was een te Amsterdam zeer geacht handels man, die in ruimen kring de belangen van den handel heeft bevorderd. De heer K., wonende aan de Hoogstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat men in het portaal van zijn woning uit een parapluistandaard drie parapluies heeft ontvreemd. Gister-middag omstreeks halt twee is nabij de Spoelingbrug de driejarige Andries Berger, wonende in de Heerenstraat, de te water geraakt. De knaap werd door den meesterknecht van de firma A. J. Beukers gered. Gisteren-namiddag omstreeks 4| uur heeft de 23 jarige J. Bley, wonende in de Boom- gaardstraa; te Rotterdam, een zeer roeke- loozen daad begaan door even voordat de Viaardingsche trein het station hier binnen iiep, uit de coupée te springen, waarin hij gezeten was, om zijn hoed, welke onder weg was weggewaaid, terug te halen. De jongeling kwam met zijn hoofd op het grint terecit en werd bewusteloos opgenomen. In een der wachtkamers van het station alhier gebracht zijnde, werd hij door twee geneesheeren onderzocht, die opname in het ziekenhuis noodzakelijk achtten. Door de politie werd hij per brancard naar het ziekenhuis overgebrachthij kwam aldaar eerst heden morgen weder tot bewustzijn. Zijn toestand is, hoewel niet buiten ge vaar, naar omstandigheden redelijk. De stoomtram, die gister-avond om 6 uur van hier moest vertrekken, vertrok eerst om 6.20, omdat de locomotief defect was geraakt en door een nieuwe machine moest worden vervangen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 4 April. Het algemeen debat over de Stakingsontwerpen is voortgezet. De heer Van der Vlugt verdedigde de wetsontwerpen vooral tegen de aanval len der uiterste Linkerzijde, daarbij voor opstellend, dat ae Regeenng net gezag moet hoog houden, de arbeidsvrijneid moet beschermen tegen coalitiedwang en de regelmatige functioneering der hoofdaders van het verkeer verzekeren tegen de aan slagen van onduldbaren solidariteitswaan. Vooral nu de Regeering sprekers voormalige bezwaren tegen de oorspronkelijke ontwer pen grootendeels heeft weggenomen, zal hij gaarne de Regeering steunen in het regelen van een zaak, welke hem van den aanvang af sympathiek was. Dit is geen volgzaamheid van de Regeering, want deze zal spreker beslist tegenover zich vinden bij een voorstel tot tariefsherziening in protec- tionistischen zin. Spreker ging vervolgens na de vakbeweging in Engeland, waar bij groote stakingen een opzeggingstermijn wordt in acht genomen voorts gat bij een schets van de wetgeving in Duitschiand ten aanzien van de vakbeweging, welke z. i. zeker niet door de socialisten nier zou worden gewenscht. Oorsprong van de verdeeldheid tusschen spreker en den heer Troelstra is, dat de heer Troelstra en de zijnen de zaak bekij ken door den kijker van klassen-particula risme, terwijl sprekers geestverwanten de vragen onpartijdig naar hun rechts-ideeën beoordeelen. De voorgestelde enquête acntte spreker noodzakelijk, maar hij oordeelt 't noodig, dat met alleen gevraagd zou worden naar grieven te eener zijde, maar ook ge luisterd zou worden naar ae andere zijde. Hij betoogde, dat het exclusieve egoïsme van één klasse nooit is in het belang der gemeenschap, en beschouwde het gebeurde in de laatste dagen van Januari als een uiting van misdadige solidariteit met moord dadige eischen. Een regeering, die elk revolutionair ultra-particularistisch bedrijf met gepaste middelen wenscht tegen te gaan, zal, zegt spreker, steeds eenparig aan haar zijde zien hen, die de taak en de hooge roeping van de Staatsoverheid erken nen om alle particularisme te breidelen. De heer van der Zwaag achtte de oproeping der lichtingen door het gebeurde en de geheele afwezigheid van vrees voor een nieuwe werkstaking niet gerechtvaar digd. Hij meende, dat dit veel gevaarlijker is dan de staking en de belemmering in het spoorwegverkeer. Hij heeft weinig vertrouwen in de enquête, bepleit de alge- meene stakingsvrijheid, beschuldigt de Re geering [veeleer van terrorisme door de reeds genomen maatregelen en verwijt aan de rechterzijde geen gevoel te hebben voor de arbeiders. De heer M e 1 c h e r s verwachtte van de regeling der rechtspositie geen wegneming der grieven van het spoorwegpersoneel. De heer De Savornin Lobman, alleen vijand van geweldadig optredende vakvereenigingen, juichte de hoofdgedachte van het ontwerp toemiddelen tegen desorganisatie van het openbaar verkeer. Overigens laat deze wet zijns inziens volle vrijheid aan alle arbeiders. Hij hoopt op aller medewerking voor deze nationale wet. De heer Nolens was bereid den schadelijken toestand van onzekerheid zoo spoedig mogelijk te helpen beëindigen. Minister Kuyper, daarna aan het woord komend, bracht dank aan de rech terzijde, die de Regeering ditmsal zoo krachtig had gesteund en erkende, dat de oppositie in de Kamer zoo loyaal en welwillend mogelijk was geweest. Zij had overwogen, dat in 1878 de liberalen-zelven twee petitionnementen, met 70.000 hand- teekemngen voorzien, zoo onbeduidend hadden gevonden, dat zij niet alleen er zich niet aan hadden gestoord, maar geen wijziging zelfs hadden voorgesteld. Van deze petitie was de nieuwe in getal sterkte nog ver at, terwijl bij tusschentijdsche verkiezing gebleken is, dat zij ook in den lande geen steur, vindt, Dat zij geen politiek karakter droeg, wilde hij, voor wat de heer Mees betreft, gaarne toegeven, indien deze hem maar niet betwistte, dat in de oppositie van bijv. prof. Visser, die de regeering wilde wegjagen, toch wel iets politieks was. De regeering nam intusschen den steun van den heer Mees dankbaar aan, evenals die van den heer Rink, wiens verlangen eerst den maatregel van bestuur te zien, hij van diens standpunt alleszins billijk vond. Den heer Drukker weersprekend, die zeide, dat alles zonder de wetten reeds in orde zou zijn gekomen, zeide de minister, dat socialisten en anarchisten eene veree- niging van alle werklieden onmogelijk makende welbewuste werklieden roepen thans: handhaaf uw strafrechter, verlos ons van de ondragelijke tyrannie der socialisten om de arbeidersorganisaties weer op gezonden voet te brengen. Wat doet de Regeering nu? Zij wil misdaad noemen wat objectief misdaad is zonder daarbij den staf te breken over hen, die in onbezonnen heid het kwaad bedreven, de maatregelen hebben geen terugwerkende kracht zij moet handelen, omdat de werklieden, door bun succes verrast, wat zij denken, met betreuren, maar den toestand, waarbij Oudegeest met een blaadje papier alles regeert, mooi vinden. De Minister waarschuwde ten slotte de Kamer, dat alles ver van in orde is. De organisatie is vervolmaakt en de werksta king in details geregeld. De Staten- Generaal moet weten, dat wanneer de Regeering op 25 Februari iets zoo geheel ongewoon deed als de steun van alle partijen inroepen, zij dien steun nog behoeft en alle moeten toonen hun plicht en roeping zonder aarzelen te willen vervullen (Bravo's en gefluit.) De Voorzitter wilde de beraadslagin gen sluiten, maar de heer Troelstra vroeg nog het woord. De Voorzitter wees op de uitbreiding der debatten en drong aan op beperking tot de ontwerpen. De Minister v a n J u s t i t i e vroeg het woord, maar om het vergevorderd uur werden de beraadslagingen na woelige stemming tot Dinsdag verdaagd. De Arbeidersbeweging. Uit den Haag meldt men Door het Katholieke Comité van Actie is een manifest verspreid, waarin gepro testeerd wordt tegen «de leugencampagne, door de revolutionaire partijen sociaal democraten en anarchisten tegen de regeenng sinds weken gevoerd." Het comité acht het aller duren plicht, in deze dagen de regeering krachtig te steunen, vooreerst, door vertrouwen in haar beleid openlijk uit te spreken, maar ver volgens ook door in geen geval thans mede te doen aan werkstakingen, die slechts tot gevolg kunnen hebben, aat de spanning voortduurt en de lichtingen nog langer onder de wapenen zullen moeten blijven. De georganiseerde schildersgezellen te Leiden hebben Zaterdag aan de patroons een schrijven gericht, waarin zij mededeelen, dat, indien met ingang van heden de patroons het loon niet op 20 cent per uur bepalen, zij tot staking zullen overgaan. De patroons willen het loon van 17 op 18 ct. brengen. Het was nog niet bekend, welke houding de patroons zouden aan nemen. Men meldt uit Amsterdam De gevolgen van de staking der schuiten voerders grijpen meer en meer, om zich heen. De suikerrafinaderijen De Amstel en die van Sprakler en Tetterode zijn verplicht de helft van hun werkvolk te ontslaan, om dat de aanvoer van ruwe suiker stagnatie ondervindt en het bedrijf met halve kracht werkt. De Westersuikerrafinaderij heeft nog geen last van de staking, aangezien zij met eigen schuitenvoerders, die geen reden tot staken hebben, voldoende in het vervoer kan voorzien. De stratenmakers, die na Woensdag 11. het werk hebben neergelegd, onder den eiscb, dat de vóór dien tijd geschorste stratenmakers weder in dienst hersteld en ten volle betaald zouden worden, zijn gewaarschuwd, dat men hen, ongeveer 40 in getal, zal voordragen tot ontslag. De 50 geschorsten blijven geschorst. Zaterdag waren nog 16 gemeente stratenmakers aan het werk, waarvan er Maandag nog 5 het Werk zouden neerleggen. Inzake de staking aan de «Simplex" is de toestand nog steeds dezelfde gebleven. Zaterdag werd aan de werklieden uitbe taling van het nog uitstaande loon gedaan. Aan de werf van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, directeur de heer D. Goedkoop, te Amsterdam, hebben Vrij dag-middag een tweehonderdtal metaalbe werkers voor het meerendeel klinkers, het werk neergelegd. De aanleiding tot deze nieuwe staking is het ontslag van een Werkman, die, hoewel hem verlof was gewei gerd, van het werk was weggebleven. De ontslagene is voorzitter van de metaalbe werkers vereeniging «Nieuw Leven" zoodra de leden dezer vereeniging bij de maat schappij in dienst het ontslag vernamen, legden zij het werk neer. De maatschappij heeft circa 700 man in haar dienst. Onder den invloed der staking en meer nog van den algemeenen toestand lijdt te Amsterdam het vreemdelingenverkeer. Vele families, die anders een deel van het winterseizoen daar doorbrachten en Engel- sche touristen, die anders met de Paaschda- gen over kwamen, blijven weg. Daardoor lijden hotelhouders en winkeliers beiden schade. Een buitengewone samenkomst van alle hoofdambtenaren van politie wordt mede met de stakingen in verband gebracht. iLiiatste Berichten. De Staking. Te Arasterdam werd heden door de mi litairen, die het station bewaken, een schot gelost op een groepje van burgers, die tegen het verbod op het emplacement van het Centraalstation wilden gaan, een arbeider werd daarbij in de dij getroffen. Men meldt uit den Haag Aan het departement van Oorlog, werd, zoo wordt medegedeeld, vroeg in den ochtend het bericht van het uitbreken der staking ontvangen. De Minister was zeer tijdig aan het departement en ontving in den loop van den ochtend verschillende militaire autoriteiten en chefs van enkele afdeelingen ter bespreking van de te nemen maatregelen. De indruk in militaire kringen is, dat de Regeering zeer krachtig zal ingrijpen. Be ministerraad is heden ochtend 11 ure in buitengewone vergadering bijeengekomen. Naar wij vernemen, heeft de Koningin nu reeds het vc ornemen te kennen gegeven, om terstond, wanneer de zaken van Staat dit eischen, van het Loo naar de Residentie terug te keeren. In de regeeringskringen wordt de staking niet ernstig ingecien met het oog op de maatregelen, die reeds genomen waren, om zooveel mogelijk in den dienst te voorzien. De Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal hadden heden een bespre king met den Voorzitter van den ministeraad. Burgerlijke Stand. Geboren: 3 April. Nellij Francina, dochter van K. A. Deltenze en M. van der Lecq, Groenweegje. Maria Josephina, dochter van A. J. Wijzenbroek en C. C. van der Valk, Maasstraat. Overleden: 4 April. Johanna van Amen, oud 27 jaar, Singelkerkstraat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 6 April 1903. Otficieeie noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Maandag 6 April. Moutwijn f 7Va- por Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stsmming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8. Jenever 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 147sf 15. Spoeling f 1.50. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco i Rogge, p. Apil i Mei 1 Spirit, p. April Maïs Mei/Juni. 16Ï50 16.50 138/b 13s/g 51. 16*50 16.50 13s/8. 13s/8. f.) New-York. Amsterdam. 4 April Rogge op lev. zonder noteering. 6 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 4 April 1.66 cM. 6 April 1.97 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.20 3 Antwerp. -48.10 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 6 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen36 runderen kalverenschapen lammeren varkensbiggenpaarden bokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.70, 2e kwal. f0.62, 3e. kwal. f 0.56 per kilo; ossen le. kwal. f 0.70, 2e kwal. f 0.62, 3e kwal. f 0.56 per kilo stieren le kwal. t 2e kwal. f 3e kwal. t per kilo. Handel matig. Varaens cent per kilo. Handel meer vraag dan aanbod. VEEMARKT TE ROTTERDAM 6 April. Ter veemarkt waren aangevoerd 383 vette runderen, 375 vette kalveren, 8 nuchtere kalveren, 120 schapen of lammeren, 587 varkens, biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 27 a 35 c., stieren 25 k 32 c., kalveren 40 a 45 c., schapen 25 a 35 c., lammeren a c. en varkens 17 a 20 c. en lichte varkens voor export 18 a 20 c. per kilo. De aanvoer van runderen bestond in hoofdzaak uit een prachtige collectie uit Zeeland en Zevenbergentengevolge van de hooge vraagprijzen werd er weinig ver kocht de puikste werden tot 10 cent boven noteering verkocht. In vette runderen was de handel goed; in die voor export vlug; de puikste voor binnenlandsch gebruik werden tot 5 cent boven noteering ver kocht. In wolvee was de handel van weinig beteekenis geweest. De spoorwegstaking had op den verkoop van vette varkens een zeer nadeeligen in vloed, voor de beste soorten kon nauwiijks 20 cent bedongen worden. De Belgen hebben aan hun regeering telegrafisch gevraagd of zij desnoods mor gen per stoomboot mogen invoeren. Aardappelen. Spuische jammen f 2.50 a f 3.Brielsche kralen t 3.20 a 3.50, Zeeuwsche blauwe f2.60 a 2.80, dito bonte f2.80 a 3Geld. blauwe f 2.50 a 2.80, Duitsche roode f 2.50 a 2.70, Flakeesche jammen f 2,a 2.50, magnum bonums f 2,70 a f 2.90, poters f 1.70 a 1.90 per hectol. Met weinig aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f2 70 a 2.90 Over- maassche dito f 3.a f 3 20 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f a - per 50 kilo. Aanvoer wagens. ROTTERDAM, 6 April. Buitenlandsche Granen. Rogge per 2100 kilo 76/77 ko. Helena stoomende f 138 cont. Mais, per 2000 kilos. Amerik. Mixed uit zeeboot f 108, f 109. Haver, per 100 kilos. Nicolajeff f6.15. VEEMARKT TE LONDEN, 6 Apri. Op de Veemarkt waren aangevoerd 1100 Runderen, 12000 Schapen, 10 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 3/0 a 4 8 Schapen 4/0 a 6/0, Kalveren a Varkens a /- 3 April 51. 4 Apr. (r. 4 April. 6 Apr,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3