Stads- en Gewestelijk Nieuws. Muiterij te Pretoria. De Engelsche soldaten, die sedert lang Pretoria bezetten, geven waarlijk geen voorbeeld van militaire tucht. Zaterdag-avond is er een vrij ernstig gevecht geweest in de kazerne van het tweede bataljon van het Leinster-regiment. De miltiaire politie werd bij een poging om een aantal dronken soldaten in hechtenis te nemen door kameraden van deze mis handeld. Er werden toen troepen te hulp geroepen. Op hun verschijnen wapenden de mu ters zich met geweren, deden er de bajonet op en wisten patronen machtig te worden. Zoo posteerden zij zich voor de chambree en vuurden. Toen de patronen verschoten waren, ging men elkaar te lijf. Eindelijk werden de muiters overweldigd. Vier man zijn door kogels getroffen, van wie een ernstig. Bovendien zijn er nog 16 man gekwetst. Een onderzoek is geopend. De zaak schijnt met voorbedachten rade gebeurd te zijn. Een van de gewonden is volgens nader bericht reeds bezweken. Hij is met militaire eerbewijzen begraven. De Duitsche Keizerin. De Reichsanzeiger bevat het volgende bulletinHet eerste verband, de Keizerin aangelegd is gisteren zonder eemg bezwaar door een gipsverband vervangen. De breuk stond gunstig. De algemeene toestand is goed. De benoeming der Fransche bisschoppen. Van haar Romeinschen correspondent verneemt de Patriote Niet alleen tusschen Rome en Parijs maar ook tusschen Loubet en Combes' heerscht alles behalve eenstemmigheid om trent de benoeming der Fransche bisschoppen. Dezer dagen heeft Combes aan den Presi dent voorgedragenGazaniol, Fourmer en Mazeran. Nadat de heer Loubet den heer Combes had doen vragen, of Rome met de voorgedragenen genoegen zou nemen en hij op deze vraag een ontkennend antwoord had ontvangen, verklaarde de President der Republiek kort en bondig, dat hij de inge diende lyst met de namen der nieuwe bisschoppen niet zou teekenen. Wat Z. H. den Paus betreft, deze heeft meer dan eens verklaard, dat hij niet zal toegeven. Koning Eduard te Parijs. In welingelichte kringen te Parijs wordt volgens de Times het bericht van de Echo de Paris voor juist gehouden, dat koning Eauard een onderhoud met president Loubet zal hebben te Parijs, Men verwacht, dat het bezoek des Komngs te Parys van strikt officieelen aard zal zijn. Schiedam, 1 April 19U3. De Arbeidsbeurs. (Opgave 1 April 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Timmerlieden. Leerjongens voor het sigaren vak. id. voor suikerschocoiadevak, id. voor rij wiel vak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vyiwerk. Een tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas), Een schoenmakeisjongen. Smeden (halfwas). Twee steenhouwers. Een verver Een benangersjougen Dienstboden (een voor alleen dieueudj. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een kuiper. Boerenknechts. Een tuimersknecht. Moutersjongens. Een siagersknecnt. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ver vers. Schippersknechts. Houtkoopers- knechts. Koetsiers.Een machiniststoker. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Gister-middag is door de politie op de Koemarkt aangehouden de hier wonende mandenmaker M. A. K., die in het bezit werd bevonden van een partij zakken, weike ten nadeele van een bewoner van het Broersveid bleken te zyn,ontvreemd. Tegen K., aie bij de politie zeer ongun stig staat aangeschreven, is proces-verbaal opgemaakt, waarna men hem weder heeft losgelaten. In de heden gehouden zitting van het kantongerecht te Schiedam werd den ver- trekkenaen ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. G. Murman, bjj monde van den kantonrechter, mr. J. C. von Briel Sasse, toegeproken. Spreker herinnerde aan de aangename wijze, waarop zij steeds hadden saamgewerkt en wenschte den vertrekkenden tituiaris op zijn nieuwe standplaats Arnhem eveneens een prettige werkkring toe. Geroerd dankte de heer mr. Murman voor de vriendelijke woorden van den heer kan tonrechter. Ook hij nad én met den vorigen èn met den tegenwoordigen kantonrechter en gntfier, zoowel als met de andere amb tenaren aan het kantongerecht veroonaen, 3£ jaar aangenaam gewerkt en omgegaan. Hij hoopte, dat het allen in hun verdere loopbaan steeds voorspoedig zou gaan. I900si»mï° i°r lich'i»8«" L)e Voorzitter stelt voor morgen II ure eeD zitting te houden tot nadere rege nng der werkzaamheden. Hij deelt mede, dat deze zitting is bijeen geroepen tot het nemen van een besluit om onverwijld in de sectie te onderzoeken het ontwerp beu-ellende de iicntingen. Tevens stelt hij voor, morgen na de opei.oare zitting in de sectiën te onderzoeken het ontwerp betreffende de overeenkomst met Venezuela als zijnde van spoedeischenden aard. Aidus werd besloten en de zitting daarna gescheiden. H. M. de Koningin neett haar Kamerheer jhr. S. M. S. de Ranitz, intendant van het huis van H. M. de Koningin-Moeder, benoemd tot grootmeester van H. M. de Koningin om dienst te doen bij het huis van H. M. de Koningin Moeder. De ramp op Martinique. Lacroix, de geleerde, die met een op dracht van de Fransche regeering vele maanden op Martinique heeft doorgebracht om waarnemingen te doen bij den krater der Peiée, is Vrijdag te Parijs teruggekeerd. Wat de wetenschappelijke uitkomsten betreft, Lacroix zeide, dat het nog nooit mogelyk geweest was zoo nauwkeurig en zoo aanhoudend een vulkaan waar te nemen. Van dag tot dag is de historie van den vuurspuwenden herg opgeteekend en er zijn hoogst belangwekkende waarnemingen ge daan. Weidra hoopt Lacroix hierover een verslag uit te brengen aan de Academie van wetenschappen. Honderden fotografieën en vijftig kisten vol geologische stoffen vormen de stukken, die voor het nader wetenscnappeujk onderzoek het materiaal zuilen leveren. Lacroix is met zijn vrouw elf maal den krater omgetrokken. Aardbeving te Jeruzalem. In den nacht van Zonaag op Maandag, kwart voor één, werd de bevolking van Jeruzalem door een hevige aardbeving verontrust. De aangerichte schade is even- Viel oeuekkelyk gering. Heden herdacht Jacob Smit, brieven- besteller aan het postkantoor alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. Deze dag was voor den jubilaris een vrije dag, dje hij thuis met zijne familiebetrek king kon doorbrengen. Reeds vroeg in den morgen kwamen de assistenten met den hootdbestelier aen jubilaris gelukwenschen en hem daarbij namens het personeel een pendule met candelaOres ter blijvende gedachtenis aanbieden. In den loop van den dag kwamen ook de Directeur en ambtenaren hun geluk- wenschen aanbieden. Gok van particulieren mocht hij net overtuigend bewijs ontvangen, dat zijn trouwe diensten op prys werden gesteld. Zij het hem gegeven nog tal van jaren de belangen van het Rijk en die van het pubhek te dienen I Gisteren is te Rotterdam overleden de heer Ic. Bikkers, de verdienstelijke directeur van de Inneming voor Doofstommenonderwijs en die de volgende maand 50 jaar aan die inrichting verbonden zou zijn geweest. iUNNiSNjUANJ). tweede kamer. Zitting van Dinsdag 31 Maart. Ingekomen zijn verschillende wetsontwer pen, waaronder dat nopens bet in H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden stellen zich voor den 4den April a.s. naar het Loo te vertrekken het Hooge Echtpaar zal waarschijnlijk aldaar een tiental dagen verblijven en aan voor een paar dagen in de residentie terugkeeren. Het gevolg, dat Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid naar Het Loo zal vergezellen, bestaat uitde hofdames ba ronnesse Rengers, baronnesse Sloet van Marxveid en jonkvrouw Snoek, den lsten kamerheer jhr. mr. Van Pabst van Binger- den, den majoor jhr. A. van Tets, adjudant van dienst, den kapitein ter zee jhr. Van der Staal, particulier secretaris, den kapi tein jhr. Van Suchtelen van de Haare, adju dant van Z. K. H. den Prins der Neder landen, en den lsten luitenant jhr. Sickenghe, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. De gewone audiënties van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Marine, Oorlog en Justitie zullen deze week niet plaats hebben. tingen in Zuid-Amerika te bezoeken, en lord Lansdowne heeft voor het Engelsche gebied in deze streken dat voorbeeld gevolgd. De heer Van Kol zou voornemens zijn bij zijn terugkomst in Juni a.s., zijn reisver halen in verscheidene talen tegelijk te doen verschijnen. Naar wij vernemen, zal de directeur van het Rijkslandbouwproetstation te Goes, de heer dr. A. J. Swaving, zich eerstdaags met verlof naar het buitenland begeven. Na te Rome het aldaar te houden land- huishoudkundig congres te hebben bijge woond, zal de heer Swaving vermoedelijk ook een reis maken door Griekenland en Turkije. De minister van Marine, schout-bij-nacht Ellis, verscheen gisteren voor de eerste maal na zijn optreden in de Tweede Kamer, waar hij door tal van leden gecomplimen teerd werd. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belaugnebbanden, dat in de tweede helft der maaud Aprn 1903 een vergelijkend onderzoen zal plaats neöoen van sollicitanten naar Ue betrekking van tweede-kiek bij zijn departement, aan welke betrekking eene jaarwedde is vei bonden, aanvankelijk van t 400. (Voor bijzonderneden zie men de Staatsct. No. 77.) Het Regeeringsantwoord. De wijzigingen, door de Regeering ge bracht in de Stakingswetten, zijn, naar men verneemt, onder de vooruitstrevend liberale partij in de Kamer, m verzoenenden geest beoordeeld. Vooral de toegezegde bestuursmaatregel tot regeling der rechtspositie van het spoor wegpersoneel heeft een meer gunstige stem ming voor de wetsontwerpen teweeg gebracht. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot het onder de wapenen houden van ïngelijfden bij de militie te land, die ingevolge art. 110, eerste zinsnede der Militie wet 1901 onder de wapenen zijn gehouden 0f geroepen, de heeren Van VJymen, Drucker, Duymaer van Twist, Van Asch van Wyck en Tydeman. De heer De Waal Malefijt, sedert het laatst des vorigen jaars ongesteld, was gisteren weder in de vergadering der Tweede Kamer aanwezig. De Petit Bleu meldt dat de heer Van Kol op weg naar West-lndië te Parijs is aangekomen. De Fransche minister van Koloniën heeft het Holiandsch Kamerlid aangeboden een oorlogsschip te zijner beschikking te stellen, om de verschillende eilanden behooreudo tot de Fransche bezit; De verkiezing te Alkmaar. De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Alkmaar (vacature E. Fokker) (vryz.-dem.) is als volgt Geldig uitgebracht 6592 stemmen. Jhr. mr. Pvan Foreest (lib.) verkreeg 1706 stemmen, C. A. Zelvelder (vryz.-dem.) 1585 stemmen en G. J. Sybrandy (antir) 2645 stemmen en J. G. van Kuykhof (soc.-dem.) 656 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. G. J. Sybrandy en jh. mr. P. van Foreest. Deze verkiezingsstrijd, waarbij als leus gegolden heeft voor ol tegen de «stakings wetten" heeft tot resultaat gehad, dat van de 3016 stemmen in 1901 bij de algemeene verkiezingen door de uiterste hnkerpartijen uitgebracht, met minder dan 775 naar rechts zijn gezwenkt. Van de 2589 3temmen, twee jaar geleden op den vrijz.-dem. can- didaat mr. E. Fokker uitgebracht, bleven thans slechts 1585 over, zoodat deze partij met minder dan 1004 stemmen verloor. Al de andere partijen gingen vooruit. Het meest met 765 stemmen de liberalen, wier candidaat verklaart heeft te zijn voor Qe petitie Korthals Ai tes, waarbij volle instemming betuigd wordt met de Regee- ringsvoorstellen. Van de 941 in 1901 uit gebracht op mr. 0. W. Bosman werd het thans 1706 op jhr. mr. P. v. Foreest. Da candidaat der Regeenngspartijenmr. J. Sybrandy, die in de achter ons liggende hagen van spanning de oorspronkelijke Regeenngsvoorsiehen op tal van meetings tegen de aanvallen der socialistische sprekers heeft verdedigd, vereemgde 470 stemmen meer op zien dan zyn geestverwant de heer N. Oosterbaan in 1901. Een kleine verrassing is bij dit alles de vooruitgang van den heer J. G. v. Kuikhof, die, evenals in 1901, de soc,-dem. candidaat, van 427 tot op 656 stemmen kwam. Sociaal- en vrijzinnig-democraten zullen zeker bjj de herstemming den doorslag geven. Hoe het echter ook loope, de uitslag van deze verkiezing blijft een succes voor da Regeering, met wier nouding in dejongste weken, met minder dan 4351 der 6592 kiezers instemming hebben betuigd. Dat is degroote beteekems van dezen stembusstrijd. De Arbeidersbeweging. De Havenarbeider, het officieele orgaan van de Dokwerkersfederatie, schrijft «De toestand van de georganiseerde ar beiders is niet meer zoo gunstig als in den beginne. Het op den langen wegschuiven door de Regeering, de draai, dien Troelstra genomen beeft, met andere oorzaken, hier met te noemen, hebben gemaakt, dat vele arbeiders, van welke richting dan ook, niet meer weten waaraan zij zich hebben te houden." Aan de rijwieifabriek Simplex te Amster dam is eene werkstaking uitgebroken. De directeur had een der werklieden ontslagen met 14 dagen respijt, schoon hij feitelijk verplicht was 8 dagen toe te staan. Do werklieden echter verklaarden, dat zy den arbeid zouden staken, indien hun kameraad met in dienst werd gehouden. Toen de directeur weigerde, legden 140 man het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2