatste dagen van Mei kwam zulk warm zomerweer voor de tweede maal voor. Uit ons Weerbericht hebben onze lezers kunnen zien, dat het in de laatste dagen in ons land 4 a 5 gr. C. warmer is dan in Nice. (Tel.) Ingezonden. ttEMEXil) XIEUWS. Te Vreeswijk werd Dinsdag-avond in de Koninginnesluis het 13 jarig dochtertje van een schipper uit Gouderak door een onge lukkig toeval zoodanig door een lier getroffen, dat ze bewusteloos op het dek sloeg en korten tijd daarna overleed. Gisteren is door den districts-veearts bij den veehouder B. Van Zwieten, te Aarlan- derveen, bij een koe en een varken honds dolheid geconstateerd. Beide beesten zijn waarschijnlijk 18 dager, geleden gebeten door een dollen hond van dien veehouder. Bij den landbouwer W. van Lozenoord, te Zwartebroek, gem. Barneveld, is een brutale diefstal met inbraak gepleegd Terwijl de bewoners afwezig waren, heeft men zich door het openschuiven van een raam toegang tot het huis verschaft, waar men uit een gesloten kast een bedrag van f 147.50 ontvreemd heeft, zijnde de opbrengst van een even te voren verkochte koe. Onder groote belangstelling had gisteren met militaire eer te Arabem de begrafenis plaats van den milicien Edie Zondag bij het stoeien met een zijner kameraden door dezen met een koffiekopje tegen het hoofd werd gegooid en aan de gevolgen daarvan overleed. De compagnies- en de regiments- kommandant hielden toespraken, waarin ook de beklagenswaardige schuldige aan het ongeval werd herdacht. De vader van den overledene dankte diep geroerd voor de eer aan zijn zoon bewezen. Maandag j.l. zwom de rijksveldwachter Van Waarde, te 's Hertogenbosch, zesmaal de wetering in den polder »De Vliert" over, ten einde een strooper te verbaliseeren, die zich achter de wetering veilig waande door de door hem gebruikte netten, lok vogels, ja, zelfs zjjn hut over de wetering te brengen, zoodat voorloopig aan zyn kievitenvangst een einde is gemaakt. Naar het zich laat aanzien, zal bet koude bad, of liever zullen de koude baden, den kranigen politie man geen onheil berok kenen. Nabij Rozendaal is de voerman Nellissen, terwijl hij den overweg nog vóór het aan komen van den spoortrein wilde oversteken, door den trein gegrepen en zoodanig ver wond, dat hij den volgenden morgen daaraan is bezweken. Het vermogen der Belgische natie wordt geschat op 25 milliards, zoodat gemiddeld eidere Belg gerekend wordt op een for tuintje te bezitten van 3900 francs. The Lancet wijst er op, dat tegen woordig sigaretten in den handel worden gebracht, met een etiket, vermeldende, dat de rook zonder eenig gevaar kan worden ingeademd. Tegen deze bewering doet het blad eene waarschuwing hooren. Het inade men van den rook, een bij vele sigaretten- rookers geliefkoosde gewoonte, waardoor al de gevaarlijke bestanddeelen in de longen worden gebracht, en zooveel gemakkelijker dan anders in het bloed kunnen dringen, blijft eene gevaarlijke en slechte gewoonte, al is de tabak nog zoo goed. Jack the Ripper. De Londensche politie gelooft, dat de moordenaar Klosowski, die dezer dagen ter dood werd veroordeeld, omdat hij verscheidene vrouwen had ver moord, niemand anders is dan »Jack the Ripper". Verschillende bizonderheden uit het leven van Klosowski komen op treffende wijze overeen met bizonderheden, die men uit het leven van »Jack the Ripper" kende. Een beambte aan het ministerie van Buitenlandsche zaken te Weenen zat, tegen het reglement in, bij zijn werk te eten, toen hij plotseling bij zijn chef ontboden werd. Haastig liep hij heen, met den mond nog half gevuld. Door zijn chef naar iets gevraagd en antwoord willende geven, kt eeg de onvoorzichtige beambte ongelukkiglijk een brok in de keel en bleef op de plaats dood. De Neue Zürcher Zeitung verneemt uit Montreux, dat president Steijn, toen bij onlangs in den tuin van zijn villa zijn loopoefening hield, ineen zonk en sedert dien is zijn toestand minder goed geweest. De doktoren hebben echter gezegd, dat een week rust hem weer in orde zou brengen. Een rijk huwelijk. Een Rumeen- sche verovering op Amerika, waartegen president Rooseveit met de Monroe-leer niets kan uitrichten, is het aanstaande huwelijk van den minister van Buitenland sche zaken van Rumenië, Ionel Bratiani met de dochter van den bekenden milliardair Astor. Als bruidsschat brengt miss Astor ten huwelijk 40 miilioen dollars mede. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht Frans Rosier(Haarlemsche Frans) ten zake van poging tot diefstal van kippen, toebehoorende aan den herbergier Joh. Stephensen, Czaar Peterstraat 164, ge volgd door poging tot moord op gezegden Stephensen. Rosier heeft n.l. toen hij bij de poging tot diefstal door Stephensen op heeterdaad werd betrapt, op dezen tot tweemaal toe geschoten uit een met scherpe patronen geladen revolver, zonder dezen te treffen. Van te voren had hij de kippen door zwaveldamp bedwelmd. Een en ander geschiedde in den nacht van 8 op 9 Maart 1902. Gelijk men weet, zit de beklaagde uit andereu hoofde in de gevangenis. Er waren in deze zaak gedagvaard 18 getuigen. Mr. Regout (O. M.) eischte een gevan genisstraf van zes jaren. Als verdediger trad op mr. F. Kranen burg. Land- en Tuinbouw. Uit Hillegom meldt men aan de O. H. Ct. De bloeitijd van onze bollenvelden valt dit jaar bijzonder vroeg1898 was ook vroeg, doch thans zijn enkele vroege soor ten, als enk. blauw Emilius enk. wit la Neige, reeds overbloeid, terwijl de gewone soorten, als rose Norma Moreno, wit Blan- chard, Mina, Anna reeds in vollen bloei staan en de latere als Gertrude, Gigantbea e.a. haar bloem openen. Vroege tulpjes, als de gele en zachtroode Due. v. Toll, enk. Due. v. Toll, rood met geel, staan in vollen bloei. De prachtige Prosepine en goudgele Chrysetora komen reeds sporadisch voorevenzoo bloeien reeds verschillende soorten Trompet-nar cissen. 't Laat zich aanzien, dat a.s. Zondag zoowel tulpen, narcissen als hyacinten den bezoeker vergasten zullen. Vanaf Zondag tooien zich de velden in hunne bloemen pracht. De vorst mag wel schade veroor zaakt hebben, voor een leek is die niet te onderkennen. Laatste Berichten. Heden morgen is een kolenaak, die van de Maas de Voorhaven binnenvoer, op een gordingpaal geloopen met het gevolg, dat die paal brak, de aak een deuk in de boeg bekwam en bovendien het berghout brak. Naar aanleiding van het bericht dat ds. Schrijver alhier zou worden voorgedra gen tot directeur van de weesinrichting te Neerbosch, senrijft de S. Ct. Van volkomen betrouwbare zijde verne men wij ecbier, dat na het bedanken van ds. De Haas en ds. Slotemaker zelfs nog geen vergadering is belegd tot het bespre ken van een opvolger. Moge dus dit bericht met uit de lucht gegrepen zijn, het is toch zachtst genomen zéér voorbarig. H. M. de Koningin bagaf zich heden ochtend in open rijtuig, vergezeld van H. Dr. hofdame baronnesse Rengers naar Waalsdorp, waarheen ook te paard Z. K. H. prins Hendrik reed, vergezeld van H. Ds. adjudant kapitein jnr. C. L. van Suchteien van de Haare, om de oefeningen van het reg. grenadiers en jagers bij te wonen. Ten 1 ure keerden de vorstelijke personen, thans beiden per rijtuig, ten paleize terug. De centrale afdeeling der Tweede Kamer is voornemens in de openbare ver gadering van a.s. Dinsdag voor te stellen, het wetsontwerp tot het in dienst houden der miliciens onmiddellijk na het inkomen in de afdeeiicgen te onderzoeken. De ver gadering zal dus zeer kort duren. In het gesticht ïlnsula Dei" te Arn hem is overleden de eerw. zuster Marcelia (mej. C. Winnemuller) op den leeftijd van 28 jaar. Handelsberichten. BEURS VAN aCHlEDAM. 27 Maart 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 27 Maart. Moutwijn: f 7.— per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming onveranderd. Bond van D'stillataurs Moutwijn 1 8. Jenever: 112. Akst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/,—f 15. Spoeling f2.—. t-ARus. j t Api) 165Q 165Q Hamr l sPml- P- Maar* 13% 13%. HAMB- J Apnl./Mei. 13%. 13%. 26 Maart Rogge op lev. zonder noteering 27 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 26 Maart 1.55 cM. 27 Maart 1.50 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13) Disc. 4 pCt. Parys - 48.22) 3 Antwerp. - 48.10 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 26 Maart. Heden waren aangevoerd 1492 stuks run deren, waarvan 458 ossen, 278 stie ren, 756 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.82 a 0.94, stieren tr. 0.71 0.82, koeien fr. 0.71 k 0.82 per kilo. (Bniten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan het Bestuur van den Ned R. K. Volksbond alhier Mijne Heeren, Het stilstaan der branderijen op de christelijke stdagen, indien deze op een gewonen werkdag val- H°\ ï"akt niet aheett de branders in privé, maar de Qchiedamsche industrie in het algemeen. Dat van wege de werklieden daarover circulaires worden verspreid is wel eigenaardig als of men thans eerst tot de ontdekking kwam, dat er iets goeds te verrichten zon zijn als men dat stoken eens wilde nalaten en die feestdagen eens ijverig ging vieren, Volgens mijne meening heeft de viering der chris telijke feestdagen reeds sinds onheugelijke jaren de ge moederen der Katholieken te dezer stede in beroering gebracht. Men heeft helaas bij de beoordeeling steeds te weinig de practische zijde van het vraagstuk over wogen namelijk dit, of htt te kort in de gistfabricage kon worden overwonnen of gedragen. Vooral nu het aantal der branderijen zoozeer is verminderd, zal zich dit tekort aan gist des te sterker doen gevoelen. Hoe daarin te voorzien Deze vraag zou ik U mogen stellen, maar het antwoord kan niet twijfelachtig'zijn. Aan de dagelijksche afnemers van gist zal dezelve moeten worden geleverd. Gist za! moeten worden gekocht; blijkt dit niet wel mogelijk, welnu dan moet in de branderijen gewerkt worden, om de benoodigde hoe veelheid gist te verkrijgen en kan geen overweging den brander ontslaan van de verplichting om dat gene te doen wat tot instandhouding zijner zaak noodig is. En hierin ligt teven» de oplossing van de vraag, waarom vele branders op de christelijke feestdagen steeds hebben gewerkt. Ik ben vast overtuigd, dat het gezond verstand van iedereen dit zal erkennen en de werklieden zich door geen verkeerde voorstellingen znllen laten misleiden, om met veronachtzaming hunner maatschappelijke belangen de welvaart van patroon en werkman ernstig te benadeelen, ja zelfs het bedrijf zoo goed als onmo gelijk voor hen te maken. Ten «lotte zal het hoogst waarschijnlijk blijven voorkomen, dat sommige branders, hetzij dat zij zich nog geen voldoende clientele heboen verworven, hetzij dat zij er èn geld èn afnemers in een woord alles er aan willen prijsgeven, toch zullen stilstaan, maar dit kan mijns inziens nooit of nimmer als een werkelijke aigemeene gedragslijn worden beschouwd, toepasselijk op het brandersbedrijf en in het algemeen volgens de plaats die hetzelve in het maatschappelijk leven inneemt. Dixit. Schiedam, 27 Maart 1903. 26 Mrt. 27 Mrt. Berlijn. Spiritus in loco 43.60 Parijs Rogge, p. Maart 16.40 15.40 z. f.) 25 Maart 26 Maart. New-York. Maïs 51. 51. Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3