spr. in het licht met een verwijzing naar de Kerkvervolging in Frankrijk en met aanhaling van citaten uit soc, dem. bladen, die bewijzen, dat de partij des oproers priesters en patrooqs eveneens haat. Spr. besluit met een opwekking het doel, dat het katholiek comité van actie beoogt te bevorderen de werkman door het toetreden tot de Vakbonden, de patroons door het geven van moreelen en financieelen steun. Na nog bijzonder de katholieke pers, vooral het weekblad van mr. Aalberse, te hebben aanbevolen, eindigt spr. met allen, die nog geen lid zijn, aan te sporen toe te treden tot de atd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, die baar bekend devies voor God, Vaderland en Koningin zeker vooral in deze troebele dagen zal gestand doen. Hierna trad als spreker op de heer J. W. Helmer van Arasterdam met het onder werp: de invloed der Sociaal-Democratie en Anarchie. Spreker meent eenige vragen te moeten beantwoorden, wil men niet zeggen, dat de aanwezigen met weten wat zij doen als zij de straks voor te stellen motie aannemen. Hij stelt daarom allereerst de vraag Hoe zijn we gekomen in een toestand, die de voorgestelde wetten noodzakelijk heeft ge maakt De strijd, die zich thans openbaart, heeft zich altijd min of meer in de geschiedenis atgeteekend. Er is tegen den mensch gezegdGij zult werkenindien gij arbeidt zijt ge uw loon waard. Er zijn hier twee factoren de man, die uitbe taalt en de man, die het geld ontvangt voor verrichten arbeid. Beiden hebben steeds met elkaar overhoop gelegen. De een wil zoo weinig mogelijk uitbetalen, terwijl de andere zoo veel mogelijk wil ontvangen. In onzen tegenwoordigen tijd zijn de patroons, die gedwongen zijn werkheaen te houden, dikwijls beklagenswaardiger dan de werk lieden. Beide categoriën gevoelen het onaangenamen dat steekt in het werken naar loon. Spr. acht het de moeite waard om de verschillende loonsystemen eens na te gaan. Een overzicht daarvan gevend, begon hij eerst met een uiteenzetting van het patri archale loonstelsel, waarbij de patroon zorg droeg voor den werkman en zijn gezin. Het is het oudste stelsel en heeft langen tijd bestaan. Daarna kwam de slavernij. De groote massa der arbeiders had er weinig profijt van en toch moeten wij ons de slavernij niet ernstiger voorstellen als zij wel lijkt. In de praktijk werd het verzacht, want de historie leert ons, dat er menschen waren, die liever slaaf bleven, dan vrij te zijn. Vervolgens besprak spr. de hierop ge volgde lijfeigenschap. Aan dit stelsel kwam eèn einde in den tijd der kruistochten, er ont stond toen een economische anarchie. Indien in die dagen Carl Marks en Troelstra hadden geleefd, zij zouden gezegd hebben richt neu trale vakvereenigingen op. Er waren anderen dan die twee, die het begrip hadden hoe ze van de arbeiders vereenigingsmannen moesten maken dat waren de hoofden der Katholieke Kerk. De Katholieke Kerk heeft toen den arbeid georganiseerd. Domela Nieuwenhuis heeft zelf erkend, dat in die dagen een schoone daad is gedaan met de oprichting der gilden. Wanneer de nieuwe arbeidswetten, die door het christelijk ministerie worden voorbereid, wet zullen zijn geworden, dan is spr. overtuigd, dat dan een belangrijke stap in de richting der gilden zal zijn gedaan. Toen in 1872 in ons land het laatste beletsel voor de vorming van het vereen i- gingsleven was weggeruimd, heeft spr. de eerste arbeidersorganisatie in Amsterdam zien komen. Het was een vereeniging, welke internationaal wilde zijn, maar daarvan is niets terecht gekomen. Ook heeft hij hier na eene nationale vereeniging zien komen. Het was de heer Heldt, thans agent der Rijksverzekeringsbank te Winterswijk, die in die dagen als werkman begon met de werklieden buiten hun geloof te organisee ren. Er moest een Algemeen Ned. Werk liedenverbond worden gesticht. Dit Verbond is komen, maar 't is steeds een doodgeboren kind geweest. De oorzaak ligt in het feit, dat het Verbond de politiek er bij ging halen en ook omdat het werd gebruikt voor minder faire handelingen. Een aantal geloovige Protestanten gingen spoedig uit het Alg. Ned, Werkl. Verbond en stichtten Patrimonium. Daarna kwam de Katholieke Volksbond en andere katholieke vereeni- gingen. Wij zijn nu geraakt in een toestand van anarchie; er heerscht onder de werklieden verdeeldheid. Er is niets gevaarlijker, dan wanneer een kleine groep werklieden (soc.- dem. enanarchisten)denbaasgaatspeien. Als we zien, dat ze nog geen 6000 man (school meesters advocaten enz. inbegrepen) tellen, dan is op den keper beschouwd, hun organi- satie niets waard. De heer Passtoors heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat er van een tweede algemeene spoorwegstaking niets meer kan komen. Dat is juist, want de christelijke arbeiders hebben nu eens hunne tanden laten zien. De soc.-dem. zijn tegen de stakingswetten gekant, omdat wanneer de wetten zijn ingevoerd, de spoorwegdirectiën geen staking meer erkent. De anarchistische organisatie (de sociaal- democratie heeft niets meer te zeggen) is in vollen gang. Alleen in Amsterdam heb ben 2600 werklieden het werk neergelegd, hetgeen uit de laatste berichten blijkt. Spr. vindt deze verschijnselen teekenend. Het neerleggen van oen arbeid om nooger loon is in enkele gevallen te rechtvaardigen, maar men maakt nu agitatie om de regeering te nopen hare voorgestelde stakingswetten in te trekken. Het verheugt ons vervolgde spr. dat de katholieke partij in de Kamer geheel eensgezind is, ook de antirevolutio nairen zijn dit, terwijl de liberalen hebben doen blijken gedeeltelijk vóór te zullen stemmen. - In de zitting der Kamer van gister heeft Dr. Kuyper een ernstig woord gesproken. Wanneer deze zegt, dat per sonen, die de regeering inlichtingen gaven, verklaarden, dat de toestand in ons land zeer kritiek is, dan dreigt er zeker ernstig gevaar van den kant van een kleine organisatie. De Soc. Dem. in ons land hebben van den beginne af buitenlandsch geld ontvangen. Troelstra heeft zelf gezegd, dat hij alle weken t 1C0.000 uit Engeland kon krijgen. Troelstra en consorten zien er niet tegen op dit aantenemen. Wanneer men er in slagen kan alle Nederl. havens haar handel te ontnemen, om naar elders te ver plaatsen, dan is het gemakkelijk te gelooven, dat er buitenlanders gevonden worden, die er belangrijke sommen voor over hebben. De al te strenge en gedwongen vakor ganisatie zal al dadelijk 20% der werklieden uitsluiten. Bij een organisatie is een onder zoek naar de bekwaamheid van den werk man noodig. Men wii den patroon eigenlijk uit de wereld helpen en coöperaties stichten, zonder de hulp van den patroon. Spr. wijst op het kwijnend bestaan, dat zulke coöperaties lijden en noemt als voorbeeld de te Haaks bergen bestaan hebbende coöperatie van wevers, die niettegenstaande de groote werkzaamheid van dr. Ariens, het niet heeft kunnen volhouden, omdat er geen patroon was. Spreker komt nu aan het slot van zijn betoog en zegt dan In deze troebele dagen wordt de vrijheid van zich al of niet te orga- niseeren verkort,dit is een onzaggelijk gevaar. Zoodra de spoorwegstaking uitbrak, heeft men in Het Volk de loftrompet geblazen, en wel in een gedicht, waarin, sprekende over een machinist en zijn machine, o. m. dit fraais stond te lezen Heel het raderwerk staat stil, Als uw machtige arm het wil. De heer de Savornin Lohman zeide van deze poëtische ontboezeming, dat het óf het werk van een krankzinnige was of van een kind. Men wil de vrijheid van den fleren Neder lander en al zijn bronnen van bestaan in handen geven van krankzinnigen of kinderen. Maar spr. hoopt, dat nooit zal gebeuren. Overwint de anarchie dan zijn we er nog erger aan toe als onze stamverwanten in Zuid Afrika. Daarna citeert de heer Helmer enkele dichtregels uit Huygen's ^Scheepspraat" en past de schoone woorden over »mooi Hein tje" toe op minister Kuyper. Wij willen de regeering steunen en met vreugde zien we, dat in de Tweede Kamer de Kath. dit doen. Spr. zou het schoon vinden, indien er van geheel het katholiek Nederland een krachtige stem opgaat tot steun van dit Kabinet. Door woord en daad moeten wij van onze sympathie voor da regeering getuigen. Beide sprekers werden in hun doorwrochte, met gloed van overtuiging uitgesproken reden meermalen door applaus onderbroken en aan het eind met daverende toejuichingen begroet. De Voorzitter stelde ten slotte de vol gende motie voor, die met algemeene stemmen werd aangenomen en door krachtig applaus bezegeld. »De vergadering van Katholieken, bijeen gekomen te Schiedam den 6 April 1903, ter bespreking van de aanhangige wetsont werpen, gehoord de toelichting der sprekers, verklaart ten strengste af te keuren het drijven der revolutionaire partijen, waardoor het land in spanning werd gebracht en gehouden, zeer ten nadeele van Handel, Nijverheid en Arbeid en door welk revolu tionair drijven de Regeering in de dringende noodzakelijkheid werd gebracht, om ter handhaving van orde en gezag, zooVelen uit hun werkkring op te roepen om onder de wapenen te komen verklaart in te stemmen met de strekking der thans aanhangige drie wetsontwerpen en spreekt haar volste vertrouwen uit in onze christelijke Regeering." Alvorens te scheiden bracht de geestelijke adviseur der aldeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond een woord van hulde en dank aan het katholiek comité van actie, dat heden in een twintigtal plaatsen van ons Vaderland vergaderingen doet houden en er deze week nog 25 zal doen houden. De vraag: waar blijven de Katholieken, behoeft dus niet gesteld te worden. Hulde brengend aan het comité en de sprekers zegt adv., dat wij trots mogen zijn op deze katholieke mannen. Hun voorbeeld wekke ons op om te breken met de halfslachtig heid, niet heil te zoeken in neutrale vereenigingen, maar zich aan te sluiten bij de katholieke vereenigingen, die op orde lijke wijze naar lotsverbetering streven. Scharen wij ons om den troon van onze geëerbiedigde koningin Wilhelmina en steu nen wij bare regeering, gedachtig aan het woord van St. Augustinusbewaart de orde en de orde zal u bewaren. Nieuwe staking I Velen werden reeds heden in den vroegen ochtend verrast door het bericht, dat een nieuwe staking onder het spoorwegpersoneel was uitgebroken. Bij onderzoek bleek ons, dat heden-och tend omstreeks vijf ure hier aan het station bleek, dat er door een deel van het spoor wegpersoneel gestaakt werd. De nieuwe staking heeft echter, integen deel met de oude, de Spoorwegdirecties voorbereid gevonden, Met goedwillig per soneel wordt een beperkte dienst onder houden. Zoo vernamen wij hier aan het station, dat het vrachtgoederenvervoer geheel heeft opgehouden, maar de personen treinen gewoon rijden tot 's avonds circa vijf ure. Daarna vertrekken omstreeks zeven ure en half elf treinen naar Rotterdam, De stationsemplacementen alhier worden door de politie bewaakt. Niemand wordt tot die emplacementen toegelaten, die daar niet strikt noodig heeft. Perronkaartjes worden niet afgegeven. Na eene vergadering heden-nacht onder leiding van het bekende Rotterdamsch raadslid Spiekman gehouden, is, naar wij vernemen, heden te ,Rotterdam het werk in verschillende vakken gestaakt. Nader blijkt, dat de algemeene werksta king is geproclameerd voor de spoorweg arbeiders en havenarbeiders. Voor het spoor over het geheele land voor het havenbedrijf voor Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Zaandam. Uit den Haag wordt nog gemeld, dat de Regeering tracht posttreinen te doen loopen met militaire bewaking. De H. IJ. S. M. heeft den internationalen treinenloop aan de S.S. opgedragen. Over het geheele net is een beperkte dienst ingesteld met in dienst gebleven personeel, bijgestaan door ingenieurs en adjunct-ingenieurs. Heden-middag zijn hier ter stede uit Delft 100 man troepen onder leiding van 2 officieren aangekomen, die de spoorlijn bezetten. Zij zijn te voet over de spoorlijn gemarcheerd, hier en daar posten uitzettend. Te dezer stede zullen zij worden inge kwartierd. Vijftig jaar onderwijzer. Een halve eeuw aan het onderwijs te mogen wijden, mag zeker wel een bijzonder voorrecht genoemd worden. Gisteren herdacht de heer J. C. Sander den dag, waarop hij voor vijftig jaar onder wijzer werd en geniet hij dus het zei d- zaam voorrecht zijn gouden jubilé als onder wijzer te mogen vieren. Den 5 April van het jaar 1853 legde hij als kweekeling der Rijksnormaallessen te Haarlem, directeur, de heer P. J. Prinsen, met goed gevolg het examen af als onder wijzer van den 3n rang (wet van 1806) om weldra als zoodanig in functie te treden te Noord wijk-binnen. Den ln Mei 1855 verwisselde hij deze standplaats met een in zijn geboorteplaats Voorburg, van waar hjj den 15n Augustus 1859 vertrok, om als hoofdonderwijzer van de openbafe school te De Lier op te treden. Tot den 15n Augustus 1867 bleef hij daar werkzaam, toen hij de betrekking aan vaardde van hoofd der school aan de School straat te Schiedam, welke school hij in Mei 1878 verwisselde met eene gelijksoor tige aan de Broersvest, thans school F., waaraan hij nog werkzaam is. In 1876 werd de heer Sander benoemd tot directeur der vormschool voor onder wijzers alhier, welke betrekking hij bleef waarnemen, toen die inrichting veranderd werd in een rijkskweekschool, later in een een normaalschool. In den loop eener halve eeuw is de heer Sander dus onder verschillende onderwijs wetten werkzaam geweest. De tegenwoordige wet op het lager onderwijs is de derde waaronder hij werkt (1806, 1857, 1878.) Drie-en-dertig jaar lang was hij geregeld deskundige bij de acteexamens in den Haag. Vele blijken van belangstelling viel den heer Sander ten deel bij zijn zeldzaam jubilé, dat heden meer openbaar gevierd werd. In een met draperiën, planten, bloemen en opschriften zeer net versierd schoollokaal werd hij heden-ochtend half elf ontvangen en toegesproken door den heer Valkenburg, plaatsvervangend hoofd, die hem namens leerlingen en onderwijzers met een waar- deerende toespraak een blijvend huldeblijk, een bronzen beeld op zuil, ter voortdurende gedachtenis aanbood. Daarna werd de jubilaris door de heeren Jennes, districts- en Faure, arrondissements-schoolopziener, op vereerende wijze toegesproken. Diep geroerd dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Om half een was het bedoelde school lokaal weder geheel bezet. De kweekelingen der normaalschool met hunne onderwijzers deden nu hun jibileerendeu directeur van hun deelneming aan zijn zeldzaam feest blijken. De leerlingen boden bloemen, de onderwijzers planten. Nadat den jubilaris een lied was toegezongen, getuigde allereerst de kweekeling Van der Hoeven van aller deelneming. Daarna spraken nog de heer Van der Hout, hoofd van school G, en de districts- en arrondissements-schoolopziener Aan allen betuigde de heer Sander zijn diep gevoelden dank. De receptie ten een uur aangevangen waar^ bij ook B. en W. van hunne belangstelling deden blijken, was mede druk bezocht. Van vele zijden deed men verder nog in verschil lenden vorm den heer Sander blijken, dat zijn zeldzaam jubilé in ruimen kring werd medegevierd. Ook te dezer stede heeft zich in de laatstverloopen dagen een geval van honds dolheid voorgedaan. Dientengevolge moeten volgens voorschrift des Burgemeesters de honden gedurende 4 maanden gemuilkorfd zijn. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste flO en verbeurdverklaring van den hond. Het dragen van lederen muilkorven door trekhonden is verboden. Te Amsterdam is Zaterdag overleden de heer P. A. L. van Ogtrop, een der firman ten van de firma H. J. van Zoon, die ook te dezer stede baar kantoor heeft. De heer P. A. L. van Ogtrop, president van de Vereeniging voor den Effectenhandel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2