Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Donderdag 16 April 1903. \o. 7576. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. OFFICIEELE berichten. Waarschuwing. algemeen overzicht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. „JF00^ toc'1 vooral uw drinkwater en uw melk. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE, 15 April 1903. De Fransche Congregaties. Terwijl op het Paaschcoogres der Fransche socialisten te Bordeaux door Jaurès de voortzetting gepredikt werd van den strijd tegen de Kerk, heeft Combes aan de Con- gregaties een paar nieuwe slagen toege bracht. In twee circulaires, door hem gericht tot het Fransche Episcopaat, wordt de slui ng bevolen van alle kerken en kapellen, bediend door geestelijken van niet- erkende' ot den en wordt den bisschoppen in aansluiting bij een dergelijk schrijven van April 1900 verboden, nog langer be doelden ordesgeestelijken of den wereldlijken priesters, die in communauteit leven onder den naam van «diocesane missionarissen" toegang te verieenen tot den predikstoel in de parochiekerken tot het houden van buitengewone predikaties ter gelegenheid van missies, retraites of andere geestelijke oefeningen. De prefecten ontvingen van Dumay, den secretaris generaal van het ministerie van Eredienst, aanschrijving om sterk toe ie S'en op eventueele overtredingen van deze vegeeringsbesiuiten, De bladen van het slag der Lanterne juichen eu moedigen Combes aan om op dezen weg voort te gaan, doch de meer bezadigde republikeinsche orga- °en sparen den minister hun critiek met. Het Journal des Débats bijv. ofschoon de besluiten beschouwende als het «logisch gevolg" van het jongste Kamervotum in zake de Congregaties meent, dat het ver bod slechts zal kunnen gelden voor het overgangstijdperk. Wanneer de wet een maal volledig is toegepast, zullen er geen ordes-geestelijken meer bestaan, doch enkei priesters, evenals de gewoae wereldgeeste- hjken, geplaatst onder de jurisdictie der bisschoppen en op wie dus het gemeene recht van toepassing is, zoodat zij vrijelijk bun kerken en kapellen kunnen bedienen en op alle kansels het woord Gods kunnen verkondigen. Doch: neen, zegt Combes, zóó is niet mijn bedoeling. Die geestelijken wier Congregaties haar bestuurszetel hebben buiten Frankrijk en wier ge ïeeie orde blyft voortbestaan buiten Frankrijks grenzen, kunnen zich nimmer laten seculariseeren daartoe zou eerst hun geheele orde, ook in de andere landen en te Rome zelf moeten worden opgeheven I De ordes-geestelijken d,,agen dus, naar het Journal des Débats °pmerkt, een Nessuskleed niets zal hen van hunne beloften kunnen ontslaan. De «geering, die deze gelofte niet kent en erkent, gebiedt hun in theorie die geloften te onderhouden, enkel en alleen om hen te kunnen verhinderen, den predikstoel te beklimmen. Ziedaar het toppunt van onge rijmdheid". Zullen de Fransche bisschoppen zich aan de bevelen van den sectarischen ex-abbé onderwerpen, of wel zich tot regel stellen passieven tegenstand? Een brief, door mgr. Touchet, bisschop van Orleans, gericht tot de algemeene oyersten der Vrouwen-Con gregaties in zijn diocees, adviseert met de meeste beslistheid tot het laatste, en deze houding trekt des te sterker de aandacht, daar mgr. Touchet, nauwelijks een paar jaar geleden, behoorde tot die prelaten, welke beschouwd werden als de meest bezadigden tegenover de Regeering en haar vervolgingsdecreten. Na de aanneming van de wet op de Vereemgingen wendde mgr. iouchet al zijn invloed aan om de in zijn diocees gevestigde Congregaties te doen besluiten tot het aanvragen van autorisatie en zijn pogingen weruen bekroond met succes. En dezelfde prelaat spoort thans met den meesten aandrang aan tot verzet teneinde de Regeering te noodzaken tot net uiterste, tot maatregelen van geweld En dezelfde prelaat het op Paaschdag, ten spijt van Combes' circulaire, in de kathe draal van Orleans een predikatie houden door een pater Franciscaan en nam na het einde er van zelf het woord om den gewijden redenaar voor diens goedvol woord te danken en luide te verklaren, dat hij noch aan den president der Republiek, noch aan eenigen munster van Eeredieust het recht toekende om den kloosterlingen te verbieden het woord Gods te verkoudigeu Dit moedig voorbeeld van mgr. Touchet zal ongetwijfeld onder diens doorluchtige ambt- genooten navolging vinden en aldus een nieuwe vervolging doen uitbreken, tegen het episcopaat, dat de orden beschermt. Zoo neemt dus in Frankrijk de strijd tusschen goed en kwaad, tusschen godde loosheid en godsdienst, de strijd, die een geweldige loutering voor geestelijken en leeken dreigt te worden, bij voortduring een scherper karakter aan. Volgens den Figaro rusten de meeste Congregaties zich inderdaad tot passieven tegenstand, daartoe krachtig opgewekt door het moerende el der bisschoppen. De Gaulois windt om haar verlangen, wat de Congregaties betreft, geen doekjes. Melding makende van een predikatie, op Goeden Vrijdag in de H. Dnevuldigheidskerk te Parijs genouden door een pater Dominicaan en waarin met krachtige weisprekendneid de karakters van Judas, Herodes en Piiatus werden ge schetst alles in verband met het karak ter der moderne verraders en vervolgers van den Christus in Frankrijk eindigt het blad zijn artikel daarover aldus Moge deze redevoering het signaal zijn voor het wettige verzet en den onoverwinnelijke n tegenstand." koning van Servië, die zich tegen het verieenen van autonomie aan Macedonië verklaarde, daar dit gebied noch historisch, noch ethnografiich een beschavingseenheid vormt. De verschillende volkeren, die het bewonen, kunnen niet op vredelievende wijze met elkander leven. Servië zal ten opzichte der Macedonische kwestie eene loyale houding blijven aannemen. Voor de jongste gebeurtenissen in het koninkrijk betreffende de grondwetsherziening zijn de radicalen verantwoordelijk. De Turksche regeering heeft bevel gegeven, om bijna de geheele divisie van de grens van Thessalië terug te trekken, teneinde de troopen in Macedonië en Alba nië te versterken. Dit bevel bewijst ook hoe hartelijk de betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije thans zijn. Uit Constantinopel wordt aan AeFrankf. Zeit. geseind, dat men daar op grond van de betere gerustere stemming, waarin de Sultan en zijn omgeving verkeeren,gelooft, bat gunstige berichten uit Albanië ontvan gen zijn. De opstand in Marokko. De correspondent van de Times te Tanger juicht het besluit van den Sultan toe, om alle Europeanen uit zijn omgeving weg te zenden, behalve drie Engelschen en dne Frauschen. De correspondent hoopt, dat de Sultan voort zal gaan met de zui vering van zijn hothad hij zijn Europeesche raadgevers vroeger weggezonden, dan zou de opstand nooit zoo dreigend geworden zijn. De toestand in Zuid-Afrika. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat lord Milner het wetsontwerp in werking heeft doen treden, waarbij de iniandsche bevolking, in tegenspraak met de belofte van Chamberlain, verplicht wordt in de mijnen te werken. Uit Johannesburg wordt nog gemeld Het afpencen van claimes in het district Heidelberg, is heden begonnen. Het ging zonder vechten. Wilgepoort trok het meest. De liefhebbers waren zoo talrijk, dat het heele terrein in een half uur afgepend was. Ook in Klerksdorp was er groote toe loop. Daar werden in een half uur 15000 claims afgepend. De Londensche1 Daily Mail verneemt uit Johannesburg, dat de politie ijverig voort gaat met alie immigranten, die geen pas hebben, het land uit te zetten. van advies te dienen over de volgende drie puntenlo. of in het belang van handel en nijverheid wenscheiijk en noodig moest worden geacht de oprichting van een bureau voor handelsiniichtmgenzoo ja, 2o. ot de oprichting van particuliere zijde moest worden tot stand gebracht op den voet ais duor de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid is ontworpen, eventueel met steun van de Regeering, dan wei van Rijkswege en in het laatste gevai 3o. de regeling voor een Rijksbureau neergelegd in een de missive vergezellend voorioopig ont werp-reglement met de verdere naar aanleiding dezer zaak o.a. van Kamers van Koophandel en Fabrieken ontvangen stukken van onderzoek en praeadvies te stellen in handen eener commissie. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren C. Dirkzwager, J. A. J. Nolet en B. A. J. Witkampf. Naar aanleiding van een verzoek van 3. en W. van Schiedam om hun een algemeen plan te willen verstrekken van die aageu van hetjaar, op welke naar de meening der Kamer de Beurs behoort gesloten te blijven, werd besloten B. en W. te adviseerea om haar gesloten te houden op den Nieuwjaarsdag, den Goeden Vrijdag, den 2jen Paascudag, den Hemelvaartsdag, den 2den Pinksterdag den 15den Augustus, den Isten November, den lsten en 2jen Kerstdag, nen verjaardag van den Regeerenden Koning of Koningin en de Zaterdagen der maand Augustus. Een groot aantal missives van Kamers van Koophandel en Fabrieken en anderen werd aangenomen voor kennisgeving. Oa- trent eenige anderen werd besloten ze by de leden te laten circuieeren en ze dan op een volgende vergadering te behandelen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. De Macedonische kwestie. De bijzondere correspondent van de FranlZeit. had een onderhoud met den Kamer ran Koophandel en Fabrieken. Gisteren-middag nield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den beer mr' W. H. Jansen vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en ongewyzigd vastgesteld. Kr was o,a. ingekomen een missive van den minister van W., H. en N., waarin de «kamer werduitgenoodigd om Zyn Exellentie De Arbeidsbeurs. (Opgave 15 April 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor suiker en chocoiadevak, ■ld. voor sigaren vak, id. voor rij wielvak. Personen bekend met het rijwielvak. ld. voor vylwerk. Vooreen fabriek een jongen eenigzins bekend met kleedennaaien. Timmerlieden. tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas.) Een schoenma kersjongen. Smeden (halfwas). Twee steenhouwers. Een verver Een Dienst boden (voor alleen). Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters, - Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. - Een slagersknecht. - Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. —Koetsiers.-—1 Een macninist-stoker. Personen voor lichte werkzaamheden,id. voor schrijfwerk! id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersrak. Dienstboden Schoon maaksters. De Gezondheidscommissie. Wij vestigen de aandacnt op voorstaande waarschuwing van de Gezondheidscommissie, waarin het koken van water en meik wordt aanbevolen. NIEUWE S tiftfnÜKi Schiedam, 15 April 19U3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1