Dagblad voor Schiedam en Omstreken. PASCHEN. 26ste Jaarg. Zondag 12 April 1903. So. 7574 EERSTE BLAD. Een landverrader. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens liet PAASCHFEEST zal de Nieuwe Schiedamrche Courant Maandag-avond niet ver schijnen. 0FEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier van de Personeele belasting No. 1 dezer gemeente,over het dienstjaar 1903, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den lOden April 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termjjn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden April 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Feuilleton. i) Laat de gordijnen zakken en steek het gas op. 't Windt me altijd op, het licht van den bliksem, sinds ik bij een onweer zooveel verschrikkelijks heb doorgemaakt en Moet ik de geschiedenis vertellen Dan moet je een beetje geduld hebben, tot het onweer over is en mijn zenuwen weer tot rust gekomen zijn. Het zal zoowat veertien jaar geleden zijn, dat op een morgen de chef in mijn kantoor kwam en me vroeg «Zeg eens Hobitz, ben jij geen mechanicus?" «Precies" antwoordde ik. «Voor ik soldaat werd, ben ik op de beroemde werkplaats In R.. in de leer geweest en heb er later ook eens twee jaar gewerkt." En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. «De onnoozelen, de dwazen I Zij vieren dan weder naar den ouden trant hun christelijk Paaschfeest. Met klokgelui en orgelspel begeleiden zij het jubelend Resur rexit, hun lofzangHij is verrezen, gelijk Hij gezegd heeft. Alleluja I Alleluja Alsof de Dood ooit zijn prooi loslaat, alsof het Graf ooit iets teruggeeft. Neen, heel het verhaal van Christus' opstanding moet op een misverstand of op een zinsbegooche ling berusten. Dat getuigen ook rede en ondervinding." Zóó spreekt de «denker" en hij schudt meewarig het hoofd bij de gedachte aan de groote kinderen, die zich door sluwe priesters een min of meer dichterlijke mythe als eene geloofswaarheid op den mouw lieten spelden. Men heeft zich van moderne zijde reeds zoo menigmaal verbaasd over ons geloof, dat wij ons wel eens de weelde mogen veroorloven onze oprechte verbazing te betuigen over bet bar-dom en eigenzinnig ongeloof van sommige lieden. Want de quasi-denker, die Christus' opstanding stoutweg loochent, levert hiermede werkelijk het bewijs, dat hij het in de combinatie van begrippen nog niet ver gebracht heeft, ja, dat hij «redeneert", zonder zelfs sommige schakels van de logica der wereldhistorie te kennen. Ziedaar dan onder alle volkeren, die tot «Dat treft prachtig" meende de directeur. «Dan ben jij net de man, dien we noodig hebben om naar D. te sturen. Het is een zeer gewichtige zending en als je bemoeiingen 't gewenschte resultaat hebben, zal je be vordering niet uitblijven. In de geschutgie terij daar in D. zijn namelijk geheimen, die betrekking hebben op de constructie van onze nieuwste torpedo's verraden en de commandant van de werf is overtuigd, dat de dader of daders onder de aroeiders der geschutgieterij gezocht moeten worden. Als je dus nog een beetje met de draaibank en andere gereedschappen kan omgaan, vol doende om er als arbeider heen te gaan, dan ga je vandaag nog naar D. en meldt je bij den commandant der werf. Voor de rest wensch ik je veel geluk en laat gauw wat van je hooren. In D. verklaarde korvet-kapitein v. Z., de commandant der werf, me dat hij me geen verdere inlichtingen kon geven, daarentegen wel spoedig van mij nieuws hoopte te hooren. Hij stelde me kapitein H. voor die, zijnerzijds me aan den werkmeester der torpedoafdeeiing voorstelde als veen nieuwe arbeider". In de werkplaats, waar ik moest arbeiden, de diepste afgoderij vervielen, één volk. bij hetwelk de eeredienst van den eenigen God bewaard bleef. Dat volk, hoewel over gaheel de wereld verspreid, bewaart zijn type ongeschonden, 't Is alsof het de bestemming ontving de geslachten van alle tijden en van alle plaatsen aan de ontzet tende gebeurtenis, den Godsmoord nabij Jerusalem, te herinneren. In de geschiedenis van dat volk treffen wij zoovele indrukwekkende voorafbeeldin gen van Christus aan, zulke duidelijke voorspellingen omtrent Zijn persoon, lijden en sterven, dat er bijna geen twijfel aan Zijn bovennatuurlijk karakter, aan Zijn Godheid mogelijk is. Om slechts één voorbeeld te noemen welk eene treffende voorafbeelding is het Joodsche Paaschlam, dat zonder vlek of gebrek moest zijn en met welks bloed de deurstijlen bestreken moesten worden, van ons goddelijk Paaschlam, Jezus ChristusToen de voorschriften omtrent de bereiding van het Paaschoffer den Israëlieten gegeven werden, moesten er nog eeuwen verloopen eer Christus geboren werd. Jezus-zelf werd ter dood gebracht door zijn vijanden de Phari- seëen en Schriftgeleerden, maar hoe wonder lijk schoon en treffend stemt met dit al het Christelijk geloof met de Joodsche vooraf beelding overeen. Hier is de vergelijking zoo natuurlij^ en ongezocht, dat een kind, eenmaal op het denkbeeld gebracht, haar kan voortzetten. Wij wenschen onzen modernen broeders voorts eens te vragenIs het inderdaad zóó moeilijk te gelooven, dat Jezus Christus de Zoon Gods was Gij erkent zelf, dat in uw eigen persoon iets goddelijks is, wat gij misschien geen naam kunt geven, maar dat wij de onsterfelijke ziel des menschen noemen, Welnu, indien gij zelf de vereeni- ging van het hoog geestelijke met het iage stof gevoelt, waarom zoudt gij de algeheele vergoddelijking van eene menschelijke natuur niet kunnen aannemen werden de ontstekers gemaakt. Jullie zuit natuurlijk wel weten dat om 't geheim zoogoed mogelijk te bewaren, de verschillen de deelen van een torpedo in verschillende werkplaatsen gemaakt worden, zoodat de arbeiders wel de deelen, waaraan Ze werken, precies kennen, doch niet weten in welk verband ze staan tot de heele torpedo of tot andere deelen. In de werkplaats waren we alles en alles met z'n zessen, allen, zooveel ik kon oor- deelen, rechtschapen brave kerels. Vooral de opzichter, Frits Hetkau, was zeer vlijtig, stipt en zeer werkzaam en was bar streng tegen zijn ondergeschikten. Maar wat kan een mensch zich toch vergissen. Tien dagen had ik er al gewerkt, zonder dat me ook maar de geringste verdachte omstandigheid was opgevallen. Daar op een goeden avond, toen het werk voor dien dag afgeloopen was, moest ik nog even naar de fabriek terug, om mijn horioge te halen, dat ik op mijn werkbank had laten liggen je vergeet zoo dikwijls wat. Tot mijn met geringe verwondering vond ik Hetkau in de werk plaats en hij was juist bezig een zorgvuldig bewerkte teekening van e9n deei der ont steker te vervaardigen. Toen hij mij hoor- Jezus Christus is inderdaad de Zoon Gods. Hij heeft dit bewezen door ontelbare wonderen. Wie deze loochent, behoort ook niets op gezag van andere geschiedschrij vers aan te nemen. Hij heeft eindelijk het zegel op de eigen belijdenis zijner Godheid gedrukt door zijne wondervolle Verrijzenis. O neen, de Dood mocht geen overwinnaar blijven, nu de aarde met den Hemel verzoend was. Al blijft het waar, dat we door lijden en sterven de hemelsche heerlijkheid moeten binnengaan, de goede God wilde den menschheid de troost niet onthouden, van haar een voorsmaak te geven van, haar eene voorafbeelding te laten aanschouwen der eigen verrijzenis. De Eogel, die in het volle licht bij 's Heeren grafspelonk staat, schijnt ons ïntus- schen toe te roepen de wereld en haar ijdelbeid en alles, wat zij den rechtvaardige doet lijden, gaan voorbij, maar Gods ge rechtigheid blijft eeuwig. Laten wij dat nooit vergeten, hoe zwaar de strijd ons valt, hoezeer misschien ook de doornenkroon ons arm hoofd pijnigt. Een leven van liefde en zelfverloochening wordt bekroond door het eeuwig bezit van Hem, in Wien wij gelooven. Alleluja Alleluja I Zalig Paaschfeest ALGEMEEN OVERZICHT. 11 April 19D3. De Fransche Congregaties. De Fransche ministerraad heeft zich eergisteren bezig gehouden met de gewich tige vraagwat zullen we nu verder doen tegenover de Congregaties Besloten werd dat, gedurende de Paaschvacantie, Combes het onderzoek zal voortzetten betreffende de autorisatie-aanvragen van niet-erkende instellingen, behoorende tot de erkende Congregaties. Deze instellingen zijn 10,000 in getal, van weike 3000 de aanvrage om autorisatie de, frommelde hij het papier gauw in elkaar, stopte het in zijn zak en scharrelde wat onder zijn gereedschap, net alsof hij iets zocht. «Goeden avond, mijnheer Hetkau" zei ik binnenkomende. «Hebt u wat verloren?" «Zoo ben jij het Hubner onder dien naam was ik daar bekend. »Ja", ging hij voort, «ik heb mijn horiogesieuteltjs laten vallen en ik vrees, dat het in een reet van den vloer is gevallen". Maar hoe kom jij hier zoo? Weet je niet dat het verboden is aan de arbeiders tien minuten nadat de werktijd afgeloopen is, in de werkplaats te komen «Dat weet ik en ik ben dan ook alleen teruggekomen om mijn horloge te halen. Ik heb het op de bank laten liggen. Daar is het al" riep ik, naar de bank gaande. «Zoo", zei Hetkau, oogenschynlijk tevre den met mijn antwoord, «als je in 't vervolg weer wat vergeet, dan kom je met mesr turug om het te nalen, anders moet ik je melden. We houden er hier geen dieven op na, zoodat je bang behoeft te zijn hier iets te laten liggen tot den volgenden morgen (Wordt vervolgd). NIEUWE SBHIEDAMSCHE COURANT Gezien de 2de alinea van art. 22S der wet van den 29steu Juni 1851 staatsblad no. 95), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeente besturen Gelet op de bepalingen der wet van den 8sten No vember 1815 (staatsblad no. 51) Doen te weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente 'aet dienstjaar iqo2 betreffende, voor den eersten yuli aanstaande moeten zijn ingediend, daar zij, die vóór dien dug niet zijn ingekomen, zullen gehouden worden voor verjaard. Wordende verder, wien znlks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie, alle vorderingen zoo spoedig mogelijk en dus niet op het einde van den vorenstaande termijn in te leveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1