|BT' Deze matrozen hadden deelgenomen aan de dienstweigering aan boord der Sommels' dijk, toen men hen in de kou wilde dwingen hun jekker uit te trekken. Afgevaardigden van stukadoors-patroons en gezellen te Groningen hadden een samen komst, om te trachten tot een vergelijk te komen. De gezellen namen iets van hun eischen terug, maar het resultaat der samen komst was nihil. Naar men verneemt, hebben de wegwer kers resp. de ploegbazen op de baanvakken UtrechtBussum en AmersfoortHilversum der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij eene loonsverhooging gekregen van 10, resp. 15 cent per dag, terwijl voor huishuur van woningen der maatschappij slechts 11.10 per week door de maatschappij in rekening zal worden gebracht, een en ander met aanvang van 1 April a. s. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat bij den Officier van Justitie te Utrecht door jhr. mr. E. Van Beresteyn, uit Amersfoort, een klacht wegens smaadschrift is ingediend tegen jhr. J. M. Van Asch van Wijck wegens het verspreiden van het valsch ge rucht over toejuichen van een machinist op het perron te Amersfoort. De heer P. van den Arend, sigaren fabrikant te Rotterdam, heeft, in verband met de onlangs aan zijn fabriek uitgebroken werkstaking, te Eindhoven eene fabriek aangekocht, om de werkzaamheden, althans gedeeltelijk, daar voort te zetten. Door den heer Conroy, oud-commandant bij het Boerenleger, is een telegram ge zonden aan sir J. Gordon Sprigg, eerste- minister der Kaap-kolonie, luidende jZijn de rebellen-aanvoerders in Europa begrepen in de amnestie Hierop ontving hij het volgende ant woord »Als de rebellen-aanvoerders naar de Kaapkolonie terugkeeren, zullen ze terecht moeten staan." Gisteren-nacht is ingebroken in de machi nefabriek van den heer Jacobs, in de Veenpolder te Haarlem. De inbrekers zijn onder een privaat door in de fabriek gekomen, en hebben daarna in het kantoor alles overhoop gehaald. Ook was getracht de brandkast te forcee ren, doch dit gelukte niet. Eenige sleutels lieten zij op de brandkast liggen. De Nederlandsche Bank is dupe geworden van een zeer handig oplichter. Zekere Matthijssen heeft ten nadeele van deze instelling eenige wissels gedisconteerd tot een bedrag van ongeveer f12000 en is er met dit geld van door, vermoedelijk naar het buitenland. De Justitie doet alle moeite zijn spoor machtig te worden, maar de oplichter heeft alles zóó handig overlegd, dat daarvan tot gister niets is uitgelekt. {N. v. d. D Velen zullen zich nog herinneren, hoe op den len Paaschdag van 1894 de slager K. Schut op afschuwelijke wijze vermoord werd gevonden in zijn winkel aan de Cein tuurbaan op den hoek van het Sarphatipark te Amsterdam. Naar het N. v. N. verneemt, is het der justitie gelukt een spoor van deze misdaad in handen te krijgen. Zekere J. Van der Velde, thans gedeti neerd in de strafgevangenis aan den Am- stelveenschenweg, wordt verdacht den moord bedreven te hebben of althans daaraan medeplichtig te zijn geweest. Van andere ziide wordt het bericht van het N. v. N., als slechts op losse praatjes berustend, tegengesproken. De Leeuw. Ct. spreekt, op verzoek van Keimpe Hogerhuis, het bericht tegen, als zou de familie Hogerhuis voornemens zijn dezer dagen een schrijven te publiceeren, waarin nieuw licht zou worden ontstoken over de bekende zaak. Van »nieuw licht" is geen spoor te vinden. Alles wat over de zaak te zeggen valt, is daarover door de familie Hogerhuis medegedeeld. Naar men verneemt, is de plotselinge overplaatsing van den stationchef te 's Hertogenbosch, den heer Heyderiks, van 's-Hertogenbosch naar Deventer, een gevolg van het feit, dat genoemde heer geen rapport heeft gemaakt van het wangedrag van een spoorwegconducteur, die zich be schonken in een der localen van het station bevond. Men schrijft uit Vlissingen Door het comité tot verbetering der haven exploitatie te Vlissingen, werd in een den 24 October j.l. gehouden vergadering be sloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek de exploitatie der havens alhier te brengen aan het rijk of aan de gemeente, of mocht dat onmogelijk blijken, dan te trachten die beletselen weg te nemen die den bloei der havens beletten. Het comité is thans met zijn werk gereed en zal het bedoeld adres, waarbij een me morie van toelichting is gevoegd, de vol gende week aan de Tweede Kamer worden gezonden. BEMENUD NIEUWS. De 28jarige gehuwde leerlooiersknecht B. van K. te Barneveld is bij ongeluk door een zesjarig kind van zijn patroon zóódanig met een scherp hout onder het rechter-oog gestoken, dat de hersenen beleedigd werden, en de ongelukkige, na een kort maar hevig lijden, aan de gevolgen overleden is. In de gemeente Smallingerland miste een boer geregeld eieren uit een eendenkort met nauwen hals. Hij verdacht er kraaien en katten van. Tot zijne groote verwonde ring bleek zijn hond de dader te zijn. Deze wist heel netjes met zijne voorpooten de eieren uit den korf te halen. Bij Quierschied in de buurt van Trier is verleden Zaterdag een moord gepleegd op het tienjarig dochtertje van een mijn werker, dat m het bosch was gestuurd om hout te zoeken. Zaterdag-avond en den heelen Zondag werd vergeefs naar haar gezocht. Maandag vond men de sporen van een misdaad, een hand en een oor, en later ook, achter een heg, het verminkte lijk van het meisje. Met een mos was het kind de hals doorgesneden. De justitie heeft een belooning van 2000 mark uitge loofd voor het opsporen van den dader. 10 uur de plechtige uitvaartdienst en de teraardebestelling plaats van den heer Frans August van Lanschot, oud officier van justitie te 's-Hertogenbosch. Den 20 Maart stierf hij te Rome plotseling in het hotel »Eden" aan een beroerte, juist terwijl mevrouw even was uitgegaan om eenige noodzakelijke inkoopen te doen. Reeds eenige dagen tevoren had de heer v. L. een eerste aanval van beroerte gehad, maar hij was daarvan weer in zooverre hersteld, dat hij mocht opstaan. Mgr. De Waal droeg de H. Mis op, geassisteerd door twee andere geestelijken en gaf bet lijk de absolutie en den zegen. Koloniën. De gouverneur Lely is, zegt men, van pian om door de electrische verlichting van Paramaribo een 3 pCts-leening van f 300.000 voor te stellen. De landmeter Samson is van Paramaribo vertrokken met een opdracht van bestuurs- wege, om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de exploratie en de exploitatie van balata plaats vindt. Men gelooft, dat de reis ditmaal is naar Boven Commewijne. Rechtzaken. Een hernieuwd onderzoek tegen 23 April a.s. werd door het Haagsche gerechtshof bevolen in de zaak van de gewezen dienst bode te Hoek v. Holland, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het uit wraak begieten met olie van goederen aan haar meesteres toebehoorend. De Amsterdamscbe rechtbank vooroor- deelde gisteren J. W. Pouwiels, oud 46 jaren, smid, tot 3 jaren gevangenisstraf ter zake van het vervaardigen, in voorraad hebben en in omloop brengen van valsch geld. De eisch was 6 jaar. Een monster. Een 18jarige deugniet, zekere Nau, wiens ouders te St. Marie wonen, kwam Zaterdag bij zijne moeder en eischte 25 tr. De vrouw weigerde. De jonge bandiet greep haar bij de keel en worgde haar. Denkende dat zij dood was ging hij naar boven om zijnen vader het zelfde lot te doen ondergaan, maar deze was uit het venster gevlucht toen hij zijnen zoon hoorde komen. De jonge bandiet is aangehouden. De toestand zijner moeder is onrustwekkend. Uit Troyes in Frankrijk komt bericht van een groote brand die eergister-nacht in het dop Crespy (departement van Aube) uitbrak. Dertig huizen, waarander een kerk en een school zijn in asch gelegd kerknieuws. Te Wijbosch is overleden de zeereerw. heer Jongen. De overledene was weleer deken van Covingthon, in de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Hij werd geboren anno 1835. en overleed als rustend priester en rector in het St. Barbaragesticht te Wybosch. Op het Campo Santo dei Tedesch', het kleine vriendelijke kerkhof, dat in de schaduw van de Sint Pieterskerk te Rome ligt en waar onlangs ook dr. Schaepman werd begraven, hadden Dinsdag-morgen om Land-en Tuinbouw. Veeuitvoer naar Zuid-Afrika. Uit de dagbladen heeft men kunnen ver nemen, dat in een brief van Generaal Botha, hier te lande ontvangen, staat »Ik ben zoo dankbaar uit Nederland te vvernemen, dat er voor ons zooveel vee ^verzameld wordt. Wat zullen die prachtige jbeesten toch een hulp zijn 1" Naar aanleiding van dit bericht wijst de betrokken commissie er„nogmaals op, dat de geruchten, alsof het Nederlandsche vee minder geschikt zou zijn voor de Zuid- Afrikaanscne boeren, allen grond missen en dus zij, die zich om deze reden van medewer king of toezegging onthielden, alsnog met aandrang verzocht worden de Hoofdcommissie te helpen en hare ook in Zuid-Afrika zoo hoog gewaardeerde pogingen krachtig te steunen. Wel-is-waar, zijn er van verschillende zijden belangrijke aanbiedingen en toezeg gingen tot het gratis verstrekken van vee gedaan, doch de Hoofdcommissie mag niet ontveinzen, dat zij in hare verwachtingen tot heden is teleurgesteld. Op dien grond wekt zij bij vernieuwing een ieder op om aan den Secretaris der Hoofdcommissie (Westeinde 5a te 's-Gra- venhage) zoo spoedig mogelijk, 't zij door toezegging van vee, 't zij door toezending van geld, van hunne belangstelling te doen blijken, opdat de Hoofdcommissie den heer Botha bij zijne in Mei alhier te verwachten aankomst, kan verblijden met gunstige resultaten. Laatste Berichten. Uit den Haag meldt men aan de iV. R. Ct: Naar wij vernemen, is het tot op dit oogenblik nog volstrekt niet zeker, dat H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam ditmaal zullen achterwege laten. Althans wordt gezegd, dat het bezoek na Paschen, men verwacht in Mei, zou gebracht worden. De zaakgelastigde en consul-generaal te Caracas, mr. Van Leynden, wegens gezondheidsredenen met verlof, is in zoover hersteld, dat hij uit West-Indië naar Nederland is vertrokken. Naar de Echo meldt, zijn de man schappen van de bereden politie-brigade te Amsterdam thans voorzien van gummi wapenstokken en revolvers. Te Dreumel is overleden de weleerw. heer J. van Rijswijk, pastoor aldaar. Een heden ochtend te Berlijn ver schenen bulletin behelst: De toestand van de Keizerin is na een grootendeels rustigen nacht bevredigend. De plaats, waar het been gebroken en verbonden is, doet geen pijn. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 Maart. Margaretha Cat- harina, dochter van N. Crarna en J. Kikkert, Singel. Overleden 27 Maart. Jacob Krabbendam, oud 48 jaar, Willemshofje. Scheepvaart. Schiedam, 28 Maart. Aangekomen s.s. Holmside, kapt. John, Reed, van New-Castle, geladen met steenkolen. Handelsberichten. BEURS VAN ïsCHIEDAM. 28 Maart 1903. Oificieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 28 Maart. Moutwijn 17.— per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8.— Jenever f 12. Akst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14Vi—f 15. Spoeling f2.—. Berlijn. Spiritus in loco (Spirit, p. Maart April./Mei Maïs 16.40 16.50 13 13»'. 16.40 16.50 13»/.- 13®/.. f.) New-York. Amsterdam. 27 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 28 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 27 Maart 1.50 cM. 28 Maart 1.50 cM. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort fl2.13£ Disc. 4 pCt. Parijs - 48.22^ 3 Antwerp. 48.10 3 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 28 Maart -V» Nederland 80 Zilver Metalliek 847« i Portugal 37 *Vj - Turkije D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico 35', Venezuela Cultuur der Vorstenlaaden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak 132 Rotterdam Deli i 192 Kon ink. Petrol My 441 Moeara Enim 84»/, Common Schibaifl, 65 6 Peruvian 5 Trans Afrika 77 Common Atchison Shares 81V. Erie 35 Common Missouri 25'/, 2e Missouri 80 Vs Common Mexican Shares 1 151/, 4 Mexican 74 V, Norfolk Shares 69'/, South. Rail. J 31V, Union j 92®/, Cauad.an Prolongatie 4»/, 27 Mrt.28 Mrt. Ei Aim. i. Maart 28 Maart. 51. I 51. e a i e i e I 1 a e e a a a a a a a a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6