Laatste Berichten. H. M. de Koningin heeft heden middag de Stakingswetten bekrach tigd, die nog heden-avond worden afgekondigd in een buitengewoon nummer der Staatscourant. Kerknieuws. Rechtszaken. Kunst en Lettereu. Visscherij-berichteu. Ingezonden Mededeelingen. 20 ct. per regel. Het heeft mij geholpen. Ertswerkers van de firma Müller Drughorn en Thomson waren met volle ploegen aan het werk en op verschillende boeien werd eveneens aan boord gewerkt. Zijn aldus de ertswerkers weer in hun oude doen, de graan werkers toonen nog weinig geneigd heid het werk te hervatten. In de bouwbedrijven was de tostand nagenoeg onveranderd gebleven. Een poging in den vroegen ochtend aangewend om de sleepers en voerlieden nog eens tot het neerleggen van den arbeid over te halen, liep heelemaal op niets uit. Van gisteren-middag vier uur tot van avond half negen is in het Sportgebouw te Rotterdam een huishoudelijke vergade ring geboudenvan stakende spoorwegmannen ouder leiding van A. Vrijdag. Die vergadering werd door vele vrouwen, sommigen met hun kinderen, bijgewoond. Na uitgebreide besprekingen is besloten te blijven staken, indien de directiën hen niet «en bloc" weder in dienst nemen. Onmiddelijk na het sluiten der vergade ring werd door de vertrekkende mannen en vrouwen geroepen«En nu naar de Poort", daarmede bedoelende het station Delftsche Poort. Aan dien oproep gaven een vrij groot aantal hunner gehoor en mannen en vrouwen trokken derwaarts. Gekomen aan het station, vonden zij daar een vrij sterke politiemacht, waarop na eenig heen-en weergeioop daar ter plaatse, de een na den ander aftrok, zonder dat er iets voorviel. In een vergadering, vanwege de bouwvak- fedeiatie gisteren-avond half zes in het Vereenigingsgebouwgehouden, waarschuwde Samsom, die zeer heesch was, tegen de leugenachtige tijdingen, die verspreid werden, als zou de aigemeene staking geëindigd zijn. Het door het plaatselijk comité gisteren - ochtend 9 ure ontvangen, door Wessels onderteekend, telegram, uat het einde der werkstaking meioue, kwam tiet comité al dadelijk verdacht voor. Men was een andere manier van benciuen afgesproken. ünmiudehijk telefoneerde men naar Am- sterüam en zond bovendien iemand uaarneen. Met het oog, aal men de zekerheid had, dat op het centraal teieloon-bureau ue gesprekken worden afgeluisterd, had meu wacntwooruen uitgegeven bijzondere uit drukkingen, die een afgepaste beteekeu.s hadden. Zoo zou, indien de aigemeene staking opgeneven werd verklaard, geseind worden Moeder overleden, terwijl, indien de staking wera aoorgezet, het seiu zou wezen Geboren een welgeschapen zoon. De tektonische verbinding met Amster dam had geen resultaat. Om een uur moest er uit Amsterdam antwoord zijn, maar het bleef' uit. Toen besloten de afgevaardigden van het Comité van Verweer genoor te geven aan het telegram van Wessels en gaven zij het sein tot opneffiug der aigemeene staking te Rotterdam. Fluks werd een ieder daarvan in kennis gesteld, opuat het werk zoo spoedig moge lijk zou kunnen worden hervat. Daar kwam op eens uit Amsterdam een telegramGeboren een welge schapen zoon; het vorige telegram was dus bedrog geweest. Dat was een verrassing. De stakende spoorwegmannen hadden zich reeds in grooten getale om weer in dienst te treden aangemeld, doch waren afgewezen. Omdat zij zich solidair wilden verklaren met de overige stakers, hebben gisteren ook de sigarenmakers van de fabriek der firma Kreijns Co,, te Rotterdam, het werk neergelegd. In den Haag. De waarschuwing van Oudegeest en Petter om met het het oog op de veiligheid niet te reizen, is door het publiek beant woord met opkomst in grooten getale, blijkende uit do omstandigheid,dat eergisteren ruim 1500 reizigers uil het Staatsspoorsta tion van den Haag zijn vertrokken, ondanks de beperkte dienstregeling. Onder het opschift «Onze moedige Koningin" geeft het Nieuws van den Dag volgend vers De spoorlui zeiden Wij zijn de baas En zullen de natie wel keren, De Kamer komt niet bij elkander vóór [Paasch, Die ordewet zullen wij weren. Wij zetten de spoorbeweging stop En zitten het gansche land op zijn kop. Maar de Koningin sprak breng dien wagen [eens voor, Ik rijd toch met die gestaakte spoor. O menschen, schreef Oudegeest Kijkt toch [uit Uw belang is op eens mij zóó heilig, Die machinist is een dronken guit En dat spoorwegsignaal staat onveilig, Ik zette de spoorwegbeweging stop, Zoo zit ik het gansche land op zijn kop. Maar de Koningin sprak Ik waag wat Ik [waag Dóór 't onveilig sein rijd Ik toch naar Den [Haag. Daar vond Zij ook waarlijk de Kamer bijeen, Met de stakende spoor daar gekomen, Die staking mislukte zooals het wel scheen, De machines hooren wij stoomen. Al zet gij de spoorwegbeweging stop, Ons vaderland zit gij met op den kop 1 En gaat zóó de Koningin ons voor Dan komen wij weer in het goede spoor 1 Gisteren-avond zijn per extratrein mili tairen uit Den Haag naar den Hoek van Holland vertrokken. Man zegt, dat dit plotseling vertrek der militairen daarheen in verband staat met de aankomst van de Harwichboot, aan boord waarvan zich zouden bevinden Engelschen, die in verband met de staking naar ons land komen. Te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam heeft eene nieuwe proclamatie uitgevaardigd, waarin nogmaals de verzekering wordt gegeven, dat de overheid de noodige maat regelen heeft genomen om alle goedgezinden den noodigen steun en bescherming te verleenen. Het optreden van de gemeentelijke werk lieden te Amsterdam, zoo zegt de National Ztg. is ongetwijfeld een gevolg van de agitatie van den anarchist Domela Nieuwen- huis, den eenigen man van beteekenis, dien de anarchistische partij in Nederland kan aanwijzen. De arbeidersbeweging krijgt door den invloed van dezen dweper steeds meer het karakter van een bedenkelijke opruiing tegen de staatsorde. Uit Amsterdam meldt men In het officieele Comité van Verweer wordt als grond der opheffing van de aigemeene staking aangewezen «de voor loopige gelukking van den aanslag op de arbeidersorganisatie, achter een driedubbele haag van bajonetten." «Het is" zegt het comité seen eisch van goede krijgskunde te retireeren ais het moetl En thans moet het Twee reizigers uit Den Haag, met wie wij heden-middag te Amsterdam op de tram stonden in de richting van het Fre- derikspiein, vertelden ons het volgende «Zij waren juist, ongeveer drie uur uit Den Haag te Amsterdam aangekomen, Aan het station te Den Haag kwamen ook de Kamerleden Troelstra en Schaper, die (ge lijk gemeld) door hel publiek begroet wer den met het «Wilhelmus". Beide afgevaar digden spoorden naar Amsterdam en kwa men met onze beide zegslieden hier op het voorbalkon van een tramwagen te staan. Zij werden door eenigen op het piein her kend, die zich om de tram verzamelden en o.a. riepen«Zóó, en was de machinist niet dronken 7" De tram ging in beweging naar den Dam, waar Je heeren Troelstra en Schaper afstapten en in de stad ver dwenen. (Hbl.) Te Amsterdam hebben de bierbrouwers- «gezellen in huishoudelijke vergadering met 228 stemmen meerderheid besloten niet te staken. Te Rotterdam hebben een 50-tal bier brouwers der Heiuekens brouwerij het werk neergelegd. Aan den Noorder IJ dijk te Zaandam worden door een wisselwachter en diens vrouw plaatskaarten verkocht. Gisteren besloot manlief te staken en werd dientengevolge uit het huis gezet. De vrouw besloot echter niet te staken, zoodat zij met de kinderen, bewaakt door een infanterist, in huis achterbleef en voortgaat met kaartjes te verkoopen. Het Dagelijksch Bestuur van bet Alge meen Nederlandse i Werkliedenverbond heeft besloten met het oog op de spoorwegstaking de jaarlijksche aigemeene vergadering, te houden op beide Paaschdagen, tot nadere bijeenroeping uit te stellen. De waarschijnlijkheid, dat hetXIIelnter nationale Vredescongres dit jaar te 's Gra- venhage zal worden gehouden, is thans zeer groot geworden. Alleen zou het niet, gelijk aanvankelijk het plan was, op 18 Mei worden gehouden, den dag waarop de Vredesvereenigingen het bijeenkomen van de door den Keizer van Rusland bevorderde Vredes Conferentie herdenken, doch in den loop van de maand September e. k. De velden tusscben Leiden en Haarlem en ook in het Westland staan nu in vollen bloei, mooier dan de vorige week, toen het ongunstige weer zijn invloed deed gelden op krachtigen groei. Ook de tulpenvelden bekoren nu het oog door prachtige kleur- schakeeringen. Bjj goede weersgesteldheid zijn de Paasch dagen de aangewezen dagen voor uitstapjes naar de dorpen tusschen Leiden en Haar lem en de omstreken van 's Gravenzande. Met de Dunottar Castle vertrok gisteren uit Southampton naar Kaapstad de heer P. Grobler, oud onderstaatssecretaris der Z.-A. Repubiiek, De heer Grobler is in 1900 met president Kruger uit Transvaal naar Europa vertrokken, op uitdrukkelijk ver langen van den president zelf, die zijn neef bij zich wilde houden. De laatste drie maanden heeft de heer Grobler te Menton gewoond. Hij bevestigt, dat de gezondheid van den president al dien tijd uitstekend is geweest. De heer Grobler hoopt in de Kaapkolonie een pas voor Transvaal te krijgen. De Stakingswetten afgekondigd. De Eerste Kamer heeft heden de wets ontwerpen in verband met de spoorweg staking, met aigemeene stemmen aange nomen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit den Haag: Nu het te verwachten is, dat de toestand in het land tot rust zal komen, hoort men reeds hier en daar den wensch opkomen, dat de militie lichtingen naar huis zullen worden gezonden. Is die wensch op zichzelf verklaarbaar, even begrijpelijk is het, dat de regeering daartoe niet dadelijk kan overgaan, omdat het naar huis zenden der lichtingen tengevolge zou hebben, dat de bewaking der spoorwegbanen werd opgeheven, wat op dit oogenblik nog niet geraden kan zijn. De onderlinge verdeeldheid der nog stakende en ontslagen werklieden hebben de autoriteiten tot het voornemen geleid, de bezetting te Arasterdam nog te versterken met een bataljon grenadiers en jagers, Gestrenge instructiëu tot stipte handhaving der orde zijn gegeven. Heden middag vertrok wederom een detachement jagers naar den Hoek-van- Holland. Woensdag 15 April a.s. hoopt de timmer man M. Westerveld den dag te herdenken, waarop hij gedurende 25 jaar in den tim mermanswinkel van den heer J. Vormer alhier werkzaam is. Z. H. de Paus heeft in audiëntie entvan- gen den hoogeerw. pater Frühwirth, generaal der Dominicanen, die Z. H. de kloosterlingen voorstelde, die meewerken aan de groote uitgave der werken van den H Thomas. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde eergisteren Frans Rosier, de beruchte Haarlsmsche Frans, tot een gevangenisstraf van zes jaar overeenkomstig den eisch ter zake van poging tot diefstal van kippen, na deze vooraf met zwaveldamp bedwelmd te hebben en wegens poging tot moord op den eigenaar John. Stephensen, die hem in den nacht van 8 op 9 Maart 1902 in zijn tuin in de Czaar Peterstraat 164 op heeterdaad betrapt had. Rosier had nl. tot twee maal toe met een met scherpe patronen geladen revolver geschoten op Stephensen, die gelukkig niet getroffen werd. De Leeuw. Ct. bericht, dat reeds 124 Nederlandsche schilders, waaronder de meest gevierde, inzendingen hebben toege zegd voor de in den loop van dit jaar vanwege de Maatschappij van schilder- en teekenkunst te Leeuwarden te houden nationale schilderijententoonstelling ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan dier Maatschappij. SCHIEDAM, 11 April. Binnengekomen van de trawlvisscherij de loggers SCH 307 de Hoop, schipper F. Roeleveld, SCH 247 Eendracht, schipper P, G."de Ruijter, SCH3Ö8 Zeemeeuw, schipper C. de Best, SCH 252 Zeeburg, schipper G. J. den Duik, SDM 15 de Maas, schipper J. Bal, en de bom SCH 341 Phoenix, schipper M. Baat, allen met ver- sche visch. Een ieder, die dit artikel leest, heeft zeker wei eens hoofdpijn gehad en is dus in staat het ondraaglijk lijden te beseffen van diegenen, die voortdurend behebt zjjn met hoofdpijn en hoevele personen zijn er niet die aan deze kwaal lijden 7 Vraagt hen eens onder Uwe kennissen wat zij al niet aangewend hebben, en zij zullen U zeggen; ik heb dit, ik heb dat gebruikt, doch, deze verlichting was slechts van tijdelijken aard, want den volgenden dag deed zich dat zelfde lijden weder voor. De hoofdpijn heeft verschillende oorzaken, maar de hoofd oorzaak is zeker wel de slechte toestand van het bloed. De Heer S. Juurlink te Ommen, prov. Overijssel, was ook met die kwaal behebt en nadat hij alle aangeraden middelen te vergeefs had beproefd, heeft hij eindelijk den verlosser van zijn lijden gevonden door het gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams. De heer S. JUURLINK, volgens portret. Hij schrijft ons o. a. het volgende «Meermalen was ik met zware hoofdpijn en vermoeidheid gekweld, nimmer heb ik kosten, noch moeite gespaard om mij van die ergerlijke kwaal te bevrijden en ik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6