Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 11 April 1903. lNo. 7573. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADj Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 2 - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regels'...2211 f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 10 April 1903. De Werkstakingen. De Itaüaansche regeering heeft met het oog op de algemeene werkstaking te Rome het garnizoen aldaar versterkt met nog vier bataljons uit Mantua en Ravenna. Na een rustpoos tijdens het middaguur begonnen de arbeidsoploopen eergisteren-namiddag weer. Infanterie en cavalerie moesten bij verschillende gelegenheden handelend op treden. Ongeveer honderd rustverstoorders werden in hechtenis genomen en in het fort Monte Mario opgeborgenvelen hunner hadden messen en steenen in den zak. Gisteren heerschte er minder opwinding onder de arbeiders liep minder janhagel rond dan eergisteren. Men zag niets van de troepen alleen de bereden gendarmerie kampeerde aan den Tiber. De Koln. Ztg. meldt, dat eergisteren - middag een groep werkstakers naar de St. Pieterskerk wilde trekken, doch gemak kelijk uiteengedreven werd. De toegangen tot de basiliek worden thans bewaakt door troepen en in den omtrek patrouilleert cavalerie. Volgens het Berl. Tagébl. zijn de straten en bruggen naar de wijk Trastevere, waar de stakers hun hoofdkwartier hebben, door militairen bezet. De olficieuse Capitan Fracassa berekent het aantal der bij de staking betrokken personen op 20.000. Desniettegenstaande seint Reuter als algemeene indruk, dat de staking reeds nu begint te verloopen. Naar de correspondent van de Voss. Zei- tung seint, kruist de bevolking weer in de straten. De straatreiniging wordt door het plaatsvervangend personeel beter verricht dan vroeger door de gemeente-werklieden. De Romeinsche pers laakt voor verreweg het grootste deel der staking als lichtvaar dig en zelfs het socialistische centrale or gaan is van meening, dat de vooruitgang van het proletariaat er twintig jaar door achterop is geraakt. Ook te Milaan dreigt een vrij algemeene werkstaking. De slagersbedienden hebben daar den arbeid neergelegd wegens de nit- betaling van het loon. De restaurateurs en koffiehuisbedienden zijn van plan ge- meene zaken te maken met hun makkers. Het getal stakers zal dan meer dan 300 bedragen, Ook in Zwitserland doen werkstakingen van zich spreken. In verband met de onder de arbeiders der bouwvakken sedert eenige dagen in Bazel heerschende beweging werd gisteren-nacht, nadat de politie eergisteren nog eenige lawaaimakers had opgepakt, door de schilders, stukadoors en schrijnwerkers, en gisteren-ochtend door de timmerlieden bijna eenparig ten gunste der metselaars besloten tot een onmiddellijke, algemeene staking, ondanks den tegenwoordige n slech ten toestand in de bouwvakken. Gisteren avond zouden de boekdrukkers, de metaal bewerkers en de arbeiders voor de vervaar diging en den verkoop van levensmiddelen, benevens het trampersoneel, over de door hen te volgen gedragslijn een besluit nemen. In deze kringen heerscht evenwel minder strijdlustigheid. De Bazelsche regeering heeft de verlangde afdanking der troepen geweigerd. Alle arbeiders der stadsgebouwen te Bazel hebben het werk gestaakt ten getale van 5000. In Zurich hebben op voorbeeld der bouw arbeiders te Bazel de timmerlieden gisteren nacht ook de staking afgekondigd. Volgens berichten uit Luzern is het eergisteren vermelde einde der ioonbeweging van het personeel van den Gotthardspoor- weg een gevolg van de groote vastberaden heid van de leiders der beweging. Alle toebereidselen voor een volledige opheffing van het verkeer waren getroffen. De directie van den Gotthardspoorweg heelt nu, naar de Lokal Anzeiger mededeelt, volkomen aan de eischen barer ondergeschikten toe gegeven en de strijd is geëindigd met een overwinning van het personeel. De Dreyfus-zaak. De Fransche ministerraad is van oordeel, dat de orde van den dag, welke door de Kamer is aangenomen, met omvatte de benoeming van een enquête-commissie met magistraatpersonen. De ministerraad is evenwel van oordeel, dat André, gebruik makende van zijn reent, op uitsluitend persoonlijk gezag kennis zou kunnen nemen van de stukken, die onderwerp uitmaakten van het debat in de Kamer. Daar geen enkele afdoende beslissing is genomen, zal Combes opnieuw met André overleggen. De sterrenwichelaars, bestreven in het doorvorschen van den Dreyfus-hemel ver schillen van meening omtrent de beant woording der vraag of minister André een nieuw onderzoek in zake de affaire zal laten instellen, naar aanleiding van het verschijnen der Jautès-komeet in den vorm van het bekende schrijven van generaal De Pellieux. De meeste bladen erkennen ïn- tusschen, dat Jaurès' poging om de affaire weer op te rakelen, volkomen mislukt is. Hij heett Cavaignac in een hoek geduwd, wijl deze het noodig üad geoordeeld, Brisson aanvankelijk onkundig te laten van Pellieux' zenuwachtig schrijven, doch ziedaar ook alles, zeggen zjj. Het stuk werpt enkel op de vervalsching van Henry een nog sterker licht, doch het geeft op de affaire geen nieuwen kijk, alles blijft bij het oude. De Dreyluszaak is thans voor goed dood en gekist, zegt de Grauiois. Een met onaardige verklaring geeft de Eclair aan Jaurès' optreden. Dit blad, constateerend de nederlaag van den sociaüstiscnea leider die immers Dinsdag de Kamer met 350 tegen 75 stemmen hoorde besluiten de affaire niet meer op politiek terrein te brengen verzekert, dat zij was voor bereid door de radicalen en de regeering. De eerste wilden zien op die wijze het compromitteereade bondgenootschap met de socialisten van den hals schuivende laatste was blij zich te kunnen onttrekken aan de drukkende heerschappij van den leider der uiterste linkerzijde. Geen onverdienstelijke manoeuvre, indien zij als zoodanig bedoeld is. Het valt intus- schen sterk te betwijfelen of het Combes gelukken zal, zich bij zijn nationalen vrede en nationale eenheid verwoestenden arbeid onder den invloed der socialisten uit te werken. De Macedonische kwestie. De Oitomanscbe Bank ontving van de Porte een reglement betreffende het beheer van sommige inkomsten der Macedonische viiajets. Het reglement wordt niet als ernstig beschouwd. De beambten voor de nieuwe fialen Uskub en Monastir zijn eer gisteren vertrokken. Deze filialen zullen den 15en worden geopend. De Parijscbe Temps verneemt uit Con- stantinope), dat de Servische gezant aldaar opdracht heeft gekregen nog eens de aandacht der Porte te vestigen op de dreigende houding der Albaneezen op de Servische grens. Het Russische gezantschap ondersteund Servië's optreden. Russificatie van Finland. Een bevelschrift van den Tsaar gelast de opheffing der comités tot het verleenen van hulp aan de Finlandscbe bevolking en onge- lukkigeo. De Tsaar zeif had verleden jaar dote comités ingesteld. De opheffiug is een straf voor ae bevolking van Finland, omdat ze zich verzet tegen de Russificatie van het groothertogdom. Anarchistische samenzwering. De Loudensche Morning Leader ver neemt uit Lissabon, ondanks de telegram- mencensuur, dat een samenzwering tegen koning Eduard uitgelekt is. De aanslag had gepleegd moeten worden tjjdens de gala opvoering in de opera, maar de anarchis tische aanleggers zijn in hechtenis genomen. De opstand in Venezuela. Berichten uit Venezuela te Parijs ont vangen, meiden, dat de Venezueiaansche opstandelingen op verschillende punten van de kust een bezending van vijf milhoen patronen in ontvangst hebben genomen, afkomstig van het revolutionair comité te Parijs. Zij bezitten nu een belangrijk depot van oorlogsmateriaal op twee uur afstand van Caracas. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 April 1903. Ver. ter bev. van de Pluimveehouderij in Nederland. Den 14n Mei 1901 werd te Utrecht ge constitueerd de Vereaniging ter bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland. Het kan niet ontkend worden, dat de Pluimveehouderij in ons land in diep ver val verkeert. Door onvoldoende fokkerij in het binnenland worden jaarlijks Ita üaansche hoenders bij duizendtallen en 70 milüoenen eieren van mindere kwali teit uit het buitenland in Nederland ingevoerd. De Itaiiaansche boenders zijn dikwijls tot besmetting van den pluimvee stapel over het gehsele land. Deze harde en treurige waarheden hebben er toe geleid te trachten een meer rooskleurigen toestand in het leven te roepen en de inkomsten van den iandbouw en den kleinen man te verhoogen door hem den weg te wijzen bij het fokken zijner dieren en bet aan de markt brengen van zijn producten. De «Vereeniging ter bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland" stelt zich ten doel den aanfok van hoenders, eenden, kalkoenen, de eieren- en vieescnproductie te verhoogen en den handel, aan dezen uk van volksbestaan verbonden, te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door het uitgeven van een orgaan,door het in net leven roepen van een onderwijsinrichting, door 't oprichten van fokstations, door oevordermg der coöperatie, door het houden van cur sussen en voordrachten, voor net uitloven van piemiën voor de oeste leg- en vieescn- rassen op tentoonstellingen, door net verspreiden van populaire geschriften, door het behartigen van de belangen der pluim- veefokkers bij de Regeering, waartoe zjj rekent den invoer van pluimvee onder contróle te stellen, met het oog op even- tueele besmetting toezicht op den gezond heidsstaat van den piuimveestapei enz. en voorts door al datgene wat aan hei doel bevorderlijk kan zijn. De vereeniging bestaat uit provinciale afdeelingen, die weer zijn samengesteld uit onderafdeehngen. Teneinde jedereen, die bjj een dergelijk streven belang heeft en eik Nederlander, of hij hoeders ot konjjnen houdt of eieren of bout koopt, heeft er belang bij in de gelegenheid te stellen lid van do vereeniging te worden, is do contributie bepaald op hoogstens één gulden per jaar. Begunstigers zijn zij die jaarlijks f 5 contributie beulen, terwijl personen, maatschappijen, vereenigin- geu, genootschappen of afdeelingen daarvan^ privaat- en publiekrechtelijke lichamen, die jaarlijks f 25 of meer bijdragen, donateurs zyn en als zoodanig de bevoegdheid hebben om een stem uit te brengen op de algemeene vergadering. In de op Donderdag 2 April ji. alhier gehouden vergadering, alwaar de heer kapitein Van der Veur als spreker optrad, traden dadeljjk een voldoend aantal personen als lid der Vereeniging toe, om een onder afdeling Schiedam en Omstreken te vormen, waartoe in beginsel werd besloten en die ge constitueerd zal worden, zoodra de vereiscnte toestemming van het provinciaal bestuur daartoe is verkregen. Zij, die als nog lid wenschen te worden, kunnen zich daarvoor aanmelden bij de heeren M, van Apeldoorn^ NIEUWE SCHIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1