Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 5 April 1903. So. 7568. EERSTE BLAD kostelooze inentiiig enkerinêntins: lm potten Het Loterijbiefje. Bureau Boterstraat 50. -- Telefoon No. 85. lü OEFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De nieuwe Arbeidswet. F eailleton. (Slot volgt).. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS TAN DIT BLAD) Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billyke overeenkomsten aangegaan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad no. 134), tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize ran den gemeente geneesheer, den heer N. F. ELZEVIER DOM, Lange Haven no. 98, driemaandelijks en wel op deD eersten Dinsdag van elk kwartaalop de gewone spreekuren ge tegenheid zal bestaan tot Schiedam, den 4den April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A. De nieuwe Arbeidswet, die in vele ge vallen voorziening brengt, waarin totnogtoe niet door de wet was voorzien, bevat een aantal goede zaken, die een werkelijke ver betering beloven, wanneer de betrokken bepalingen goed worden toegepast en op eene richtige naleving der wet voortdurend het oog wordt gehouden. Het is ons niet mogelijk in een kort be stek al het goede op te sommen, dat de nieuwe wet bevat. Slechts op enkele voor schriften, die bijzonder in het maatschap pelijk leven ingrijpen en waarmede veler, zullen gebaat zijn, willen wij de aandacht vestigen. Voor winkels geldt in de nieuwe wet een arbeidsduur van 11 uur, die uiterlijk te 9 uur moet eindigen. Hoe vele bedienden zullen daardoor niet gebaat zijn. Nu worden maar al te dikwijls aan hun Uit het Deensch van Tneodor Andersen. 2) rir^.n steeds kwam Sörensen niet op- hii ^n' i kellner was van meening dat zon 'sscd'en den nacht bij zijne kennissen hii u?,orbr®ngen, maar in ieder geval zou hotel i?r Z1JD heengaan nog wel in het kofier OUVsn> want dij had er zijn hand- od d« g atei1, Tk liet mij een kamer naar bol"™** vePdiePing geven en ging Hah^aanoetu 7as natuurlijk geen sprake, dot bed ed zat lk op den rand van als ik mrt Pamzen. Wat moest ik doen, moeten en^hH h"" |hS6r Söre"sen zou ont- «"uilen Of i met w''de verkoopen eens bii 7u-h missc,h'eu dad hij het niet tsvergeefs 1-4 e" ^an was alle moeite te laft 0ver een d*g zou het J was het nummer uitgekomen, arbeidsvermogen eiscben gesteld, die zij niet kunnen inwilligen zonder aanmerkelijke schade aan hun gezondheid te lijden. Een lange arbeidsduur, slechts een paar malen even onderbroken, om haastig hun maaltijd te gebruiken, en vooral arbeid, tot laat in den avond gerekt, moet zeer nadeelig wer ken op de soms zoo zwakke gezondheid van jeugdige personen. Voor hen zal de nieuwe wet, indien zij aldus wordt aange nomen, een uitkomst zijn en een redmiddel. Maar ook de winkehers-zelven zullen voor deel trekken uitde vervroegde winkelsluiting. 't Is inderdaad hoogst wenschelijk, dat mensehen, die van den vroegen morgen in de weer zijn, om hun levensonderhoud te verdienen, tegen den avond een weinig rust genieten. En niet rust alleen hebben zij noodig, maar ook de tijd om hunne zaken na te gaan, hunne handelskennis uit te breiden, van het zoete familieleven te ge nieten in den kring van hun gezin. Als het publiek maar eenmaal voor het noodzakelijk feit gesteld wordt, als het weet dat het 's avonds voor het vastgestelde sluitingsuur zijn inkoopen moet doen, zal het zich gemakkelijk naar den nieuwen toestand voegen, die allengs bij het geheele maatschappelijk stelsel zal aansluiten. Ook aan het particulier initiatief laat de nieuwe wetgeving een ruim arbeidsveld Immers aan de gemeenteraden wordt de bevoegdheid gegeven, om voor jongens, meis jes en vrouwen een algemeen aanvangsuur vast te stellen en een vroeger sluitingsuur dan 9 uur. Yoor mannen kunnen dergelijke bepalingen worden gemaakt, hetzij voor alle, hetzij voor sommige winkels. Het zal natuurlijk op den weg liggen der vereenigingen, die de belangen van den winkelstand willen bevorderen, om deze zaak, ernstig ter hand te nemen. Wat bijv. in Duitschland is mogelijk ge weest, zal ook in ons land mogelijk blijken in den beginne kan wellicht eenig verzet komen, omdat men niet voldoende inzicht dan zou Sörensen het natuurlijk met aan mij afstaan, en was het, zooals gewoonlijk, met uitgekomen, dan wilde ik het met meer hebben. Als hij er maar toe te bewegen was, eenvoudig met het mijne te ruilen! Ik zocht naar mijn nieuwe lot daar viel mij in de gedachten, dat ik het in den binnenzak van mijne overjas had laten zitten, en die jas hing in de restaura tiezaal. Ik wilde het gaan halen. Alles was doodstil. Het was reeds over midder nacht,. Ik liet mijne deur half open staan, om straks mijne kamer terug te kunnen vinden en sloop zoo stilletjes mogelijk de lange donkere gang langs. Toen ik bij de trap kwam, hoorde ik eene deur in het slot vallen. Ik schrok - zou dat soms mijne deur geweest zijn Zonder wederwaardig heden bereikte ik de restauratiezaal, en vond er mijne overjas, en zonder dat iemand er iets van had gemerkt, sloop ik de trap weer op. Maar nu kon ik mijne kamer niet terugvinden de deur was dus inder daad in het slot gevallenIk wist niet of er aan den buitenkant een sleutel in het slot stak. Voorzichtig luisterend trad ik nader. Eindelijk zag ik een lichtschijnsel onder eene deur door - en de sleutel stak in heeft en schade vreest, dit alles zal echter bij goede voorlichting en beter inzichtspoedig ophouden. Een andere belangrijk voorschrift in Dr. Kuyper's Arbeidswet is de regeling van het leerlingenwezen. Het bevat een aantal bepalingen voor jongens en meisjes (jeugdige personen beneden 17 jaar), die geen leer- iingen-overeenkomst hebben gesloten, en wel de volgende Aan jongens en meisjes, die een inrich- ting van vakonderwijs wenschen te bezoeken, moet na 5 uur 's namiddags de daarvoor noodige tijd beschikbaar worden gelaten. (Art. 63). Verplichtend is het bezoek, wanneer in die inrichting onderwijs wordt gegeven in het bedrijf, waarin de jongen of het meisje werkzaam is in de gemeente een of meer inrichtingen bestaan, die aan de bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen eischen voldoen; en waar de jongen of het meisje plaatsing kan verkrijgen. (Art. 64). Bij dezen maatregel van bestuur kan worden bepaald, hoelang het bezoek ver plichtend is. (Art. 72). En nu de leerlingen. Op hen zijn de genoemde bepalingen niet van toepassing. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden bepaald, welke werkzaamheden of welke soorten van werkzaamheden in de daarbij aan te wijzen" ondernemingen niet door een jongen of een meisje mogen worden verricht, tenzij a. als leerling of b. na een diploma als gezel te hebben verkregen. (Art. 18). In zulk een onderneming mag een leerling de bedoelde werkzaamheden niet verrichten, tenzij hij een leerlingovereen- komst heeft gesloten. (Art. 10). Daarom moet o.a. worden bepaald de duur der leerovereenkomst of en zoo ja welke vergoeding aan den ondernemer zal worden uitgekeerd bet slot dat zou dus wel mijne kamer zijn. Voorzichtig opende ik de deur ja, daar brandde mijn licht maar wat was dat? Aan beide wanden van de kamer stond een bedin het eene lag een dame, en uit dat eene bed klonk een luide schreeuw, en mt het andere een nog hardere. Ik vloog de gang weer op, sloeg de deur achter mij toe en bleef toen onbeweeglijk staan. Toen het alles echter een poos lang doodstil bleef, ademde ik weer vrijer en trok mijne schoenen uit. Het was en bleef weer doodstil, in het hotel. Na een poosje wilde ik opnieuw eene poging wagen om mijns kamer te vinden en sloop weer de duistere gang langs. De eerste deur, die ik poogde te openen,'had een sleutel aan den buitenkant. Het scheen echter, dat het daar binnen geheel donker was. Maar het was immers zeer goed mo- gelijk, dat de tocht, die de deur in het slot had geworpen, ook het licht had uitge blazen. Zachtjes sloop ik naar het bed om te voelen of het leeg was. Op eenmaal hoorde ik luid roepen: »Wat drommel, wie zit daar aan mijn gezicht te malen 1" lk wierp van schrik een stoel om, viel in de gang over mijn eigen voeten, stond de duur van den proeftijd, gedurende welke elk der partijen schriftelijk aan de wederpartij de overeenkomst kan opzeggen (uiterlijk 3 maanden) in geval de leerling bij den ondernemer zal inwonen en hij voor huiselijke diensten mag worden gebezigd, de uren welke per dag aan opleiding moeten worden besteed. (Art. 22). Voor een gemeente of voor een bepaald gedeelte van een gemeente of voor meerdere gemeenten stellen Ged. Statencommissies in, die elk leerlingencontract moeten goedkeuren. Zij kunnen op verzoek van den leerling, den persoon, die hem in rechten vertegen woordigt, of den aannemer, het contract ontbinden, en kunnen, indien de onder nemer geen goede opleiding geeft aan een of meer leerlingen, of, indien hij als persoon geen genoegzame waarborgen oplevert tegen gevaar voor de zedelijke ontwikke ling van een of meer leerlingen, dezen de bevoegdheid om leerlingen te hebben ont nemen. (Art. 42, 60, 59). De ondernemer is nl. verplicht, zooveel in zijn vermogen is, den leerlingen m het overeengekomen vak te onderrichten, maar moet ook op het zedelijk gedrag van den leerling toezicht houden. (Art. 32.) De commissies geven bovendien tweemaal per jaar gelegenheid aan de leerlingen, wier leertijd geheel of voor s, 8 verstreken is, en voorts aan andere personen, die zich daartoe aanmelden om een examen af te ieggen (art. 55)zij kan zelf het afne men of het door deskundigen laten doen (art. 56)wie slaagt krijgt een diploma en den titel van gezel (art. 57). Zijn eenmaal de vakken en ondernemin gen aangewezen, waarm het leerlmgenstel- sel moet worden toegepast, dan wordt van het hoofd of de bestuurder van zulk een onderneming geeischt, dat hij een diploma van gezel heeft. Anders mag hij niet als hoofd of bestuurder optreden en als zoodanig geen leerlingen-overeenkomst sluiten. Uit- zoo gauw mogelijk weer op en sloop daarna met de overjas over den arm en de laarzen in de hand tot aan de trap, waar ik mij nederzette en overdacht, wat mij overkomen was. Twee eerzame dames haa ik aan het schrikken gemaakt, een vreemden man in het aangezicht gegrepen en nu zat ik, zonder mijne kamer te kunnen vinden, op een trap. Binnen wei nig tijd zou waarschijnlijk het geheele hotel op de been zijn en zou ik als inbre ker worden meegevoerd en dat alles om de wille van zoo'n ellendig lot I Maar wacht eens daar viel mij juist in de man, wiens gezicht ik in het donker had betast, had in een half Deensch, half Zweedsch dialect gesproken zou hij soms Sörensen zijn geweest? De hemel zijdank. Ik begon mij nu weer beter in mijn lot te schikken. De uren gingen voorbijde morgen begon aan te breken, en ik zat nog altijd op de trap. Nu echter, nu bet bijna ge heel dag was geworden, wilde ik nog eens beproeven, of ik mijn eigen kamer niet kon vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1