Beurssluiting op Feestdagen. Naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Schiedam om hun een alge meen plan te willen verstrekken van die dagen van het jaar, op welke naar de meening der Kamer van Koophandel en Fabrieken de Beurs behoort gesloten te blijven, besloot genoemde Kamer aan B. en W. te adviseeren o. a. de Beurs gesloten te houden op de katholieke feestdagen invallende op 15 Augustus en 1 November. Wij kenden nauwelijks onze oogen geloo- ven bij het lezen van dit advies. De Kamer van Koophandel gaat dus schifting houden in de katholieke feestdagen. Zij bepaalt, dat van de zeven bijzondere katholieke feest dagen, die te dezer stede moeten gevierd worden, de feestdagen van Maria Hemelvaart en Allerheiligen als de grootste moeten beschouwd worden en het voor de andere dus minder op aankomt. Zulk een advies is zeker van katholiek standpunt, bedenkend dat het verplicht vieren als Zondag voor alle geboden katholieke feestdagen geldt, allerminst te verdedigen. Wij kunnen dan ook niet gelooven, dat dit advies aan het oordeel der katholieke leden zijn aanzijn dankthet doet veeleer denken aan de uitspraak, die men soms in protestantsche knr.gen over de meer of minder waardig heid onzer feestdagen wil geven. Maar zelfs indien men zich voor een oogenblik op het standpunt van dit advies plaatst, zouden wij toch moeten vragen, waarom ook niet H. Sacramentsdag, evenzeer een verander lijke feestdag als Goede Vrijdag, in dit advies wordt begrepen. Dat B. en W. zich naar dit advies zouden gedragen, kan men van katholiek standpunt daarom niet wenschen, omdat daardoor langzamerhand het idee veld zal winnen, dat men zich alleen op de officieele geijkte feestdagen van Beursbezoek behoort te onthouden. Laten B. en W. zich bepalen tot de algemeen erkende christelijke feest dagen dit is zeker van hun neutraal stand punt het meest logisch en consequent. De Katholieken op hun feestdagen, de Pro testanten op hun Goeden Vrydag laten dan het Beursklokje onbeantwoord luiden. Veel meer dan door de gedwongen onthouding zullen zij dan door hun vrijwillig wegblijven voor hunne respectieve beginselen getuigen. Door twee jongens is bij den barbier Oosterveer in de Kreupelstraat een ruit van diens winkel ingeduwd. De daders werden gegrepen en aan de politie overgeleverd. Heden-morgen is op de vischmarkt alhier een mand visch in beslag genomen, die voor de consumptie werd afgekeurd. De visch is onder toezicht der politie begraven. BIOESLASD. Bij Koninklijk besluit is aan den heer E. J. N. van Viisteren, op zijn verzoek» eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van consul der Nederlanden te Gua temala. Met de Paaschdagen dineerde de Ko ninklijke familie met eikaar Zondag ten Paleize van de Koningin Moeder, Maandag ten Koninklijken Paleize. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag 17 April e. k. niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft aan de corpscommandanten machtiging verstrekt om ten behoeve der troepen, die buitenge wonen bewakingsdienst verrichten, of wel bijstand verleenen, desgewenscht af te wijken van de voorgeschreven voedings- rations of zoo noodig extra verstrekkingen te doen, vertrouwende dat daarbij gepaste zuinigheid wordt betracht, i De minister van Oorlog heeft in een aigemeene order voor het leger ter kennis van de landmacht gebracht het Kon. besluit waarbij de luit.-generaal J. B. van Heutsz, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, is bevorderd tot Groot kruis in de Militaire Willemsorde. De chefs der korpsen zijn uitgenoodigd, die order op drie achtereenvolgende mid dagappels hunnen onderhoorigen te doen voorlezen. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 21 dezer, des avonds te half negen uur. In de tweede helft dezer maand zal er een vergelijkend onderzoek plaats hebben van sollicitanten naar de betrekking van tweede klerk bij het departement van Waterstaat, aan welke betrekking een jaar wedde is verbonden aanvankelijk van f 400. Men zie voor bijzonderheden Stct. no. 86. De heer mr. J. L. A. Salverda de Grave, referendaris aan de afdeeling Landbouw van het departement van Waterstaat, zal met ingang van 1 Mei optreden als chef van de afdeeling Handel en Nijverheid aan gemeld departement, ter vervanging van den referendaris jhr. S. van Citters, die benoemd is tot secretaris-generaal van het departement van Financiën. Door de minderheid van de commissie, belast met het onderzoek naar de plannen van aanleg van spoorwegen in het Westland, is een adres tot den minister van Waterstaat gericht, om de belangen voor te staan der iijn Hoeksche Waard—Delft via Pijnacker en Bleiswijk, met aansluitingspunt Zeven- huijzen—Moerkapelle. De regeeringen van San Salvador, Uru guay en Guatemala, zoomede Corea, hebben haar verlangen te kennen gegeven toe te treden tot de Haagsche conventie van 1899 betreffende de internationale arbitrage. Het bericht, dat in enkele bladen voor kwam, als zou voor het monument van mgr. dr. Schaepman z. g. een zeer belang rijke gift zijn geschonken, is, zooals van bevoegde zijde wordt medegedeeld, onjuist. De Staking. De directie der H. IJ. S. M. heeft, naar de N. Ct. meldt, aan de buitenlandsche spoorwegen bericht gezonden, dat de stations der maatschappij, behalve Amsterdam, weder worden geopend voor het goederen vervoer. Te Roosendaal is zeep in de tenders gevonden. Door zeep in de tenders kookt het water op en wordt de stoom nat. Onmiddellijk gevaar ontstaat er wel niet door, doch de machinist krijgt last met zjjn machine. En er ontstaat natuurlijk treinenvertraging door. De hoofdconducteurs C. van Dorsten en B. J. Nibbelke hebben per circulaire het personeel, dat de maatschappijen getrouw bleef, aangespoord, om thans, nu de wet is aangenomen, onmiddellijk allen aan te klagen, die hun iets in den weg leggen in of buiten den dienst, aanstonds voor een paar geloofwaardige getuigen te zorgen en zich zonder dralen tot het commissariaat van politie te wenden. Naar men uit Utrecht aan de Tel meldt, heeft dr. Frederik van Eeden, nadat men de bestuurderen van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel geen gehoor wilde geven om over het weder in dienst nemen van de ontslagenen te spreken, persoonlijk een conferentie met de S. S. maatschappij, en naar men verneemt, ook met de H. IJ. S. M. aangevraagd, eveneens met het doel voor de ontslagenen te pleiten. De conferenties werden den heer Van Eeden bereids verleend. In verband met het ontslag, gegeven aan de gestaakt hebbende beambten van de spoorwegen en werklieden in particuliere bedrijven, wordt het denkbeeld in overwe- ging gegeven om eene beweging op 't getouw te zetten, opdat door de spoorweg maatschappijen en werkgevers ter vervanging van de door hen ontslagen beambten en werklieden in de eerste plaats de miliciens in dienst worden genomen, die door hun gedwongen verblijf onder de wapenen hun betrekking zijn kwijtgeraakt. Een opgave van de namen aezer iaatsten, met hun ambaent, kan door de militaire autoriteiten gemakkelijk verstrekt worden. Naar men aan het U. D. meldt, moet een machinist van de H. IJ. S. M. te Utrecht op het vernemen van zijn ontslag plotseling krankzinnig zijn geworden. Het tractie-personeel, gestationneerd te Amsterdam W. P., heeft besloten om collec tief aan de autoriteiten vergunning te vragen voor het dragen van wapenen, aangezien de beambten dikwijls onderweg worden lastig gevallen. Te Vlaardingen is aangekomen onder bevel van den le luit. de Bourbon, een detachement infanterie uit Delft, terwijl de kannonneerboot Duf a is vertrokken. De militairen patroudleeren nu langs de ge- heele lijn, ook op den dag. Bij de punten, waar de lijn gemakkelijk is te bereiken, staat een schildwacht. Te Rotterdam. Gisteren-ochtend vervoegde zich een de putatie van ontslagen en geschorst spoor wegpersoneel bij den burgemeester te Rotterdam om zijn hulp te verzoeken om van de maatschappijen te verkrijgen, dat zij het grootste gedeelte van het personeel weder in dienst zouaen nemen. Onder toezicht der politie is gisteren een ontslagen baanwachter der H. IJ. S. M. uit zijn dienstwoning aan den Kralingschenweg bij de Ceintuurbaan te Rotterdam gezet. De heer Ruffelse, inspecteur der tl. IJ. M., deelt aan de IY. R. Ct. mede, dat van een Rotterdamsch ingezetene, (La onbe kend wenscht te blijven, bij hem is inge komen een bedrag van 1 1U0, bestemd om te worden toegekend aan de stokers en machinisten der 6 eerste treinen, die op Maandag 6 dezer van uit Rotterdam ver trokken. Op den Diergaardesingel te Rotterdam werd Zondag-nacnt een machinist van de H. IJ S. M, door ontslagen spooorbeambten achtervolgd en met messen bedreigd. Een der daders, een leerling-machinist, werd gearresteerd. In alle categoriën van bootwerkers als graan, erts, kolen en houtwerkers te Rot terdam is gisteren het werk zonder de minste moeilijkheid hervat. Het aanbod overtrof verre de vraag naar werklieden. Overal op de gewone loopplaatsen zijn er nog heel wat bootwerkers disponibel. Te Feyenoord (gemeente Rotterdam) was gisteren aangeplakt de Volgende kennisgeving Heden overleed kaïra en zacht Toontje Solidair, geboren 31 Januari 1903 en overleden na een kortstondig en kwijnend bestaan van 2 maanden en 14 dagen. Het zielsbedroefde Comité van Verweer. Te Amsterdam. In de vergadering, waarin besloten is tot opheffing van het Comité van Verweer, zijn tevens benoemd als commissie om gelden te verzamelen tot steuu der slachtoffers van de aigemeene werkstakingAmmerlaan, voorzitter van het Nat. Arbeidssecretariaat, VVestra voorzitter van den Binnenschippers- bond en dr. F. van Eeden. De door beide spoorwegmaatschappijen ontslageuspoorwegwerklieden hielden gister ochtend in het gebouw van de A. N. D. B. te Amsterdam appel. Ieder ontslagene moest daar bij het bestuur naam en beroep op een lijst aanteekenen. Men hoopt, dat de maatschappijen er nog velen terug zullen kunnen nemen. Aan de fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam wordt het werk hervat op voorwaarde, dat gedu rende 24 weken een halve dag loon blijft staan, als waarborg tot nakoming van het contract. Dezer dagen vervoegde zich bij eene familie te Amsterdam de broeder van een der dienstmeisjes »die wat in zijn oog ge kregen had"hij wilde zijn oog gaarne uitwasschen. Toen de waschpartij ongeveer twee uur geduurd had, werd eens een onder zoek ingesteldhet bleek toen, dat de broeder niet zoozeer iets in zijn oog had, dan wel het oog er op had om de meisjes tot staking over te halen. Het consigne hiertoe was in een of andere vergadering den vorigen dag gegeven. Ieder, die dienstmeisjes onder zijn familie telde, zou een nobel werk doen dezen tot staking te pressen. De meisjes vonden geen termen om op het verzoek in te gaan. Aan de Handelskade te Amsterdam wilde een persoon, tegen de waarschuwing in, de schildwachten passeeren en bedreigde een agent met zijn beitel. Een militair loste, zonder te raken, een schot. De man vluchtte, doch werd door een marinier gevat. Zaterdag en Zondag is te Amsterdam met kracht het straatreinigingswerk hervat. Tweehonderd vrijwilligers uit infanterie en genie, die zich ter beschikking der gemeente reiniging hadden gesteld, trokken Zondag in de vroegte met 80 vuilniswagens uit. In 't bijzonder werden de Jodenbuurt en de Eilanden onder handen genomen, t Was heusch geen weelde 1 Gisteren-namiddag zijn te Amsterdam de ontslagbrieven verzonden aan de gemeente werklieden der afdeeling Publieke werken en der gemeentebedrijven, die geen gehoor gaven aan de waarscnuwmg en weg bleven. Het groot aantal dier brieven stemt droevig er gaan er met minder dan 400 in zee. Vier honderd werklieden dus die op een vast wekelijksch inkomen konden rekenen en buitendien in het genot van recht op pensioen en andere voordeelen, weike het werklieden regiement waarborgt, staan nu voor een groot deel door anderen schuld, broodeloos op straat. Het reglement geeft den ontslagenen het recht zich binnen een termijn van 24 uren op een scheidsgerecht te kunnen beroepen. Van deze 400 mannen waren er 200 in het gasbedrijf, 50 bij entrepot en telefoon, IOC bij straatreiniging en 50 bij Publieke werken, als straatmakers werkzaam. Bui tendien zijn veie losse werklieden, die al naar den omvang van het werk door de directiën worden aangenomen en ontslagen, weggebleven. Ook de katholieke arbeidersvereenigingen hebben zich hij de overige christelijke organisaties aangesloten tot het richten van een adres aan werkgevers en patroons te Amsterdam, waarin zij, ten diepste bewogen met de broodeloos geworden werklieden, die meerendeeis door misleiding en suggestie tot staking zijn gebracht, aandringen op het nemen van maatregelen, weike er toe leiden zullen, den eiodeloozen nasleep van ellende als het gevolg eener rampzalige daad voor de werklieden te verminderen. Het voormalige Kamerlid, de heer B. L, Tijdens, van Nieuw-Beerta, wil opwekken tot eene aigemeene adresbeweging strak 3 als de rust in den lande teruggekeerd is om aan de regeering te vragen, bemidde lend op te treden, opdat de spoorweg maatschappijen het oude personeel zooveel mogelijk weer in dienst nemen. Onbewust, zegt hij, zijn die menschen in den val geloo- pen. Hij wil voorkomen dat ze straks de garde der sociaal-democraten vormen. In de maand Maart werden op onder scheidene plaatsen in West-Friesland, gela gen aan de lijn HoornEnkhuizen en HoornMedemblik, op initiatief der burge meesters, comité's opgericht uit de inge zetenen. Den deelnemers was echter 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2