Ons Land meldt, dat lord Miiner de voor waarden heelt bekend gemaakt, waarop vreemdelingen het kiesrecht kunnen krijgen in de twee oude republieken. Vreemdelingen) die in dienst zijn geweest van den koning van Engeland, kunnen dat recht krijgen binnen 10 jaar, nadat zij den dienst hebben verlatenandere vreemdelingen na een vijftienjarig verblijf in het land. Onder de Boeren-regeering kon een vreemde alle burgerrechten krijgen na een verblijf van twee jaar en de vreemdelingen, die in mili tairen dienst van het land geweest waren, konden deze onmiddellijk krijgen. De bladen te Johannesburg van gisteren zijn gevuld met berichten over verhalen van diefstal en inbraak, gepleegd door En- gelsche werklieden of avonturiers. De politie is machteloos. 's Pausen gezondheidstoestand. Z. H. de Paus geniet voortdurend een goede gezondheid. Een van de beste bewijzen daarvoor is wel het feit, dat de H. Vader dagelijks audiënties verleent. Zoo ontving Z. H. Maandag een pelgrimstocht uit Zwaben, waaraan o. a. deelnamen prinses Mathilde van Wurtemberg-Urach. Dinsdag-ochtend werd byzonder gehoor ver leend aan hertog Paul van Mecklenburg en aan den burgemeester van Dusseldorp, met wien de Paus zich langdurig onderhield, daarbij o. a. tal van herinneringen ophalend uit de dagen van zijn verblijf te Dusseldorp gedurende zijn nuntiatuur te Brussel. In den middag van dienzelfden dag ontving de Paus meer dan 300 Oostenryksche pelgrims, onder leiding van mgr. Doppeibauer, bisschop van Linz. de betrekking van concierge aan de open bare middelbare scholen worden opgeroepen. Spool's ensemble. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds omtrent de uitvoering van Spoel's ensemble meldden, kunnen wij nog mededeelen, dat ook door den heer Frans Andreoli, tenor zanger, een nummer zal worden gezongen. De heer Andreoli zal voordragen recitatief en aria uit »Elias". Onder waardeerende blijken van belangstel ling herdacht G. van der Toorn Woensdag den dag, waarop hij vóór 25 jaren in de distilleerderij van de firma J. A. J. Nolet als knecht in dienst trad. De patroon deed zijne belangstelling blijken door den jubilaris met een waar deerende toespraak een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Ook de medeknechts toonden op kame raadschappelijke wijze in des jubilaris feest te deelen. Op de visscherij voorbij de prise d' eau der waterleiding alhier is een geval van febris typhoïdea geconstateerd. Naar wij vernemen,is namens de gezondheidcommissie onmiddellijk een onderzoek ingesteld in hoeverre dit geval het water der prise d' eau kan besmetten. Bij dit onderzoek is echter gebleken, dat geen gevaar voor besmetting daarvan bestaat en dat alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen en getrouw worden toegepast. Later is door de politie aan de visscherij het waarschuwend biljetje aangeplakt. (S. Ct DejDaitsche spion Wessel. De Duitsche spion Wessels, die te San Remo in hechtenis is genomen, heeft aan een Petit ffieu-correspondent een zeer ingewikkeld verhaal gedaan, waarin de Dreyfuszaak, de heer Waldeck-Rousseau, keizer Wilhelm en nog veel meer menschen voorkomen. Voigens draadbericht uit Brussel had de te San Remo in hechtenis genomen luitenant Wessel indertijd aan den advocaat Tremel, te Brussel, een kistje toevertrouwd, waarin stukken waren opgeborgen, betrekking heb bende op de verstandhouding van Wessel met de Dreyfus-partij. Deze stukken bevat ten belangrijke onthullingen betreffende Duitschland. De Duitsche regeering heeft al het mogelijke gedaan om deze documen ten in handen te krijgen en Duitsche detec tives waren van plan deze zoo noodig te stelen. De advokaat Tremel heeft nu de juist heid dezer feiten bekend en daar men herhaaldelijk poogde zijne woning te over rompelen, heeft hij het kistje in veiligheid gebracht. Hij verklaart geheel onbekend te zyn met den inhoud. Engelands beroorkeuring. In een redevoering te Johannesburg ge houden, heeft George Albu een aanval gedaan op de ongewettigde bevoorkeuring van Engelsche goederen, die hij met Trans vaals belang in strijd achtte. Ook veroor deelde hy 'taan de Gecharterde Compagnie concessie voor den aanleg van sporen in Transvaal te verleenen. Hij is voor aanleg door den Staat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 April 19ü3. Voordracht. Door B. en W. dezer gemeente is in overleg met den arrondissements-schoolop- ziener opgemaakt de volgende voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan school D. lo. mej. M. T. Oosthoek, te Rotterdam, 2o. mej.C.M.vanSwieten,te 's-Gravenhage, 3o. mej. I. G. Westers, te Utrecht. Concierge. Wij vestigen de aandacht op voorstaand officieel bericht, waarin sollicitanten voor Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen lager onderwijs werd o.m. toegelaten onze stadgenoot, de heer L. van Ameijden van Joachim. Door de politie is heden-morgen in een logement te dezer stede aangehouden de koopman H. v. d. B., die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor het betalen van fl boete, subs. 2 dagen hech tenis. Hy is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, waar hij zijn hechtenisstraf zal ondergaan. Een spoelinghaler weigerde heden-morger. aan de Schie alhier zijn havengeld te be talen. De ambtenaren riepen de assistentie der politie in, waarna de onwillige betaler zijn schuld voldeed. De heeren C. C. Betram, G. Knuttel e.a., allen eigenaars of bewoners van perceelen aan den Paralelweg, Coenderstraat en Spoor- singel, als direct-belanghebbenden en meer dere handelsfirma's, expediteurs e.a. als indirect belanghebbenden, allen te Delft, hebben tot den minister van waterstaat en tot Ged. Staten een adres gericht, waarin hun bezwaren worden uiteengezet tegen den voorgenomen aanleg van de Westlandscbe stoomtram, voor zoover de baan zal loopen langs en door bovengenoemde wegen. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend griffier van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Rotter, dammr. J. A. de Jong, advocaat en pro cureur te Rotterdam, tevens beëedigd klerk en griffier van de Arr.-Recbtbank aldaar. H. M. de Koningin zal a. s. Zaterdag ten paleize Het Loo ter eere van den op Zondag vallenden verjaardag van den Prins der Nederlanden een gala-diner geven, waarbij de Koningin-Moeder zal aanzitten en tot deelneming waarvan zijn uitgenoodigd de leden van het civiele en militaire huis van H. M., de leden der hofhouding van de Koningin-Moeder en van den Prins, De stafmuziek van het oe regiment infanterie uit Amersfoort zal het feestmaal met een concert opluisteren. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt a.s. Zaterdag met gevolg te 9.44 spoortijd per Staatsspoor van 's-Gravenhage naar het Loo, met het voornemen Maandag d. a. v. te 's-Gravenhage terug te keeren. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsen Indië van 16 April 1903, wordt de gouvernements koffie- oogst op Java voor dit jaar thans weder geraamd op 201,000 pikols. De St.-Ct. no. 88 bevat het koninklijk besluit, waarbij wordt bepaald, dat in bui tengewone gevallen, ter beoordeeling van den minister van Justitie, aan gevangenen en verpleegden met machtiging van dien minister en onder de door dezen te stellen waarborgen kan worden vergund tijdelijk het gesticht, waarin zij zijn opgenomen, te verlaten. De Staatsct no. 89 bevat een staat van nalatenschappen, berustende bij de wees kamers te Batavia, Samarang, Soerabaja, Makasser en Padang, die door den daarop rechthebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen bij het Departement van koloniën. Op 42-jarigen leeftijd overleed te Genua, op weg naar Nederland, de kapitein der genie O. I. leger N. Piantenga, geb. te Wageningen. Ziekte had hem verlof doen vragen naar Nederland. De heer P. vertrok in 1883 als 2e-luit. naar Indië, werd 14 Juni 1888 bevorderd tot le-luit. en 16 April 1898 tot kapitein. Hij was in 't bezit der Mil. Willemsorde 4e kl. wegens zijn aandeel in de Lombokexpeditie, tevens van het kruis voor belangrijke krijgsbedrijven Atjeh-oorlog 18731896 en het Lombok- kruis. De hoofdinspecteur van 's rijks Water staat, de heer Leemans, zal zich in het laatst dezer maand naar Mannheim begeven, ten einde als gevolmachtigde van Nederland bij de centrale commissie voor de Rijnvaart deel te nemen aaQ de werkzaamheden van dat internationaal college. Namens de ambtenaren van de Rijks postspaarbank is bij den directeur aange drongen op de uitbetaling van de vergoeding voor de buitengewone werkzaamheden gedurende de maand januari. Zooals oekend verondersteld mag woruen, heeft in het begin van die maand de jaarlijksche renteberekening plaats, waarvoor aan het personeel een kleine gratificatie wordt uit gelieerd, waarop het thans reeds twee maanden zit te wachten. Rijksmiddelen. In den loop van Maart hebben de ver schillende bronnen van Rijksinkomsten muder gevloeid dan in dezeltde maand van 1902. Met de hoogere ontvangsten in de beide vorige maanden dezes jaars daarbij, heeft de schatkist tnans een voorsprong van bijna 18 ton, een cijfer dat verkregen is zonder eenigen invloed van de opbrengst der successierechten. Ongeveer alle onderdeelen hebben tot dit gunstige cijfer bijgedragen. Drukkersbedrijren. Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland hebben beslist, dat leden van de redactie van dagbladen niet behooren te worden geplaatst op de kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid voor de drukkersbedry ven te Haarlem, De bezwaren van twee Haariemsche journalisten tegen de kiezerslijsten, omdat daarop hunne namen met voorkwamen, zyn ongegrond verklaard. In andere provincies beslisten Ged. Staten in anderen zin. Te Groningen b.v., waar vroeger de redacteuren als kiezers voorkwa men op de lyst der patroons, werden ze later op die der werklieden overgebracht. (0. Ct.) 5e Limburgsche Katholiekendag. Verschenen is het programma van den Vijfden Limburgschen Katholiekendag, te Weert op 31 Mei en 1 Juni 1903 te houden. In de vergadering van den Provincialen Bond van Kruisverbonden Maandag 1 Juni spreekt over Drankwetsherziening de heer mr. P. W. H. Truijen te Roermond. In de vergadering van den R. K. Onder wijzersbond in het bisdom Roermond, over de roeping der school en de opleiding van den onderwijzer, is inleider de heer J. M. Hermans te Echt. In de vergadering van den Limburgschen R. K, Volksbond spreekt over het secretariaat van den arbeid, de weleerw. heer M. Souren te Maastricht. In de algemeene vergadering in de St. MartiDUskerk zijn sprekersProf. J. Helle- putte, lid der Belgische Kamers van Volks vertegenwoordigers, en dr. H. Poels. Na alloop der algemeene vergadering feestmaal in een der zalen der St. Jozefs- vereemgmg. Vaccinatie. Men schrijft uit St. Nicolaasga (Fr.) aan de Standaard Zaterdag 11 April werd onze gemeente bezocht door den inspecteur der Volksge^ zondheid. De heer Oosterbaan en de arts J. Schouten van Bolnes, die op verzoek van Z.Exc. den minister van Binnenl. Zaken, den inspecteur vergezelden, stelden een onderzoek in naar een gemeend schadelijk gevolg van vaccinatie. Een 6 jarig meisje, kind van den arbeider v. d. M., is kort na de inenting halfzijdig verlamd. Was 't vóór de vaccinatie gezond, kort daarna deden zich ziekteverschijnselen voor. De kieine kan thans staan noch zitten, de handen zelfs niet aan den mond brengen. Voorspraak. De Haagsche correspondent van het Handelsblad, wijzend op de ontzaglijke schade van materieelen en moreelen aard, door de stakers aangericht, acht het nzie- keiijk" om te wenschen, aat de directies maar alles zouden vergeven en vergeten, en de berouwvolle terugkeerenden weer in genade zouden aannemen. De wet van eigen schuld is een harde wet, maar de handhaving ervan is een ijzeren noodzakelijkheid ter wering van kwaad. Haar te ontkennen, leidt tot ontaarding. Maar gelijk er straf moet zijn voor de schuld, opdat het kwaad met ongestraft kunne geschieden, zoo kan er ook strafmaat wezen, merkt de correspondent op. Eer zullen onder de stakers schuldigen zijn van meer dan één schakeeringrad draaiers, opruiers, booswilligen... maar ook misleiden, meegesleepten... en zelfs tegen wil en dank opgejaagden, vreesachtige, licht te terroriseeren naturen. Wat er met deze menschen gebeuren moet of ze allen voorgoed buiten de deur moeten blijven, of de min-schuldigen wel licht na korten of langeren tijd van ont bering weer kunnen worden aangenomen wij kunnen er met over oordeelen. Het oordeel daarover moet blijven aande directies; Zij, met het buitenstaand publiek, zouden in het vervolg weer met die menschen hebben saam te werken. Zij ook, niet het publiek, kennen de scnakeeringen van schuld, en weten, wie kwaadwillig was en wie misleid. Doch er is nog ééa categorie van personen, buiten de leden der directies, welke recht van meespreken mag doen gelden. Dat is: Het korps dergenen, die aan den arbeid bleven. Aan hen is de overwinnig te danken, welke de orde behaald heeft op de revolutie. Welnu, juist omdat aan hen de zege is te danken, hebben zij het recht van mee spreken in het weder aannemen der ont slagenen. Ook omdat zij, evengoed als de directies, en nog meer wellicht dan deze, met die mannen zouden moeten samenwer ken. En ook, omdat zij, óók misschien nog beter dan de directies, weten wie misleid zijn en wie misleid hebben. Zij kunnen het schoone werk, dat zij in -iftu. - -juHtm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2