ziekte zyn hersteld, gisteren," den ln April, naar Constantioopel zijn vertrokken. Aardbeving in Bretagne. Te Brest in Bretagne is een nieuwe aardschok waargenomen. De schok ging gepaard met een onderaardsch gerommel, dat tien seconden aanhield in Zuid-Weste lijke en Noord-Oostelijke richting. De eerste schok werd den 7en Februari waargenomen- Een schependoopster. De dochter van President Roosevelt is voor de tweede maal uitgenoodigd een schip te doopen. De eerste maal was het een jacht van den Duitschen keizer en nu is het de sultan van Turkije, die juffrouw Roosevelt verzocht heeft, den te Philadelphia op stapel staanden Turkschen oorlogsbodem Majidia te willen doopen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 April 1903, Sedert het vertrek van den vorigen adjunct-directeur der gasfabriek en drink waterleiding, den heer J. Mak, is deze be trekking onvervuld gebleven. De commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en drinkwaterleiding schrijft nu aan B. en W., dat de ondervinding heeft geleerd, in gewone omstandigheden te Schiedam geen plaats is voor een dergelijken titularis; zij geeft mitsdien in overweging den Raad voor te stellen die betrekking op te heffen en daaraan te verbinden eene nadere regeling van het saiaris van den directeur, den boekhouder en den kassier dier instellingen. Het saiaris van den directeur der Gas fabriek en Drinkwaterleiding bedraagt f3000 (f2000 pl. m. 11000) met toezegging van verhooging tot f3500. De commissie stelt voor deze bepaling zoodanig te wijzigen, dat dit salaris met verhoogd wordt met een vast bedrag, maar dat dit geschiedt in verband met de hoe veelheid gas, die over andere dan muntmeters aan particulieren wordt geleverd, In verband hiermede stellen B. en W. voor te bepalen, dat boven het aanvangs salaris van den directeur der gasfabriek (f 2000) wordt toegekend een veranderlijke beloouing van fl.— per 1000 M3 gas boven 500.000 Ms geleverd aan anderen of over muntgasmeters. Is 2000.000 M3 bereikt dan zal een nieuwe regeling worden gemaakt. Tevens wordt voorgesteld het salaris voor den kassier te regelen en te bepalen op een aanvangsbedrag van f 900 met 4 jaar lijksche verhoogingen van f 100 en dat van den boekhouder op een aanvangsbedrag van t 700 met 2 jaarlijksche verhoogingen van f100. In verband met de meerdere gasproductie wenscht de gascommissie drie der zes Belgische ovens te verbouwen, wat begroot wordt op een uitgave van f 11000. B. en W. stellen voor daartoe machtiging te verleenen om de kosten te bestrijden uit het reservefonds. Sedert eenigen tijd is het bij enkele commissiën van bijstand gewoonte geworden om bij langdurige dienstvervulling belooningen uit te keeren. Om nu alle gemeentelijke ambtenaren en bedieuden in gelijke voordeelen te doen deelen, stellen B. en W. voor, in beginsel te besluiten, dat aan hun college en aan de verschillende commissiën van bijstand een crediet wordt verleend voor dit doel, 11 Door B. en W. wordt voorgesteld een subsime toe te kennen van f 10U0 aan het St. Jacobsgasthuis ter verbetering der vrou wenzaal. Zu stellen mede voor, om deNederlandsche Vereemging voor gemeentebelangen een byarage van f 25 te verleenen ter tegemoet koming der kosten in de samenstelling en uitgave van het belangrijk rapport omtrent pensioneering van gemeente-ambtenaren. Nog wordt voorgesteld, ingevolge het verzoek van het centraal bureau voor sociale adviezen, aan die instelling een jaarlijksche subsidie toe te kennen van f 25. Door J. Mulder Jr., timmerman alhier, waren twee perceelen grond te koop gevraagd tegen f 6 per M2 en gelegen aan de Nassaustraat, onder conditie van betaling van Vb van de koopsom bij het passeeren der koopacte en de rest in 4 vijfden op verschillende data. In overeenstemming met de conditiën te Rotterdam verklaarde B. en W. zich bereid zijn verzoek te steunen in zooverre dat één vijfde dadelijk werd betaald en de resleerende vier vijfde na 5 maanden, hetzij in geld hetzij onder hypothecair verband, mits de prijs dan werd verhoogd tot f 6.50. Adressant heeft nu zijn verzoek gewijzigd en vraagt één perceel ad f 6 per M2 te betalen bij het passeeren der acte. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Gedurende de maand Maart zijn alhier aangegeven ter gemeente-secretarie 35 ongevallen, voorgekomen in fabrieken en werkplaatsen. Hier onder zijn ernstige en gelukkig minder ernstige ongevallen te vermelden. Bij de ongevallen zijn betrokken 2 ver- nisstokers, 1 arbeider, 1 koetsier, 1 was- scher, 1 metselaar, 1 stalknecht, 3 timmer lieden, 14 brandersknechts en 11 glasblazers. De Schiedamsche Tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Maart ii. 23844 passagiers. Het bestuur der afdeeling Schiedam van den Ned. R, K. Volksbond is na de laatst gehouden bestuurskeuze als volgt samengo- steidde heeren T. H. J. Mouwens, voor zitter; J. J. van Hees, ondervoorzitter; A. A. Marrevee, secretaris; J. H. Frederiks, penningmeester; H. H. Voorwald, 2e secre- tarisTb. Groenendaai, 2e penningmeester Th. H. Hickendorf, W. Kloppers eh W. Blok, commissarissen. Gister-namiddag omstreeks 4£ uur ge raakte ai spelende zekere B., wonende in de Breedstraat, aan de Raam te water. Hij werd door eenige kameraadjes gered en naar de ouderlijke woning gebracht, In de Tweede Rozenstraat te Fijenoord is gisteren-avond een zevenjarig knaapje door de stoomtram, komende van de Hoek- sche waard, vermorzeld. De Christelijk Historische Kiezersbond te Vlaardingen, die reeds lang een kwjjnend bestaan leidde, is thans opgeheven. Door velen van de oude leden is thans eene nieuwe vereeniging opgericht onder den naam van Cnristelijk Nationale Vereeniging. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 1 April. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter stelde voor de Sta- kingswetten deze en de volgende week te benandeien. De heer mr. Troeistra bestreed dit en wilde behandeling van punten, opdat de publieke opinie zien eeter zou kunnen uiten en de nog ontbrekende stukken beoordeeld kunnen worden. Tegenover net belang van terugzending der mdliciens staat het belang van goede wetten. Op voorstelWillinge werd echter met 53 tegen 7 stemmen besloten deze week tot Zaterdag de behandeling te oegiunen en dan de volgende week voort te zetten. Tusschen j h r. Lobman, de voorzitter, en mr. Troelstra had een gedachten- wisseling plaats over het klappen uit de afdeeiingen met betrekking tot net gezegae Van Deuem, betreffende bet losschieten°op de werkstakers, waarvan de onjuistheid inmiddels bleek. Allen waren eens, dat het verhandelde geheim blijven moet, maar mr. Troelstra met dit voorbehoud, dat andere belangen boven de solidariteit der Kamerleden gaan. De vergadering ging daarna in de sectiën. Heden-ochtend 11 ure opeobare beraad slaging over de Stakingsontwerpen. H. M. de Koningin heeft bij Haar Huis benoemd tot opper-hofmaarschalk den ka merheer H. A. baron Clifford, thans hof maarschalk, en tot opperstalmeester de adjudant i. b. d. C. A. baron Bentinck, thans eerste stalmeester. Naar men verneemt, staat de terugkeer van het Koninklijk gezin naar 's-Graven- hage, na een verblijf van 10 dagen op het Loo, in verband met den wensch om den verjaardag van Z. K. H. den Prins op 19 April a.s. in de residentie te vieren. Blijkens medeoeeling van Hr. Ms. zaak gelastigde te Athene zal te Piraeus eene aanbesteding plaats hebben voor den aanleg van een vlottend dok voor zee schepen. Aanbiedingen worden uiterlijk binnen enkele weken bij de firma Bassiliades te Piraeus ingewacht. De voorwaarden en teekeningen liggen voor belanghebbenden ter inzage aan het departement van Buitenlandsche Zaken. (St. Cl.) Naar aanleiding van de machtiging ver leend bij de wet van 7 Juli 1902 no. 36 (Staatsblad no. 48) is, onder dagteekening van 4/31 Juli 1902 gesloten een overeen komst tot het onderhouden van een stoom vaartdienst onder Nederiandsche vlag tusschen Java, China en Japan, De tekst dezer overeenkomst is opgeno men in de Staatscourant no. 78. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft eindverslag uitge bracht over de Stakingsontwerpen" en is van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over de voorstellen genoegzaam is voorbereid. Ten opzichte van de voorgestelde aanvul ling en wijziging van het wetboek van strafrecht merkt de commissie eenter op, dat de regeeruig met deeft Geantwoord de vragen, vermeld in de laatste twee alinea's van 1 van het Voorioopig Versiag. Zij zou het op prijs stellen, indien de regeering hetzij schriftelijk, hetzy mondeling, alsnog van daar gevoelen omtrent oe daar oespro- ken punten zou wulen doen biijnen. Uok vertrouwt de commissie, dat net uoor uen minister toegezegd «overziont van wetgeving en jurisprudentie" zal woidcn ingezonden, vóórdat inet de openbare oeruadiiag.ng een aanvang wordt gemaast. Naar het Hol. met zekerheid kan mededeelen, zal de administrateur der pos terijen en teiegraphie, de neer M. G. de Bloeme, die na het aftreden van den heer Havelaar tot de benoeming van den heer Pop belast is geweest met de waarneming van de functie van directeur generaal, binnenkoit worden benoemd tot secretaris generaal aan het departement van financiën. Ais administrateur bij den dienst der posterijen en teiegraphie zal hij worden opgevolgd door den hoofdcommies mr. A, S. Miedema. De lijd, spreekt dit bericht beslist tegen Greneraal-majoor jar. J. C. vandsr Wijck, die, zooals gisteren is gemeld, pensioen heeft aangevraagd, werd in 1848 geboren, werd 23 November 1869 2a luitenant, 1 Novem ber 1873 le luitenant, 18 SsptemDar 1881 kapitein, 26 Februari 1892 majoor, 20 Juli 1894 luitenant-kolonel, 6 Juni 1899 kolonel eD 21 November 1900 generaal-majoor. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw, heeft het eereteeken voor eervolle vermelding m den strijd, het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh 1873-1896, de madaiiie voor het deelnemen aan de expeditie tegen Atjeh 1873 -74, en het eereteeken voor 30 jarigen Nederlaudschen dienst ais officier. Schaepmuu-huide. Naar wjj uit goeae bron vernemen, worden door het hoofdcomué plannen in overweging genomen, om bij genoegzame deelneming, die vooral door toedoen van locale comité 's wordt verwacht, een bronzen standbeeld van Mgr. Dr. Schaepman op te richten voor het Seminarie te Rijsenburg, waar de overledene het grootste deel van zyn werk zaam leven heeft doorgebracht. C De Arbeidersbeweging. Gister-avond werd te Rotterdam eene huishoudelijke vergadering gehouden door de kiesvereen. Vooruitgang met mrs. Kort hals Altes en J. A. Levy als sprekers over de stralwetnoveiie. De laatste verdedigde de meening dat verbreking van contract altijd wederrechtelijk is, maar daarom nog met altijd mag worden gestraft. Dit mag alleen als het publiek rechtelijk moment aanwezig is en dit ontbreeekt bij de spoorwegarbeiders, wijl zij in dienst zijn van particulieren. Door den toegezegden bestuursmaatregel is deze bedenking niet alleen krachteloos, maar bovendien leidt diezelfde toegezegde maatregel tot nieuwe bedenking, wijl artikel 27 der spoorwegwet alleen regelt den publieken dienst en men zich daarop dus niet baseeren mag om zich te bemoeien met loonverhoudingen, die geheel van privaatrechtelijken aard zijn. Zoowei de civiele als de strafrechter kun nen daardoor den maatregel buiten werking stellen. Redres is alleen mogelijk door spoorwegnaasting of nog een vierde wets ontwerp tot wijziging van art. 27 spoor wegwet, zoodanig dat dit aan de Regeering toezicht op de privaatrecmelijke verhouding van het spoorwegpersoneel opdraagt. Het IS. v, d. D. deelt mede, dat gisteren te Amsterdam van de regeering antwoord is ingekomen op het requèst van de mili ciens der opgeroepen licotingen, in welk verzoekscbrift, zooais men weet, gevraagd werd .om na een diensttijd van zes weken naar huis gezonden te worden. In dit antwoord, hetwelk gister middag door de verschillende commandanten aan de miliciens medegedeeld werd, maakt de regeering bekend, dat aan het verzoek door H. M. de Koningin niet kan worden voldaan en dat voorts nog geen tijd zal bepaald kunnen woruen, ln een gisteren-nacht gehouden vergade ring van ae schuitenvoerders te Amsterdam werden de voorwaarden door de patroons aangeooden verworpen en is de werkstaking geproclameerd van het watertransport met 152 stemmen. Tegen waren er 78, terwijl 8 van onwaarde en 17 blanco waren. De toestand is kalm. In de staking aan de rijwielenfabriek ïSimplex' te Amsterdam is geen wijziging gekomen. Een voorstel der directie om net geschil aan de uitspraak van een scheidsgerecht te ondei werpen, is door de directie verworpen. De smedenstaking breidt zich uit. Hier en daar kwamen in verband daarmede eenige oploopen voor, die het optreden der politie noodig maakten. Aan de spoorlijnen in Friesland zijn sommige politieposten opgeheven en is de aldaar gedetacheerde politie naar hare standplaatsen teruggekeerd. De werkzaamheden in de steenbakkerijen zijn deze week in de provincie Groningen weer begonnen. Over 't geheel is de prijs der steenen aldaar gedrukt, niettegenstaande den laatsten tijd nog al veel is uitgevoerd naar Oost-Friesland. Vele fabrikanten zijn dan ook voornemens dit jaar een kleiner hoeveelheid te bakken. De ontploffing te Haarlem. Meer uitvoerig is omtrent de reeds vermelde ontploffing te Haarlem het volgende te vermelden Omstreeks 8 uur gisteren-ochtend had op de Gedempte Gracht, te Haarlem, een benzine ontploffing plaats in de strjjkkamer van de chemische wasscherij en ververij der firma Hoeïmg. Oorzaak was het openlaten van de deur der droogkamer, waardoor de dampen der chemisch gezuiverde karpetter. ia de strijk-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2