P. A. L, van Ogtrop. t In deftigen lijkstoet een tiental volg koetsen gingen achter den ouder fraaie bloemkransen bedolven lijkwagen werd gisteren te Amsterdam het stoffelijk over schot van den heer P. A. L. van Ogtrop ter aarde besteld. In de kapel op het kerkhof St. Barbara werden de laatste plechtigheden verricht door mgr. Konings, pastoor der parochie van St. Magdalena, geassisteerd door de eerw. heeren Stroomer en Clarijs, kapelaans der parochie. Bij het graf, waarop namens verschil lende corporatiën prachtige kransen werden gelegd, werd eerst gesproken door den heer mr. Veltman, ondervoorzitter van de Vereeniging voor den Eflectenhandel. Vervolgens werd nog net woord gevoerd door den heer mr. J. A. Sillem, voorzitter der afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, W. Hovy, voorzitter van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank en Nengerman, directeur der Nederlandsche Heide-Maat- schappij, die de verdiensten van den over ledene jegens deze vereenigingen herdachten. Mr. H. J. Van Ogtrop, de eemge zoon van den overledene, dankte diepbewogen voor alle bewijzen van belangstelling. Naar de IV. Arnli. Ct. verneemt, heeft het gebeurde tusschen de heeren Van der Borch van Verwolde en Troelstra zich toegedragen als volgt Na afloop der zitting van de Tweede Kamer bevonden zich in de vestiaire (de jassenkamer) de heeren Troelstra, Melchers, Schaper en Hugenholtz, die den heer v. d. Borch een weinig trachtten te vpesten", naar aanleiding zijner interruptie tegenover de bewering van den heer Schaper, dat het op den been houden der miliciens de schuld was der regeering. De heer v. d. Borch had toen geroepen»niet van de regeering, maar van ulieden". Sprekende met den heer Krap, had daarop de heer v. d. Borch, zoodat hy door de aanwezigen kon worden gehoord, gezegd »De heeren hebben met, zooals ik, een zoon onder de miliciensware dat het geval, zij zouden wel anders oordeeien." Hierop volgden verschillende beleedigende uitroepen van de zijde der vier heeren. Toen daarop de heer v. d. Borch zich verwijderde, werd hij op de trap gevolgd door den heer Troelstra, die hem o. a. toeschreeuwde, dat zijn zoon alleen dienst deed om de brandkast van zijn vader te te beschermen, daarbij met een stok zwaaide en zich zeer opgewonden betoonde. Tal van bezoekers der gereserveerde tri bune waren bij deze laatste scène tegen woordig en betuigden luide hunne veront waardiging. In de Maastrichtsche Ct. lezen wij Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat een distillateur alhier zich zonder de minste aanleiding boos maakt op den heer lospec- teur der Belastingen en wel omdat deze hem het vorig jaar orde gaf zijne groote opvaaitpoort aan de openbare straat dicht te metselen en hem nu wil dwingen ook den anderen en laatsten ingang van zijne distilleerderij dicht te maken of te laten verzegelen. Menigeen zal den heer Inspecteur en zijne Excellentie Harte van Tecklenburg, Minister van Financiën, die hij tot zulke leuke maatregelen wist te bewegen, in stilte toevoegen: »Nie dagewesen" en *Es ist erreicht." Met den hedendaagschen vooruitgang toch kan men zich per bestuurbare luchtballon, electrische lift enz., enz. veel gemakkelijker door de ramen der eerste en tweede ver diepingen zelfs met fusten van 700 of 800 kilos naar binnen begeven, dan door ouder- wetsche gelijkvloersche deuren, et c'est plus chic. Het comité van advies deelt mede, dat ouder hooge goedkeuring van mgr. W. v. d. Ven, de eerstvolgende Katholiekendag in het diocees van 's Bosch zal gehouden worden te Eindhoven en wel onder het presidium van den heer J. F. Boex, iid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. De heer Jurgens te Oss moet, naar men zegt, f 10.000 gegeven hebben voor een standbeeld van dr. Schaepman. Gisteren-ochtend is in de haven te Viis- singen aangekomen en aan den ponton der dagmaiibooten gemeerd het Duitsche rijks- poststoomschip Burgemeister, komende van Zuid- en Oost Afrika. Aldaar werden 50 passagiers ontscheept, onder wie enkele Hollanders. tfEMEStü) MEUWS. Als men gaslucht in huis ruikt, behoort men er een gasfitter bij te roepen. Onvoor zichtige menschen doen dat niet: dezen beginnen met een lucifer naar het lek te zoeken. Dat heeft een winkelier te Kampen moeten beboeten met een gasontploffingj waarbij hij ernstige wonden kreeg aan aan gezicht, hals en handen. Dinsdag-middag gingen twee visschers van Harderwijk per boot de Zuiderzee op, teneinde na te gaan of de uitgezette netten niet door de onstuimige golven waren weggeslagen. Nauwelijks waren zij de haven uit, of door een rukwind sloeg de boot om, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, de visscher Bakker, verdronk de ander werd met moeite gered. De Israëlieten vieren dit jaar gelijktijdig met de Christenen hun Paaschfeest. Paasoh- Zondag en de eerste dag van het Joodsche Paaschfeest vallen namelijk dit jaar samen, een gebeurtenis, die sedert 1328 niet meer plaats gevonden heeft. Een staking van scholieren. Uit Syracuse (Ver. Staten) komt het bericht, dat aldaar 650 leerlingen der High School gestaakt hebben. Tot groote verwondering der vreedzame burgers trokken ze in optocht door de stad, muziek aan net hoofd van den stoet. Hun grieven zijn dat ze 's middags te veel mageren kost krijgen. Zoolang als de dircteur der inrichting hun alleen boter hammen, melk, havermout enz. voorzet, zullen ze niet naar school komen, ver klaren ze. Rechtzaken. De rechtbank te Amsterdam gelastte gisteren heropening der instructie inzake den dubbelen moord in de Czaar Peterstraat aldaar, met het oog op een vermoedelijk derden medeplichtige Klaas Portenge, door België uitgeleverd. Door het O. M. bij de rechtbank te 's Gravenhage is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij 6 jaar gevangenisstraf werd opgelegd aan den persoon, die aldaar een geladrager zijn portefeuille met gelds waarde poogde te ontnemen, o, a. door hem peper in de oogen te werpen. Sport. De Utrechtsche schietvereeniging »De Eendracht" zal, ter gelegenheid van het 35;jarig bestaan, in Juni en Juli een nationalen schietwedstrijd houden. Land- en Tuinbouw. Er zal door het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een verzoek tot de Regeering worden gericht om miliciens en hen, die voor her halingsoefeningen worden opgeroepen, voor taan gedurende de maanden Juli en Augustus vrij te stellen, voor zooverre zij bij den landbouw betrokken zijn. Met het oog op de groote behoefte aan werklieden gedurende de drukke maanden Juli en Augustus zou deze maatregel door de plattelandsbevolking zeer worden toege juicht. Laatste Berichten. De Strafwet. De Tweede Kamer heeft heden de straf bepalingen tegen de staking aangenomen met 78 tegen 15 stemmen. Tegen de Sociaal- en Vrijzinnig-Demo craten. Men verwacht de bijeenroeping der Eerste Kamer tegen aanst. Dinsdag. De Staking. Aan het station D.P. te Rotterdam, waar zich gisteren weer 50 van het personeel aanmeldden, is heden-nacht aan een groot aantal spoorwegbeambten, die het werk hervat hebben, nachtverblijf verstrekt uit vrees voor molestatie. De staking neemt af, inzonderheid ook onder de rangeerders en wisselwachters. Van degenen, die zich thans komen aanmelden, wordt niemand aangenomen, doch allen worden door den stationschef geschorst, terwijl de verdere beslissing aan de hoofddirectie wordt overgelaten. Enkelen zijn definitief ontslagen. De directie der Staatsspoor weigert te antwoorden op de vragen van Oudegeest en Petter in zake de weder-in-dienstelling van het stakend personeel. De toestand in het havenbedrijf te Rot terdam was heden iets beter dan gisteren. Een bootwerkersbaas te Hillesluis heeft 200 bootwerkers aangenomen. Onder de gemeente-werklieden te Amsterdam wordt gedeeltelijk gestaakt, het meest bij de gemeente-reiniging, waar 400 van de 600 staakten. Het aantal stakende diamantwerkers is circa 7000. Het totaal getal stakers en uitgeslotenen wordt op ruim 20.000 begroot. Burgerlijke Stand. Gehuwd: 9 April. H. C. van der Leek, oud 38 jaar, en C. van der Boer, oud 36 jaar. Geboren: 7 April. Pieter, zoon van H. J. Creteer en P. van der Schalk, Boterstraat. 8. Apoilonia, dochter van G. Verwol en A. Leeflang, Villastraat, Zacharias Wil helm Pieter, zoon van W. P. Wenteler en E. Tieleman, Noorderlaan. Hendrica, dochter van P. van Ruiven en H. T. van der Most, Singelkerkstraat. Overleden: 8 April. Pieter Lecluse, oud 3 maanden, Grofbaan. Scheepvaart. Schiedam; 9 April. Aangekomens.s. Holmside, kapt. John. Reed, van Newcastle geladen met 1.200.000 kilo's steenkolen. Ver trekt heden-avond weder derwaarts. Visseherij-berichten. SCHIEDAM, 9 April. Binnengekomen van de trawlvisscherij de logger SCH 258 Jacob, schipper J. v. d. Zwam, met versche visch. Handelsberichten. 8EURS VAN SCHIEDAM. 9 April 1303. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 9 April. Moutwijn: f 71/*. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prims. Stemming: flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: 18. Jenever: 112.—. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/»—-f 15. Spoeling f 1.70. Berlijn. Spiritus in loco Parus P- APÜ t Mei Hamb. j sPmt- P- Apnl f Mei/Juni. New-York. Maïs 16.50 16.50 13s/s 133/8 51. I 51V». 44,10 16.50 16.50 133/g. 133/8. f.) Amsterdam. 8 April Rogge op lev. zonder noteering. 9 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 8 April 2.52 cM. 9 April 2.70 cM.' Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort fl2.11£ Disc. 4 pCt. Parijs 48.15 3 Antwerp. - 48.07i 3 WEEKMARKT TE DELFT 9 April. Opdemarkt van heden warende veepry- zen als volgtvette koeien le kwal. 1175 a 280 dito 2de kwal. 1130 a 160kalf- koeien le kwal. f 170 a 230dito 2e kwal. f 120 a 160vaarkoeien, lekwal. f 140 a 210; dito 2de kwal. 1100 a 130vette kalveren le kwal. f 70 a 90 dito 2de kwal. f 40 a 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen ie kwal. 29 a 38 2e kwal. fa vette lam meren fa weilammeren f a magere varkens f 28 a f 46biggen 13a 11nuchtere kalveren f 6 a 22 paar den f 60 a 160 stieren a veuiens f a rundvleesch 76, 68 en 58 c., vei kalfsvleesch 100, 90 a 80 c., schapevleesch a c., lamsvieesch a c.,alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 386 runderen, 12 paarden, 21 vette kalveren, 401 magere dito, 199 schapen of lammeren 159 varkens en 528 biggen, en 6 scnapen buiten de hokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 7.25 a 8.50 nieuwe do. f6.a 8.Westlandsche roode ris dito f7.50 af 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f 5.25 a f 6.nieuw® dito f5.25 a 6.n. wintergerst f4.50 a f5.zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.zware haver 14.— a 15.50, lichte dito f3.25 a 4.25, groene erw ten f 7.50 a 9.75, mesting f 7.a t 7.75, paardeboonen f 6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 9.bruine boonen t8.50 a 11.— witte boonen f9.75 a 11.25, koolzaad f7.— a 9.25 buitenl. hennepzaad f6.50 a 7.—, kanariezaad f13.— af 17. Granen. Omzet geringprijzen onveranderd. De prijzen der boter waren heden le kwal. f 64, goede f 54, mindere f 46 per V. vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 347/8 en 92/16 vaten, wegende te zamen 7860 kilogram. Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. ilh Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4*/i S Turkije C 7 China. 2 2 4 Japan. 5 Binn. Mexico 2 Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage 2 2 Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli j Konink. Petrol Mjj. Moeara Enim j Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika j Common Atchison Shares 2 Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 2 4 Mexican Norfolk Shares South. Rail. j Union j Canadian Prolongatie j 9 April. 793/8 84 31V* 38 36 128V, 180 464 86 82 35 25*/« 19 69% 31 94 4V, Vervolg Binnenland. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 8 April. Bij den aanvang der zitting werden zonder stemming aangenomen eenige spoed- eischende wetsontwerpen, o. a. het verdrag met Engeland betreffende de schadeloos stelling aan visschers, die getuigen in strafzaken de arbitrage overeenkomst met Venezuela; uitkeeringen door China; ver lenging van den termijn van tolheffing op den kunstweg tusschen Assen en De Hiite, en de wijziging in de Phosphorluciferswet. Vervolgens werden voortgezet de beraad slagingen over de Siakiugsweu.en en Wel over artikel 1 der Strafrechtnoveile» 8 Apr. 7 April 8 April. 9 Apr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3